2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Сабақ жоспары "Сатып алу және ақша қайтару" Математика 1 сынып

Сабақ жоспары "Сатып алу және ақша қайтару" Математика 1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 теңгелік тиындармен түрлі төлем жасау; сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану/ заттар арасындағы арақашықтықты, бағытты, орналасуын анықтайтын терминдер пайдалану; қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Қызылорда қаласы
"Ұлағат білім ордасы" мектебі
Төрахмет Тоқжан Қалдыбекқызы
Бөлімі:
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сыныбы:1 Ә
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты

Сабақтың мақсаты:
Сабақтың барысы:
Уақыты
Қызығуш
ылықты
ояту
0-3

4-6

4А. Күнделікті өмірдегі есептеулер
Төрахмет Тоқжан
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сатып алу және ақша қайтару /Азық-түлік сатып аламын
1.1.3.6 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 теңгелік тиындармен түрлі төлем жасау;
1.5.1.2 ** сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын
ұғымдарды пайдалану/ заттар арасындағы арақашықтықты, бағытты, орналасуын
анықтайтын терминдер пайдалану;
1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу,
шығару әдісін түсіндіру.
Монеталармен есептеулер орындайсың.

Педагогтің іс-әрекеті
Ынталандыру
Дүкенде тауар сатып алу жөніндегі диалогке
шақырады. Сұрайды:
Сатып алғанда ақшаны кім санайды?
"КАССАДА" отыратын адам кім? (кассир)
Сөреден
азық-түлікті
беретін
адам
кім?(Сатушы).
Ал затты сатып алушы адам қалай аталады?
(Сатып алушы).
- Сендер солардың бірінің рөлінде
болғыларың келе ме? Яғни ақшаны санауды
жақсылап үйреніп алу керек.
Өзектендіру.
Мұғалім дүкенде сатып алу тақырыбына
қарапайым
есептермен
математикалық
диктант жүргізеді:
Барлығы қанша ақша болды?
Қанша ақша қалды?
Сатып алу үшін қанша ақша қажет.
Егер ақшаны ұстап қойсаң, қанша болып еді?
Егер … болса, қанша жұмсадың?

7-10
Оқулықтағы №1 тапсырманы қарастырады.
Сырым мен Әлияда 100 теңгеден бар.
Балалардың әрқайсысы 2 тауардан таңдады.
Балалар
қандай
тауарлар сатып алды және олардың
әрқайсысында
қанша
теңгеден
қалды?Мұғалім есепті талдағанда кейбір
балалардың бірдей 2 затты, ал кейбір
балалардың әртүрлі2затты таңдағандарына
балалардың назарын аударады. Балалардың
қалай есептегенін, оларға бұл үшін суреттен
нені білулері керек болғанын ойлануды
ұсынады

Оқушының іс-әрекеті
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді.

Математикалық диктант жазады.

Тапсырманы жұптасып (балалар
тапсырманы әр кейіпкер үшін
орындайтындай болады) немесе
топта орындауға болады. Балалар
бірін-бірі тыңдауды және өз
нұсқаларын ұсынуды үйренеді.
Топта өрнектерді жазады.

Бағалау

Ресурстар
Оқулық.
Дәптер.

«Шапалақта
у» әдісімен
бағалайды.

Оқулық.
Дәптер.
Математи
калық
диктант

Оқулық.
Дәптер.

Мағынаны
тану
10-15

1-тапсырманы дәптерге түсіндіре отырып
орындаңдар. Әр бала өз нұсқасын ұсынады
және есептеулерге түсінік береді. Мысалы:
Мен 60 теңгеге су және 20 теңгеге кәмпит
сатып аламын.
60 + 20 = 80 тг
Менде 100 тг болған.
Менде 100 – 80 = 20 тг қалады.
Мұғалім қорытындылауға көмектеседі:
Сатып алатын тауардың құнын қалай
білуге болады?
Тауар сатып алу үшін саған қанша
ақшажетпейтінін айта аласың ба?
Қайтарған ақшаны сен қалай санайсың?

Оқушылар есептеуді орындайды.
Ақша
қайтару
ұғымымен
танысады.

15-20

Жаңаны қолдану
Оқушылароқулықтағы №2 тапсырманы өз
бетімен орындайды.

Тапсырманы өз бетімен
орындайды.

20-25

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру
Оқулықтағы №3 тапсырманы топпен
орындайды.
Кесте
бойынша
есептер
құрастыру ұсынылады.

25-32

Осыған дейін өтілген материалмен
жұмыс.
Оқулықтағы №4 тапсырманы орындайды.
Мұғалім оқушылардың әрбір топтағы заттар
қандай белгілері бойынша жинақталғанын
сұрайды. Әрбір топтағы заттарды бір сөзбен
қалай атауға болатынын айтуға көмектеседі.
Мұғалім әрбір жиында қанша элемент барын
анықтады.
«Алмаағашы» әдісі.
Оқушыларға сабақ басында екі түсті «алма»
беріледі. Сабақ соңында оны Алмаағашына
ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін
бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын:
менің көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл түсті
алма – мен тапсырманы орындай алмадым,
көңіл күйім жоқ.

Тапсырманы
дәптерде
орындайды.
Арманның 100 теңгесі бар. Ол
асханадан 30 теңгеге тоқаш
сатып алды. Арманның қанша
теңгесі қалды?
Болды – 100 тг
Жұмсады - 30 тг
Қалды - ? тг
Шешуі:
100-30=70 (тг)
Жауабы: Арманның 70 теңгесі
қалды
Оқушылар
әрбір
жиынның
атауын айтады. Әрбір жиындағы
элементтерді санайды. Киімдер
жиыны – 5 элемент. Оқу
құралдар жиыны– 5 элемент.
Геометриялық фигуралар
жиыны– 5 элемент.

Рефлексия
32-35

Оқулық.
Дәптер.

«Жетістік
баспалдағымен» өзінөзі бағалау
«Оң көрші»
әдісі
арқылы әр
топ көрші
топтың
жұмысын
бағалайды.

Оқулық.
Дәптер.
Оқулық.
Дәптер.

«Алмааға
шы» әдісі.
28 Сәуір 2022
2033
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі