|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпаратпен жұмыс жасау. Компьютер таңдаймыз |
Мектеп:Мұхтар Әуезов атындағы тірек мектебі (РО) |
|
Күні:30.09.2022 ж |
Мұғалімнің аты жөні:Алдейбеков Сабырғали Смағұлұлы |
|
Сынып:9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақарыбы |
Компьютердің конфигурациясы |
|
Осы сабақта қолжеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.1.1- компьютердің міндетіне қарай конфигурациясын таңдау |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Компьютердің міндетіне қарай конфигурациясын таңдауды білу Оқушылардың басым бөлігі: Компьютердің қандай міндеттерді атқаратындығын және компьютердің функционалдық мақсаттарына байланысты оларды бірнеше топқа бөле алады. Кейбір оқушылар: компьютерге өтетін белгілі бір міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін функционалдық құрылғылар мен жүйелік ресурстардың сипатттамаларын біледі |
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Тренинг. «Шаттық шеңбері». Мақсаты: Сынып оқушылармен сәлемдесіп, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылар өз есімдерінің бас әріпін компьютердің бір құрылғысымен салыстырады, артықшылығын, қызметін айтады. Мысалы: Талғат – Тышқан (компьютердің экранында үстел бетіне қозғалтуға ынғайлы құрылғы) , Марал – Модем (компьютерлерге телефон желілері арқылы өзара мәлімет алмасуға мүмкіндік беретін құрылғы. ) т.с.с. Сыныпты топтарға бөлу. «Мозайка» әдісі. Мақсаты: Суреттерді құрастыру арқылы оқушылар топқа бөлінеді. Оқушылар топқа бөлініп отырғаннан кейін, бір - бірден информатика кабинетіндегі бір қауіпсіздік ережесін айту керек. Негіз: Оқушылар 3 топқа бөлінеді, әр топта менеджерлер болады. 1 топ.Технодом техника сауда орталығының менеджерлері. 2 топ. Сулпак техника сауда орталығының менеджерлері. 3 топ. Фора техника сауда орталығының менеджерлері. Бағалау. «Бонус жинау». Бағалау парағы топбасшыларға таратылады. Әр топбасшының қызметі топ құрамын жұлдызшаларды жабыстыру арқылы бағалайды. Мақсаты: Оқушылар бірлесе топ ережесін құрады. Бір бірін құрметтеу. Тыңдау. Оқушыларға өткен тақырыптан сұрақтар беріп еске түсіру арқылы бір- біріне түсіндіреді. |
Топ аттары жазылған карточка, бағалау парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Терминдермен жұмыс
Практикалық тапсырмалар
|
Жаңа тақырып. «Кім тапқыр?» ойыны. Мақсаты: Оқушылар осы бөлімде әріптерден сөз шығара отырып, бүгінгі өтілетін сабақтың тақырыбын табады.Жауабын бірінші болып тапқан топқа 1 баллдан қосылады.
Ендеше бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы: Компьютердің конфигурациясы. «Автор күнделігі» әдісі. Мақсаты: Жаңа термин сөздерді меңгерту. Нұсқау: Оқушыларға кесте қазақша сөздер беріліді, кестені орыс тілі, ағылшын тілінде жазбаша толтыру.
І тапсырма. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. Мақсаты: Оқушылар бір -бірімен жұптасып талқылайды. Топтық таныстырылым ұсынылады.
(1.1 – сурет ) Критерий: 1.компьютердің конфигурациясы анықтамасын анықтайды. 2. Компьютердің ішкі, сыртқы құрылғыларына сипаттамасын түсінеді. 3. компьютердің конфигурациясының атқаратын жұмыстарын анықтайды. Дескриптор: - көтерілген басты мәселені анықтайды. - Компьютердің түрлерімен ішкі, сыртқы құрылғыларына сипаттама бере алады. - компьютердің конфигурациясының атқаратын жұмыстарын ажрата алады.
IІ тапсырма: Компьютердегі тәжірибелік жұмыс. Сәйкестендіру әдісі. (Жеке жұмыс) Оқушыларға компьютерде learningapps.org сайтынан компьютер конфигурациясы. 9 класс деген тақырыпта тапсырманы орындатамын. ІІІ тапсырма. «Тапсырыс». Әр топқа тапсырыстар түседі: Тапсырыс беруші қажеттілігіне қарай компьютер сатып алғысы келеді, оған қандай компьютер конфигурация керек екенін білмейді, бірақ ол компьютер не үшін қажет екенін біледі. Оған: қағаз басуға, қағаз шығаруға, музыка тыңдауға, ойын ойнауға т.б. сіздер тапсырыс берушіге қажетіне қарай компьютер таңдап, құнын есептеп беруіңіз керек.
1 топқа. Офиске арналға Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ
мерзімді жоспардың тарауы:
Ақпаратпен
жұмыс жасау. Компьютер таңдаймыз Мектеп:Мұхтар Әуезов атындағы тірек
мектебі (РО)
Күні:30.09.2022
ж
Мұғалімнің
аты жөні:Алдейбеков Сабырғали
Смағұлұлы
Сынып:9
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақарыбы
Компьютердің
конфигурациясы
Осы сабақта
қолжеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
9.1.1.1-
компьютердің міндетіне қарай конфигурациясын
таңдау
Сабақтың
мақсаты Барлық
оқушылар: Компьютердің
міндетіне қарай конфигурациясын таңдауды
білу Оқушылардың
басым бөлігі: Компьютердің
қандай міндеттерді атқаратындығын және компьютердің функционалдық
мақсаттарына байланысты оларды бірнеше топқа бөле
алады. Кейбір
оқушылар:
компьютерге
өтетін белгілі бір міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін
функционалдық құрылғылар мен жүйелік ресурстардың сипатттамаларын
біледі Сабақ барысы Сабақтың кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері Ресурстар Сабақтың
басы
Тренинг. «Шаттық
шеңбері». Мақсаты: Сынып оқушылармен сәлемдесіп,
сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылар өз есімдерінің бас
әріпін компьютердің бір құрылғысымен салыстырады, артықшылығын,
қызметін айтады. Мысалы: Талғат – Тышқан (компьютердің
экранында үстел бетіне қозғалтуға ынғайлы құрылғы) ,
Марал – Модем (компьютерлерге телефон желілері арқылы өзара мәлімет
алмасуға мүмкіндік беретін құрылғы. )
т.с.с. Сыныпты топтарға бөлу.
«Мозайка» әдісі. Мақсаты: Суреттерді құрастыру арқылы
оқушылар топқа
бөлінеді. Оқушылар топқа бөлініп
отырғаннан кейін, бір - бірден информатика кабинетіндегі бір
қауіпсіздік ережесін айту керек. Негіз: Оқушылар 3 топқа бөлінеді, әр топта
менеджерлер болады. 1
топ.Технодом техника сауда орталығының
менеджерлері. 2
топ. Сулпак
техника сауда орталығының
менеджерлері. 3
топ. Фора
техника сауда орталығының
менеджерлері. Бағалау. «Бонус
жинау». Бағалау парағы топбасшыларға
таратылады. Әр топбасшының қызметі топ құрамын жұлдызшаларды
жабыстыру арқылы бағалайды. Мақсаты: Оқушылар бірлесе топ ережесін
құрады. Бір бірін құрметтеу.
Тыңдау. Оқушыларға өткен тақырыптан
сұрақтар беріп еске түсіру арқылы бір- біріне
түсіндіреді.
Топ аттары жазылған
карточка, бағалау
парағы
Сабақтың
ортасы
Терминдермен
жұмыс Практикалық
тапсырмалар
Жаңа
тақырып.
«Кім
тапқыр?»
ойыны. Мақсаты: Оқушылар осы бөлімде
әріптерден сөз шығара отырып, бүгінгі өтілетін сабақтың тақырыбын
табады.Жауабын бірінші болып тапқан топқа 1 баллдан
қосылады. Н К Д У С И Я С А О М П Ю Ц Д Ы Г И Ю Ь Й А С Б Е К Т А Ж Р Ы Т Ш М Е Ц Е У Т А И Ж Р Б К Г М П К І Д О Т И Ж Ы Ю Ң К О Н Ф Ф С Н К Д У С И Я С А О М П Ю Ц Д Ы Г И Ю Ь Й А С Б Е К Т А Ж Р Ы Т Ш М Е Ц Е У Т А И Ж Р Б К Г М П К І Д О Т И Ж Ы Ю Ң К О Н Ф Ф С Ендеше бүгінгі жаңа
сабағымыздың тақырыбы: Компьютердің
конфигурациясы. «Автор
күнделігі» әдісі. Мақсаты: Жаңа термин сөздерді
меңгерту. Нұсқау: Оқушыларға кесте қазақша
сөздер беріліді, кестені орыс тілі, ағылшын тілінде жазбаша
толтыру. Конфигурация Базалық
конфигурация Оңтайлылық
І
тапсырма. «Ойлан,
жұптас, талқыла» әдісі.
Мақсаты:
Оқушылар бір -бірімен жұптасып талқылайды.
Топтық таныстырылым ұсынылады.
Компьютердің конфигурациясы дегеніміз
не?
Қандай
ішкі құрылғылар жүйелік блоктың құрамына
кіреді?
1
(1.1 – сурет
) Критерий: 1.компьютердің конфигурациясы
анықтамасын анықтайды. 2.
Компьютердің ішкі, сыртқы
құрылғыларына сипаттамасын түсінеді. 3. компьютердің
конфигурациясының атқаратын жұмыстарын
анықтайды. Дескриптор: - көтерілген басты мәселені
анықтайды. -
Компьютердің түрлерімен ішкі,
сыртқы құрылғыларына сипаттама бере алады. - компьютердің
конфигурациясының атқаратын жұмыстарын ажрата
алады.
IІ
тапсырма: Компьютердегі тәжірибелік жұмыс. Сәйкестендіру әдісі.
(Жеке жұмыс) Оқушыларға компьютерде
learningapps.org сайтынан компьютер конфигурациясы. 9
класс деген тақырыпта тапсырманы
орындатамын. ІІІ
тапсырма.
«Тапсырыс». Әр топқа тапсырыстар түседі:
Тапсырыс беруші қажеттілігіне қарай компьютер сатып алғысы келеді,
оған қандай компьютер конфигурация керек екенін білмейді, бірақ ол
компьютер не үшін қажет екенін біледі. Оған: қағаз басуға, қағаз
шығаруға, музыка тыңдауға, ойын ойнауға т.б. сіздер тапсырыс
берушіге қажетіне қарай компьютер таңдап, құнын есептеп беруіңіз
керек.
1 топқа. Офиске арналға | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



.1 – суретті пайдаланып компьютердің
аппараттық құралдарын атап, жүйелік блоктың ішіне
орналастыр.












