|
Бөлім: Прозадағы көркем ой |
Мектеп: 23 |
||||||||||||||||||
|
Мерзім: 26.11 |
Мұғалімнің аты-жөні: Хасенова Д.Е. |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 10Ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: «Ақбілек» романының ерекшелігі неде? |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарма идеясын, шығармадағы ұлттық құндылықтарды анықтау; |
||||||||||||||||||
|
Көпшілігі: шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау, шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен салыстыру; |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау, шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу. |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. ( Бірлік және Ынтымақ) |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Абай атамыз өз бойындағы мінін үнемі қолға алып отырған: «Ойға түстім толғандым Өз мінімді қолға алдым...» «Бойдағы мінді санасам, Тау тасынан аз емес...» Ендеше балалар, біз де өз бойымыздағы мінімізді таразылай отырайық. ІІ. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Бұл кім?» әдісімен берілген үзінділердегі кейіпкерлерді анықтайды.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушылар «Бұл кім?» әдісімен берілген үзінділердегі кейіпкерлерді анықтайды. |
ҚБ
ҚБ
|
10-сынып қазақ әдебиеті Тапсырма қағаздары |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Роман ХХ ғасыр басындағы М.Дулатұлының «Бақытсыз Жамал», С.Көбеевтің «Қалың мал», С.Торайғыровтың «Қамар сұлу», «Кім жазықты», Ш.Құдайбердіұлының «Әділ-Мария», Б.Майлиннің «Шұғаның белгісі» шығармалары мен «Ақбілек» үндес келе ме? Ақбілек образының қандай ерекшелігі бар? ВЕНН диаграммасы
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Шығармадағы Ақбілектің алға ұмтылған кездері баяндалған эпизодты көшіріп жазып, кесте бойынша негіздеме жаса.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін анықтаңдар.
Дескриптор:
Қорытынды. |
Оқушылар ХХ ғасыр басындағы шығармалардағы көтерілген мәселелерді анықтайды; «Ақбілек» романының ерекшелігін анықтайды; «Ақбілек» романымен үндестігін анықтайды.
Шығармадан үзінді табады; Маңызды эпизод екеніне дәлел келтіреді; 3 дәлелге 3 факті анықтайды; Ойын дәлелдейді. Шығармадағы ұлттық құндылықтарды анықтайды; әлемдік тақырыптармен байланыстырады; мысалдар келтіреді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Жүсіпбек Аймауытұлы «Ақбілек» романы
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
«Аяқталмаған сөйлем»
әдісі ................. қызықты болды.
......................... қиын
болды.
|
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: «Ақбілек» романының ерекшелігі неде?
Сабақтың тақырыбы: «Ақбілек» романының ерекшелігі неде?
|
Бөлім: Прозадағы көркем ой |
Мектеп: 23 |
||||||||||||||||||
|
Мерзім: 26.11 |
Мұғалімнің аты-жөні: Хасенова Д.Е. |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 10Ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: «Ақбілек» романының ерекшелігі неде? |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.5.1 шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу; 10.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау. |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарма идеясын, шығармадағы ұлттық құндылықтарды анықтау; |
||||||||||||||||||
|
Көпшілігі: шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау, шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен салыстыру; |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау, шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу. |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. ( Бірлік және Ынтымақ) |
||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Абай атамыз өз бойындағы мінін үнемі қолға алып отырған: «Ойға түстім толғандым Өз мінімді қолға алдым...» «Бойдағы мінді санасам, Тау тасынан аз емес...» Ендеше балалар, біз де өз бойымыздағы мінімізді таразылай отырайық. ІІ. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Бұл кім?» әдісімен берілген үзінділердегі кейіпкерлерді анықтайды.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Оқушылар «Бұл кім?» әдісімен берілген үзінділердегі кейіпкерлерді анықтайды. |
ҚБ
ҚБ
|
10-сынып қазақ әдебиеті Тапсырма қағаздары |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. 1-тапсырма. Роман ХХ ғасыр басындағы М.Дулатұлының «Бақытсыз Жамал», С.Көбеевтің «Қалың мал», С.Торайғыровтың «Қамар сұлу», «Кім жазықты», Ш.Құдайбердіұлының «Әділ-Мария», Б.Майлиннің «Шұғаның белгісі» шығармалары мен «Ақбілек» үндес келе ме? Ақбілек образының қандай ерекшелігі бар? ВЕНН диаграммасы
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Шығармадағы Ақбілектің алға ұмтылған кездері баяндалған эпизодты көшіріп жазып, кесте бойынша негіздеме жаса.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін анықтаңдар.
Дескриптор:
Қорытынды. |
Оқушылар ХХ ғасыр басындағы шығармалардағы көтерілген мәселелерді анықтайды; «Ақбілек» романының ерекшелігін анықтайды; «Ақбілек» романымен үндестігін анықтайды.
Шығармадан үзінді табады; Маңызды эпизод екеніне дәлел келтіреді; 3 дәлелге 3 факті анықтайды; Ойын дәлелдейді. Шығармадағы ұлттық құндылықтарды анықтайды; әлемдік тақырыптармен байланыстырады; мысалдар келтіреді.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Жүсіпбек Аймауытұлы «Ақбілек» романы
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
«Аяқталмаған сөйлем»
әдісі ................. қызықты болды.
......................... қиын
болды.
|
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














