Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сабақ жоспары: Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі. Кейіпкерлер бейнесі 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі. Кейіпкерлер бейнесі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін__________

Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 7-сынып

Білім беру ұйымының атауы

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Бөлім:

3-бөлім: Балалар мен үлкендер.

Педагогтің аты-жөні:

Күні:

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі. Кейіпкерлер бейнесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

7.1.4.1. көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айту

7.2.2.1. эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: көркем шығармадағы кейіпкер бейнесін ашып, үзінділерді жатқа айта алады, эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: кейіпкер бейнесін ашуда, шығармадағы автор бейнесін анықтауда үзінділер келтіре отырып, мысалдармен дәлелдей алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: өз ойын тұжырымдап, қорытынды жасай алады , үзіндіні кейіпкер бейнесіне еніп толық жатқа айта алады.

Бағалау критерийлері

  • Кейіпкер бейнесін ашады

  • Көркем шығарма үзіндісін жатқа айтады

  • Шығармадағы автор бейнесін анықтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

6 минут



























Сабақтың ортасы


8 минут
















12 минут









































10 минут















Сабақтың аяқталуы


5 минут













4 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу. Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Психологиялық ахуал тудыру кубигі

1.Амандас

2. Құшақтас

3.Тілек айт

4.Мақта

5.Күлкі сыйла

6.Би қимылдарын бірге қайтала

Топқа бөлу

Берілген үзінділер арқылы топқа бөлу

Берілген үзінді қай кейіпкердің сөзі?

1-топ: «Жомарт» тобы

Тыңдап тұрған майор Мергенбаев, – деп келте сөйлеген папасы, – Cолай ма?.. Қазір жетем! – деді де, өңі бұзылып, трубканы тарс еткізіп іле салды.

2-топ: «Серік» тобы

Сол жерде .... шешесінің қанға боялып жатқанын көріп, шошып кетті.
– Мама, ана ағаш ішіне жетелік, жұрттың бәрі соған барып тығылды.

3-топ: «Борис» тобы

-Сережа, винтовкалары мен киім-кешектерін алып кетейік, олар қайта малтып келгеншеталай жерге барып қаламыз,-деген ұсыныс жасады....

Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау

Үй тапсырмасын сұрау

https://wordwall.net/ru/resource/52617371

платформасы арқылы сұрақтарға жауап беру

«Кездейсоқ дөңгелек» әдісі

1. Шығармадағы оқиға қай кезеңді суреттейді?
2. Екінші дүниежүзілік соғыс туралы не білесіңдер?
3. Қазақ баласы Серіктің тағдыры қандай күйге ұшырады?
4. Анна Ивановна деген кім, Серікке оның қандай көмегі тиді?

5.Туынды неліктен «Жау тылындағы бала» деп аталады?
6. Неліктен Серік Анна Ивановнаның қамқорлығында қалды?
7.Жауды тізе бүктіріп, адамдарды жеңіске жеткізген қандай күш?

Топтық жұмыс

«FILA» кестесін толтыру

1-топ Анна Ивановна бейнесін талдайды

  • F(Дерек) шығармадан кейіпкерге байланысты негізгі деректерді жинақтау

  • I (Пікір) кейіпкерге қатысты өзіңнің ой – пікіріңді айту

  • L (Сұрақ) кейіпкер бейнесін және автор бейнесін ашатын 2 сұрақ құрастыру

  • А(Іс –әрекет) кейіпкер бойынша: шағын көрініс, қысқаша монолог, сипаттама т.б. жасап, кейіпкер іс-әрекетін дәріптеу.

2-топ Серік бейнесін талдайды

  • F(Дерек) шығармадан кейіпкерге байланысты негізгі деректерді жинақтау

  • I (Пікір) кейіпкерге қатысты өзіңнің ой – пікіріңді айту

  • L (Сұрақ) кейіпкер бейнесін және автор бейнесін ашатын 2 сұрақ құрастыру

  • А(Іс –әрекет) кейіпкер бойынша: шағын көрініс, қысқаша монолог, сипаттама т.б. жасап, кейіпкер іс-әрекетін дәріптеу.

3-топ Борис бейнесін талдайды

  • F(Дерек) шығармадан кейіпкерге байланысты негізгі деректерді жинақтау

  • I (Пікір) кейіпкерге қатысты өзіңнің ой – пікіріңді айту

  • L (Сұрақ) кейіпкер бейнесін және автор бейнесін ашатын 2 сұрақ құрастыру

  • А(Іс –әрекет) кейіпкер бойынша: шағын көрініс, қысқаша монолог, сипаттама т.б. жасап, кейіпкер іс-әрекетін дәріптеу.

