|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.4B Геологиялық химиялық қосылыстар |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар. Кен құрамы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.4.2.1 -Жер қыртысында көптеген пайдалы химиялық қосылыстар барын түсіну; 7.4.2.2-кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер: -Жер қыртысының құрамында пайдалы химиялық қосылыстар бар екендігін біледі. -Жер қыртысындағы пайдалы химиялық қосылыстардың атауын, формуласын атайды - Кендерді олардың құрамындағы белгілі бір металдың болуына қарай және олардың қосылыстары бойынша жіктейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Жер қыртысы көптеген пайдалы химиялық қосылыстардан тұратынын; Химиялық қосылыстарды атау кезінде арнайы лексиканы қолданып дұрыс айтып және жаза алады. Пәнге қатысты лексиканың көмегімен мен терминология: әк, шикі мұнай, табиғи газ, мұнай, бензин, дизель (жанғыш отын), керосин, ауыр мұнай, жер қыртысы, металдар, кен орындары, қосылыстар, қазбалар Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу /бұл басты міндетіміз Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілікті дамыту жолында/ Топтық жұмыс –ұжымшылдық, ортақ істің нәтижелі болуына бағытталу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралақ байланыс |
Жаратылыстану, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.2.1.2 .Тау жыныстары және пайдалы қазбалар 7.4.1.2 таза заттың құрамы тұрақты екенін білу 7.4.1.3 элемент – жай зат, қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу 7.4.1.4 қоспалардың түрлерін ажырату және қоспаларды бөлуге эксперимент жүргізу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (3 мин.)
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуына және дайындығына назар аудару, түгендеу, «Мадақ айту» әдісімен жағымды көңіл – күй орнату.
Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі. Топқа пайдалы қазбалар мен минералдар бейнеленген сурет қималары арқылы бөлу.
1-топ: «Минерал» 2-топ: «Пайдалы қазбалар» Джером Брунер адамның танымдық қабілеті(белсенді, бейнелік, таңбалық) спиральді білім беру бағдарламасы тұжырымының дамуына септігін тигізетіндігін атап көрсетті. Сондықтан сабағымда бейнеліктанымдық қабілеті орын алады.Химия сабақтарында экрандық оқу материалын пайдалану үлкен маңызға ие және ол сабақтың тақырыбын ашуға көп септігін тигізеді.Оқушылардың оқу материалын өз бетінше танымдық қызметін ұйымдастыруға лайықты бейімделген бейнематериал түрінде беру оқу уақытын тиімді пайдалануға мүмкіндік беретіндіктен жаңа сабақтын тақырыбын ашу үшін «Bilimland» сайтынан «Шөгінді жыныстар» бейнекөрсетілімін көрсетемін. Осы әдіс арқылы электрондық оқу және жаңа технологияларды пайдалану әдісі кіріктіріледі.
|
Пайдалы қазбалар, кен және мирнерал бейнеленген суреттер қимасы
http://bilimland.kz/ru/content/category/search интербелсенді тақта |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6 мин.)
|
Аталған тақырып бойынша алдыңғы білімдерін еске түсіріп нысана бейнесіне білімдері тақырып бойынша қай деңгейде екендерін белгілейді. (Т)Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін топтарға ресурс таратып беремін. Мәтінді «Зиг заг» әдісі арқылы талдап, постер арқылы қорғайды. Тапсырма:
Дескриптор: -Пайдалы қазбалардың анықтамасын біледі. -Пайдалы қазбаларға жататын қосылыстарды біледі -Кейбір құрылыс материалдарының пайдалы қазбаға жататынын біледі. - Кендердің құрамындағы белгілі бір металдың болуына қарай жіктелетінін біледі. -Кейбір минералдардың кендерге жататынын түсінеді.
