Өтілген күні ------------------------------ №1
Сыныбы 9- сынып. (қыздар)
Сабақтың тақырыбы: Тамақтану мәдениеті . Ас әзірлеу ТҚЕ
Сабақтың мақсаты: Тағамдардың жасалуы мен қасиеттерін және ерекшеліктерімен құнарлығын түсіндіру.
Білімділігі: Тағамды дәмді дайындау және дұрыс сақтау, тағамды сәнді әшекейлеп, дастарқанды әзірлеу туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Адам тағамның өзіндік бір тәулікте жұмсайтын энергиясының мөлшеріне сай қуат тиіс екенін түсіндіру.Оқушыларды тамақ пісіруге деген құштарлықтарын арттыру.
Тәрбиелік мәні: Үйде тамақтануды тиімді ұйымдастыру, дастарқанды дұрыс әзірлеуді үйретіп баулу. Оқушыларды жүйелі түрде еңбекке баулып, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, Кестелер, Папкалар, бүктемелер, оқулық, кітаптар.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру. Баяндау. Ой толғаныс. Технологиялық дикткант.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.
Пәнаралық байланыс: Әдебиет, Биология. Тарих. Химия. Әдеп.
Сабақ барысы
I . Ұйымдастыру кезеңі:
А. Сәлемдесу. Түгендеу.
Ә. Кезекші есебі.
Б. Сабаққа назарын аудару.
В. Сабақтың мақсатын хабарлау.
Өткен материалдарды қайталау.
А. Өткен жылғы матералдарды еске түсіру.
Ә. Қауіпсіздік ережелерді қайталау.
Б. Сауал – нама арқылы әңгімелесу.
Жаңа сабақ.
Тамақтану мәдениеті дегеніміз – бір қалыпты тамақтану , тағамдардың әр түрлі болуы қай кезде және қандай мөлшерде ішіп – жей білу.
Егер адам үнемі мөлшерден тыс ішіп- жесе семіріп кетеді, нәтижесінде қант диабетіне шалдығады, немесе басқада ауруларға ұшырайды.
Алайда, тамақты аз ішіп, үнемі аш жүругеде болмайды. Ішетін тамақтың түрін өзгертіп отыру керек, тамақты асықпай , майдалап , шайнап жеу керек.
Сонда тағам қорытылады, денеге жақсы тарайды.
Сүйкімді жақсы дайындалған көзді қызықтырып қана қоймай, адамның тәбетін шақырып,
асқазанға шырын бөлінеді. Сөйтіп, тағамды қорытатын ішкі жүйеннің барлығы асты қабылдауға дайын тұрады.
Тағамды өте ыстық немесе өте салқын күйінде жеу –зиян. Ысты тағамның t -50 -60 градус болуы керек. Ал салқын тағамның t -10 градустан төмен болмауы тиіс.
Адам ағзасына (белок, май, көмірсулар, дәрумендер, минералды тұздар,) дененің барлық ағзасына тарайды.
Технологиялық диктант.
Азық –түлікке байланысты өлшем түрлерін тап.
Бір асым - ( ет)
Бір үзім - ( нан)
Бір жапырақ - (ет, нан)
Бір ел - (қазы)
Бір шымшым - (тұз)
«Шаңырақ» энциклопиясыннан мағұлматтар алу.
«Пайдалы кеңес»- папкасын пайдалану.
Оқулықпен жұмыс:
Оқулықтан «Дұрыс тамақтану – денсаулық кепілі » деген мәтіннен қысқаша конспекті жазып алу.
Жаңа сабақты пысықтау.
Тамақтану мәдениеті дегеніміз не?
Тағам қай кезде жақсы қорытылады?
Ыстық және суық тағамды қанша t-да жеуге болады?
Адам ағзаларында құрамында не бар?
Сарамандық жұмыс: Көкөністерді турау. Асханалық ыдыстармен танысу, орналастыру.
А. Жұмыстың мақсаты: Көкөністердің әдіс – тәсілдерімен турап үйрену.
Ә. Қажетті құралдар: Тақтай, пышақ, тәрелкелер, арнайы турайтын қосымша бұйымдар.
Б. Жұмыстың орындалу тәртібі: Көкөністерді арнайы туралатын бұйымдармен турау әдіс –тәсілдер жолдарымен турап үйрену.
Сабақты қорытындылау: Мақал – мәтелдер мен айтысу.
Мысалы: Таңғы асты тастама, кешкі асқа қарама. Жаман ауруға жақсы ас.
«Үйірілген сары алтындай сары қымыз,
Ауруға ем сауға қуат, дәрі қымыз.
Еліміздің соцалистік сүйген асы,
Шығаршы тағы нең бар кәрі қымыз».
деп жырлаған бір ғасырлық тарихы бар ақынымыз кім? (Жамбыл Жабаев).
Үйге тапсырма: Үйде көкөністерді күрделі тәсілдермен турап үйрену.
Бағалау:
Оқушыларды білімдеріне және еңбектеріне қарай бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: "Тамақтану мәдениеті" 9-шы сынып
Сабақ жоспары: "Тамақтану мәдениеті" 9-шы сынып
Өтілген күні ------------------------------ №1
Сыныбы 9- сынып. (қыздар)
Сабақтың тақырыбы: Тамақтану мәдениеті . Ас әзірлеу ТҚЕ
Сабақтың мақсаты: Тағамдардың жасалуы мен қасиеттерін және ерекшеліктерімен құнарлығын түсіндіру.
Білімділігі: Тағамды дәмді дайындау және дұрыс сақтау, тағамды сәнді әшекейлеп, дастарқанды әзірлеу туралы түсінік беру.
Дамытушылық: Адам тағамның өзіндік бір тәулікте жұмсайтын энергиясының мөлшеріне сай қуат тиіс екенін түсіндіру.Оқушыларды тамақ пісіруге деген құштарлықтарын арттыру.
Тәрбиелік мәні: Үйде тамақтануды тиімді ұйымдастыру, дастарқанды дұрыс әзірлеуді үйретіп баулу. Оқушыларды жүйелі түрде еңбекке баулып, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, Кестелер, Папкалар, бүктемелер, оқулық, кітаптар.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру. Баяндау. Ой толғаныс. Технологиялық дикткант.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.
Пәнаралық байланыс: Әдебиет, Биология. Тарих. Химия. Әдеп.
Сабақ барысы
I . Ұйымдастыру кезеңі:
А. Сәлемдесу. Түгендеу.
Ә. Кезекші есебі.
Б. Сабаққа назарын аудару.
В. Сабақтың мақсатын хабарлау.
Өткен материалдарды қайталау.
А. Өткен жылғы матералдарды еске түсіру.
Ә. Қауіпсіздік ережелерді қайталау.
Б. Сауал – нама арқылы әңгімелесу.
Жаңа сабақ.
Тамақтану мәдениеті дегеніміз – бір қалыпты тамақтану , тағамдардың әр түрлі болуы қай кезде және қандай мөлшерде ішіп – жей білу.
Егер адам үнемі мөлшерден тыс ішіп- жесе семіріп кетеді, нәтижесінде қант диабетіне шалдығады, немесе басқада ауруларға ұшырайды.
Алайда, тамақты аз ішіп, үнемі аш жүругеде болмайды. Ішетін тамақтың түрін өзгертіп отыру керек, тамақты асықпай , майдалап , шайнап жеу керек.
Сонда тағам қорытылады, денеге жақсы тарайды.
Сүйкімді жақсы дайындалған көзді қызықтырып қана қоймай, адамның тәбетін шақырып,
асқазанға шырын бөлінеді. Сөйтіп, тағамды қорытатын ішкі жүйеннің барлығы асты қабылдауға дайын тұрады.
Тағамды өте ыстық немесе өте салқын күйінде жеу –зиян. Ысты тағамның t -50 -60 градус болуы керек. Ал салқын тағамның t -10 градустан төмен болмауы тиіс.
Адам ағзасына (белок, май, көмірсулар, дәрумендер, минералды тұздар,) дененің барлық ағзасына тарайды.
Технологиялық диктант.
Азық –түлікке байланысты өлшем түрлерін тап.
Бір асым - ( ет)
Бір үзім - ( нан)
Бір жапырақ - (ет, нан)
Бір ел - (қазы)
Бір шымшым - (тұз)
«Шаңырақ» энциклопиясыннан мағұлматтар алу.
«Пайдалы кеңес»- папкасын пайдалану.
Оқулықпен жұмыс:
Оқулықтан «Дұрыс тамақтану – денсаулық кепілі » деген мәтіннен қысқаша конспекті жазып алу.
Жаңа сабақты пысықтау.
Тамақтану мәдениеті дегеніміз не?
Тағам қай кезде жақсы қорытылады?
Ыстық және суық тағамды қанша t-да жеуге болады?
Адам ағзаларында құрамында не бар?
Сарамандық жұмыс: Көкөністерді турау. Асханалық ыдыстармен танысу, орналастыру.
А. Жұмыстың мақсаты: Көкөністердің әдіс – тәсілдерімен турап үйрену.
Ә. Қажетті құралдар: Тақтай, пышақ, тәрелкелер, арнайы турайтын қосымша бұйымдар.
Б. Жұмыстың орындалу тәртібі: Көкөністерді арнайы туралатын бұйымдармен турау әдіс –тәсілдер жолдарымен турап үйрену.
Сабақты қорытындылау: Мақал – мәтелдер мен айтысу.
Мысалы: Таңғы асты тастама, кешкі асқа қарама. Жаман ауруға жақсы ас.
«Үйірілген сары алтындай сары қымыз,
Ауруға ем сауға қуат, дәрі қымыз.
Еліміздің соцалистік сүйген асы,
Шығаршы тағы нең бар кәрі қымыз».
деп жырлаған бір ғасырлық тарихы бар ақынымыз кім? (Жамбыл Жабаев).
Үйге тапсырма: Үйде көкөністерді күрделі тәсілдермен турап үйрену.
Бағалау:
Оқушыларды білімдеріне және еңбектеріне қарай бағалау.
шағым қалдыра аласыз













