Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Кинематика негіздері.
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 9
Сабақтың тақырыбы: Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтар
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
Сабақтың мақсаты
9.2.1.14 – сызықтық және бұрыштық жылдамдықты
байланыстыратын өрнекті есептер шығаруда қолдану
Бағалау критерийі
1.Шеңбер бойымен қозғалған дененің бұрылу бұрышына
байланысты жылдамдықтарының өзгеретінін сипаттайды;
2. Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтың формуласын
пайдаланып есеп шығарады;
3.
Дененің
шеңбер
бойымен
қозғалысы
кезінде
жылдамдықтың
радиустық бұрылу модулі бойынша
өзгеретінін көрсетеді.
Оқытудың тілдік мақсаты:
Шеңбер бойымен қозғалыс кезінде қозғалыстың
траекториясына байланысты жылдамдықтың ауысуын
ауызша немесе жазбаша түрде көрсете алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Бұрыштық жылдамдық, сызықтық жылдамдық, жиелік,
радиус,бұрылу бұрышы.
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
1.Шеңбер бойымен қозғалған дененің жылдамдықтары
өзгереді....................
2.Сағаттың тілшесінің минуттық және сағаттық
қозғалысының арасында .........................
3.Шеңбер бойымен қозғалған дененің жылдамдығының
бағыты.............................
1.Сызықтық және бұрыштық жылдамдық арасындағы
байланыстарды сипаттау;
2. Сызықтық және бұрыштық жылдамдықтың формуласын
есеп шығаруда пайдалану;
3. Нүктенің шеңбер бойымен қозғалысын радиустық бұрылу
модулі бойынша анықтау.
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға баулу
Пәнаралық байланыс
Алдыңғы білім
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Техникада, өнеркәсіпте сызықтық және бұрыштық
жылдамдықты ескере отырып адамның өмір қауіпсіздігін
сақтау.
Математика- есеп шығару барысында амалдар қолданады.
Информатика – интернет ресурсын қолданады.
Траектория, орын ауыстыру, жылдамдық, шеңбер бойымен
қозғалыс туралы біледі.
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы
2 мин
7 мин
Сабақтың
ортасы
6 мин
8 мин
8 мин
Топқа бөлу. Суреттер арқылы топтастыру.
Суреттер,
кеспе қағаздар.
Үш топқа мына суреттер бейнеленген қағаздар парта
үстіне қойылады. Оқушыларға
осы үш сурет
таратылады және сол суреттер арқылы топқа бөлінеді.
«Тарсия» әдісі арқылы үйге
берілген тапсырманы тексеру
жүргізіледі.
Тарсия
тапсырмалары,
кеспе қағаздар
Ой қозғау.LearningApps.com сайтынан сызықтық
және бұрыштық жылдамдық туралы бейнеролик LearningApps.
көрсетіледі.
com cайты
Тапсырма-№1.
Сызықтық
және
бұрыштық
жылдамдық арасындағы байланыстарды сипаттау
мақсатында
«Суреттер: Не болды?» әдісін
қолданамын. Сурет бойынша оқушылар шеңбер
бойымен қозғалған дененің бұрылу бұрышына Оқушылармен
байланысты
жылдамдықтарының
өзгеретінін диалог
сипаттайды.
жүргізу
І топ- Сағат тілдерінің қозғалысы
бойынша сызықтық және бұрыштық
қозғалысты байланыстырып сипаттайды.
Сағат,
ІІ топ- Велосипед
доғалағының
велосипед,
қозғалысынан
бұрыштық
және
әткеншек
сызықтық
жылдамдықтарды
суреттері.
өрнектейтін формуласын анықтайды.
ІІІ топкарусель (әткеншек)
қозғалысын сипаттау арқылы шеңбер
бойымен қозғалған дененің сызықтық
және бұрыштық жылдамдықтарының
модулі бойынша өзгерісін анықтайды.
Тапсырма-№2. Сызықтық және
бұрыштық жылдамдықтың формуласын есеп
шығаруда пайдалана алу үшін «Түртіп алу» әдісі
ұсынылады. Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды.
