«Жамбыл облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының Жамбыл облыстық мүгедек балаларды оңалту және бейімдеу орталығы»
Ашық сабақ
Сабақ: Сенсорлық қабылдау
Сабақтың тақырыбы:
«Кеңістікті бағдарлау»
Дефектолог: Қансеитова А.
Тараз
Ашық сабақ
Үлкен ІІІ - топ
Сабақтың тақырыбы: «Кеңістікті бағдарлау»
Сабақтың мақсаты:
1) Білімділік: Ойын тапсырмларын орындату аркылы өткен сабактардағы негізгі кеңістік (дене мүшелерінің, өзінің айналасындағы және жазықтық бетіндегі кеңістік) туралы білімдерін пысықтап бекіту, қажетті салада кеңістікке байланысты термин сөздерді айыра білуге үйрету. Өзінің айналасындағы заттардың орналасуын, жазықтық бетінің кеңістігін бағдарлап сөзбен айтуга, сүрақтарга жауап іздеуге дағдыландыру.
2) Тузете-дамытушылық Көріп-естіп дұрыс қабылдауын, көрнекі-әрекетті, бейнелі ойлауын, көріп, естіп, есте сақтау қабілеттерін, сенсорлық білімдерін, сөздік қорларын, ұсак-қол қимылдарын дамыту.
3) Тәрбиелік Көрнекі құралдармен, ұжыммен бірлесіп ойнауга, еңбек сүйгіштікке, ұқыптылыққа, белсенділікке тәрбиелеу.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер еске түсіру, сұрақ-жауап, түсіндіру, ойындар, сергіту сәті, жұмыстандыру,мадақтау, корытындылау.
Қолданылатын корнекі құралдар: Ақ кағаз, фломастер, пішіндер, кеңістікке байланысты суреттер, ою-өрнек салынган көрпеше, тапсырма жазылған шар.
Сабақ барысы
I. Үйымдастыру кезеңі.
1. Баланы сабакқа психологиялық дайындау.
- Балалар қараңдаршы, бүгінгі біздің сабағымызға біздің орталықтың көптеген қонактары келіп отыр.
- Қонақжайлықты қалай көрсетеміз? (Орындарынан тұрып сәлемдесу)
2. Баланың ынтасын аудару, қызығушылығын арттыру.
- Балалар, біздің қонақтарымыз бізге тосын сыйларымен келіпті.
- Қараңдаршы мынау нелер? (Шарлар)
- Түстері қандай?
- Қонақтарымыз сендердің билеріңді не үйренгендеріңді, өмірде қалай қолдана алатындарыңды тексеру үшін, мына шарға көптеген тапсырмаларды қыстырып, жіберіпті.
- Ал екіншісі өте ауыр, оның ішінде не бар екенін білмейміз. Тапсырмаларды дұрыс орындап, сабаққа белсене қатысып, зерек болсак, осы тосын сыйды ашып көреміз.
- Қалай сендерге қызықты ма? Олай болса бәріміз сабакқа жаксылап ат салысайық!
- Балалар кәзір жылдың кай мезгілі?
- Қыстың қанша айы бар?
- Қыстың үш айы бар: желтоқсан, қаңтар, ақпан.
- Қазір қай ай?
- Қыстың соңгы айы болса, қай мезгіл таяп қалыпты?
- Бүгін ақпан айының нешесі?
- Ақпанның несінші күні?
- Апта күндерін атайықшы.
- Қыста ауа - райы қандай болады?
- Суық, үскірік, аяз, гуілдеп боран соғады.
1. Тапсырма. «Қателесіп қалма»
- Оң қолдарыңмен сол қолдарыңды ұста.
- Сол қолыңды оң иығыңа қой.
Оң аяғыңды сәл алға қой.
- Оң қолыңмен оң көзіңді жап. Сол қолыңды сол аяғыңның тізесіне қой.
- Қолдарымызды түсіреміз, түзу тұрамыз.
- Жарайсыңдар, бірінші тапсырманы орындадық.
2. Тапсырма. «Не қайда?» Суретпен жұмыс
А) Арманның оң және сол жағында, алды мен артына орналасқан ойыншықтарды ата.
Ә) Сәуленің ойыншықтары: Қоян, қонжық, піл, арыстан, көбелек, тышқан қайда жасырынған?
Б) Аю не істеп отыр? Үстелдің үстіндегі тамақтарды ата. Ойыншықтарды ата.
В) Суретке қарап төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер:
- Әпкесі мен інісі қайда келді?
- Ол екеуінің қайсысы ұзын? ¥л ма әлде қыз ба? Ұлдың алдында кім бар? Қыздың оң жағында кім бар? Сол жағында ше?
- Қай аң балалардан алыс тұр? Тиын қайда отыр? Қоянның үстінен не ұшып барады?
3. Тапсырма. «Көрпешені әрілеу» (нақты затпен іс-әрекет)
- Ал енді тақтаға қараймыз. Неге ұқсайды? Осы кілемді кескіндейміз. Бірақ, көрпешеміз әдемі емес, тек бір түсті жасыл кілемді өрнектейміз, әдемі болып, барлығына ұнау үшін.
- Менің айтуым бойынша кезекпен шығып орындаймыз.
-
Оң қолыңмен ал
және оны кілемнің жоғарғы сол жақтың бұрышына
қой.
-
Сол қолыңмен ал
және оны кілемнің төменгі оң бұрышына
қой.
![]()
- Оң қолыңмен ал және оны кілемнің артына қой.
-
Сол қолыңмен ал
және жоғарғы оң жақ бұрышына қой.
-
Оң қолыңмен ал
және оны, төменгі сол жақ бұрышына
қой.
- Қараңдаршы, сендер қандай әдемі көрпешелер өрнектедіңдер.
ІІ. Сергіту сәті. «Буги-вуги»
Оң қолды алға созып,
Содан кейін артқа тастап,
Одан кейін алға созып,
Сілкілейміз жай ғана.
Біз билейміз буги-вуги
Дөңгелене айнала
Алақанмен шапалақта
Міне былай-былай, былай,
Қ/сы: Буги-вуги - о - кей!
Буги-вуги - о - кей!
4. Тапсырма. «Қагазга өрнек саламьіз»
- Балалар алдарыңдағы қагазға менің нұсқауым бойынша пішіндер саламыз.
-
Қағаздың ортасына
қызыл қаламмен саламыз.
-
Жоғары оң жақ
бұрышыне көк қаламмен шаршы
-
Төменгі сол жақ
бұрышына саламыз.
-
Төменгі оң жақ
бұрышына жасыл қаламмей саламыз.
- Жоғарғы сол жақ бұрышын күнді саламыз.
- Жарайсыңдар балалар, бұл тапсырманы да орындадыңдар!
- Қандай әдемі өрнектер!
5. Тапсырма. «Суыртпақ сүрақтар» Доп лақтыру ойынын ойнаймыз. Сабағымызды қорыту..
- Балалар шеңбер жасап тұрамыз! Мен ортада тұрып , доп лақтырып, сұрақтар қоямын. Ал сендер жауап бересіңдер. Тек, допты маған жылдам лақтырып, жауап берулерің керек.
- Сенің артыңда кімдер отыр? (қонақтар)
- Сенің алдыңда не бар? (терезе)
- Кемпірқосақ қайда тұрады? (аспанда)
- Кемпірқосақтың неше түсі бар? (жеті)
- Бағдаршамның неше көзі бар? (үш)
- Аспанда неше жұлдыз бар? ()
- Жұлдыздың неше бұрышы бар?
- Адамда қанша көз бар?
- Қолғапта неше саусақ бар?
- Жарайсыңдар балалар, сендер қонақтарымыздың барлық тапсырмаларын өте жақсы орындадыңдар. Сендерге дайындаған тосын сыйды алу үшін, бізге мынадай қағазға сызба сызып жіберіпті. Сол сызба бойынша бәріміз орнымыздан тұрып сыйлығымызды іздейік.
- Міне балалар біз тосын сыйды да таптық, жарайсыңдар! Сендерге қонақтар қатты риза.
- Қандай әдемі шар! (Шарда не бар екенін көру үшін шарды жарамыз. Ішінен балапандар шығады)
- Жарайсыңдар балалар!
- Бүгінгі сабағымыз ұнады ма?
- Олай болса, сау болыңыздар!
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ: Сенсорлық қабылдау Сабақтың тақырыбы: «Кеңістікті бағдарлау»
Сабақ: Сенсорлық қабылдау Сабақтың тақырыбы: «Кеңістікті бағдарлау»
«Жамбыл облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының Жамбыл облыстық мүгедек балаларды оңалту және бейімдеу орталығы»
Ашық сабақ
Сабақ: Сенсорлық қабылдау
Сабақтың тақырыбы:
«Кеңістікті бағдарлау»
Дефектолог: Қансеитова А.
Тараз
Ашық сабақ
Үлкен ІІІ - топ
Сабақтың тақырыбы: «Кеңістікті бағдарлау»
Сабақтың мақсаты:
1) Білімділік: Ойын тапсырмларын орындату аркылы өткен сабактардағы негізгі кеңістік (дене мүшелерінің, өзінің айналасындағы және жазықтық бетіндегі кеңістік) туралы білімдерін пысықтап бекіту, қажетті салада кеңістікке байланысты термин сөздерді айыра білуге үйрету. Өзінің айналасындағы заттардың орналасуын, жазықтық бетінің кеңістігін бағдарлап сөзбен айтуга, сүрақтарга жауап іздеуге дағдыландыру.
2) Тузете-дамытушылық Көріп-естіп дұрыс қабылдауын, көрнекі-әрекетті, бейнелі ойлауын, көріп, естіп, есте сақтау қабілеттерін, сенсорлық білімдерін, сөздік қорларын, ұсак-қол қимылдарын дамыту.
3) Тәрбиелік Көрнекі құралдармен, ұжыммен бірлесіп ойнауга, еңбек сүйгіштікке, ұқыптылыққа, белсенділікке тәрбиелеу.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер еске түсіру, сұрақ-жауап, түсіндіру, ойындар, сергіту сәті, жұмыстандыру,мадақтау, корытындылау.
Қолданылатын корнекі құралдар: Ақ кағаз, фломастер, пішіндер, кеңістікке байланысты суреттер, ою-өрнек салынган көрпеше, тапсырма жазылған шар.
Сабақ барысы
I. Үйымдастыру кезеңі.
1. Баланы сабакқа психологиялық дайындау.
- Балалар қараңдаршы, бүгінгі біздің сабағымызға біздің орталықтың көптеген қонактары келіп отыр.
- Қонақжайлықты қалай көрсетеміз? (Орындарынан тұрып сәлемдесу)
2. Баланың ынтасын аудару, қызығушылығын арттыру.
- Балалар, біздің қонақтарымыз бізге тосын сыйларымен келіпті.
- Қараңдаршы мынау нелер? (Шарлар)
- Түстері қандай?
- Қонақтарымыз сендердің билеріңді не үйренгендеріңді, өмірде қалай қолдана алатындарыңды тексеру үшін, мына шарға көптеген тапсырмаларды қыстырып, жіберіпті.
- Ал екіншісі өте ауыр, оның ішінде не бар екенін білмейміз. Тапсырмаларды дұрыс орындап, сабаққа белсене қатысып, зерек болсак, осы тосын сыйды ашып көреміз.
- Қалай сендерге қызықты ма? Олай болса бәріміз сабакқа жаксылап ат салысайық!
- Балалар кәзір жылдың кай мезгілі?
- Қыстың қанша айы бар?
- Қыстың үш айы бар: желтоқсан, қаңтар, ақпан.
- Қазір қай ай?
- Қыстың соңгы айы болса, қай мезгіл таяп қалыпты?
- Бүгін ақпан айының нешесі?
- Ақпанның несінші күні?
- Апта күндерін атайықшы.
- Қыста ауа - райы қандай болады?
- Суық, үскірік, аяз, гуілдеп боран соғады.
1. Тапсырма. «Қателесіп қалма»
- Оң қолдарыңмен сол қолдарыңды ұста.
- Сол қолыңды оң иығыңа қой.
Оң аяғыңды сәл алға қой.
- Оң қолыңмен оң көзіңді жап. Сол қолыңды сол аяғыңның тізесіне қой.
- Қолдарымызды түсіреміз, түзу тұрамыз.
- Жарайсыңдар, бірінші тапсырманы орындадық.
2. Тапсырма. «Не қайда?» Суретпен жұмыс
А) Арманның оң және сол жағында, алды мен артына орналасқан ойыншықтарды ата.
