|
Педагогтың аты - жөні: Айда Қалдарбекқызы |
||
|
Мерзімі:.28.04.2022ж |
||
|
Тобы: Ортаңғы топ "Балапан" |
||
|
ҰОҚ: «Қоршаған ортамен таныстыру» |
||
|
Тақырыбы: «Табиғат ғажайыптары» |
||
|
ҰОҚ мақсаты: |
табиғаттағы тіршілік жайлы және көктемгі ағаштар туралы білу.Ағаштардың суретін бояу. |
|
|
Күтілетін нәтиже: |
табиғаттағы тіршілік жайлы және көктемгі ағаштар туралы білді.Ағаштардың суретін бояды. |
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Ой толғау, түсіндіру, әңгімелеу, ойын, сұрақ-жауап. |
|
|
Инновациялық процесс: |
«Дьенеш блокары» |
|
|
Жоспарлау |
||
|
ҰОҚ кезеңдер |
Жоспарланған іс- шаралар |
Ресурстар |
|
ҰОҚ басталуы |
Шаттық шеңбері Сәлем деймін күнге мен |
Балалар шеңберге тұрып шаттық шеңберін бірге орындайды. |
|
ҰОҚ негізгі бөлігі |
- Балалар бүгін аптаның қай күні? -Ал қазір жылдың қай мезгілі? -Көктем айларын кім біледі? -Қазір қай ай? -Бүгін ауа-райы қандай? -Бүгін сендер балабақшаға қандай киімде келдіңдер?
Артикульяциялық жаттығу: «Тәтті тосап» Көк майсадай жайқалған, Көк кілем төселді. Жұп-жұмсақ, əдемі Өсімдік көбейді.
Суретпен жұмыс жүргізіп, әңгімелеу: Балаларға тірі табиғат туралы әңгімелеу. Көкорай шалғын жерлер мен ормандар, қызыл-жасыл гүлдер, жануарлар дүниесі табиғаттың белінбес белшектері екендігі түсіндірледі және олардың үнемі өсіп-өніп, кебейіп отыратындығы жайлы айтамын. Шөп – көктемде ең алғашқы қылтиып шығатын өсімдік. Естеріңде болса, біз бір серуенге шыққан кезде қардың еріп, қары еріген жерлерде көк шөп пайда бола бастағанын көріп таңғалған едік. Ал күн қарды ерітіп жібергені сол еді, біздің балабақша ауласы көкпеңбек болып, жасыл шөптен көрпе жамылды. Гүлдейтін шөптесін өсімдіктерге назар аударады. Кекіре (василек) гүлін көрсетеді. Кекіре – гүлі көгілдір түсті өсімдік. Жол бойында, шалғында өседі. Əрбір шөптесін өсімдіктің гүлі болады. Өсімдіктердің бəрі де гүлдейді. Бірақ біз оларды көре бермейміз немесе көңіл аудармаймыз. Қандай жануарлар шөппен қоректенеді? Сергіту сəті: Ұзын құлақ сұр қоян: топ-топ-топ. Шалғында жүр сайрандап: топ-топ-топ. Құлағыңды түр, қоян! Сұр қасқыр жүр, қаш, қоян!
Нейрогимнастика «Тас, қабырға, қағаз» «Емдік шөп» түсінігін қалыптастыру. (Балабақша аумағында өспейтін шөптің суретін көрсетуге болады). Əңгімелеп береді: «Жолжелкен – жол бойында өте көп өсетін шөп. Сондықтан сен оған көңіл де бөлмейсің. Оны жолдың шетінде де, сүрлеуде де, орманда да, далада да кездестіруге болады. Адам жүретін жердің бəрінде жолжелкен өседі». Аяқ астында өсіп жатқан шөпке назар аударады. Шөп көп екен. Шөптің түсі жасыл екенін айтады. Өсімдіктің бөліктерін қарастырады. Шөптің қалай өсетініне көңіл бөледі. Сабағының қалың- жұқалығына назар аударады. Шөпке қарайды: жапырақтары, сабағы бар, неге тамыры көрінбейді? Тамырлары топырақтың астында жатыр. Олар шөпті ұстап тұрады. Сондықтан шөп құламайды.
