|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Географиялық зерттеу әдісі |
Мектеп: № 3 орта мектеп МКМ |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ашимова Н.М |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Салыстырмалы географиялық зерттеу әдісі |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.1.1.2 Зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдісін қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдісін түсінеді Көпшілігі: Салыстырмалы географиялық әдістің негізгі қағидаларының қолдану саласын талдайды Кейбірі: Деректер базасын зерттеп және нәтижелерін салыстырып сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдісін айтады - Салыстырмалы географиялық әдістің негізгі қағидаларын, қолданып салыстырады - Деректер базасымен жұмыс жасайды және нәтижелерін жіктеп көрсетеді |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқу дағдысы: географиялық терминдер сөздігімен жұмыс істеу Жазу дағдысы: Кестені және қорытындыны толтыру Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, топта талқылау Негізгі тірек сөздер тізбегі: салыстырмалы географиялық әдіс, жеке түрлерге бөлу, ұқсастық пен айырмашылық операциялары Түсіну,қолдану,жинақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Табиғат ресурстары және қоршаған ортаны қорғау. Ынтымақтастық – сыныптастарының көзқарастарын қабылдау арқылы өз ойларын жинақтау дағдыларын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика , информатика |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
10.1.1.1 Зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторингілеу әдісінің элементтерін қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта қолайлы ахуал қалыптастыру. «Сенім» тренингін ұйымдастыру Оқушылар бір-біріне « ... мен саған сенемін, себебі...» деп бір-біріне қолдау көрсетеді. « Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу 1 топ: Ғалымдар 2 топ: Зерттеушілер 3 топ: Эколоктар Уй тапсырмасын « Мини тест» әдісі арқылы тексеру, жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау: өзін-өзі тексеру « +, - » әдісі Дұрыс жауаптарды интербелсенді тақтаға шығарып, көрсетіп қою |
Интерактивті тақта, қима қағаздар Таратпа материалдар, интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Түсіну,қолдану 2 мин 10 мин 8 мин 10 мин
|
Ой қозғау. М «Әлемде барлығы салыстыру жолымен танылады» деген ойды қалай түсінесіңдер? Оқушылар сұраққа өз ойларын айтып бүгінгі сабаққа көпір қояды. Көпір қоя отырып бүгінгі жаңа тақырып аталады. 1 тапсырма. Топтық жұмыс. Оқулық мәтінін қолдана отырып«Кластер»(жүзім шоқтары) әдісі арқылы кластер қорғап тақырыпты ашады. Бұл әдіс арқылы оқушылар жаңа сөздермен, терминдерді тезарада ұғынып, салыстырмалы географиялық әдістің негізгі қағидаларын ұзақ мерзімде есте сақтай алады. 1 топ: Ғалымдар - Синхронды әдіс 2 топ: Зерттеушілер - Баламалау әдісі 3 топ: Эколоктар - Диахронды әдіс Дискриптор: - Алғаш салыстыру әдісін кімдер қолданғанын айтады
Қалыптастырушы бағалау: «3 сөйлем» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды 2 тапсырма: жұптық жұмыс, кестемен жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушылар дүниежүзінің саяси картасын немесе атлас картаны және де дүниежүзінің графикалық деректер базасын пайдаланып даму деңгейі бойынша екі елді мысалға алып салыстырмалы талдау жасайды. Жауаптарын «+» белгісімен белгілейі.
Дискриптор:
Қалыптастырушы бағалау: « +, - » әдісі 3тапсырма: жеке жұмыс «Ойлан, ізден» әдісі арқылы оқушылар Германия және Эфиопия, Италия және Ирак, Ұлыбритания және Самоли мемлекеттерінің халық санының өсу динамикасын есептеп шығарады және демографиялық дағдарыстың салдарына болжам жасап, өз болжамын дәлелдемелер келтіреді Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Қолмен белгі беру» әдісі
|
Оқулық , ватман, маркер Дүниежүзінің саяси картасы, атлас, таратпа қағаздар, АКТ АКТ, дүниежүзінің саяси картасы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс: «Әңгімелесетін әріптестер»
Үй жұмысы: Географиялық атласты пайдаланып, 1- кесте деректері бойынша ҚР-ның үш көмір бассейніне салыстырмалы талдау жүргізу. Салыстыру диаграмаларын өз қалауың бойынша жасау
|
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||
|
Менін сабағымның оқу мақсатына жету үшін сабақтың оқу мақсатынан SMART мақсат құрастырып, смарт мақсатқа қол жеткізу үшін оқушыларға 3 тапсырма саралап дайындап алдым. 3-ші тапсырмамда белсенді оқытудың «Ойлан,ізден» әдісін қолдана отырып оқушылардың бойында ойлау дағдыларының жазылым, оқылым, айтылым, тыңдалым дағдыларын қалыптастыру. «Ойлан,ізден» әдісінде барлық оқушылар деректер базасын қолданып есептер шығарады, көпшілігі демографиялық жарылыстың түрлеін ажыратады, кейбірі демографиялық жарылыстың салдарына девергентное ойлау қалыптастырады
|
Мен оқушылардың материалдарды игеру деңгейін «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы тексеруді жоспарлап отырмын. Формативті бағалаудың бұл әдісінде мен тапсырманы орындаудың кез-келген уақытында тоқтатып , түсінгенін немесе түсінбегенін сұраймын. Оқушылардың белгі беруіне байланысты нақты не түсінікті немесе түсініксіз екенін сұрау арқылы толықтырулар немесе мадақтау жүргізуді көздеп отырмын. |
Сабақ кезінде оқушыларды өзін-өзі ұстау ережелерімен, АКТ-ны пайдалану ережесімен таныстыру арқылы қауіпсіздіктерін қамтамассыз етемін |
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары. Салыстырмалы географиялық зерттеу .10 сынып
Сабақ жоспары. Салыстырмалы географиялық зерттеу .10 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Географиялық зерттеу әдісі |
Мектеп: № 3 орта мектеп МКМ |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ашимова Н.М |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Салыстырмалы географиялық зерттеу әдісі |
|
|
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.1.1.2 Зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдісін қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдісін түсінеді Көпшілігі: Салыстырмалы географиялық әдістің негізгі қағидаларының қолдану саласын талдайды Кейбірі: Деректер базасын зерттеп және нәтижелерін салыстырып сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- Зерттеу тақырыбына сәйкес салыстыру әдісін айтады - Салыстырмалы географиялық әдістің негізгі қағидаларын, қолданып салыстырады - Деректер базасымен жұмыс жасайды және нәтижелерін жіктеп көрсетеді |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқу дағдысы: географиялық терминдер сөздігімен жұмыс істеу Жазу дағдысы: Кестені және қорытындыны толтыру Сөйлеу және тыңдау дағдылары: тапсырмаларды бөлу және өзара оқыту, топта талқылау Негізгі тірек сөздер тізбегі: салыстырмалы географиялық әдіс, жеке түрлерге бөлу, ұқсастық пен айырмашылық операциялары Түсіну,қолдану,жинақтау |
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Табиғат ресурстары және қоршаған ортаны қорғау. Ынтымақтастық – сыныптастарының көзқарастарын қабылдау арқылы өз ойларын жинақтау дағдыларын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика , информатика |
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
10.1.1.1 Зерттеу тақырыбына сәйкес географиялық мониторингілеу әдісінің элементтерін қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта қолайлы ахуал қалыптастыру. «Сенім» тренингін ұйымдастыру Оқушылар бір-біріне « ... мен саған сенемін, себебі...» деп бір-біріне қолдау көрсетеді. « Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу 1 топ: Ғалымдар 2 топ: Зерттеушілер 3 топ: Эколоктар Уй тапсырмасын « Мини тест» әдісі арқылы тексеру, жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау: өзін-өзі тексеру « +, - » әдісі Дұрыс жауаптарды интербелсенді тақтаға шығарып, көрсетіп қою |
Интерактивті тақта, қима қағаздар Таратпа материалдар, интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Түсіну,қолдану 2 мин 10 мин 8 мин 10 мин
|
Ой қозғау. М «Әлемде барлығы салыстыру жолымен танылады» деген ойды қалай түсінесіңдер? Оқушылар сұраққа өз ойларын айтып бүгінгі сабаққа көпір қояды. Көпір қоя отырып бүгінгі жаңа тақырып аталады. 1 тапсырма. Топтық жұмыс. Оқулық мәтінін қолдана отырып«Кластер»(жүзім шоқтары) әдісі арқылы кластер қорғап тақырыпты ашады. Бұл әдіс арқылы оқушылар жаңа сөздермен, терминдерді тезарада ұғынып, салыстырмалы географиялық әдістің негізгі қағидаларын ұзақ мерзімде есте сақтай алады. 1 топ: Ғалымдар - Синхронды әдіс 2 топ: Зерттеушілер - Баламалау әдісі 3 топ: Эколоктар - Диахронды әдіс Дискриптор: - Алғаш салыстыру әдісін кімдер қолданғанын айтады
Қалыптастырушы бағалау: «3 сөйлем» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды 2 тапсырма: жұптық жұмыс, кестемен жұмыс «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушылар дүниежүзінің саяси картасын немесе атлас картаны және де дүниежүзінің графикалық деректер базасын пайдаланып даму деңгейі бойынша екі елді мысалға алып салыстырмалы талдау жасайды. Жауаптарын «+» белгісімен белгілейі.
Дискриптор:
Қалыптастырушы бағалау: « +, - » әдісі 3тапсырма: жеке жұмыс «Ойлан, ізден» әдісі арқылы оқушылар Германия және Эфиопия, Италия және Ирак, Ұлыбритания және Самоли мемлекеттерінің халық санының өсу динамикасын есептеп шығарады және демографиялық дағдарыстың салдарына болжам жасап, өз болжамын дәлелдемелер келтіреді Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Қолмен белгі беру» әдісі
|
Оқулық , ватман, маркер Дүниежүзінің саяси картасы, атлас, таратпа қағаздар, АКТ АКТ, дүниежүзінің саяси картасы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс: «Әңгімелесетін әріптестер»
Үй жұмысы: Географиялық атласты пайдаланып, 1- кесте деректері бойынша ҚР-ның үш көмір бассейніне салыстырмалы талдау жүргізу. Салыстыру диаграмаларын өз қалауың бойынша жасау
|
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||
|
Менін сабағымның оқу мақсатына жету үшін сабақтың оқу мақсатынан SMART мақсат құрастырып, смарт мақсатқа қол жеткізу үшін оқушыларға 3 тапсырма саралап дайындап алдым. 3-ші тапсырмамда белсенді оқытудың «Ойлан,ізден» әдісін қолдана отырып оқушылардың бойында ойлау дағдыларының жазылым, оқылым, айтылым, тыңдалым дағдыларын қалыптастыру. «Ойлан,ізден» әдісінде барлық оқушылар деректер базасын қолданып есептер шығарады, көпшілігі демографиялық жарылыстың түрлеін ажыратады, кейбірі демографиялық жарылыстың салдарына девергентное ойлау қалыптастырады
|
Мен оқушылардың материалдарды игеру деңгейін «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы тексеруді жоспарлап отырмын. Формативті бағалаудың бұл әдісінде мен тапсырманы орындаудың кез-келген уақытында тоқтатып , түсінгенін немесе түсінбегенін сұраймын. Оқушылардың белгі беруіне байланысты нақты не түсінікті немесе түсініксіз екенін сұрау арқылы толықтырулар немесе мадақтау жүргізуді көздеп отырмын. |
Сабақ кезінде оқушыларды өзін-өзі ұстау ережелерімен, АКТ-ны пайдалану ережесімен таныстыру арқылы қауіпсіздіктерін қамтамассыз етемін |
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













