Қысқа мерзімді жоспар
|
6-бөлім – Спорттық ойындар арқылы оқыту |
Мектеп: «Парасат» мектеп-лицейі Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
Күні: 16.06.2017ж. Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 14 Қатыспағандар саны:0 |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шағын шапқыншылық ойындары арқылы кеңістік хабардарлық және ойыннан өтуді дамыту. (волейбол элементтері) |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.3.3. Қарапайым арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті білу және анықтау |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Сабақ барысындағы қауіпсіздік ережелерді сақтай алады; Волейбол ойыншысының тұрысын біледі;
Лақтырылған допты астынан қабылдайды;
Көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей алады; Допты қабылдап бере алады және түсіндіре біледі. Орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті біледі |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Сденсаулық, спорт туралы пайдалы кеңестер алып; • спортқа сүйіспеншілік сезімдерін оятуға тәрбиелеу; • өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; • қарым-қатынас жасау қабілеті; |
||
|
Пәнаралық байланыс |
• информатика (интернеттен ақпарат іздеу); • математика (кеңістік, бағыт және бұрыш); • жаратылыстану (ағзадағы биохимиялық өзгерістер, жылдамдық, салмақ, энергия); • өзін-өзі тану (шағын топтарда жұмыс жасау) пәндерімен байланыс. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Кеңістікті және қимыл қозғалыстарды (секіру,допты қағып алу,жүгіру,тоқтау , допты жоғары көтере беру) орындау кезектілігін түсінетінін, іс қимыл жасау білігін көрсетеді, дағдылар мен реттілікті түсіндіре алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Допты қабылдау,допты беру,ойыншының тұрысы,аут,сетбол,матчбол,амплуа. Талқылауға арналған сұрақтар: Допты қай уақытта жоғардан немесе төменнен қабылдайды? Волейбол ойынының ережесі ? Матчбол және сетбол деген ұғымдар нені білдіреді? Амплуа деген ұғым нені білдіреді? Волейбол алаңының өлшемі? |
||
|
Алдынғы оқыту |
Коньки даярлығы |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 13 минут |
3 .Волейбол ойынындағы қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
Тапсырманы орындау барысында оқушылар бой сергіту жаттығуларын орындайды, себебі допты лақтыру және қағып алу саны шектелмеген әркім өз мүмкіндігінше орындайды.Осы ойын арқылы саралап оқушыларды топтарға бөлу, Қалыптастырушы бағалау: мадақтау, демеу |
Спорттық құралдар Интерактивті тақта Презентация көрсету 14 волейбол добы |
|
|
Сабақтың ортасы 27 минут
|
(С) Оқушылар жұптарға бөлініп бір-бірінен 2-3м қашықтықта қарсы тұрады. Оқушы серіктесіне допты жоғардан лақтырп береді,серіктесі жоғардан және төменнен допты қабылдауы тиіс. Физикалық деңгейі төмен оқушылар орында тұрып орындайды. Оқушылар жұптарға бөлініп бір-бірінен 2-3м қашықтықта қарсы тұрады. Оқушы серіктесіне допты жоғардан лақтырп береді,серіктесі допты төменнен қабылдайды. Физикалық деңгейі жоғары оқушылар жаттығуды қозғалыста орындайды. Оқушылар жұптарға бөлініп бір-бірінен 2-3м қашықтықта қарсы тұрады. Оқушылар шамаларына байланысты мейлінше допты түсірмей жоғардан және төменнен қабылдап ойнауы қажет
Физикалық деңгейі жоғары оқушылар дене дайындығы төмен оқушыларға жаттығуды эксперт ретінде көрсетіп орындайды. (моделдеу) Оқушылар жұптарға бөлініп бір-бірінен 2-3м қашықтықта қарсы тұрады. Физикалық деңгейі жоғары оқушы допты жоғардан және төменнен таза қабылдауы қажет. Физикалық деңгейі төмен оқушылар лақтырылған допты жоғардан қағып лақтырып беруі тиіс.
Бағалау критерилері: А)Допты қабылдау (дене алға еңкейген, шынтақ иықтан жоғары,бармақ ішке қарайды – 1балл - дұрыс, 0балл- бұрыс Б)Допты жоғардан беру (дәлдігі, барлық буындар жоғары созылған) – 1дұрыс, 0-бұрыс С)Доптың астына қабылдау (дұрыс допқа шығу , дене алға қарай еңкек ,қолды қосып алға созу,иық көтеріңкі алға қарай шығыңқы,допты отырып алу)-1-дұрыс, 0-бұрыс
Ойын барысында оқушылар жоғарғы және төменгі әдіс арқылы допты түсірмеуі тиіс. Түсірген оқушы ойыннан шығады және допты жоғары лақтырып қағып алу жаттығуын орындайды Қалыптастырушы бағалау: мадақтау, демеу, жеке қолдау.
Оқушылар екі командаға бөлініп- бір сет волейбол ойнау Сұрақ:Осы ойынды қалай ойнадық? Бүгінгі сабақта допты қабылдау әдістерін қолдана алдық па ? |
Волейбол доптары Волейбол доптар Волейбол добы Волейбол добы, ысқырық, секундомер
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Критериалды бағалау
Өте жақсы – допты аспанға Жақсы-допты Нашар – допты аспанға лақтырамыз жоғары көтереміз жерге қоямыз
|
Волейбол добы |
|
|
Дифференциация
|
Бағалау
|
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Оқушылардың барлығы ҚМ қол жеткізді ме? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Иә, сабақтың мақсаттары мен оқу мақсаттары дұрыс қойылды Оқушылардың көбі сабақ мақсатына жетті. Менің ойымша, қабілетті оқушыларға қолайлы жаттығулар берілді. Жоспарланған саралау өз мақсатына жеті. Тапсырмалар жас ерекшілігі сәйкес болды. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды.
Сабақ жоспарынан ешқандай ауытқулар болған жоқ. |
|
|
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шағын шапқыншылық ойындары арқылы кеңістік хабардарлық және ойыннан өтуді дамыту. (волейбол элементтері)
Шағын шапқыншылық ойындары арқылы кеңістік хабардарлық және ойыннан өтуді дамыту. (волейбол элементтері)
Қысқа мерзімді жоспар
|
6-бөлім – Спорттық ойындар арқылы оқыту |
Мектеп: «Парасат» мектеп-лицейі Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
Күні: 16.06.2017ж. Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: 14 Қатыспағандар саны:0 |
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Шағын шапқыншылық ойындары арқылы кеңістік хабардарлық және ойыннан өтуді дамыту. (волейбол элементтері) |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.3.3. Қарапайым арнайы спорттық техникаларды орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті білу және анықтау |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Сабақ барысындағы қауіпсіздік ережелерді сақтай алады; Волейбол ойыншысының тұрысын біледі;
Лақтырылған допты астынан қабылдайды;
Көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей алады; Допты қабылдап бере алады және түсіндіре біледі. Орындау кезіндегі дағдылар мен реттілікті біледі |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. Сденсаулық, спорт туралы пайдалы кеңестер алып; • спортқа сүйіспеншілік сезімдерін оятуға тәрбиелеу; • өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; • қарым-қатынас жасау қабілеті; |
||
|
Пәнаралық байланыс |
• информатика (интернеттен ақпарат іздеу); • математика (кеңістік, бағыт және бұрыш); • жаратылыстану (ағзадағы биохимиялық өзгерістер, жылдамдық, салмақ, энергия); • өзін-өзі тану (шағын топтарда жұмыс жасау) пәндерімен байланыс. |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Кеңістікті және қимыл қозғалыстарды (секіру,допты қағып алу,жүгіру,тоқтау , допты жоғары көтере беру) орындау кезектілігін түсінетінін, іс қимыл жасау білігін көрсетеді, дағдылар мен реттілікті түсіндіре алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Допты қабылдау,допты беру,ойыншының тұрысы,аут,сетбол,матчбол,амплуа. Талқылауға арналған сұрақтар: Допты қай уақытта жоғардан немесе төменнен қабылдайды? Волейбол ойынының ережесі ? Матчбол және сетбол деген ұғымдар нені білдіреді? Амплуа деген ұғым нені білдіреді? Волейбол алаңының өлшемі? |
||
|
Алдынғы оқыту |
Коньки даярлығы |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 13 минут |
3 .Волейбол ойынындағы қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
Тапсырманы орындау барысында оқушылар бой сергіту жаттығуларын орындайды, себебі допты лақтыру және қағып алу саны шектелмеген әркім өз мүмкіндігінше орындайды.Осы ойын арқылы саралап оқушыларды топтарға бөлу, Қалыптастырушы бағалау: мадақтау, демеу |
Спорттық құралдар Интерактивті тақта Презентация көрсету 14 волейбол добы |
|
|
Сабақтың ортасы 27 минут
|
(С) Оқушылар жұптарға бөлініп бір-бірінен 2-3м қашықтықта қарсы тұрады. Оқушы серіктесіне допты жоғардан лақтырп береді,серіктесі жоғардан және төменнен допты қабылдауы тиіс. Физикалық деңгейі төмен оқушылар орында тұрып орындайды. Оқушылар жұптарға бөлініп бір-бірінен 2-3м қашықтықта қарсы тұрады. Оқушы серіктесіне допты жоғардан лақтырп береді,серіктесі допты төменнен қабылдайды. Физикалық деңгейі жоғары оқушылар жаттығуды қозғалыста орындайды. Оқушылар жұптарға бөлініп бір-бірінен 2-3м қашықтықта қарсы тұрады. Оқушылар шамаларына байланысты мейлінше допты түсірмей жоғардан және төменнен қабылдап ойнауы қажет
Физикалық деңгейі жоғары оқушылар дене дайындығы төмен оқушыларға жаттығуды эксперт ретінде көрсетіп орындайды. (моделдеу) Оқушылар жұптарға бөлініп бір-бірінен 2-3м қашықтықта қарсы тұрады. Физикалық деңгейі жоғары оқушы допты жоғардан және төменнен таза қабылдауы қажет. Физикалық деңгейі төмен оқушылар лақтырылған допты жоғардан қағып лақтырып беруі тиіс.
Бағалау критерилері: А)Допты қабылдау (дене алға еңкейген, шынтақ иықтан жоғары,бармақ ішке қарайды – 1балл - дұрыс, 0балл- бұрыс Б)Допты жоғардан беру (дәлдігі, барлық буындар жоғары созылған) – 1дұрыс, 0-бұрыс С)Доптың астына қабылдау (дұрыс допқа шығу , дене алға қарай еңкек ,қолды қосып алға созу,иық көтеріңкі алға қарай шығыңқы,допты отырып алу)-1-дұрыс, 0-бұрыс
Ойын барысында оқушылар жоғарғы және төменгі әдіс арқылы допты түсірмеуі тиіс. Түсірген оқушы ойыннан шығады және допты жоғары лақтырып қағып алу жаттығуын орындайды Қалыптастырушы бағалау: мадақтау, демеу, жеке қолдау.
Оқушылар екі командаға бөлініп- бір сет волейбол ойнау Сұрақ:Осы ойынды қалай ойнадық? Бүгінгі сабақта допты қабылдау әдістерін қолдана алдық па ? |
Волейбол доптары Волейбол доптар Волейбол добы Волейбол добы, ысқырық, секундомер
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Критериалды бағалау
Өте жақсы – допты аспанға Жақсы-допты Нашар – допты аспанға лақтырамыз жоғары көтереміз жерге қоямыз
|
Волейбол добы |
|
|
Дифференциация
|
Бағалау
|
Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Оқушылардың барлығы ҚМ қол жеткізді ме? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Иә, сабақтың мақсаттары мен оқу мақсаттары дұрыс қойылды Оқушылардың көбі сабақ мақсатына жетті. Менің ойымша, қабілетті оқушыларға қолайлы жаттығулар берілді. Жоспарланған саралау өз мақсатына жеті. Тапсырмалар жас ерекшілігі сәйкес болды. Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды.
Сабақ жоспарынан ешқандай ауытқулар болған жоқ. |
|
|
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
|||
шағым қалдыра аласыз














