|
Сабақ тақырыбы: |
Шәкәрім поэзиясы 8-сынып, қазақ әдебиеті Нахуанова А.Ж |
|||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.А/И2.Автор бейнесі.Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау. |
|||||||||||||
|
Сабақтың Мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: ақын өмірі мен шығармашылықтары туралы мәліметті біле алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ақын өмірі мен шығармашылықтары туралы мәліметті оқи отырып, хронологиялық кесте жасай алады. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: ақын өмірі мен шығармашылықтары туралы мәліметті түсініп,талдау жасай отырып, туындыларының жанрлық ерекшелігін ажыратады. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Сюжеттік-композициялық жоспар құра алады. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Қандай жаңа білім алдың? Талқылауға арналған сұрақтар: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» поэмасын кімнің ақыл- кеңесімен жазған? Абайдың Шәкәрім шығармашылығына тигізген әсері туралы айтып беріңдер.«Еңлік – Кебек» поэмасының оқиға желісі қандай? Бұл поэманы қандай жанрға жатқызуға болады? Шәкәрімнің «Еңлік-Кебек» поэмасында қандай мәселе көтерілген? |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды Игерту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие. |
|||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Түсіндіру, сұрақ-жауап, топтастыру, бес жолды тұжырым, «Ойлан.Жұптас.Бөліс» |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі, дене шынықтыру. |
|||||||||||||
|
Көрнекіліктер |
Компьютер, фото суреттер |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
М.Мөңкеұлы туралы қорытындылау |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу |
Ресурс |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 2. Психологиялық ахуал «Қуанамын мен де!» 3. Ширату. Шеңберге тұрып, 1-2-ге саналу; 4. «Ойлан-жұптас-бөліс». Шәкірім Құдайбердиев туралы не білемін? Алдымен дәптерге 1 минут уақыттың ішінде өзі жазады. Оны жұбымен бөліседі. (1 минут) Топта талқылайды. (1 минут) Ш.Құдайбергенов туралы түсіндіріп өтемін. |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
8 минут 5 минут |
5. Топттық жұмыс Тақырып бойынша «Бортты жүк» кестесін толтыру. Оқулықтағы қосымша мәліметтерді пайдана отырып, кестені толтырады.
6. Берілген сұраққа дәлел келтіру 1-топ Шәкәрім Құдайбердіұлы мірі туралы айтыңдар? «Еңлік-Кебек» поэмасын кімнің ақыл- кеңесімен жазған? 2-топ Абайдың Шәкәрім шығармашылығына тигізген әсері туралы айтып беріңдер.Ол Абайға кім болып келеді?
Дескриптор:
«Сабақ бойынша ойыңды білдір» әдісі
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы |
|
«ҚҚҚ кестесі»
Ш.Құдайбергенов туралы оқу, түсінгендерін айту; Қалыптастырушы бағалау: Шапалақ «Бес жолды тұжырым» «Шәкәрім» сөзіне топтастыру |
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Шәкәрім поэзиясы" 8-сынып
"Шәкәрім поэзиясы" 8-сынып
|
Сабақ тақырыбы: |
Шәкәрім поэзиясы 8-сынып, қазақ әдебиеті Нахуанова А.Ж |
|||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.А/И2.Автор бейнесі.Автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау. |
|||||||||||||
|
Сабақтың Мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады: ақын өмірі мен шығармашылықтары туралы мәліметті біле алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ақын өмірі мен шығармашылықтары туралы мәліметті оқи отырып, хронологиялық кесте жасай алады. Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: ақын өмірі мен шығармашылықтары туралы мәліметті түсініп,талдау жасай отырып, туындыларының жанрлық ерекшелігін ажыратады. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Сюжеттік-композициялық жоспар құра алады. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Қандай жаңа білім алдың? Талқылауға арналған сұрақтар: Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» поэмасын кімнің ақыл- кеңесімен жазған? Абайдың Шәкәрім шығармашылығына тигізген әсері туралы айтып беріңдер.«Еңлік – Кебек» поэмасының оқиға желісі қандай? Бұл поэманы қандай жанрға жатқызуға болады? Шәкәрімнің «Еңлік-Кебек» поэмасында қандай мәселе көтерілген? |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды Игерту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие. |
|||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
Түсіндіру, сұрақ-жауап, топтастыру, бес жолды тұжырым, «Ойлан.Жұптас.Бөліс» |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі, дене шынықтыру. |
|||||||||||||
|
Көрнекіліктер |
Компьютер, фото суреттер |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану. |
|||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
М.Мөңкеұлы туралы қорытындылау |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу |
Ресурс |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. 2. Психологиялық ахуал «Қуанамын мен де!» 3. Ширату. Шеңберге тұрып, 1-2-ге саналу; 4. «Ойлан-жұптас-бөліс». Шәкірім Құдайбердиев туралы не білемін? Алдымен дәптерге 1 минут уақыттың ішінде өзі жазады. Оны жұбымен бөліседі. (1 минут) Топта талқылайды. (1 минут) Ш.Құдайбергенов туралы түсіндіріп өтемін. |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
8 минут 5 минут |
5. Топттық жұмыс Тақырып бойынша «Бортты жүк» кестесін толтыру. Оқулықтағы қосымша мәліметтерді пайдана отырып, кестені толтырады.
6. Берілген сұраққа дәлел келтіру 1-топ Шәкәрім Құдайбердіұлы мірі туралы айтыңдар? «Еңлік-Кебек» поэмасын кімнің ақыл- кеңесімен жазған? 2-топ Абайдың Шәкәрім шығармашылығына тигізген әсері туралы айтып беріңдер.Ол Абайға кім болып келеді?
Дескриптор:
«Сабақ бойынша ойыңды білдір» әдісі
|
8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы |
|
«ҚҚҚ кестесі»
Ш.Құдайбергенов туралы оқу, түсінгендерін айту; Қалыптастырушы бағалау: Шапалақ «Бес жолды тұжырым» «Шәкәрім» сөзіне топтастыру |
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз













