Материалдар / Сабақ жоспары "Word building of adjectives".

Сабақ жоспары "Word building of adjectives".

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материалда студенттер мен оқушыларға арналған сабақ жоспары дайындалған. Сөз жасам және сын есімнің жұрнақтары жайлы толық ақпараттар қамтылды.
Авторы:
29 Қаңтар 2019
2211
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сабақтың №______ күні______________ ______________тобы

lesson________ date______________ group_________________



Сабақтың тақырыбы:

The theme of the lesson: "Practical work №12. Word building of Adjective."

Сабақтың мақсаттары:

Aims of the lesson:

- What is the best grouping for these activities, do you think?

W= whole class; P=pairwork; G=groupwork; s= solowork

1. Students choose one of three alternatives when faced with an imaginary moral dilemma..

2. Students listen to an audio recording of a conversation.

4. Students practice saying sentences with the present perfect (‘I’ve lived here for six years’, ‘He’s studied here for six months’).

5. Students prepare a talk / presentation on a subject of their choice.

6. Students repeat words and phrases to make sure they can say them correctly.

7. Students write a dialogue between simple sentences.

8. Students write a paragraph about themselves.

9. The teacher explains the rule for the pronunciation of adjective‘s’.


Сабақтың түрі:

Type of the lesson: answer the question.


Оқу құралдары:

Visual aids: books, vocabulary, computer, cards, paper


I. Ұйымдастыру кезеңі.

Organization moment. 
T: Good morning, students! How are you getting on?

S: Good morning, teacher, How's everyone feeling today?

T: I hope you all had a good/ enjoyable/relaxing holiday/break! Thank you. Sit down please. What date is it today? I have to take/check attendance. I'm going to call your names /the roll. Who is absent today? Anybody whose name I haven't called? Did I miss anybody out?....

Was anybody missing last time?

What was the matter?

Why weren't you here last time?..

S: Today it is ...

T:?

S: ... is absent.


II. Үй тапсырмасын тексеру:

Проверка домашнего задания:

T: It's time to start our (sub) lesson. Let's check up your home task. What was the home task for today?

T: Please answer my questions:

What do you know about English Language?

Is English Globish language?
III. Білімдерінің жан-жақты тексерісі

Comprehensive knowledge test

Задание 1. Заполните пропуски, где это необходимо, подходящими прeдлогами at, on, in.

Пример: He works out ... the morning every day. - He works out in the morning every day.

1. We had holidays ... July.
2. ... the 25th of March I met my future wife.
3. ... last year they had a baby.
4. I should be there ...
6 p.m. 
5. Mike had a great party ... his birthday.


IV. Оқушылардың жаңа материалды белсенді және саналы түрде игеруіне дайындығы

Подготовка учащихся к активному и сознательному усвоению нового материала

Today we are going to introduce Lexical and grammatical categories. That’s why we should repeat and know all the categories of grammar.

V. Жаңа білімдерді игеру

Усвоение новых знаний:

 Прилагательное (Adjective) – это самостоятельная часть речи, которая указывает на признак лица, предмета или понятия и отвечает на вопрос «какой?». В английском языке они не имеют категории рода и числа, поэтому не меняют своей формы. Прилагательные чаще всего используются с существительными и в предложениях выступают определением или именной частью составного сказуемого.

That good-looking lady is John’s wife. – Та хорошо выглядящая леди жена Джона.

Matt’s dog was really naughty. – Собака Мэтта была действительно непослушной.

The word formation of adjectives

Adjectives formed from nouns

-al (relating to) accident – accidental, region – regional, person – personal
-ary (relating to quality or place) custom – customary, compliment – complimentary
-ish (origin, nature) fool – foolish, child – childish
-like (like) child – childlike, lady – ladylike
-ous (quality, nature) poison – poisonous, danger – dangerous, nerve – nervous
-ive (causing effect) expense-expensive
-ant (performing agent) brilliance — brilliant
-able (able, can do) reason — reasonable
-ic (having the nature of; caused by) base – basic, rhythm– rhythmic
-ical (having the nature of) statistic – statistical, practice – practical
-ly (like) friend – friendly, cost – costly
-y (like) rain – rainy, mess – messy
-ful (full of) beauty – beautiful, skill – skillful
-less (without) power – powerless, home – homeless, worth – worthless

Adjectives formed from verbs

-able (able, can do) agree – agreeable, remark – remarkable, pay – payable

-ible (able, can do) access – accessible, flex – flexible, sense – sensible

-ant  (performing agent) please – pleasant, resist – resistant, vacate – vacant

-ent (performing agent) excel – excellent, urge – urgent, differ – different

-ive (causing effect) attract – attractive, select – selective, destruct – destructive

-en (receiving effect) freeze – frozen, shorten – shortened, darken – darkened

-ing (causing effect) amuse – amusing, excite – exciting, surprise –surprising

-ed (receiving effect) amuse – amused, relax – relaxed, excite – excited

Confusing adjectives endings

1. Parallel adjectives with -ic and -ical endings.

They are similar in their forms and origins but somewhat different in their meanings and uses. Read more here
E.g. economy
— economic (of the science of economics) —
экономический
— economical (inexpensive to use) —
экономный

2. Words, ending -ly, -y sometimes could be both adjectives and adverbs.

-ly (like)
friend – friendly (
дружелюбный, дружелюбно), day – daily (ежедневный, ежедневно), cost – costly (затратный, затратно), month – monthly (ежемесячный, ежемесячно), coward – cowardly (трусливый, трусливо)
-y (like)
rain – rainy (
дождливый, дождливо), mess – messy (неряшливый, неаккуратно)

3. Same root, opposite meaning (-ful vs -less)

E.g.
meaning — meaningful (
значительный) vs meaningless (бессмысленный)
power – powerful (
мощный) vs powerless (беспомощный)
use – useful (
полезный) vs useless (бесполезный)

4. Adjectives ending -ed vs -ing

They have same root, but translated and used in different ways, depending on the ending. Read more here.
E.g. interesting (
интересный) vs interested (заинтересованный)

.



Adjective Suffixes

-able/-ible with verbs means "can be done": readable, countable, edible, flexible, ...
-
ive is used to make adjectives from verbs: active, passive, ...
-
al is used to make adjectives from nouns: brutal, legal, ...
-
ous is used to make adjectives from nouns: dangerous, furious, ...
-
ful is used to make adjectives from nouns or verbs: hopeful, useful, forgetful, ...
-
less is used to make adjectives from nouns or verbs: useless, harmless, cloudless, ...
-
ic/-ical is used to make adjectives with nouns: economic/economical, ...
-
ish can be added to most common adjectives, ages and times to make them less precise: reddish hair, she's thirtyish, come about eightish, ...

Verb Suffixes

-ise/-ize makes verbs from adjectives: modernise, industrialise, ...
-
ify makes verbs from nouns: electrify, terrify, ...
-
en makes verbs from adjectives: shorten, deepen, darken, ...



VI. Жаңа білімдерді бекіту.

Закрепление новых знаний.

Посмотрите на суффиксы существительных и прилагательных. Образуйте недостающие слова в столбцах и переведите образовавшиеся слова.

Существительные: -ness, -ion, -ation, -ment, -ance, -ition

Прилагательные: -al, -y, -ly, -ful, -ous, -tific

 

        1)  Прилагательное                                         Существительное

1.         lucky (удачный)                                             luck (удача)

2.         ……                                                               happiness (счастье)

3.         wonderful (чудесный)                                     ……

4.         ……                                                               speed (скорость)

5.         greedy (жадный)                                            ……

6.         ……                                                               friend (друг)

7.         ……                                                               danger (опасность)

8.         traditional (традиционный)                              ……

9.         ……                                                               science (наука)

10.       ill (больной)                                                  ……

11.       ……                                                               truth (правда)

12.       ……                                                               profession (профессия)

13.       ……                                                               business (бизнес)

14.       healthy (здоровый)                                         ……

15.       ……                                                               wealth (богатство) 


1). Ex. 2. Образуйте прилагательные с помощью суффиксов -ful и -less, переведите их на русский язык:

Beauty, thank, hope, doubt, c


Ex. 3. Образуйте прилагательные с помощью суффиксов -able, -ible, переведите их на русский язык:

Change, convert, prevent, break, compare, desire, profit, read, comfort, respect, expect,fashion,flex.


Ex. 4. Найдите и выделите суффиксы в данных словах и определите, к ка­ кой части речи эти слова относятся:

British, foolish, understandable, heartless, pitiless, successful, experi­ment, function, musician, socialist, artist, capitalism, professional, funda­mental, industrial, doubtful, useful, different, treatment, creative, attrac­tive, peaceful, dangerous, elementary, childish, active, economic, director, worker, passage, marriage, silence, freedom, kingdom.


VII. Үй тапсырмасы

Домашнее задание: Retell about English tences. Also write down transcription of words.

Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі