Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
|
Қысқа мерзімді
сабақ жоспары |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
III БӨЛІМ. Аңызбен өрілген көркемсөз |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
07.02.2025 |
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шыңғыс Айтматов. «Алғашқы ұстаз»повесі (167-174 беттер) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. «Миға шабуыл» әдісі
|
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: сұрақтарға нақты жауап береді 1 балл |
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019 жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Повестегі ұлттық
құндылықтардың |
Оқушылар
повестегі ұлттық
құндылықтардың |
|
Слайд |
|
|
2- тапсырма. «Алғашқы ұстаз» шығармасындағы автор қандай адамзаттық құндылықтарды дәріптеген? «Алғашқы ұстаз» деп аталғанына түсінік беріп, повестегі көтерілген мәселеге тоқталыңдар. |
Оқушылар Повестің «Алғашқы ұстаз» деп аталғанына түсінік береді. Повестегі көтерілген мәселеге тоқталады. |
Десприптор:
3
балл
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Бүгін мен…………………. білдім …………….. қызықты болды. …………………….. қиын болды. . ……………. тапсырманы мен орындадым. …………………. түсіндім. Мен енді………………….. білемін. Мен………………………….сезіндім Мен………………………………. білім алдым. Мен………………………………….. үйрендім. . ………………………. менің қолымнан келді. Мен……………………………….. жасай алдым Мен……………………………… жасап көруге талпынамын. ……………… мені таң қалдырды. Сабақ менің өміріме….. берді. Менің…………. жасағым келді. Үйге тапсырма: «Алғашқы ұстаз» повесін оқып келу
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
М.Әуезов «Абай
жолы» роман-эпопеясы. Жазушы Абай шығармашылығын
терең
зерттеген
тұлға
Сенің
білетінің:
ұлттық
құндылықтардың маңыздылығы;
ұлттық және
жалпьядамзаттық
құндылықтардың
әлемдік
тақырыптармен үндестігі.
Сенің
меңгеретінің:
шығармадағы
ұлттық құндылықтарды
ғаламдық
тақырыптардағы
двадцатирмен байланыстыру;
шығармадағы
ұлттық және жалпядамзаттық
құндылықтардың
әлемдік тақырыптармен
үндестігін
анықтау
Мұхтар
Омарханұлы Әуезов
(28 қыркүйек,
1897 жыл – 27 маусым, 1 961
жыл)
М.Әуезов «Абай
жолы» роман-эпопеясының
1-кітабын 1942
жылы, 2-кітабын 1947 жылы жарыққа
шығарды.
Биринский
китапта Абай азамат вернулся в
халыптасады.
1-тапсырма. Роман-эпепеяның «Қайтқанда»
бөлімі бойынша ұлттық
құндылықтардың
маңыздылығын
анықтап, кейіпкерлердің бойындағы ұлттық құндылықтарды
анықта
Бала Абайдың
Құнанбайдың қасиеті Зере әже бойындағы Ақылды ана
Ұлжан
бойындағы қасиет
қасиет бойындағы қасиет
Дескрипторның
«Қайтқанда»
бөлімі бойынша кейіпкердің
бойындағы
ұ лттық
құндылықтарды анықтайды -1;
Бала Абайдың
бойындағы қасиет -1;
Құнанбайдың
қасиеті -1;
Зере әже
бойындағы қасиет -1;
Ақылды ана Ұлжан
бойындағы қасиет -1.
Барлығы – 5
балл
1.Күйеуге ұзын
төбе тымаққа үкі тағылған өкше етік
2-тапсырма. Романдағы
кигізді
халқымыздың үйлену салтына
... сәйкес
қалыптасқан ұлттық
құндылықтарын
сипаттамасына
2.Келіншектер
жібек шымылдық түсіріп, енелерден сәйкес ырымдарды анықта
ңдар
қыздың болашақ
жарының алғаш көрер алдында
алынатын
ырым
...
3.Күйеу жігіттің
аяқ киімин жеңге шешеді де, еңбегіне
Дескриптор
ақы алады
Романдағы халқымыздың
үйлену
... салтына
сәйкес қалыптасқан ұлттық
құндылықтарын
сипаттамасына
4.Екі жеңге
күлісіп, Абай мен Ділдәнің алдына қарсы сәйкес ырымдарды анықды –
1;
отырып, экеуинің
де оң қолдарын алып, бір- бирінің 1-мысал –
1;
2- мысал
-1;
үстіне
қояды. Екеуінің арасында бір қабат сусылдахан 3- мысал –
1;
жібек
жүр. Сол арқылы жақындатқан екен 4- мысал –
1.
Барлығы -5
балл
...


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы:Шыңғыс Айтматов. «Алғашқы ұстаз»повесі
Сабақтың тақырыбы:Шыңғыс Айтматов. «Алғашқы ұстаз»повесі
Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
|
Қысқа мерзімді
сабақ жоспары |
қазақ әдебиеті |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
III БӨЛІМ. Аңызбен өрілген көркемсөз |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
07.02.2025 |
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шыңғыс Айтматов. «Алғашқы ұстаз»повесі (167-174 беттер) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. «Миға шабуыл» әдісі
|
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: сұрақтарға нақты жауап береді 1 балл |
Оқулық авторлары: С.Тұрсынғалиева, Г.Рыскелдиева «Арман-ПВ» баспасы 2019 жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Повестегі ұлттық
құндылықтардың |
Оқушылар
повестегі ұлттық
құндылықтардың |
|
Слайд |
|
|
2- тапсырма. «Алғашқы ұстаз» шығармасындағы автор қандай адамзаттық құндылықтарды дәріптеген? «Алғашқы ұстаз» деп аталғанына түсінік беріп, повестегі көтерілген мәселеге тоқталыңдар. |
Оқушылар Повестің «Алғашқы ұстаз» деп аталғанына түсінік береді. Повестегі көтерілген мәселеге тоқталады. |
Десприптор:
3
балл
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Бүгін мен…………………. білдім …………….. қызықты болды. …………………….. қиын болды. . ……………. тапсырманы мен орындадым. …………………. түсіндім. Мен енді………………….. білемін. Мен………………………….сезіндім Мен………………………………. білім алдым. Мен………………………………….. үйрендім. . ………………………. менің қолымнан келді. Мен……………………………….. жасай алдым Мен……………………………… жасап көруге талпынамын. ……………… мені таң қалдырды. Сабақ менің өміріме….. берді. Менің…………. жасағым келді. Үйге тапсырма: «Алғашқы ұстаз» повесін оқып келу
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
М.Әуезов «Абай
жолы» роман-эпопеясы. Жазушы Абай шығармашылығын
терең
зерттеген
тұлға
Сенің
білетінің:
ұлттық
құндылықтардың маңыздылығы;
ұлттық және
жалпьядамзаттық
құндылықтардың
әлемдік
тақырыптармен үндестігі.
Сенің
меңгеретінің:
шығармадағы
ұлттық құндылықтарды
ғаламдық
тақырыптардағы
двадцатирмен байланыстыру;
шығармадағы
ұлттық және жалпядамзаттық
құндылықтардың
әлемдік тақырыптармен
үндестігін
анықтау
Мұхтар
Омарханұлы Әуезов
(28 қыркүйек,
1897 жыл – 27 маусым, 1 961
жыл)
М.Әуезов «Абай
жолы» роман-эпопеясының
1-кітабын 1942
жылы, 2-кітабын 1947 жылы жарыққа
шығарды.
Биринский
китапта Абай азамат вернулся в
халыптасады.
1-тапсырма. Роман-эпепеяның «Қайтқанда»
бөлімі бойынша ұлттық
құндылықтардың
маңыздылығын
анықтап, кейіпкерлердің бойындағы ұлттық құндылықтарды
анықта
Бала Абайдың
Құнанбайдың қасиеті Зере әже бойындағы Ақылды ана
Ұлжан
бойындағы қасиет
қасиет бойындағы қасиет
Дескрипторның
«Қайтқанда»
бөлімі бойынша кейіпкердің
бойындағы
ұ лттық
құндылықтарды анықтайды -1;
Бала Абайдың
бойындағы қасиет -1;
Құнанбайдың
қасиеті -1;
Зере әже
бойындағы қасиет -1;
Ақылды ана Ұлжан
бойындағы қасиет -1.
Барлығы – 5
балл
1.Күйеуге ұзын
төбе тымаққа үкі тағылған өкше етік
2-тапсырма. Романдағы
кигізді
халқымыздың үйлену салтына
... сәйкес
қалыптасқан ұлттық
құндылықтарын
сипаттамасына
2.Келіншектер
жібек шымылдық түсіріп, енелерден сәйкес ырымдарды анықта
ңдар
қыздың болашақ
жарының алғаш көрер алдында
алынатын
ырым
...
3.Күйеу жігіттің
аяқ киімин жеңге шешеді де, еңбегіне
Дескриптор
ақы алады
Романдағы халқымыздың
үйлену
... салтына
сәйкес қалыптасқан ұлттық
құндылықтарын
сипаттамасына
4.Екі жеңге
күлісіп, Абай мен Ділдәнің алдына қарсы сәйкес ырымдарды анықды –
1;
отырып, экеуинің
де оң қолдарын алып, бір- бирінің 1-мысал –
1;
2- мысал
-1;
үстіне
қояды. Екеуінің арасында бір қабат сусылдахан 3- мысал –
1;
жібек
жүр. Сол арқылы жақындатқан екен 4- мысал –
1.
Барлығы -5
балл
...


шағым қалдыра аласыз