Кері байланыс: Тапсырманы орындау барысында не қиын болды?


Жеке жұмыс

«Блумның кубигі» әдісі бойынша тапсырмалар беру.

АТА Серік бейнесіне ашатын шығармадан үзінді келтір

ТҮСІНДІР Серікке сипаттама бер

ОЙЛАН Сеніңше Серік қандай бала?

НЕЛІКТЕН? Неліктен Серікке сондай баға бердің?

НЕГЕ? Неге кейіпкер Серік орыс әйелін «мама» деді?

ҰСЫН Шығармадан үзіндіні жатқа айт

Қорытындылау

«Төрт сөйлем» тәсілі арқылы ой-пікірлеріңмен бөлісіңдер:
Пі кір. «Жау тылындағы бала» повесі мазмұны бойынша пікірлеріңді бір сөйлеммен білдіріңдер.
Дәлел. Пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер.
Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңдер.
Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңдар.

Рефлексия


Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың?

Тәйке – Сабақта не қиын болды?

Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың?

Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?



Психологиялық ахуал тудыру кубигі арқылы кубиктердегі

Тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады.



Берілген үзінділердің қай кейіпкердікі екенін тауып, кейіпкердің есімімен үш топқа бөлінеді.

1-топ: «Жомарт» тобы

2-топ: «Серік» тобы

3-топ: «Борис» тобы























Өткен тақырыпты пысықтау мақсатында

сұрақтарға жауап береді.













Әр топ өзіне берілген кейіпкер бейнесін сипаттап, автор бейнесін анықтайды.

«FILA» кестесін толтырады.

.





























Жеке жұмыста «Блумның кубигі» әдісі бойынша 6 тапсырманы орындайды. Серік бейнесін ашатын үзінді келтіреді. Серікке сипаттама береді. Шығармадан үзінді жатқа айтады.



«Төрт сөйлем» тәсілі арқылы «Жау тылындағы бала» повесінің мазмұнына қатысты ой-пікірлерін білдіреді.










Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды.

1.Амандас

2. Құшақтас

3.Тілек айт

4.Мақта

5.Күлкі сыйла

6.Би қимылдарын бірге қайтала










Үй тапсырмасын бағалау


Алшы –

(9-10 балл)

Тәйке 

(7-8 балл)

Бүге (бүк) –

(4-6 балл)

Шіге (шік) –

(1-4 балл)



Топтық жұмыс

Дескриптор

Білім алушы

-шығармадан негізгі деректерді жинақтайды,

-кейіпкерге қатысты өзінің ой-пікірін жеткізеді,

- кейіпкер бейнесін және автор бейнесін ашатын сұрақтар құрастырады,

- кейіпкер бейнесін ашатын сипаттама жасайды,

-кейіпкердің іс-әрекетін дәріптейді.


Топтың өзара бағалауы

1-топ: Ертегі құрастыру арқылы бағалайды.

2-топ: Алғыс хат беру арқылы бағалайды.

3-топ: Келесі топқа “SMS” жазу арқылы бағалайды.







Жеке жұмыс

Дескриптор

Білім алушы

-кейіпкердің бейнесіне

қатысты үзінді келтіреді,

-кейіпкерге сипаттама

береді,

-кейіпкердің

қандай екенінен

бір сөзбен баға береді,

- сұраққа жауап береді,

-үзіндіні жатқа айтады..



Жеке

жұмысты

және қорытындылау тапсырмасын

бағалау

Алшы –

(9-10 балл)

Тәйке 

(7-8 балл)

Бүге (бүк) –

(4-6 балл)

Шіге (шік) –

(1-4 балл)









Оқулық

7-сынып

«Атамұра» баспасы

2017жыл



Қалыптастырушы бағалауға арналған


тапсырма

лар жинағы

7-сынып









Оқулық

7-сынып

«Атамұра» баспасы

2017жыл






https://wordwall.net/ru/resource/5261737





















Қосымша ақпарат


Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілтті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?


Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).


























Рефлексия

Өз сабағыңызды талдау

- Оқу/сабақ мақсаттарына қол жеткізілді ме?

- Оқушылар бүгін не үйренді?

- Оқу ахуалдары қандай болды?

- Оқушылар арасындағы айырмашылықты анықтау бойынша іс-әрекеттер сәтті болды ма?

- Мен уақытттық графикті дұрыс ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқуларға жол бердім және неліктен?


















Қорытынды бағалау


Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті?

1.

2.




Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз?

1.

2.



Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді?

1.

2.







































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.02.2025
418
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11