Математика 6 сынып
18.09.2017 ж
Тақырыбы:
Қатынас
|
|
• Бөлшек,
бөлінді, қатынас ұғымының арасындағы байланысы.
|
Мақсат:
|
Жаңа білім
|
Бөлшектің
негізгі қасиетін еске түсіру арқылы «қатынас» ұғымын
таниды.
|
Жаңа түсінік
|
Берілген
сандардың қатынасы екі санның бөліндісі екенін
түсінеді.
|
Қолданым
әрекеті
|
Қатынасты бөлшек немесе
бөлінді ретінде қолданып, сол арқылы есептер
шығарылады.
|
Талдау
әрекеті
|
Бөлінді
мен қатынас ұғымдарының байланысын анықтайды.
|
Шығармашылық
әрекет
|
«Қатынас»
ұғымы мен қасиетін пайдалана отырып, оның күнделікті өмірмен
байланысын анықтап, бұл ұғымның қолданбалылығы туралы ой
қорытады.
|
Бағамдау
әрекеті
|
Жаңа
сабақтың маңыздылығын түсінеді және бағалайды.
|
Сабақ
құрылымы:
|
|
І. Ақпарат алмасу. (5
мин.).ІІ.
Алғашқы
бекіту. (7 мин.).ІІІ.
Құзырлылық қалыптастыру. ( 18 мин.).
ІV.
Шығармашылық қалыптастыру. (7
мин.).V.
Бағамдау
- бағалау. (3 мин.).
|
Оқыту
әдісі: Репродуктивті, ішінара
ізденушілік.
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:
Бағыт-бағдар және нұсқау береді, қажет болғанда оқушыларға
көмек береді, олардың танымдық есептерді өз бетімен орындауын
қадағалайды.
|
Оқу
іс-әрекетін ұйымдастыру формасы: Белсенді
танымдық.
|
Оқушы
іс-әрекетін ұйымдастыру: Күтілетін нәтижеге (мақсатқа)
қол жеткізу үшін жоспар бойынша оқулық материалын А блогындағы
слайдтарды пайдаланып меңгеру; ҚҚ блогы аясында өз
мүмкіндігіне қарай деңгейлік тапсырмаларды орындау; ШӘ блогында
топтық жұмыс істеп, тапсырма бойынша ұжымдық қорытынды шығаруға
қатысу.
|
Оқушыда дағды қалыптастыру:
|
|
• Тақырып
бойынша логикасы әр түрлі есептерді шығара білу, өзін-өзі дамыту,
өзінің деңгейін бағалау. Берілген мақсатқа жету, бүкіл топ
жұмысының нәтижесін көре білу, өз ойын сынып алдында қорғай
алу.
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер:
|
|
• Қатынас, бөлшектердің негізгі қасиеті,
пайыз
|
Ақпарат көздері:
|
|
1.Математика. Жалпы білім
беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. /Әбілқасымова,
Т.Кучер, З. Жұмағұлова. Алматы: «Мектеп» баспасы
2. Математика. Әдістемелік
нұсқау: Жалпы білім беретін мектептің 6-сынып мұғалімдеріне
арналған құрал. /Әбілқасымова, Т.Кучер, З.
Жұмағұлова.
3. Алдамұратова Т.А, Байшоланова
Т.С. Математика. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған
оқулық. 3-басылым. Алматы, Атамұра
4.Алдамұратова Т.А., Тупаева
В.И. А-40 Математика. Дидактикалық материалдар. Жалпы білім беретін
мектептің 6-сыныбына арналған оқулық.
5. М-29 Математика жұмыс
дәптері, №1: Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған.
Алдамұратова Т.А., Хабылбекова А.Қ., Алешина Н.Ф., Сатемирова С.Р.
2-басылым. Алматы, Атамұра, 2011.
64-б.
|
Сабақты бағалау:
|
|
Негізгі
баға ҚӘ блогының тапсырмаларын орындағаны үшін, ал қосымша баға ШӘ
блогы үшін беріледі.
|
Өткенді еске
түсіру
Бөлшектің негізгі қасиетін
еске түсіру.
Тақырып
жоспары:
1.
Бөлінді мен «қатынас» терминінің арасындағы
байланыс.2. Қатынастың берілуі
тәсілдері.
3. Екі
санның қатынасын процентпен өрнектеу.
1. Бөлшектің негізгі қасиетін
еске түсіру.
2.
Бөлшектің негізгі
қасиеттері.
Егер
бөлшектің бөлімінде алымында нөлден өзге бірдей санға көбейтсек,
немесе бөлсек, онда бөлшектің мағынасы
өзгермейді.
3.
1
тақырыпша
Бөлінді
мен «қатынас» терминінің арасындағы
байланыс
4. Екі шаманың өлшемдерін бөлінді
түрінде салыстыру үшін қатынас ұғымын қолданады.
АНЫҚТАМА.Екі санның бөліндісі түріндегі
өрнек сол сандардың қатынасы деп аталады.
Мұнда а және
в қатынастың
мүшелері деп аталады. а - қатынастың
алдыңғы мүшесі, в - қатынастың соңғы мүшесі
Оқылуы: «а санының в санына
қатынасы немесе а - ның в - ға
қатынасы»
5.
Бөлінді = Қатынас
6. Мысалы (салмақпен келген
жағдайда):
Әдетте жидек тосабын дайындау
үшін жидек пен құмшекердің мынадай қатынаста 1:1 алады. Егер 5 литр
жидек тосабын сапалы дайындау үшін неше литр жидекке неше килограмм
құмшекер қосу керек?
Тапсырманы
оқыңыз 1:1 қатынасты қалай
түсінесіз?
7.Мысалы: Оқушы тор көзбен жол көз
дәптерлерін 2:1 қатынасындай сатып алды. Егер оқушы 24 тор көз
дәптерін сатып алған болса, онда оқушы қанша жол көз дәптерін сатып
алған?
Т
ор
көз – а
Жол көз - в
8. Бөлінді
қатынас емес (бөліндінің мәні). Қатынас
Бұл болса болатынын айқындайды. Бұдан бөлінді мен қатынас жазылуы
тұрғысынан бірдей болғанымен мағынасы өзгеше.
9.
Қатынас
екі санның бөліндісі түрінде болғандықтан, бөліндінің негізгі
қасиеті қатынаста да орындалады.
Қатынастың екі мүшесін
де нөлден өзге бірдей санға көбейтсек немесе бөлсек, берілген
қатынасқа тең қатынас шығады. Мысалы:
, яғни
бірдей 4 санына көбейіп,
нәтижесінде алдық.
10.
Қатынастың осы қасиетін пайдаланып, берілген қатынасты
қысқартуға болады. Мысалы: 10:12=5:6. Демек, 5:6 қатынасы- 10:12
қатынасының қысқартылған түрі.
11.«Қатынас» ұғымын пайдаланып, берілген
өрнекті оқыңыз.
-
Бөліндінің мәнін
анықта:
Қатынастарды қысқартыңдар.
12. Қатынастың негізгі қасиеті.
Қатынастың екі мүшесін де нөлден өзге бірдей санға көбейтсек немесе
бөлсек, берілген қатынасқа тең қатынас шығады.
•Мысалы: қатынасының екі мүшесін де 2 санына көбейтсек,
онда қатынасы шығады, мұндағы - тең қатынастар, яғни
•
Енді тең қатынасының қалай орындалатынын ойланып,
түсіндіріңдер. қатынасы қатынасына кері қатынас.Кері қатынасқа осындай
мысал келтіріңдер.
13. Берілген қатынасқа кері
қатынасты қалай жазуға болады?
•
Егер
берілген қатынастың алдыңғы мүшесін соңғы мүше етіп, ал соңғы
мүшесін алдыңғы мүше етіп, орындарын ауыстырып жазсақ, онда
берілген қатынасқа кері
қатынас алынады.
қатынасы
қатынасына кері
қатынас.•Мысалы: қатынасы қатынасына кері қатынас; қатынасы қатынасына кері қатынас. Кері қатынасқа осындай мысал
келтіріңдер.
14. Екіден артық мүшесі
бар қатынас 2:3:5- үш мүшелі қатынас. Бұл үш шаманың сәйкес
мәндерінің ара қатынасын білдіреді. теңдігі а, в, с шамаларының сәйкес
мәндері
11-13 слайдтарға негіздей
отырып қорытынды
шығар.
Бөлінді мен «қатынас»
терминінің арасындағы
байланыс.
|
Берілген қатынасқа тең және
кері қатынас.
|
Екі санның қатынасын пайызбен
өрнектеу.
|
|
|
|
түрінде өрнектелетінін
білдіреді.
Деңгейлік
тапсырмалар:І деңгей тапсырмалары№1
ауызша
І
топ
№2(1,3,5),№3(2,4,6,8),№4(1,2,3,4)№5(1,3,5,7),№6
ІІ
топ №2(2,4,6),№3(1,3,5,7),№4(5,6,7,8)№5(2,4,6,8),№7
Топтық жұмыс. Сынып екі топқа бөлініп,
келесі тапсырманы орындайды. Қатынас ұғымын пайдалану
арқылы есепті шығарыңдар, өмірде қатынас ұғымдарының қолданбалылығы
туралы ой қорытады.
І топ
Тік
төртбұрыш пішінді жер учаскесінің қабырғаларының
қатынасы ға тең. Оның ұзындығы м. Тік төртбұрыш пішінді жер учаскесінің ауданы неше
гa?
Нұсқау. Ұзындығы ені болатынын айқындап есепті шеш. Жауабы: 11,34 га.
ІІ
топ
Тік
төртбұрыш пішінді жер учаскесінің қабырғаларының
қатынасы ке тең. Оның ұзындығы м. Тік төртбұрыш пішінді жер учаскесінің ауданы неше
гa?
Нұсқау. Ұзындығы ені болатынын айқындап есепті шеш.Жауабы: 21,952 га.
Бағалау, Үйге тапсырма: п 1.1 №8,9 • Бөлме мен оған
төселген кілемнің ұзындықтары 8:6, ал ендері 4:3 қатынасындай кілем
бөлменің қандай бөлігін алып жатыр? Аудандарының қатынасын
тап.
|