Ә) Сәуленің ойыншықтары: Қоян, қонжық, піл, арыстан, көбелек, тышқан қайда жасырынған?
Б) Аю не істеп отыр? Үстелдің үстіндегі тамақтарды ата. Ойыншықтарды ата.
В) Суретке қарап төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер:
- Әпкесі мен інісі қайда келді?
- Ол екеуінің қайсысы ұзын? ¥л ма әлде қыз ба? Ұлдың алдында кім бар? Қыздың оң жағында кім бар? Сол жағында ше?
- Қай аң балалардан алыс тұр? Тиын қайда отыр? Қоянның үстінен не ұшып барады?
3. Тапсырма. «Көрпешені әрілеу» (нақты затпен іс-әрекет)
- Ал енді тақтаға қараймыз. Неге ұқсайды? Осы кілемді кескіндейміз. Бірақ, көрпешеміз әдемі емес, тек бір түсті жасыл кілемді өрнектейміз, әдемі болып, барлығына ұнау үшін.
- Менің айтуым бойынша кезекпен шығып орындаймыз.
-
Оң қолыңмен ал
және оны кілемнің жоғарғы сол жақтың бұрышына
қой.
-
Сол қолыңмен ал
және оны кілемнің төменгі оң бұрышына
қой.
![]()
- Оң қолыңмен ал және оны кілемнің артына қой.
-
Сол қолыңмен ал
және жоғарғы оң жақ бұрышына қой.
-
Оң қолыңмен ал
және оны, төменгі сол жақ бұрышына
қой.
- Қараңдаршы, сендер қандай әдемі көрпешелер өрнектедіңдер.
ІІ. Сергіту сәті. «Буги-вуги»
Оң қолды алға созып,
Содан кейін артқа тастап,
Одан кейін алға созып,
Сілкілейміз жай ғана.
Біз билейміз буги-вуги
Дөңгелене айнала
Алақанмен шапалақта
Міне былай-былай, былай,
Қ/сы: Буги-вуги - о - кей!
Буги-вуги - о - кей!
4. Тапсырма. «Қагазга өрнек саламьіз»
- Балалар алдарыңдағы қагазға менің нұсқауым бойынша пішіндер саламыз.
-
Қағаздың ортасына
қызыл қаламмен саламыз.
-
Жоғары оң жақ
бұрышыне көк қаламмен шаршы
-
Төменгі сол жақ
бұрышына саламыз.
-
Төменгі оң жақ
бұрышына жасыл қаламмей саламыз.
- Жоғарғы сол жақ бұрышын күнді саламыз.
- Жарайсыңдар балалар, бұл тапсырманы да орындадыңдар!
- Қандай әдемі өрнектер!
5. Тапсырма. «Суыртпақ сүрақтар» Доп лақтыру ойынын ойнаймыз. Сабағымызды қорыту..
- Балалар шеңбер жасап тұрамыз! Мен ортада тұрып , доп лақтырып, сұрақтар қоямын. Ал сендер жауап бересіңдер. Тек, допты маған жылдам лақтырып, жауап берулерің керек.
- Сенің артыңда кімдер отыр? (қонақтар)
- Сенің алдыңда не бар? (терезе)
- Кемпірқосақ қайда тұрады? (аспанда)
- Кемпірқосақтың неше түсі бар? (жеті)
- Бағдаршамның неше көзі бар? (үш)
- Аспанда неше жұлдыз бар? ()
- Жұлдыздың неше бұрышы бар?
- Адамда қанша көз бар?
- Қолғапта неше саусақ бар?
- Жарайсыңдар балалар, сендер қонақтарымыздың барлық тапсырмаларын өте жақсы орындадыңдар. Сендерге дайындаған тосын сыйды алу үшін, бізге мынадай қағазға сызба сызып жіберіпті. Сол сызба бойынша бәріміз орнымыздан тұрып сыйлығымызды іздейік.
- Міне балалар біз тосын сыйды да таптық, жарайсыңдар! Сендерге қонақтар қатты риза.
- Қандай әдемі шар! (Шарда не бар екенін көру үшін шарды жарамыз. Ішінен балапандар шығады)
- Жарайсыңдар балалар!
- Бүгінгі сабағымыз ұнады ма?
- Олай болса, сау болыңыздар!
шағым қалдыра аласыз













