|
Мектеп: Мұғалім: |
Маңғыстау облысы, Мұнайлы ауданы, «№10 жалпы білім беру орта мектебі» КММ-сі Таңбаева Гульшат Жанбырбайқызы |
||
|
Күні: Сынып: Пәні: |
29.06.2018 ж. 6-сынып Қазақ тілі |
Қатысқандар: |
17 |
|
Қатыспағандар: |
0 |
||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі Тақырып |
6-бөлім. Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер. Морфология. Есімдік, оның түрлері. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.1.3.1 1. Тыңдалым/Айтылым 3. Мәтіннен ақпаратты анықтау 1. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау 6.4.4.1 4.Әдеби тіл нормалары 4. Грамматикалық норма 1. Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, зат есім, сын есім орнына қолдану. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну. Қолдану |
||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеялар құндылығының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамынан» білім саласына қатысты азаматтық жауапкершілік, еңбек және ынтымақтастық құндылықтары жүзеге асырылады. |
||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтін және тапсырмалардағы детальді ақпаратты анықтай алады, есімдіктердің қызметін біледі, қолдана алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Мәтіндегі «тіршілік» сөзінің мағынасын түсінеді; Мәтіндегі «тіршілік көзі» сөз тіркесінің мәні неде екенін біледі. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тіршілік көзі Талқылауға арналған сұрақтар: Неліктен суды «тіршілік көзі» дейді? Судың адам денсаулығына тигізер пайдасын қалай түсіндірер едің? Меніңше,..... Мен былайша,... түсіндірер едім. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Судың адам өмірі мен табиғаттағы маңызын түсіну мақсатында биология, география, химия пәндерімен байланыстыруға болады. |
||
|
Алдыңғы оқу |
« 1минут» әдісі арқылы тақырыпқа қатысты есімдіктің орынбасушы сөздер екенін еске түсіреді. |
||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары қолжетімді ма? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
«Қазақ тілі» пәнінен жаңартылған оқу бағдарламасының тілдік дағдылары мен оқу мақсаттарын негізге ала отырып, қазақ тілі пәнінен 6-сыныпқа арналған ұзақ мерзімді жоспардағы «Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер. Морфология» бөлімінің «Есімдік, оның түрлері» тақырыбында сабақ жоспарын жасадым. Сабақ жоспарын жасақтауда жаңартылған оқу бағдарламасын егжей-тегжейлі түсіндіріп, меңгерткен тренердің көмегі мол болды. Сондай-ақ тыңдаушылардың да ұсыныстары ұтымды болды. Жаңартылған оқу бағдарламасы «спиральді оқыту» тәсіліне негізделе құрылған. Әр сынып сайын оқу мақсаттары қарапайымнан күрделіге қарай өсіп, қайталанып отырады. Оқу мақсатының қолжетімділігі – оқу бағдарламасының негізгі ерекшеліктерінің бірі. Ұзақ мерзімді жоспарда белгіленген оқу мақсатынан сабақ мақсатын нақтылап алдым. Оқу мақсатына жету жолында түрлі әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалана отырып, уақытты өлшемді қолдануға дағдыландым. Оқу мақсатынан нәтижелі жетістікке жетуде оқушылар детальді ақпаратты анықтап, өз көзқарастарын білдіреді. Жоспарланған саралауда оқушылардың білу, түсіну деңгейін анықтауға бағытталады. Нәтижесінде оқушылар тыңдалым және айтылым дағдыларына қарай саралауды орындай алады. Таңдалған тапсырмаларды орындауға уақытты нақтылап алғандықтан, уақыт есебінен ауытқу болмайды. Жоспарға саралауды жүргізуде әдіс-тәсілдерді тиімді қолдану керек деп шештім. |
|
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1:Саралап оқыту тәсілі 2: «Дауыстап ойлау» тәсілі Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:Тиімді сұрақтар 2:Тиімді тыңдалым Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Спиральді қағидатқа негізделген оқу мақсатынан сабақ мақсаттарын шығаруды және сабақ мақсаттарын орындау барысындағы түрлі тәсілдерді орынды қолдануды қажет деп санадым. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Су - тіршілік көзі" 6-сынып
Сабақ жоспары "Су - тіршілік көзі" 6-сынып
|
Мектеп: Мұғалім: |
Маңғыстау облысы, Мұнайлы ауданы, «№10 жалпы білім беру орта мектебі» КММ-сі Таңбаева Гульшат Жанбырбайқызы |
||
|
Күні: Сынып: Пәні: |
29.06.2018 ж. 6-сынып Қазақ тілі |
Қатысқандар: |
17 |
|
Қатыспағандар: |
0 |
||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі Тақырып |
6-бөлім. Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер. Морфология. Есімдік, оның түрлері. |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.1.3.1 1. Тыңдалым/Айтылым 3. Мәтіннен ақпаратты анықтау 1. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, детальді ақпаратты анықтау 6.4.4.1 4.Әдеби тіл нормалары 4. Грамматикалық норма 1. Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, зат есім, сын есім орнына қолдану. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну. Қолдану |
||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеялар құндылығының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамынан» білім саласына қатысты азаматтық жауапкершілік, еңбек және ынтымақтастық құндылықтары жүзеге асырылады. |
||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтін және тапсырмалардағы детальді ақпаратты анықтай алады, есімдіктердің қызметін біледі, қолдана алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Мәтіндегі «тіршілік» сөзінің мағынасын түсінеді; Мәтіндегі «тіршілік көзі» сөз тіркесінің мәні неде екенін біледі. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тіршілік көзі Талқылауға арналған сұрақтар: Неліктен суды «тіршілік көзі» дейді? Судың адам денсаулығына тигізер пайдасын қалай түсіндірер едің? Меніңше,..... Мен былайша,... түсіндірер едім. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Судың адам өмірі мен табиғаттағы маңызын түсіну мақсатында биология, география, химия пәндерімен байланыстыруға болады. |
||
|
Алдыңғы оқу |
« 1минут» әдісі арқылы тақырыпқа қатысты есімдіктің орынбасушы сөздер екенін еске түсіреді. |
||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары қолжетімді ма? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
«Қазақ тілі» пәнінен жаңартылған оқу бағдарламасының тілдік дағдылары мен оқу мақсаттарын негізге ала отырып, қазақ тілі пәнінен 6-сыныпқа арналған ұзақ мерзімді жоспардағы «Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер. Морфология» бөлімінің «Есімдік, оның түрлері» тақырыбында сабақ жоспарын жасадым. Сабақ жоспарын жасақтауда жаңартылған оқу бағдарламасын егжей-тегжейлі түсіндіріп, меңгерткен тренердің көмегі мол болды. Сондай-ақ тыңдаушылардың да ұсыныстары ұтымды болды. Жаңартылған оқу бағдарламасы «спиральді оқыту» тәсіліне негізделе құрылған. Әр сынып сайын оқу мақсаттары қарапайымнан күрделіге қарай өсіп, қайталанып отырады. Оқу мақсатының қолжетімділігі – оқу бағдарламасының негізгі ерекшеліктерінің бірі. Ұзақ мерзімді жоспарда белгіленген оқу мақсатынан сабақ мақсатын нақтылап алдым. Оқу мақсатына жету жолында түрлі әдіс-тәсілдерді тиімді пайдалана отырып, уақытты өлшемді қолдануға дағдыландым. Оқу мақсатынан нәтижелі жетістікке жетуде оқушылар детальді ақпаратты анықтап, өз көзқарастарын білдіреді. Жоспарланған саралауда оқушылардың білу, түсіну деңгейін анықтауға бағытталады. Нәтижесінде оқушылар тыңдалым және айтылым дағдыларына қарай саралауды орындай алады. Таңдалған тапсырмаларды орындауға уақытты нақтылап алғандықтан, уақыт есебінен ауытқу болмайды. Жоспарға саралауды жүргізуде әдіс-тәсілдерді тиімді қолдану керек деп шештім. |
|
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1:Саралап оқыту тәсілі 2: «Дауыстап ойлау» тәсілі Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:Тиімді сұрақтар 2:Тиімді тыңдалым Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Спиральді қағидатқа негізделген оқу мақсатынан сабақ мақсаттарын шығаруды және сабақ мақсаттарын орындау барысындағы түрлі тәсілдерді орынды қолдануды қажет деп санадым. |
|
шағым қалдыра аласыз