Топтар өзара бағалау «Бағдаршам»
«Кім жылдам» әдісі (Ж) Деңгейлік тапсырмалары І-нұсқа 1.Химиялық диктант Сөйлемдегі бос орындарды мағынасына қарай толықтырыңыз. 1.физикалық қасиеті бойынша пайдалы қазбалар ................................................ болып ............... бөлінеді. 2. Пайдаланылуына байланысты пайдалы қазбалар келесі топтарға бөлінеді: жанғыш —оларға ............................................................................................................жатады; құрылыстық — оларға.........................................................................................тағы басқалар; химиялық шикізат — .......................................................................................... тағы басқалар; отқа төзгіш шикізат — ....................................................................................... тағы басқалар. Дескриптор:
ІІ - нұсқа Металдар жер қыртысында көбінесе қосылыстар түрінде кездеседі. Металл аттары мен олардан тұратын минералдарды сәйкестендіріңіздер.
Дескриптор: Минералл құрамындағы металды біледі Металл аттары мен минералдарды дұрыс сәйкестендіреді ІІІ-нұсқа Төменде берілген құрылыс материалдарының құрамындағы негізгі элементті жазыңдар
Дескриптор: Құрылыс материалдарының құрамындағы негізгі элементті біледі. Бағалау: «көршіңе СМС жаз » әдісі арқылы бірін-бірі бағалау (топтағы оқушылар жазған жұмыстарын сағат тілімен ауысып, бірін-бірі мұғалімнің алдын ала дайындап келген шаблонымен салыстырып, бағаларын береді, кері байланыс береді).
(Ж) 2 тапсырма. Kahoot тест Оқушылардан онлайн режимде 5 сұрақтан тұратын тақырып бойынша тест алынады. Дескриптор: -Пайдалы қазбаларды анықтай алады -Жанғыш пайдалы қазбаны біледі -Қалпына келмейтін ресурстарды біледі - Жасалыну эволюциясына байланысты пайдалы қазбалардың бөлінуін біледі. -корунд минералынан алюминий алынатынын біледі Өзін – өзі бағалау: «Егер 5 минутыңыз болса...» |
«Нысана» бейнеленген парақша
Нөмір жазылған мәтін бөліктері, флипчат, маркер,
«Бағдаршам» шартты кеспелер
Смартфондар
Смартфондар
create.kahoot.it/create#/new/quiz/question/1 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
Кері байланыс «Нысана» Оқушылар сабақ соңында нысана парақшаларына басқа түсті сиямен сабақ соңында қандай тақырып бойынша білімдерінің қандай деңгейде екенін 1-5 ке дейінгі санды белгілеу арқылы көрсетеді. Үйге
тапсырма: І. Өз облысың, ауданың немесе тұрғылықты жеріңде өндірілетін немесе бар пайдалы қазбалар туралы хабарлама жаса.
|
«Нысана» парақшалары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау Әрбір оқушының жеке қажеттіліктеріне сәйкес Блум таксономиясына негізделе отырын деңгелік тапсырмалары беріледі, «Kahoot» тесті арқылы саралап әр оқушының меңгеру деңгейін және қажеттілігін анықтауға бағытталған. |
Бағалау Оқушылардың үйренгенін тексеруді үздіксіз кері байланыс жүргізе отырып, қателерін түзетуге мүмкіндік жасау, жақсы жауаптарын мадақтау. «Бағдаршам», «Көршіме СМС», «Егер 5 минутыңыз болса»- оқушылардың өздерінің қаншалықты түсінгенің көрсететудің, бірі-бірін бағалаудың жылдам тәсілі. «Нысана» әдісін қолдану арқылы кері байланыс алу -жұмыс аяқталған кезде ол мақсаттарға қаншалықты қол жеткізгені туралы ойланады, өз бетімен жұмыс істей алу және топ ішінде белсенділік қабілеттерін арттыруға ықпал етеді. |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақталуы АКТмен жұмыс жасауда техника қауіпсіздігін сақтау ережелерін ескертіп отыру , оқушылардың денсаулық кепілін жақсарту мақсатында,шаршауын басу үшін,ширату жаттығуларын жасатамын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар. Кен құрамы." 7- сынып
