|
4:Сабақтың тақырыбы: Ұлттық сәндік натюрморт. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сералиева А.К Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
5.1.5.2-Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушы: Қазақи нақыштағы натюрмортпен айналысқан суретшілердің туындыларын атайды. Басым бөлігі: Қазақстандық суретшілердің туындыларын көрсетеді,нобай орындайды. Кейбір оқушылар: Натюрморт композициясының 4 түрін салыстырады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: *Композиция орындаудың реттілігін біледі. *Натюрморттағы элементтер бойынша ұлттық мән мәтінді келесі топқа түсіндіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдыларын пайдалана отырып,өзінің нобай орындау кезеңдерін түсіндіреді және сипаттайды. Пәндік терминалогия: сурет,бейне-изображение,image. Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған сұрақтар: ●Нобай құрудың негізгі сипаттамасы …….. ●Натюрморттың ….. түрімен таныса отырып ….. орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзгелердің қөзқарасын бағалау және сыйлау. Оқушылардың жұппен және топпен жұмыс істеу қабілеттерін және шығармашылық жұмыс істеу арқылы рухани даму дағдыларын қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Музыка,өнер,технология пәндері бойынша пәндік теорияны қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақ халқының ұлттық дастарқаны өзінің әр түрлі дәмді тағамдарымен ерекшеленеді. Сонымен қатар сәнділігімен де көзге әсем көрінеді. Ұлттық тағамдар шеберлер жасаған әсем өрнекті ыдыс-аяқтарға салынып, дастарқанға қойылады.Дастарқанға әр түрлі тағамдармен бірге арнаулы ыдыстарға құйылған қымыз, шұбат сияқты сусындар да қойылады. Ертеде қымыз бен шұбатты теріден әшекейлеп жасаған торсықта сақтаған. Оны дастарқанға сырлы ағаш тегештерге құйып барып қойған, әсем ожаумен сапырып, әдемі саптыаяқ, тостағандарға құйып берген. Ежелгі адамдар топырақты, құмды пайдаланып қыштан құмыра, кесе жасаған, сосын ағашты өндеп, әрлеп, өрнектеп, тостаған, ағаш қасық, ожау, тегенелер жасап, тұрмыста қолданған. Мал шаруашылығымен айналысқан қазақ халқы тері өндеп, оны илеп, торсық, саба жасаған. Торсық – теріден жасалған сұйық сусундар (коже, қымыз, шұбат, айран, сүт) құюға арналған, ол алып жүруге ынғайлы ыдыс.Тостаған – ағаштан жасалып, бедерлеп, өрнектелген сүт, қымыз, айран, көже, шұбат құюға арналған ұлттық ыдыс.
|
Бағалау түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал туғызу “Әнді жалғастыр!” Мақсаты: қатысушылардың көңіл-күйін көтеру,жағымды эмоция туғызу. Мұғалім бір өлеңнің 1-жолын айтады,ал оқушылар келесі жолын айтады,келесі көрші топ 3-4 жолын әнмен жалғастырады. Ойын шеңбер бойынша жалғасады. Соңғы әннің соңғы 2 жолын барлық топ орындайды.
Талдау: Өздеріңізді қалай сезінудесіз? Алмалар арқылы 3 топқа бөлу. Бағалау парақшасын таратып беру. Үй тапсырмасын “Суретшілер жайлы ақпарат жинау”, «Ә. Қастеев кім?» әдісі арқылы пысықтаймын. -Қазақстанның ең тұңғыш суретшісі кім? -Қазақстандық суретшілердің туындыларын көрсетіңіз.(А3 форматта суретшілер туындылары бейнеленген) -
|
Оқулық,суреттер,топқа бөлуге арналған кәмпиттер 1-топ: Жазушылар 2-топ: Зерттеушілер 3-топ: Суретшілер Бағалау парақшасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Білу және түсіну Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. «Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 минут) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді. Натюрморт салу кезінде суретшілер қозғалыссыз
заттарды бақылап, зерттей алады. Натюрморт салуды суретші оны
құрастырудан бастайды. Ол әр түрлі заттарды таңдап салыстырып,
солардың ішінде түр және мазмұны жағынан бір - біріне сәйкес
заттарды іріктеп алады. Содан кейін суретші натюрморттың
композициясын құруға кіріседі. Заттардың орнын қайта - қайта
ауыстырып, ең ұтымды нұсқасын іздей отырып, суретші аса тартымды
композицияға қол жеткізеді. Натюрморттағы заттардың орнын неше
түрлі құбылтуға
болады. Топтарға тапсырма беріледі. Дескриптор: 1 топ. Композициялық натюрморт ойластырады. 2 топ. Композицияның А4 пішінін орындайды. 3 топ. Нобайды шығармашылық идеяны іске асырады. (Қалыптастырушы бағалау) |
Оқулық, мәтіндер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үш топқа А3 форматта суреттер беріледі. “Бірге ойлаймыз” әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып,дұрыс суретті таңдайды.
(Шапалақтау арқылы бірін бірі бағалау) Үйге тапсырма беру: Келесі сабаққа керекті құрал-жабдықтарды алып келу.
|
Сыныптағы белсенді оқушы басқаларға бағыт беріп отырады. Топтық талқыға салады,ойланады. А3 форматтағы суреттер
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Сералиева Айгерим КуанышбаевнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз сабақ жоспары: Ұлттық сәндік натюрморт. 5 сынып
Тақырып бойынша 31 материал табылды
сабақ жоспары: Ұлттық сәндік натюрморт. 5 сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Натюрморт жанры жайында толық мәлімет беру. Натюрморт түрлерімен танысу Барлық оқушы: Қазақи нақыштағы натюрмортпен айналысқан суретшілердің туындыларын атайды.
Басым бөлігі: Қазақстандық суретшілердің туындыларын көрсетеді,нобай орындайды.
Кейбір оқушылар: Натюрморт композициясының 4 түрін салыстырады.
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















