Күні:
|
Мектеп:№15 Ж. Нұрлыбаев
атындағы жалпы орта мектебі Мұғалім: Тоқхожаева Айбаршын
Бейсеновна
|
Сыныбы: 9
a
|
Қатысқан оқушы
саны: 18
Қатыспағандар: -
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Оңтүстік Қазақстан.
Экономикалық-географиялық жағдайы мен табиғат ресурстары,
халқы
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаттары
|
Оқушыларды Оңтүстік Қазақстан
экономикалық ауданымен таныстыру. Экономикалық-географиялық жағдайы
мен табиғат ресурстары, халқы туралы мәліметті беру. Сыни ойлауға
үйрету.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар:
Оңтүстік Қазақстан
экономикалық ауданының географиялық орнын
біледі.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
Оңтүстік Қазақстан
экономикалық ауданының табиғат жағдайлары мен ресурстарын
сипаттайды.
|
Кейбір
оқушылар : Оңтүстік Қазақстан ЭГЖ ның
қолайлы және қолайсыз жақтарын анықтап, өз ойын жеткізе отырып ,
олардың ерекшеліктерін айтады.
|
Бағалау
критерийі
|
Деректерді талдау арқылы
оқушылар тиесілі деректерді сәйкестендіріп, өз жауаптарын
түсіндіріп, мақсатқа жетеді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар: Оңтүстік Қазақстан ЭГЖ
туралы мәліметтерді жеткізу (айтылым). Тапсырмаларды мұқият тыңдай
алу (тыңдалым). Кейбір терминдерді оқулықтан оқу(оқылым) Кейбір
дерек көздерін түртіп отыру (жазылым)
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін
қолданылатын тілдік тіркестер: ЭГЖ мен табиғат жағдайлары,
ресурстары, Халқының ұлттық құрамы мен мәдениетін, орналасу
тығыздығын ерекшеліктерін түсінуі.
|
Талқылауға арналған тармақтар:
3,4,5 тапсырмаларда сұрақ қойылады және жауап
талқыланады
|
Құндылықтарға
баулу
|
Пәндік білімін өмірде қолдана
білуі
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниетану,
тарих
|
Алдыңғы
білім:
|
Астана-Қазақстан
Республикасының елордасы
|
Сабақ
барысы:
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Оқыту ресурстары
|
Басталуы:
10
минут
|
1.Ұйымдастыру кезеңі топқа
бөлу.Картамен жұмыс.
Критерий: Оқушылар картаға
қарап Астана қаласының ЭГЖ анықтайды.
Дескритор:
1.Астана қаласының
экономикалық мәдени қала екенін біледі.
2.Оқушылар материалдық сапалық
мәліметтерді жазып алады.
|
Карта суреттер,
смайликтер
|
Ортасы:
25
минут
|
«ДЖИКСО» әдісі арқылы мұғалім
берген мән-мәтіндегі үзіндіні оқып, оны өз тобында, кейін басқа
топтарға топтың бір мүшесі барып өзінің тобындағы үзіндіден
түсінгенін үйретеді, барлық топта осылай
қайталанады.
Оқушылар өздерінің түртіп
алған ақпаратымен бөлісіп, талқылайды, тұжырымдамалық карта
жасайды.
Критерий: Оңтүстік Қазақстан
ЭГЖ туралы жан жақты мәлімет береді.
Дескриптор:
1.Оңтүстік Қазақстан ЭГЖ
анықтап, олардағы облыс орталықтарын айтады. 2.Оңтүстік Қазақстан
экономикалық ауданының табиғат жағдайлары мен ресурстарын
сипаттайды. 3. Халқын, орналасу тығыздығы мен урбандалу деңгейін
талдайды.
«Географиялық диктантты»
қалпына келтіру үшін жұппен жұмыс жасап, оны толықтырып
құрастырады.
Критерий: Жеке жұмыс:Сөздегі
түсіп қалған әріптерді тауып орнына қоя
біледі.
|
Оқулық,
слайд
Мән-мәтін, А4қағазы,
маркер
|
Аяқталуы: 10
минут
|
6. Кері байланыс . «БББ»
әдісімен жүреді.
|
А4 қағазы, маркер,
стикер
|
Саралау: оқушыларға жабық
тест беру арқылы кейбіріне ребустар,кестелер беру арқылы дер
кезінде қолдау көрсетемін
|
Өзін өзі бағалау
т.б
Үйге тапсырма: Оңтүстік
Қазақстан. Экономикалық-географиялық жағдайы мен табиғат
ресурстары, халқы.
Оңтүстік Қазақстан туралы
қызықты мәліметтер жинау
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау:
|