|
Мектеп Щучинск қаласы №7 мектеп-лицейі Күні: Мұғалімнің аты –жөні: Оспанова Жанар Бахытовна Сынып: 7 Сабақ № 19 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Тамырдың ішкі құрылысы: флоэма, ксилема, камбий. Зертханалық жұмыс «Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу». Зертханалық жұмыс «Тамыр аймақтарын зерттеу» Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері. |
|
Осы сабақта қол жеткізіле-тін оқу мақсаттары ( Оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.4 - тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау. 7.1.3.5 - флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы : Тамырдың ішкі құрылысы мен тамыр аймақтары туралы біледі; Оқушылардың көбісі : Тамырдың құрылысы мен тамырдың өткізгіш қызметінің арасындағы өзара байланысты анықтай алады.; Оқушылардың кейбіреуі: Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері орналасуы және жасуша құрылысының ерекшелігі, рөлі арасындағы байланысты анықтп талдай алады, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|
Ойлау дағдының деңгейі |
Білу және түсіну,қолдану |
|
Бағалау критерийі: |
Тамыр сіңіретін судың қозғалысын сызба түрінде бейнелейді; Ксилема мен флоэманың құрылысын біледі; Ксилема мен флоэманың құрылыстарын салыстырады, ерекшеліктерін табады; Ксилема мен флоэманың қызметтерін анықтай алады. |
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәндік лексика мен терминология: Тамырлар, сабақтар, құрылысы, қызметтері, тамыр түкшелері, тамыр оймақшасы, топырақ, эпидермис, жасушалар, қоректік заттар, тасымалдау, жеткізу, сіңіру, қамтамасыз ету, бекіту, өндіру, қорға сақтау, ксилема, флоэма, концентрация, еріту, ерітінді және т.б. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Тамырлар/сабақтар/тамыр түкшелері болып келеді/келеді ... Сақтау/өндіру/тасымалдау ....................... Біріншіден оларға тән сипаттамаларды берейік. Ксилема мен флоэманың ұқсастықтары қандай? Флоэма және ксилема да ................. болып келеді. Ксилема мен флоэманың айырмашылықтары неде? Олар қалай бір – бірінен ерекшеленеді? Флоэма ... болып табылады/табылмайды. |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» құндылығы: Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім Қазақстандық қоғамдағы этносаралық келісім Ата заңда және басқа да Заңдарда берік бекітілген. 1995 жылы Қазақстан халықтарының Ассамблеясы – азаматтық бейбітшілік пен келісімнің бірегей институты, жалпы қазақстандық бірлік негізі құрылды. |
|
Пән аралық байланыс |
Физикамен, бұл жерде осмостық қысым, диффузия, заттардың тасымал, тамыр қысымы қарастырылады. Химиямен, көмірқышқыл газы мен суды, органикалық заттардың тасымал контекстінде қарастырылады. |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтаны, ноутбукты пайдалана отырып керекті мәліметтерді алады, бейнебаян көреді |
|
Алдыңғы білім: |
Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары. |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Жағымды ахуал қалыптастыру: «Аялы алақан» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) Топқа бөлу: «1-4» сандар арқылы. Сабақ басталмас бұрын әр оқушының алдына 1-4 аралығында сандар жазылған қағаздың қиығын тастаймын.
Өткен сабақты тексеру: «Сақина салмақ ойыны» Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгіінгі ерекшелігі (әр топтан 1-1 оқушы қарсы топқа сақина салады) кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді? ҚБ: Смайлик тарату
«Миға шабуыл» тақырыпты ашуға бейнеролик көрсетемін. |
«Аялы алақан» Тренинг.
https://www.youtube.com/watch?v=zMe_wXbyEvo |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 мин) |
Бейн баянды негізге ала отырып әр топ өздерінің алдарындағы құрастырған суреттің мәнін ашу керек. Қажет жағдайда қосымша мәтін де беруге болады. Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
«Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.) Әр спикер өз тақырыпшаларынан интербелсенді тақтаға негізгі 1 -2 сөзді жазып кетеді. 1 топ.
2 топ
3 топ
4 топ
Сергіту сәті «Арқаға салынған сурет»оқушылар топтарымен 1нің артына 1і сапқа тұрады,саптың соңында тұрған оқушыға мұғалім заттың аты жазылған қағаз береді,ол бала үнсіз алдындағы оқушының арқасына саусағымен сол суретті салу керек.Арқасына сурет салынған оқушы алдындағыға солай жалғаса береді алдындағы оқушы дауыстап айту керек. «Қолдану» Әр топ көргенін,естігенін яғни бүгінгі жаңа тақырыптан түсінгендерін алдарындағы А3 қағазына шартты белгілермен 3-4 сойлемнің көлемінде түсіреді де,топтың рет саны бойынша басқа топтармен алмасады (1 2ге, 2 3ке ....). Алған топ құпияны оқу керек |
Оқулық Парақшалар мәтіндер Постер Суреттер Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (10 мин)
|
Синтез «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
ҚБ:жинақтан
Бағалау парағы
Кері байланыс «Жетістік» баспалдағы.