Шығармашылық жұмым жүргізу: алдарындағы қағазға жасыл түсті бояумен көк майса шөптің суретін салдыру. Балаларға қауіпсіздік ережесін айтып ескертіп айтып отырамын. Жарайсыңдар балалар сендер өте әдемі етіп суретті салдыңдар.
Баларларға тақпақ жаттау: Жарқырайды күннің
көзі,
|
Аптаның бірінші күні Көктем мезгілі Наурыз, Сәуір, Мамыр. Наурыз айы, Тамаша, Жеңіл киіммен, Мен бүгін күрте кидім. Мен бүгін күрте, шалбар, бәтеңке кидім.
Артикуляциялық жаттығуларын жасайды. Жұмбақтын шешуін табуға талпынады. Шөп Балалар суретке қарап әңгімені мұқият тыңдайды. Сергіту сәтін қимыл-қозғалыспен орындайды. Нейрогимнастиканы оырндайды. Балалар бояумен көк майса шөптің суретін салады. |
|
ҰОҚ қорытынды бөлімі |
Сұрақ жауап арқылы оқу қызметін қорытындылау. -Бүгінгі оқу қызметіміз ұнады ма? -Бұл ненің суретті? Кері байланыс Смайлик көңіл-күй арқылы бағалау Мен түсіндім
– Мен жартылай түсіндім
– Түсінбедім- |
Балалар сұрақтарға ойланып жажауап береді.
|
Балалармен жүргізілетін жеке жұмыс
|
Баланың аты-жөні |
Іс-әрекеті |
Мақсаты |
|
|
|
|
|
Педагогтың аты - жөні: Айда Қалдарбекқызы |
||
|
Мерзімі: 25.04.2022ж |
||
|
Тобы: Ортаңғы топ "Балапан" |
||
|
ҰОҚ: Жаратылыстану |
||
|
Тақырыбы: «Шуақты күннің сәулесі» |
||
|
ҰОҚ мақсаты: |
жер бетінде тіршілік болуы үшін, күннің қажеттігін түсіну. Қарапайым тәжірибелік зерттеу жүргізе білу. |
|
|
Күтілетін нәтиже: |
жер бетінде тіршілік болуы үшін, күннің қажеттігін түсінді. Қарапайым тәжірибелік зерттеу жүргізе білді. |
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Ой толғау, түсіндіру, әңгімелеу, ойын, сұрақ-жауап, бір-бірден үлкен және кішкентай тіктөртбұрыштар. |
|
|
Инновациялық процесс: |
Ойын, «Кюизенер таяқшалары» |
|
|
Жоспарлау |
||
|
ҰОҚ кезеңдер |
Жоспарланған іс- шаралар |
Ресурстар |
|
ҰОҚ басталуы |
Шаттық шеңбері Таң атты күн шықты Аспанды бұлт жапты, Жел тұрды, жаңбыр жауды Найзағай сарт-сұрт етті Біз бұға қалдық. Балалар қане отырамыз. |
Балалар шеңберге тұрып шаттық шеңберін бірге орындайды. |
|
ҰОҚ негізгі бөлігі |
- Балалар бүгін аптаның қай күні? -Ал қазір жылдың қай мезгілі? -Көктем айларын кім біледі? -Қазір қай ай? -Бүгін ауа-райы қандай? -Бүгін сендер балабақшаға қандай киімде келдіңдер? Артикуляциялық жаттығулар: «Доп» - Көктем мезгілінде қандай өзгерістер болады? -Ал ауа не үшін қажет? -Су бізге не үшін қажет? -Күн,су,ауа адам үшін өте қажет. Біз оларсыз өмір сүре алмаймыз.Күн,ауа,су-табиғаттың бізге берген сыйы.Сол себепті оларды қорғап,аялайық. Әңгіме оқып беру: «Үш ұл» Ертеде бір қарияның үш ұлы болыпты. Сол үш ұл, әкесін жақсы көретіні соншалық қарияның ұзақ та сау өмір сүруін армандап, оның жолын қайдан табамыз деп, ұзақ кеңесіпті. Әрі ойланып,бері ойланып, ақырында ел арасынан денсаулықтың мекенін іздемекші болады. Үлкен ұлы денсаулықтың мекенін табиғаттың «Саялы орманынан». Ортаншы ұлы денсаулықтың мекенін табиғаттың «Таза көлді» елінен, ал кіші ұлы «Көрікті жер» елінен кездестіріпті. Ұлдарына риза болған қария, үш ұлының да еліне кезек-кезек барып тұрыпты. Қария бақытты да ұзақ ғұмыр кешіпті. Балалар балалар біз бұл әңгімеден не тусіндік? Қарияның ұлдары денсаулықтың мекенін қайдан тауыпты? «Саялы орман», «Таза көл», «Көрікті жер» неліктен денсаулық мекені бола алады ма? -Балалар,біз табиғатсыз тірішілік ете алмайды екенбіз. Табиғат анамыз біздің деніміздің сау, денсаулықтарымыздың мықты болуына көмектеседі. Таза ауаны ластамай, қоқыстар тастамауымыз керек, суды үнемдеп пайдалануды үйренейік. Дәйексөз. «Тәні саудың жаны сау »демекші, таза жүретін баланың дені сау, сүйкімді, әдепті болады. Денсаулыққа табиғаттың пайдасы мол. Ойын ойнату: «Мен табиғаттан не үйрендім?» Балалар кезекпен табиғаттан не үйренгенін айтады. Сергіту сәті Жоғары қарап күн көрдім . Төмен қарап жер көрдім Оңға қарай бұрылып Солға қарай бұрылып Егеменді ел көрдім. Отанды жас кәрімізде . Туған жер деп сүйеміз Өйткені оны мекен еткен Бабамыз бен атамыз. Шығармашылық жұмыс: алдарындағы қима қағаздарды желіммен жапсырады. Қауіпсіздік ережесін айтып, ескертір отырамын. -Балалар барлығымыз Табиғат анаға арнап
«Табиғат та бір кітап» өлеңін
айтайық. | |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Тәулік бөліктері.
Сабақ жоспары: Тәулік бөліктері.
|
Педагогтың аты - жөні: Айда Қалдарбекқызы |
||
|
Мерзімі:.28.04.2022ж |
||
|
Тобы: Ортаңғы топ "Балапан" |
||
|
ҰОҚ: «Қоршаған ортамен таныстыру» |
||
|
Тақырыбы: «Табиғат ғажайыптары» |
||
|
ҰОҚ мақсаты: |
табиғаттағы тіршілік жайлы және көктемгі ағаштар туралы білу.Ағаштардың суретін бояу. |
|
|
Күтілетін нәтиже: |
табиғаттағы тіршілік жайлы және көктемгі ағаштар туралы білді.Ағаштардың суретін бояды. |
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Ой толғау, түсіндіру, әңгімелеу, ойын, сұрақ-жауап. |
|
|
Инновациялық процесс: |
«Дьенеш блокары» |
|
|
Жоспарлау |
||
|
ҰОҚ кезеңдер |
Жоспарланған іс- шаралар |
Ресурстар |
|
ҰОҚ басталуы |
Шаттық шеңбері Сәлем деймін күнге мен |
Балалар шеңберге тұрып шаттық шеңберін бірге орындайды. |
|
ҰОҚ негізгі бөлігі |
- Балалар бүгін аптаның қай күні? -Ал қазір жылдың қай мезгілі? -Көктем айларын кім біледі? -Қазір қай ай? -Бүгін ауа-райы қандай? -Бүгін сендер балабақшаға қандай киімде келдіңдер?
Артикульяциялық жаттығу: «Тәтті тосап» Көк майсадай жайқалған, Көк кілем төселді. Жұп-жұмсақ, əдемі Өсімдік көбейді.
Суретпен жұмыс жүргізіп, әңгімелеу: Балаларға тірі табиғат туралы әңгімелеу. Көкорай шалғын жерлер мен ормандар, қызыл-жасыл гүлдер, жануарлар дүниесі табиғаттың белінбес белшектері екендігі түсіндірледі және олардың үнемі өсіп-өніп, кебейіп отыратындығы жайлы айтамын. Шөп – көктемде ең алғашқы қылтиып шығатын өсімдік. Естеріңде болса, біз бір серуенге шыққан кезде қардың еріп, қары еріген жерлерде көк шөп пайда бола бастағанын көріп таңғалған едік. Ал күн қарды ерітіп жібергені сол еді, біздің балабақша ауласы көкпеңбек болып, жасыл шөптен көрпе жамылды. Гүлдейтін шөптесін өсімдіктерге назар аударады. Кекіре (василек) гүлін көрсетеді. Кекіре – гүлі көгілдір түсті өсімдік. Жол бойында, шалғында өседі. Əрбір шөптесін өсімдіктің гүлі болады. Өсімдіктердің бəрі де гүлдейді. Бірақ біз оларды көре бермейміз немесе көңіл аудармаймыз. Қандай жануарлар шөппен қоректенеді? Сергіту сəті: Ұзын құлақ сұр қоян: топ-топ-топ. Шалғында жүр сайрандап: топ-топ-топ. Құлағыңды түр, қоян! Сұр қасқыр жүр, қаш, қоян!
Нейрогимнастика «Тас, қабырға, қағаз» «Емдік шөп» түсінігін қалыптастыру. (Балабақша аумағында өспейтін шөптің суретін көрсетуге болады). Əңгімелеп береді: «Жолжелкен – жол бойында өте көп өсетін шөп. Сондықтан сен оған көңіл де бөлмейсің. Оны жолдың шетінде де, сүрлеуде де, орманда да, далада да кездестіруге болады. Адам жүретін жердің бəрінде жолжелкен өседі». Аяқ астында өсіп жатқан шөпке назар аударады. Шөп көп екен. Шөптің түсі жасыл екенін айтады. Өсімдіктің бөліктерін қарастырады. Шөптің қалай өсетініне көңіл бөледі. Сабағының қалың- жұқалығына назар аударады. Шөпке қарайды: жапырақтары, сабағы бар, неге тамыры көрінбейді? Тамырлары топырақтың астында жатыр. Олар шөпті ұстап тұрады. Сондықтан шөп құламайды.
Шығармашылық жұмым жүргізу: алдарындағы қағазға жасыл түсті бояумен көк майса шөптің суретін салдыру. Балаларға қауіпсіздік ережесін айтып ескертіп айтып отырамын. Жарайсыңдар балалар сендер өте әдемі етіп суретті салдыңдар.
Баларларға тақпақ жаттау: Жарқырайды күннің
көзі,
|
Аптаның бірінші күні Көктем мезгілі Наурыз, Сәуір, Мамыр. Наурыз айы, Тамаша, Жеңіл киіммен, Мен бүгін күрте кидім. Мен бүгін күрте, шалбар, бәтеңке кидім.
Артикуляциялық жаттығуларын жасайды. Жұмбақтын шешуін табуға талпынады. Шөп Балалар суретке қарап әңгімені мұқият тыңдайды. Сергіту сәтін қимыл-қозғалыспен орындайды. Нейрогимнастиканы оырндайды. Балалар бояумен көк майса шөптің суретін салады. |
|
ҰОҚ қорытынды бөлімі |
Сұрақ жауап арқылы оқу қызметін қорытындылау. -Бүгінгі оқу қызметіміз ұнады ма? -Бұл ненің суретті? Кері байланыс Смайлик көңіл-күй арқылы бағалау Мен түсіндім
– Мен жартылай түсіндім
– Түсінбедім- |
Балалар сұрақтарға ойланып жажауап береді.