Қажет мәліметтерді дәптерге түртіп алады.
Белгіленуін, өлшем бірлігін, анықтамасын,
формуласын жазады.
Тапсырма-№3. «Кім жүйрік». Деңгейлік
тапсырмалар. Дененің шеңбер бойымен қозғалысы
кезінде жылдамдықтың радиустық бұрылу модулі
бойынша өзгеретінін есеп шығару барысында
көрсетеді.
І деңгей- Сағат тілінің айналуының, әлде жердің
айналуының бұрыштық жылдамдығы үлкен бе?
ІІ деңгей- Велосипед доңғалағының радиусы 40 см.
Егер доңғалақ минутына 100 айналым жасаса,
велосипедшінің жылдамдығы қандай болады ?
ІІІ деңгей- Дене радиусы 50 м шеңбер доғасының
бойымен қозғалады. Оның 10 с ішіндегі бұрылу
бұрышы 1,57 радианға тең. Дене қозғалысының
сызықтық жылдамдығы мен жүрген жолын табыңдар.
Бағалау критерийi
Дененің шеңбер
бойымен қозғалысы
кезінде
жылдамдықтың
радиустық бұрылу
модулі бойынша
өзгеретінін көрсетеді.
Сабақтың
соңы
5 мин
Дескриптор
1. Қозғалыс бағытының
модулін анықтайды.
2.Радиустық бұрылу модулі
бойынша жылдамдықтың
өзгеретінін сипаттайды.
Кері байланыс
Таратпа
қағаздар
Бүгінгі сабақ туралы не түсінді , қаншалықты білім
алды сол туралы мидың көлеміне қарай ақпарат
жазады.
3 мин
Бағалау. Бағалау парағы топ басшысына таратылып
беріледі. Топтағы оқушыларды бағалау парағы
бойынша бағалау ұсынылады.
Оқушылар тізімі
1 мин
Сабақ кезеңдері
Тарсия
Сипаттау
Деңгейлік
тапсырма
Үйге апсырма. Bilimland.kz cайты.
Сызықтық және бұрыштық жылдамдық тақырыбының
3,4 тапсырмасын орындау.
Саралау – Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
Тарсия әдісі бойынша
оқушылардың сыни ойлау, ой
өрісін кеңейту , үй тапсырмасы
Бағалау парағы
bilimland.kz/kk/co
urses/physicskk/mexanika/kinem
atika/lesson/burysh
tyq-zhyldamdyq
Бағалау – Сіз
Денсаулық және
оқушылардың материалды
қауіпсіздік
игеру деңгейін қалай
техникасын сақтау
тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Сабақ барысында мына әдіс
Белсенді жұмыс
тәсілдер қолданамын.
түрлерін қолдану
1) Өткен сабақты еске түсіру барысында физика
бойынша тапсырманы еске
түсіру әректтері орындалады.
Мәтінмен жеке жұмыс жасай
отырып жеке тапсырма
орындайды, сызықтық және
бұрыштық жылдамдық ұғымына
сипаттама береді, жаңа сабақ
бойынша талдау жасайды, диалог
құрады, себептерін талқылайды.
Визуалды органайзердің
суреттер арқылы сипаттау әдісін
қолданып оқушылардың ойлау
қабілетін қалыптасады. Кейбір
оқушылар анағұрлым күрделі
дереккөздермен жұмыс істей
алады.
Деңгейлік тапсырмалар арқылы
кейбір оқушылардың шапшаң
ойлауы мен жылдам шешім
қабылдау қарқындылығы артады.
Сабақтың мақсатына жетіп,
нәтижеге қол жеткізеді.
үшін Тарсия әдісі.
2) Жеке жұмыс. «Түртіп
алу» әдісі
3) Топтық жұмыс.
«Суреттер: Не болды?» әдісі,
4) «Кім жылдам» әдісі.
Деңгейлік тапсырмалар
арқылы критериалды бағалау
жүргіземін.
кабинетінің
қауіпсіздік ережесін
сақтау.
Сынып бөлмесінің
тазалығы,
оқушылардың
қажеттілігіне қарай
жабдықталуы.