Үйге тапсырма. §,қосымша мәлімет ғаламтордан |
Тапсырма парақшалары |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары"Тамырдың ішкі құрылысы флоэма, ксилема, камбий." 7 сынып
Сабақ жоспары"Тамырдың ішкі құрылысы флоэма, ксилема, камбий." 7 сынып
|
Мектеп Щучинск қаласы №7 мектеп-лицейі Күні: Мұғалімнің аты –жөні: Оспанова Жанар Бахытовна Сынып: 7 Сабақ № 19 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Тамырдың ішкі құрылысы: флоэма, ксилема, камбий. Зертханалық жұмыс «Сабақтың ішкі құрылысын зерттеу». Зертханалық жұмыс «Тамыр аймақтарын зерттеу» Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері. |
|
Осы сабақта қол жеткізіле-тін оқу мақсаттары ( Оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.4 - тамыр және сабақтың құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты сипаттау. 7.1.3.5 - флоэма мен ксилеманың элементтерін құрылысын салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы : Тамырдың ішкі құрылысы мен тамыр аймақтары туралы біледі; Оқушылардың көбісі : Тамырдың құрылысы мен тамырдың өткізгіш қызметінің арасындағы өзара байланысты анықтай алады.; Оқушылардың кейбіреуі: Ксилема, флоэма және олардың құрылымдық элементтері орналасуы және жасуша құрылысының ерекшелігі, рөлі арасындағы байланысты анықтп талдай алады, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|
Ойлау дағдының деңгейі |
Білу және түсіну,қолдану |
|
Бағалау критерийі: |
Тамыр сіңіретін судың қозғалысын сызба түрінде бейнелейді; Ксилема мен флоэманың құрылысын біледі; Ксилема мен флоэманың құрылыстарын салыстырады, ерекшеліктерін табады; Ксилема мен флоэманың қызметтерін анықтай алады. |
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәндік лексика мен терминология: Тамырлар, сабақтар, құрылысы, қызметтері, тамыр түкшелері, тамыр оймақшасы, топырақ, эпидермис, жасушалар, қоректік заттар, тасымалдау, жеткізу, сіңіру, қамтамасыз ету, бекіту, өндіру, қорға сақтау, ксилема, флоэма, концентрация, еріту, ерітінді және т.б. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Тамырлар/сабақтар/тамыр түкшелері болып келеді/келеді ... Сақтау/өндіру/тасымалдау ....................... Біріншіден оларға тән сипаттамаларды берейік. Ксилема мен флоэманың ұқсастықтары қандай? Флоэма және ксилема да ................. болып келеді. Ксилема мен флоэманың айырмашылықтары неде? Олар қалай бір – бірінен ерекшеленеді? Флоэма ... болып табылады/табылмайды. |
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» құндылығы: Біздің қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім Қазақстандық қоғамдағы этносаралық келісім Ата заңда және басқа да Заңдарда берік бекітілген. 1995 жылы Қазақстан халықтарының Ассамблеясы – азаматтық бейбітшілік пен келісімнің бірегей институты, жалпы қазақстандық бірлік негізі құрылды. |
|
Пән аралық байланыс |
Физикамен, бұл жерде осмостық қысым, диффузия, заттардың тасымал, тамыр қысымы қарастырылады. Химиямен, көмірқышқыл газы мен суды, органикалық заттардың тасымал контекстінде қарастырылады. |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтаны, ноутбукты пайдалана отырып керекті мәліметтерді алады, бейнебаян көреді |
|
Алдыңғы білім: |
Сабақ және тамыр. Сабақтың ішкі құрылысы: қабық, камбий, сүрек, өзек. Тамыр аймақтары: бөліну, өсу, сору және өткізу аймақтары. |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Жағымды ахуал қалыптастыру: «Аялы алақан» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) Топқа бөлу: «1-4» сандар арқылы. Сабақ басталмас бұрын әр оқушының алдына 1-4 аралығында сандар жазылған қағаздың қиығын тастаймын.
Өткен сабақты тексеру: «Сақина салмақ ойыны» Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгіінгі ерекшелігі (әр топтан 1-1 оқушы қарсы топқа сақина салады) кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді? ҚБ: Смайлик тарату
«Миға шабуыл» тақырыпты ашуға бейнеролик көрсетемін. |
«Аялы алақан» Тренинг.
https://www.youtube.com/watch?v=zMe_wXbyEvo |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 мин) |
Бейн баянды негізге ала отырып әр топ өздерінің алдарындағы құрастырған суреттің мәнін ашу керек. Қажет жағдайда қосымша мәтін де беруге болады. Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
«Жариялау» әдісі (Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп, топ ұстанымын жеткізеді.) Әр спикер өз тақырыпшаларынан интербелсенді тақтаға негізгі 1 -2 сөзді жазып кетеді. 1 топ.
2 топ
3 топ
4 топ
Сергіту сәті «Арқаға салынған сурет»оқушылар топтарымен 1нің артына 1і сапқа тұрады,саптың соңында тұрған оқушыға мұғалім заттың аты жазылған қағаз береді,ол бала үнсіз алдындағы оқушының арқасына саусағымен сол суретті салу керек.Арқасына сурет салынған оқушы алдындағыға солай жалғаса береді алдындағы оқушы дауыстап айту керек. «Қолдану» Әр топ көргенін,естігенін яғни бүгінгі жаңа тақырыптан түсінгендерін алдарындағы А3 қағазына шартты белгілермен 3-4 сойлемнің көлемінде түсіреді де,топтың рет саны бойынша басқа топтармен алмасады (1 2ге, 2 3ке ....). Алған топ құпияны оқу керек |
Оқулық Парақшалар мәтіндер Постер Суреттер Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (10 мин)
|
Синтез «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
ҚБ:жинақтан
Бағалау парағы
Кері байланыс «Жетістік» баспалдағы.
Үйге тапсырма. §,қосымша мәлімет ғаламтордан |
Тапсырма парақшалары |
шағым қалдыра аласыз





