|
Балалармен жүргізілетін жеке жұмыс
|
Баланың аты-жөні |
Іс-әрекеті |
Мақсаты |
|
|
|
|
|
Педагогтың аты - жөні: Айда Қалдарбекқызы |
||
|
Мерзімі: 25.04.2022ж |
||
|
Тобы: Ортаңғы топ "Балапан" |
||
|
ҰОҚ: Жаратылыстану |
||
|
Тақырыбы: «Шуақты күннің сәулесі» |
||
|
ҰОҚ мақсаты: |
жер бетінде тіршілік болуы үшін, күннің қажеттігін түсіну. Қарапайым тәжірибелік зерттеу жүргізе білу. |
|
|
Күтілетін нәтиже: |
жер бетінде тіршілік болуы үшін, күннің қажеттігін түсінді. Қарапайым тәжірибелік зерттеу жүргізе білді. |
|
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Ой толғау, түсіндіру, әңгімелеу, ойын, сұрақ-жауап, бір-бірден үлкен және кішкентай тіктөртбұрыштар. |
|
|
Инновациялық процесс: |
Ойын, «Кюизенер таяқшалары» |
|
|
Жоспарлау |
||
|
ҰОҚ кезеңдер |
Жоспарланған іс- шаралар |
Ресурстар |
|
ҰОҚ басталуы |
Шаттық шеңбері Таң атты күн шықты Аспанды бұлт жапты, Жел тұрды, жаңбыр жауды Найзағай сарт-сұрт етті Біз бұға қалдық. Балалар қане отырамыз. |
Балалар шеңберге тұрып шаттық шеңберін бірге орындайды. |
|
ҰОҚ негізгі бөлігі |
- Балалар бүгін аптаның қай күні? -Ал қазір жылдың қай мезгілі? -Көктем айларын кім біледі? -Қазір қай ай? -Бүгін ауа-райы қандай? -Бүгін сендер балабақшаға қандай киімде келдіңдер? Артикуляциялық жаттығулар: «Доп» - Көктем мезгілінде қандай өзгерістер болады? -Ал ауа не үшін қажет? -Су бізге не үшін қажет? -Күн,су,ауа адам үшін өте қажет. Біз оларсыз өмір сүре алмаймыз.Күн,ауа,су-табиғаттың бізге берген сыйы.Сол себепті оларды қорғап,аялайық. Әңгіме оқып беру: «Үш ұл» Ертеде бір қарияның үш ұлы болыпты. Сол үш ұл, әкесін жақсы көретіні соншалық қарияның ұзақ та сау өмір сүруін армандап, оның жолын қайдан табамыз деп, ұзақ кеңесіпті. Әрі ойланып,бері ойланып, ақырында ел арасынан денсаулықтың мекенін іздемекші болады. Үлкен ұлы денсаулықтың мекенін табиғаттың «Саялы орманынан». Ортаншы ұлы денсаулықтың мекенін табиғаттың «Таза көлді» елінен, ал кіші ұлы «Көрікті жер» елінен кездестіріпті. Ұлдарына риза болған қария, үш ұлының да еліне кезек-кезек барып тұрыпты. Қария бақытты да ұзақ ғұмыр кешіпті. Балалар балалар біз бұл әңгімеден не тусіндік? Қарияның ұлдары денсаулықтың мекенін қайдан тауыпты? «Саялы орман», «Таза көл», «Көрікті жер» неліктен денсаулық мекені бола алады ма? -Балалар,біз табиғатсыз тірішілік ете алмайды екенбіз. Табиғат анамыз біздің деніміздің сау, денсаулықтарымыздың мықты болуына көмектеседі. Таза ауаны ластамай, қоқыстар тастамауымыз керек, суды үнемдеп пайдалануды үйренейік. Дәйексөз. «Тәні саудың жаны сау »демекші, таза жүретін баланың дені сау, сүйкімді, әдепті болады. Денсаулыққа табиғаттың пайдасы мол. Ойын ойнату: «Мен табиғаттан не үйрендім?» Балалар кезекпен табиғаттан не үйренгенін айтады. Сергіту сәті Жоғары қарап күн көрдім . Төмен қарап жер көрдім Оңға қарай бұрылып Солға қарай бұрылып Егеменді ел көрдім. Отанды жас кәрімізде . Туған жер деп сүйеміз Өйткені оны мекен еткен Бабамыз бен атамыз. Шығармашылық жұмыс: алдарындағы қима қағаздарды желіммен жапсырады. Қауіпсіздік ережесін айтып, ескертір отырамын. -Балалар барлығымыз Табиғат анаға арнап
«Табиғат та бір кітап» өлеңін
айтайық. | |
шағым қалдыра аласыз