Сабақ жоспары "Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар. Кен құрамы." 7- сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.4B Геологиялық химиялық қосылыстар |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Пайдалы геологиялық химиялық қосылыстар. Кен құрамы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.4.2.1 -Жер қыртысында көптеген пайдалы химиялық қосылыстар барын түсіну; 7.4.2.2-кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер: -Жер қыртысының құрамында пайдалы химиялық қосылыстар бар екендігін біледі. -Жер қыртысындағы пайдалы химиялық қосылыстардың атауын, формуласын атайды - Кендерді олардың құрамындағы белгілі бір металдың болуына қарай және олардың қосылыстары бойынша жіктейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Жер қыртысы көптеген пайдалы химиялық қосылыстардан тұратынын; Химиялық қосылыстарды атау кезінде арнайы лексиканы қолданып дұрыс айтып және жаза алады. Пәнге қатысты лексиканың көмегімен мен терминология: әк, шикі мұнай, табиғи газ, мұнай, бензин, дизель (жанғыш отын), керосин, ауыр мұнай, жер қыртысы, металдар, кен орындары, қосылыстар, қазбалар Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу /бұл басты міндетіміз Қазақстанның өңірлік және жаһандық бәсекеге қабілеттілікті дамыту жолында/ Топтық жұмыс –ұжымшылдық, ортақ істің нәтижелі болуына бағытталу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралақ байланыс |
Жаратылыстану, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
5.2.1.2 .Тау жыныстары және пайдалы қазбалар 7.4.1.2 таза заттың құрамы тұрақты екенін білу 7.4.1.3 элемент – жай зат, қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу 7.4.1.4 қоспалардың түрлерін ажырату және қоспаларды бөлуге эксперимент жүргізу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (3 мин.)
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуына және дайындығына назар аудару, түгендеу, «Мадақ айту» әдісімен жағымды көңіл – күй орнату.
Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі. Топқа пайдалы қазбалар мен минералдар бейнеленген сурет қималары арқылы бөлу.
1-топ: «Минерал» 2-топ: «Пайдалы қазбалар» Джером Брунер адамның танымдық қабілеті(белсенді, бейнелік, таңбалық) спиральді білім беру бағдарламасы тұжырымының дамуына септігін тигізетіндігін атап көрсетті. Сондықтан сабағымда бейнеліктанымдық қабілеті орын алады.Химия сабақтарында экрандық оқу материалын пайдалану үлкен маңызға ие және ол сабақтың тақырыбын ашуға көп септігін тигізеді.Оқушылардың оқу материалын өз бетінше танымдық қызметін ұйымдастыруға лайықты бейімделген бейнематериал түрінде беру оқу уақытын тиімді пайдалануға мүмкіндік беретіндіктен жаңа сабақтын тақырыбын ашу үшін «Bilimland» сайтынан «Шөгінді жыныстар» бейнекөрсетілімін көрсетемін. Осы әдіс арқылы электрондық оқу және жаңа технологияларды пайдалану әдісі кіріктіріледі.
|
Пайдалы қазбалар, кен және мирнерал бейнеленген суреттер қимасы
http://bilimland.kz/ru/content/category/search интербелсенді тақта |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (6 мин.)
|
Аталған тақырып бойынша алдыңғы білімдерін еске түсіріп нысана бейнесіне білімдері тақырып бойынша қай деңгейде екендерін белгілейді. (Т)Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін топтарға ресурс таратып беремін. Мәтінді «Зиг заг» әдісі арқылы талдап, постер арқылы қорғайды. Тапсырма:
Дескриптор: -Пайдалы қазбалардың анықтамасын біледі. -Пайдалы қазбаларға жататын қосылыстарды біледі -Кейбір құрылыс материалдарының пайдалы қазбаға жататынын біледі. - Кендердің құрамындағы белгілі бір металдың болуына қарай жіктелетінін біледі. -Кейбір минералдардың кендерге жататынын түсінеді.
Топтар өзара бағалау «Бағдаршам»
«Кім жылдам» әдісі (Ж) Деңгейлік тапсырмалары І-нұсқа 1.Химиялық диктант Сөйлемдегі бос орындарды мағынасына қарай толықтырыңыз. 1.физикалық қасиеті бойынша пайдалы қазбалар ................................................ болып ............... бөлінеді. 2. Пайдаланылуына байланысты пайдалы қазбалар келесі топтарға бөлінеді: жанғыш —оларға ............................................................................................................жатады; құрылыстық — оларға.........................................................................................тағы басқалар; химиялық шикізат — .......................................................................................... тағы басқалар; отқа төзгіш шикізат — ....................................................................................... тағы басқалар. Дескриптор:
ІІ - нұсқа Металдар жер қыртысында көбінесе қосылыстар түрінде кездеседі. Металл аттары мен олардан тұратын минералдарды сәйкестендіріңіздер.
Дескриптор: Минералл құрамындағы металды біледі Металл аттары мен минералдарды дұрыс сәйкестендіреді ІІІ-нұсқа Төменде берілген құрылыс материалдарының құрамындағы негізгі элементті жазыңдар
Дескриптор: Құрылыс материалдарының құрамындағы негізгі элементті біледі. Бағалау: «көршіңе СМС жаз » әдісі арқылы бірін-бірі бағалау (топтағы оқушылар жазған жұмыстарын сағат тілімен ауысып, бірін-бірі мұғалімнің алдын ала дайындап келген шаблонымен салыстырып, бағаларын береді, кері байланыс береді).
(Ж) 2 тапсырма. Kahoot тест Оқушылардан онлайн режимде 5 сұрақтан тұратын тақырып бойынша тест алынады. Дескриптор: -Пайдалы қазбаларды анықтай алады -Жанғыш пайдалы қазбаны біледі -Қалпына келмейтін ресурстарды біледі - Жасалыну эволюциясына байланысты пайдалы қазбалардың бөлінуін біледі. -корунд минералынан алюминий алынатынын біледі Өзін – өзі бағалау: «Егер 5 минутыңыз болса...» |
«Нысана» бейнеленген парақша
Нөмір жазылған мәтін бөліктері, флипчат, маркер,
«Бағдаршам» шартты кеспелер
Смартфондар
Смартфондар
create.kahoot.it/create#/new/quiz/question/1 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
Кері байланыс «Нысана» Оқушылар сабақ соңында нысана парақшаларына басқа түсті сиямен сабақ соңында қандай тақырып бойынша білімдерінің қандай деңгейде екенін 1-5 ке дейінгі санды белгілеу арқылы көрсетеді. Үйге
тапсырма: І. Өз облысың, ауданың немесе тұрғылықты жеріңде өндірілетін немесе бар пайдалы қазбалар туралы хабарлама жаса.
|
«Нысана» парақшалары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау Әрбір оқушының жеке қажеттіліктеріне сәйкес Блум таксономиясына негізделе отырын деңгелік тапсырмалары беріледі, «Kahoot» тесті арқылы саралап әр оқушының меңгеру деңгейін және қажеттілігін анықтауға бағытталған. |
Бағалау Оқушылардың үйренгенін тексеруді үздіксіз кері байланыс жүргізе отырып, қателерін түзетуге мүмкіндік жасау, жақсы жауаптарын мадақтау. «Бағдаршам», «Көршіме СМС», «Егер 5 минутыңыз болса»- оқушылардың өздерінің қаншалықты түсінгенің көрсететудің, бірі-бірін бағалаудың жылдам тәсілі. «Нысана» әдісін қолдану арқылы кері байланыс алу -жұмыс аяқталған кезде ол мақсаттарға қаншалықты қол жеткізгені туралы ойланады, өз бетімен жұмыс істей алу және топ ішінде белсенділік қабілеттерін арттыруға ықпал етеді. |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақталуы АКТмен жұмыс жасауда техника қауіпсіздігін сақтау ережелерін ескертіп отыру , оқушылардың денсаулық кепілін жақсарту мақсатында,шаршауын басу үшін,ширату жаттығуларын жасатамын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















