|
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Су-тіршілік көзі |
Мектеп: |
||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар: 13 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтыңтақырыбы |
Судың пайдасы |
|
|
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
5.Т.1.Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау. 5.А6. Тірек сөздерді дұрыс қолданып,иллюстрацияларды сипаттау. 5. Ж.4.Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау. |
||
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлығы:мәтіннің мазмұнын тірек сөздер арқылы болжау. Көбі: иллюстрацияларды сипаттауда тірек сөздерді қолдану. Кейбірі: мәліметтерді жинақтау. Ұсынылған тақырып бойынша постер әзірлеу. |
||
|
Бағалаукритерийі |
Мәліметтерді жинақтайды.(қолдану) Ұсынылған тақырып бойынша постер әзірлейді.
|
||
|
Тілдікмақсаттар
|
Төмендегі сөздерді аударады: Пайда Асқорыту Тасымалдау Жарақаттану сауықтыру тәбеті болмау
|
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Сусыз өмір жоқ екенін, судыңденсаулыққамаңызызорекенінтүсіндіру. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға,суды ластамауға, үнемдеп қолдануға баулу. |
||
|
Пәнаралықбайланыс |
жаратылыстану
|
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Су қаншалықты маңызды екенін біледі. |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
3 минут |
Сәлемдесу. Психологиялық ахуалтуғызу «Ыстық алақан» атты тренингі арқылы оқушылар бір-бірімен қол алысып, амандасады. Бір–біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді.
«Сиқырлы сұрақ» стратегиясын қолдану арқылы тақырыпты ашу
Жұмбақ шешу Мен сұйықпын да,мұзбын да, Тамшысымын жаңбырдың, Оюланған қыраумын, Жылымын да,салқынмын. Шөлдесең кеуіп кенегің, Мейіріңді қандырдым. Сыйлаймын мен тазалық, Рақат беріп денеңе, Айта қойшы бұл не?
(Су) «Миға шабуыл» әдісі Балалар, сендер су жайында не білесіңдер? (Балалар сұраққа жауап береді)
|
Интербелсенді тақта, слайдтар, А4парағы, желім қағаздар,желім смайлдарды, оқулық, сөздік. |
|
Сабақтың ортасы
10 минут
10 минут
12 минут
2 минут |
1-тапсырма. ЖЖ. Сөздікпен жұмыс, Берілген сөздерді аударады: Пайда-польза, ас қорыту- переварить пищу, тасымалдау- перенос, жарақаттану -получить ранение, сауықтыру -оздоровление, тәбеті болмау- нет аппетита. Үш топқа «Пазл» әдісі арқылы бөлемін. 2-тапсырма. Мәтінді тыңдайды
Судың пайдасы
Адам организміне судың көп пайдасы бар.Себебі мидан бастап асқазанға дейінгі барлық мүшелер суды қажет етеді.Сондықтан күнде таңертең су ішу керек.Дәрігерлер судың төмендегідей пайдасын атап көрсетеді: . дене температурасын тұрақты ұстауға көмектеседі; . оттегін тасымалдайды; . бүйрек және бауырдағы қалдықтарды тазалайды; . витамин және минералдардың тарауын қамтамасыз етеді; . денені жарақаттанудан қорғайды; . тері клеткаларын ылғалдандырады,сауықтырады; . ас қорытуға көмектеседі;
3-тапсырма. Судың қасиетіне байланысты берілген сөздерден сөз тіркесін құраңыз. Не?(су) Қандай? (мөлдір, таза, түссіз, ащы, тұщы) Түрлері? (өзен, көл, бұлақ, теңіз, мұхит, қар, мұз, жаңбыр,бұлт) Пайдасы:(асқорыту,сауықтыру,)
ҚБ:
ЖЖ«Суретті сөйлету»әдісі. 4-тапсырма.Иллюстрациялар арқылы «Сусыз өмір жоқ» деген тақырыпта тірек сөздерді қолдана отырып,көршіңізмбен 4-5 сөйлемнен тұратын шағын мәтін құраңыздар. Тірек сөздер: адам ағзасы, су мөлшері, тіршілік көзі, суды үнемдемеу, табиғаттағы су айналымы, суды ластау, ластамау.
5-тапсырма. Қалыптастырушы бағалау
Тапсырма. Мәтінге сүйене отырып, судың пайдасынтірек сөздермен анықтайды және постер құрастырады
Бағалау критерийі:
а қорғайды тарауын
қ Судың пайдасы амтиды
бүйрек тазалайдыөттегін тасымалдайды
дене температурасын
Дескриптор -ақпаратты жинақтайды. - өз ойын жеткізеді - постерді қорғайды Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Сергіту сәті.(Дене қимылдарын жасау) Күн болып жанайық, Су болып ағайық. Терең-терең демалып, Жүгіріп-жүгіріп алайық. 6-тапсырма. Жетекші сұрақтар қоямын. 1. Судың не үшін керек екенін білесіңдер ме? 2 Адам ағзасына судың көп пайдасы бар дегенді қалай түсінесіңдер? 3. Не себепті олай ойлайсыңдар?
ҚБ ( Кері байланыс: сұрақ-жауап қою арқылы кері байланыс жасаймын. - Тапсырманы орындай алдыңдар ма? - Оны орындау оңай болды ма? |
қима қағаздар |
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Р Жеміс ағашы
-сабақты түсіндім
- жартылай түсіндім, сұрақтарым бар - түсінген жоқпын, қиындықтар туындады
|
Рефлексия кестесі
|
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
Сөздерді, мақалдарды жатқа білу. |
|
2
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Судың пайдасы" 5 сынып
Сабақ жоспары "Судың пайдасы" 5 сынып
|
Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Су-тіршілік көзі |
Мектеп: |
||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: |
||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар: 13 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтыңтақырыбы |
Судың пайдасы |
|
|
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
5.Т.1.Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау. 5.А6. Тірек сөздерді дұрыс қолданып,иллюстрацияларды сипаттау. 5. Ж.4.Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау. |
||
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлығы:мәтіннің мазмұнын тірек сөздер арқылы болжау. Көбі: иллюстрацияларды сипаттауда тірек сөздерді қолдану. Кейбірі: мәліметтерді жинақтау. Ұсынылған тақырып бойынша постер әзірлеу. |
||
|
Бағалаукритерийі |
Мәліметтерді жинақтайды.(қолдану) Ұсынылған тақырып бойынша постер әзірлейді.
|
||
|
Тілдікмақсаттар
|
Төмендегі сөздерді аударады: Пайда Асқорыту Тасымалдау Жарақаттану сауықтыру тәбеті болмау
|
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Сусыз өмір жоқ екенін, судыңденсаулыққамаңызызорекенінтүсіндіру. Салауатты өмір салтын қалыптастыруға,суды ластамауға, үнемдеп қолдануға баулу. |
||
|
Пәнаралықбайланыс |
жаратылыстану
|
||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Су қаншалықты маңызды екенін біледі. |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
3 минут |
Сәлемдесу. Психологиялық ахуалтуғызу «Ыстық алақан» атты тренингі арқылы оқушылар бір-бірімен қол алысып, амандасады. Бір–біріне жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді.
«Сиқырлы сұрақ» стратегиясын қолдану арқылы тақырыпты ашу
Жұмбақ шешу Мен сұйықпын да,мұзбын да, Тамшысымын жаңбырдың, Оюланған қыраумын, Жылымын да,салқынмын. Шөлдесең кеуіп кенегің, Мейіріңді қандырдым. Сыйлаймын мен тазалық, Рақат беріп денеңе, Айта қойшы бұл не?
(Су) «Миға шабуыл» әдісі Балалар, сендер су жайында не білесіңдер? (Балалар сұраққа жауап береді)
|
Интербелсенді тақта, слайдтар, А4парағы, желім қағаздар,желім смайлдарды, оқулық, сөздік. |
|
Сабақтың ортасы
10 минут
10 минут
12 минут
2 минут |
1-тапсырма. ЖЖ. Сөздікпен жұмыс, Берілген сөздерді аударады: Пайда-польза, ас қорыту- переварить пищу, тасымалдау- перенос, жарақаттану -получить ранение, сауықтыру -оздоровление, тәбеті болмау- нет аппетита. Үш топқа «Пазл» әдісі арқылы бөлемін. 2-тапсырма. Мәтінді тыңдайды
Судың пайдасы
Адам организміне судың көп пайдасы бар.Себебі мидан бастап асқазанға дейінгі барлық мүшелер суды қажет етеді.Сондықтан күнде таңертең су ішу керек.Дәрігерлер судың төмендегідей пайдасын атап көрсетеді: . дене температурасын тұрақты ұстауға көмектеседі; . оттегін тасымалдайды; . бүйрек және бауырдағы қалдықтарды тазалайды; . витамин және минералдардың тарауын қамтамасыз етеді; . денені жарақаттанудан қорғайды; . тері клеткаларын ылғалдандырады,сауықтырады; . ас қорытуға көмектеседі;
3-тапсырма. Судың қасиетіне байланысты берілген сөздерден сөз тіркесін құраңыз. Не?(су) Қандай? (мөлдір, таза, түссіз, ащы, тұщы) Түрлері? (өзен, көл, бұлақ, теңіз, мұхит, қар, мұз, жаңбыр,бұлт) Пайдасы:(асқорыту,сауықтыру,)
ҚБ:
ЖЖ«Суретті сөйлету»әдісі. 4-тапсырма.Иллюстрациялар арқылы «Сусыз өмір жоқ» деген тақырыпта тірек сөздерді қолдана отырып,көршіңізмбен 4-5 сөйлемнен тұратын шағын мәтін құраңыздар. Тірек сөздер: адам ағзасы, су мөлшері, тіршілік көзі, суды үнемдемеу, табиғаттағы су айналымы, суды ластау, ластамау.
5-тапсырма. Қалыптастырушы бағалау
Тапсырма. Мәтінге сүйене отырып, судың пайдасынтірек сөздермен анықтайды және постер құрастырады
Бағалау критерийі:
а қорғайды тарауын
қ Судың пайдасы амтиды
бүйрек тазалайдыөттегін тасымалдайды
дене температурасын
Дескриптор -ақпаратты жинақтайды. - өз ойын жеткізеді - постерді қорғайды Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Сергіту сәті.(Дене қимылдарын жасау) Күн болып жанайық, Су болып ағайық. Терең-терең демалып, Жүгіріп-жүгіріп алайық. 6-тапсырма. Жетекші сұрақтар қоямын. 1. Судың не үшін керек екенін білесіңдер ме? 2 Адам ағзасына судың көп пайдасы бар дегенді қалай түсінесіңдер? 3. Не себепті олай ойлайсыңдар?
ҚБ ( Кері байланыс: сұрақ-жауап қою арқылы кері байланыс жасаймын. - Тапсырманы орындай алдыңдар ма? - Оны орындау оңай болды ма? |
қима қағаздар |
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Р Жеміс ағашы
-сабақты түсіндім
- жартылай түсіндім, сұрақтарым бар - түсінген жоқпын, қиындықтар туындады
|
Рефлексия кестесі
|
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
Сөздерді, мақалдарды жатқа білу. |
|
2
шағым қалдыра аласыз





ефлексия















