Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға бөлу. 4. Үй тапсырмасын тексеру №1- қосымша «Ия, жоқ» әдісі бойынша оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап іздейді 1-қосымша |
Оқушылар сәлемдеседі «Күн, ай, бұлттың суретіарқылы көңіл – күйін анықтау» Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу құралдарының суреттері бар қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бөлінеді. 1 топ: Кітап 2 топ: Дәптер 3 топ: Қаламсап |
Мұғалімнің қолдауы Мұғалімнің бағалауы «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бір – бірін бағалайд, яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын,басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
Күн, ай, бұлттың суреттері Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы Слайд |
|
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға бейнеролик көрсетіледі. -Бейнематериалды көргенге дейінгі сұрақтар -Бейнематериалды көру кезіндегі сұрақтар -Бейнематериалды көргеннен кейінгі сұрақтар ЕБҚ; Қасында отырған оқушымен бірлесіп сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар 2-қосымшада Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді,талқылайды және өз пікірлерімен бөліседі.Бір – біріне сұрақтар қояды.Өз ойларымен бөліседі. Дескриптор Білім алушы: - Кребс циклін сипаттайды - Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсіндіреді. -Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының анықтайды ЕБҚ. (ерекше білімді қажет ететін оқушы) |
«Активатор 3:2:1» әдісі
арқылы бір- бірін
бағалау. |
Сұрақтар слайд арқылы беріледі |
|
Сабақтың ортасы 26 мин. |
№2 тапсырма Топпен жұмыс «Джигсо» әдісі бойынша 3- топқа тапсырма беріледі. Тапсырмалар 3- қосымшада ДЖИГСО әдісімен жұмыс ақпарат алу мен пысықтауға, ойлауға ықпал етеді. Оқытудың осы ұжымдық әдісін жүзеге асыру мақсаты – жалпы мәселені алдымен жұпта, кейін ұжымда талқылау, үйрену мен үйрету.
ЕБҚ: Қасында отырған оқушымен бірлесіп тапсырманы орындайды. Саралау: «Жіктеу» тәсілі |
Постер жасап қорғайды 1 –топ Кребс циклін сипаттайды. 2 –топ Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсіндіреді. 3 - топ Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының анықтайды Дескриптор Білім алушы: -Кребс циклін түсінеді - Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсінеді - Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының біледі |
Оқушыларды бағалауды дескриптор арқылы жүргіземін. |
Ресурстар. Интернеттен алынған материалдар |
|
|
№3-тапсырма. Жұппен жұмыс «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі арқылы оқушыларға тапсырма беріледі. Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма. Бұл тапсырма оқушылардың ЖҒС (жаратылыстану ғылыми сауаттылық) «Қорытынды алу үшін мәліметтерді түсіндіру және ғылыми дәлелдемелерді қолдану» құзыреттілігін дамытады. ЕБҚ: Қасында отырған оқушымен бірлесіп тапсырманы орындайды. 4-қосымшада Саралау:«Қорытынды» тәсілі |
Оқушылар берілген жағдаятпен танысып, мәтінді оқып шығады. Соңынан келесі сұрақтарға жауап береді. Дескриптор Білім алушы: - Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсіндіреді. - Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының анықтайды. |
ҚБ: |
Ресурстар. Мәтін. Жағдаят |
|
Сабақтың соңы 7 мин. |
№4-тапсырма Жеке жұмыс «Қарлы кесек» әдісі бойынша оқушылар сұрақтарға жауап іздейді, сабақты қорытындылаймын. Бұл әдісте слайд арқылы оқушыларға сұрақтар көрсетіліп тұрады. Сұрақтар 5-қосымшада Саралау «Қарқын» тәсілі |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
ҚБ: Оқушылар «Блоб ағашы әдіс арқылы өзін – өзі бағалайды. |
Слайд сұрақтар |
|
Кері байланыс |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша жүргіземін
1 жұлдыз «Өте жақсы болғаны....» 2 жұлдыз «Осы жері......жақсы болды» 1 тілек «Осы жері.......жақсартуды қажет етеді» |
Оқушылар осы әдіс бойынша кері байланыс жасайды |
|
|
Қосымша 1
Тапсырма 1
«Ия, жоқ»әдісі бойынша оқушыларға үй тапсырмасыныҥ сұрақ – жауаптар
|
№ |
Мысалдар |
Иә/жоқ |
|
1 |
Барлық митохондрия қозғалмалы бөлшек болып табылады.Бауыр жасушасында олар жүзіп жүреді. |
ия |
|
2 |
Митохондрияларда ферменттік процестер жеңіл жүреді. |
жоқ |
|
3 |
АТФсинтезі жүзеге асатын маңызды мембраналық құрылымның бірі - Митохондрия |
ия |
|
4 |
Митохондрия мембраналарының өткізгіштігі әртүрлі. Сыртқы мембранадан электролиттер, су, сахароза, кейбір полисахаридттер күрделі өтеді |
жоқ |
|
5 |
Ішкімембранада тыныс алу тізбегінің барлық ферменттері болады |
ия |
|
6 |
Барлақ мембраналық нәруыздардың 50% ке жуығы тыныс алу тізбегінің компоненттеріне жатады. |
жоқ |
|
7 |
Электрондарды тасмалдайтын ұзын тізбек тыныс алу тізбегі деп аталады. |
ия |
Қосымша 2
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы:Кребс циклі. Циклдің негізгі және аралық қосылыстары, реакцияның соңғы өнімдері.
Сабақтың тақырыбы:Кребс циклі. Циклдің негізгі және аралық қосылыстары, реакцияның соңғы өнімдері.
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға бөлу. 4. Үй тапсырмасын тексеру №1- қосымша «Ия, жоқ» әдісі бойынша оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап іздейді 1-қосымша |
Оқушылар сәлемдеседі «Күн, ай, бұлттың суретіарқылы көңіл – күйін анықтау» Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу құралдарының суреттері бар қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бөлінеді. 1 топ: Кітап 2 топ: Дәптер 3 топ: Қаламсап |
Мұғалімнің қолдауы Мұғалімнің бағалауы «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бір – бірін бағалайд, яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын,басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». |
Күн, ай, бұлттың суреттері Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы Слайд |
|
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін оқушыларға бейнеролик көрсетіледі. -Бейнематериалды көргенге дейінгі сұрақтар -Бейнематериалды көру кезіндегі сұрақтар -Бейнематериалды көргеннен кейінгі сұрақтар ЕБҚ; Қасында отырған оқушымен бірлесіп сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар 2-қосымшада Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді,талқылайды және өз пікірлерімен бөліседі.Бір – біріне сұрақтар қояды.Өз ойларымен бөліседі. Дескриптор Білім алушы: - Кребс циклін сипаттайды - Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсіндіреді. -Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының анықтайды ЕБҚ. (ерекше білімді қажет ететін оқушы) |
«Активатор 3:2:1» әдісі
арқылы бір- бірін
бағалау. |
Сұрақтар слайд арқылы беріледі |
|
Сабақтың ортасы 26 мин. |
№2 тапсырма Топпен жұмыс «Джигсо» әдісі бойынша 3- топқа тапсырма беріледі. Тапсырмалар 3- қосымшада ДЖИГСО әдісімен жұмыс ақпарат алу мен пысықтауға, ойлауға ықпал етеді. Оқытудың осы ұжымдық әдісін жүзеге асыру мақсаты – жалпы мәселені алдымен жұпта, кейін ұжымда талқылау, үйрену мен үйрету.
ЕБҚ: Қасында отырған оқушымен бірлесіп тапсырманы орындайды. Саралау: «Жіктеу» тәсілі |
Постер жасап қорғайды 1 –топ Кребс циклін сипаттайды. 2 –топ Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсіндіреді. 3 - топ Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының анықтайды Дескриптор Білім алушы: -Кребс циклін түсінеді - Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсінеді - Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының біледі |
Оқушыларды бағалауды дескриптор арқылы жүргіземін. |
Ресурстар. Интернеттен алынған материалдар |
|
|
№3-тапсырма. Жұппен жұмыс «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі арқылы оқушыларға тапсырма беріледі. Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма. Бұл тапсырма оқушылардың ЖҒС (жаратылыстану ғылыми сауаттылық) «Қорытынды алу үшін мәліметтерді түсіндіру және ғылыми дәлелдемелерді қолдану» құзыреттілігін дамытады. ЕБҚ: Қасында отырған оқушымен бірлесіп тапсырманы орындайды. 4-қосымшада Саралау:«Қорытынды» тәсілі |
Оқушылар берілген жағдаятпен танысып, мәтінді оқып шығады. Соңынан келесі сұрақтарға жауап береді. Дескриптор Білім алушы: - Заттардың айналу циклі қандай заттардан басталатының түсіндіреді. - Кребс цикілінің негізін қандай химиялық реакциялар құрайтының анықтайды. |
ҚБ: |
Ресурстар. Мәтін. Жағдаят |
|
Сабақтың соңы 7 мин. |
№4-тапсырма Жеке жұмыс «Қарлы кесек» әдісі бойынша оқушылар сұрақтарға жауап іздейді, сабақты қорытындылаймын. Бұл әдісте слайд арқылы оқушыларға сұрақтар көрсетіліп тұрады. Сұрақтар 5-қосымшада Саралау «Қарқын» тәсілі |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
ҚБ: Оқушылар «Блоб ағашы әдіс арқылы өзін – өзі бағалайды. |
Слайд сұрақтар |
|
Кері байланыс |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша жүргіземін
1 жұлдыз «Өте жақсы болғаны....» 2 жұлдыз «Осы жері......жақсы болды» 1 тілек «Осы жері.......жақсартуды қажет етеді» |
Оқушылар осы әдіс бойынша кері байланыс жасайды |
|
|
Қосымша 1
Тапсырма 1
«Ия, жоқ»әдісі бойынша оқушыларға үй тапсырмасыныҥ сұрақ – жауаптар
|
№ |
Мысалдар |
Иә/жоқ |
|
1 |
Барлық митохондрия қозғалмалы бөлшек болып табылады.Бауыр жасушасында олар жүзіп жүреді. |
ия |
|
2 |
Митохондрияларда ферменттік процестер жеңіл жүреді. |
жоқ |
|
3 |
АТФсинтезі жүзеге асатын маңызды мембраналық құрылымның бірі - Митохондрия |
ия |
|
4 |
Митохондрия мембраналарының өткізгіштігі әртүрлі. Сыртқы мембранадан электролиттер, су, сахароза, кейбір полисахаридттер күрделі өтеді |
жоқ |
|
5 |
Ішкімембранада тыныс алу тізбегінің барлық ферменттері болады |
ия |
|
6 |
Барлақ мембраналық нәруыздардың 50% ке жуығы тыныс алу тізбегінің компоненттеріне жатады. |
жоқ |
|
7 |
Электрондарды тасмалдайтын ұзын тізбек тыныс алу тізбегі деп аталады. |
ия |
Қосымша 2
шағым қалдыра аласыз













