САБАҚ: Қазақ тілі | |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алимгазинова Р.Т. |
Сынып: 5
| Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: |
Бөлім атауы: | Ежелгі көшпелілер мәдениеті |
Сабақтың тақырыбы | Тұмар (Томирис) туралы аңыз |
Сабақтың түрі | Дағдыларды қалыптастыру, білімді бекіту сабағы |
Жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5.А5. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу. 5.ТБ1.5.Болымды, болымсыз етістіктерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Берілген сұрақты түсінеді және жауап бере алады; Көптеген оқушылар: шағын диалогке қатысып, лайықты жауап бере алады;Кейбір оқушылар:болымды, болымсыз етістіктерді айтылымда ұтымды қолданады |
Бағалау критерийлері | Сұрақты дұрыс түсінеді;Сұраққа лайықты жауап береді;Болымды, болымсыз етістіктерді айтылымда қолданады;Мәтінде көтерілген мәселеге тілдік мақсаттарды қолдана отырып өз пікірін білдіреді |
Дескриптор | Әңгіме бойынша сұраққа дұрыс жауап береді;Болымды, болымсыз етістіктерді меңгереді;Тілдік мақсатқа сүйене отырып өз ойын жазады;Жинақтау сұрағына өз пікірін білдіреді. |
Тілдік міндеттер | Сөйлеу мәдениетін жетілдіру үшін қолдануға ұсынылған тілдік оралымдар:мейірім, достық, бақыт, ата-ана, түсінісу, баспана, еңбек, ас, байлық, жан жылуы, қадірлеу, сыйлау, құрметтеу, тоздыру, ұқсату, көру, ерекшелеу, атап өту. |
Құндылықтар | «Бір атаның балалары» повесінің негізінде ынтымақтастыққа, достыққа баулу |
Осыған дейін меңгерілген білім | Үйге «Бір атаның балалары» атты әңгімеден үзіндіні оқып келу берілді. |
|
Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер |
Сабақтың басы
5 мин
10 мин | Сәлемдесу.Әңгіме мазмұнында кездесетін кілтті сөздер мен ұғымдардан тұратын қағаздан пазл құрастыра отырып, топқа бөлінеді әрі сабақ тақырыбына шығады.
Мұғалім шәкірттерді оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстырады
«Кейіпкерге сұрақ» стратегиясы бойынша сынып алдына оқушы шығып, мұғалімнің әрі оқушылардың осы әңгіме бойынша сұрақтарына жауап береді. Ықтимал сұрақтарШуылдасып, таласып тұрған балалар неге тына қалды?Ахмет ақсақал мен Дәуренбек арасындағы түсініспеушілік неден туындады?Ахмет ақсақалдың отбасына Зигфридтің бауыр басып кетуіне кімдер ықпал етті? |
Слайд №2-3
Қима қағаз |
Сабақтың ортасы5 мин
15 мин
5 мин
| Тілдік бағдар бойынша мұғалім презентация ұсынады.
Жұптық жұмысВенн диаграммасын болымды/болымсыз етістіктерді қолдана отырып толтырады. Төмендегі тілдік мақсаттарды қолдана отырып, оқушылар сөйлем құрастырады. Ортақ белгісіне – екі елге де ортақ қарым-қатынастарды көрсетіңізТілдік мақсаттар: қадірлеу, сыйлау, құрметтеу, тоздыру, ұқсату, көру, ерекшелеу, атап өту.Бағалау: Мұғалімнің бақылауы
Жинақтау сұрағыНеліктен «Қазақстан - бейбітшілік Отаны» аталып отыр?Ұлттар достастығы дегеніміз не? Достық болу үшін ұлттар өзара қалай қатынасуы керек деп ойлайсың?Қандай жағдайда халықтар арасында достық болмауы мүмкін? |
Слайд №5
|
Сабақтың соңы5 мин
| Рефлексия3 – жаңа алған ақпарат2-сабақта кездескен қиыншылық1-сабақтың ұнаған тұсы
Үйге тапсырма:
|
|
Қосымша ақпарат |
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау, берілетін уақыт, қолданатын дерек көздеріне байланысты бөліп оқыту. Топта бірлесіп оқыту.
Оқушының барлығы мәтін мазмұнын түсінеді, лексикалық минимумды тілде орынды қолданады. Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды.Оқушылардың көбісі мәтінге компрессия жасай алады, төл сөзде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолданады. Кейбіреулері мәтінді компрессиялауда өзіндік стильді қолданады.
| Тапсырмалардың өзара байланысты болуына баса назар аударылады.
Жұмыс нәтижесі жетістік критерийлері арқылы бағаланады. | Пәнаралық байланыс – тарих, география.Отбасы құндылықтары.Отан – отбасынан басталады.Интерактивті тақта сабақ материалдарын демонстрациялау мақсатында қолданылады. |
ОйлануСабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Сабақ/оқу мақсаттары жүзеге асты. Оқушылар белсенділік танытты. Оқу атмосферасы жағымды болды. Саралау принциптері жүзеге асты. Келесі сабақта креативтілік принципін қолдануға болады. Оқушылар отбасындағы қандай заманауи дәстүр мен мерекелерді енгізуге/өзгертуге болады деген сұрақ төңірегінде ойланады. |
Жалпы бағаСәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1: таңдалған ресурс көздері2:топтық жұмысҚандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1: жұптық жұмыс формасын қолдану2: Венн диаграммасын жұпта орындауОсы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?Болымды және болымсыз етістікті қатыстырып сөйлеуде/жазуда оқушыға көбірек қолдау көрсету |