|
САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп: №4 гимназия-мектебі |
||||||||||||||
|
Күні: 02.09.2016 |
Мұғалімнің аты-жөні: Абищаев С.Ж. |
||||||||||||||
|
СЫНЫП: 1 |
Қатысқандар:15 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Ортақ тақырып: 1. Өзім туралы Сабақ тақырыбы: Сəлемдесу. Сəлемдесу түрлері. |
||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.1.1.1 - Сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну жəне оған сəйкес дұрыс əрекет ету (қимыл, ым-ишараны қолдану, іс-əрекет жасау) 1.1.2.1 - Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну 1.2.3.1 - Сұхбаттасын түсіну жəне түрлі тəсілмен əрекет жасау, этика нормаларын сақтап жауап беру 1.5.1.2 - Сөйлеу барысында тəуелділік жалғауларын мұғалімнің көмегі/үлгісі бойынша қолдану |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||
|
Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсінеді |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||
|
Сөзді зейін қойып тыңдай алады, түсінеді, қимыл, іс-әрекет жасай алады |
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||
|
Сұхбаттасын түсінеді, мұғалім көмегімен сөйлеу барысында тәуелдік жалғауларын қолданады. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||
|
|
Сөздерді зейін қойып тыңдайды, түсінеді жəне оған сəйкес дұрыс əрекет етеді (қимыл, ым-ишараны қолданады, іс-əрекет жасайды) |
||||||||||||||
|
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||
|
|
Сәлеметсіз бе? Сәлеметсің бе? Сәлем! Қайырлы таң! Қайырлы күн! Қайырлы кеш! Сау бол! Менің, сенің есімдіктері және тәуелдік жалғаулары( 1 және ІІ жақ) |
||||||||||||||
|
|
Диалог құруға / сөйлеуге арналған пайдалы тіркестер: |
||||||||||||||
|
|
«Сәлем, менің атым- ....» Сәлем! Сәлеметсіз бе! Қайырлы таң! Қайырлы күн! Қайырлы кеш! |
||||||||||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||
|
|
Неге біз қазақ тілін үйренеміз? (мұғалімнің көмегі арқылы жауап беріледі) Неге адамдар сәлемдеседі? |
||||||||||||||
|
ишара: |
Орысшаны қолданбай ,орнына ым-ишараны көбірек пайдалану |
||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
үйде/балабақшада алған білімдеріне негізделеді (сәлемдесу түрлері, дыбыс /әріптер, менің атым сияқты сөздер |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Басы (5 мин) (5 мин) (3 мин) |
Сәлемдесу. Танысу.
Қайталаймыз! (Бірнеше оқушыдан сұраймын атымды.)
Енді сендермен танысайық. Ол үшін тақтаға шығамыз, мына допты бір-біріңе беріп «Менің атым - ...» деп айтыңдар. (оқушылар шеңберде тұрып кезекпен өздерін таныстырады, «менің» дегенде қолдарын кеудесіне басады) «Иә / жоқ» ойыны (сол жерде)
(осы жерде кітапты сипаттау: мынау кітап, мұнда қазақ тілі деп жазылған, ішінде суреттер бар)
Бейнеролик |
Доп (менің/сенің сөздері) Бейнеролик «Әліппе» |
|||||||||||||
|
Ортасы (6 мин) (5 мин) (6 мин) (3 мин) |
Жаңа сабақ: Сəлемдесу. Сəлемдесу түрлері.
Орысша – здравствуйте! Ағылшынша – хеллоу Ал қазақша қалай? - ..
«Сәлем, менің атым- ....» Оқушылар шеңбер бойына отырып, смайликтерге қарап, еркін түрде кезекпен сәлемдесіп, өз аттарын атайды. ( баяу, қатты дауыстап, көңілді, т.б..) Оқушылар оған шапалақтап, қошемет көрсетеді. Балалармен / үлкен адамдармен сәлемдесу Үлкен адамға – Сәлеметсіз бе! Балаларға – Сәлеметсің бе! Сәлем! слайд Үлкен адамға – Сау болыңыз! Балаларға – Сау бол!
Қ кеш Енді осыны пайдаланып суреттегі адамдармен сәлемдесейік – инт.тақта слайд Сергіту сәті Музыка арқылы қимылмен жасалатын жаттығуды өткізу.
|
Бейнеролик (демалыс алаңында) смайликтер Сергіту |
|||||||||||||
|
Соңы (5 мин) (5 мин)
(2 мин) |
Жасырын кейпкер Кейіпкерді жасыру (сиқырлы сандық ішінде ) . Тапсырма: мен ойыншықпын, әдемімін, жұмсақпын, сенің досың. Бұл кім? (Қонжық)
Олар ( сәлем, сәлеметсің бе, қайырлы күн ). Менің атым .... деп жауап қайтарады. Қонжық балаларды әңгіме, қарым-қатынасқа тартып көреді, мыс.:
Жұппен жұмыс Жұпта оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі, атын сұрайды. (диалог құруға талпынады) Рефлексия: Таратылған шеңберлерге тақтаға қарап смайлик саламыз Сабақ қызық болса тақтадағы қонжық суретінің маңайына күлген смайликтерді апарып жапсырады. Сабақ онша қызық емес болса сандықшаның қасына жапсырады. |
Сөзді жасыру
|
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Дескрипторлар арқылы қима қағаздар арқылы белсенділіктерін жоғарылатамын (сен жақсы сен жаман демей уәждерін үнемі көтеріп отырамын)
Басқалармен қимылмен, ым-ишарамен немесе қарапайым сөздер мен сөйлемдерді қайталау арқылы сәлемдеседі.
Сәлемдесудің бірнеше түрін айта алады: Сәлем! Сәлеметсіз бе! Амансыз ба? Қайырлы таң! Қайырлы күн! Диалогқа кірісіп, қолдана алады (мыс.: Қонжықпен) |
||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге |
Сабаққа дейінгі рефлексия: Оқушылардың балабақша және дайындық сыныбында алған білімдерін байқаймын: сөздерді қаншалықты дұрыс айта алады, қазақ әріптерімен қаншалықты таныс екендігі, оқи алуы (неше оқушы меңгерген.) Белсенді және белсенді емес оқушыларды анықтауға тырысамын. Қай оқушыға психологиялық тұрғыдан көмек керек.
|
||||||||||||||
|
Сабақтан кейінгі рефлексия: сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды. Оқушылар бір-бірімен танысты, жылы орта құрылды. Үш тілдегі сәлемдесумен танысты. Қазақ тіліндегі сәлемдесудің түрлерімен танысты. Сабақ белсенді өтті. Оқушылардың сабаққа қызығушылықтары жоғары болды. Кейбір оқушылар толығымен сабаққа қатыса алған жоқ. Соларды келесі сабақта психологиялық жаттығуларға тартамын. Тапсырмаларды анықталған білімдері негізінде қисынды етіп түрлендіру керек. Сабақ уақыт бойынша жүргізілді. |
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (айтылым мен тыңдалымға қатысты) 1: доп арқылы танысу тиімді болып өтті, айтылым дағдылары дамыды, жылы орта пайда болды 2: видео арқылы жүргізілген сәлемдесудің түрлері қабылдауға тиімді болды Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (айтылым мен тыңдалымға қатысты)? 1: сәлемдесуге байланысты мамандар жасаған бейне материал немесе шағын интерактивті ойын түрі 2: қуыршақ театрының екі ойыншығын пайдаланса Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Бірнеше оқушы әріптерді біледі, дыбыстарды айта алады. 2: Кейбір оқушыларды психологиялық тұрғыдан зерттеу. Олардың ашылуына арнайы жұмыс дайындау. |
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сәлемдесу орыс сыныптарына қазақ тілі
Сәлемдесу орыс сыныптарына қазақ тілі
|
САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп: №4 гимназия-мектебі |
||||||||||||||
|
Күні: 02.09.2016 |
Мұғалімнің аты-жөні: Абищаев С.Ж. |
||||||||||||||
|
СЫНЫП: 1 |
Қатысқандар:15 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Ортақ тақырып: 1. Өзім туралы Сабақ тақырыбы: Сəлемдесу. Сəлемдесу түрлері. |
||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
1.1.1.1 - Сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну жəне оған сəйкес дұрыс əрекет ету (қимыл, ым-ишараны қолдану, іс-əрекет жасау) 1.1.2.1 - Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну 1.2.3.1 - Сұхбаттасын түсіну жəне түрлі тəсілмен əрекет жасау, этика нормаларын сақтап жауап беру 1.5.1.2 - Сөйлеу барысында тəуелділік жалғауларын мұғалімнің көмегі/үлгісі бойынша қолдану |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||
|
Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсінеді |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||||||||||||||
|
Сөзді зейін қойып тыңдай алады, түсінеді, қимыл, іс-әрекет жасай алады |
|||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||
|
Сұхбаттасын түсінеді, мұғалім көмегімен сөйлеу барысында тәуелдік жалғауларын қолданады. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||
|
|
Сөздерді зейін қойып тыңдайды, түсінеді жəне оған сəйкес дұрыс əрекет етеді (қимыл, ым-ишараны қолданады, іс-əрекет жасайды) |
||||||||||||||
|
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||
|
|
Сәлеметсіз бе? Сәлеметсің бе? Сәлем! Қайырлы таң! Қайырлы күн! Қайырлы кеш! Сау бол! Менің, сенің есімдіктері және тәуелдік жалғаулары( 1 және ІІ жақ) |
||||||||||||||
|
|
Диалог құруға / сөйлеуге арналған пайдалы тіркестер: |
||||||||||||||
|
|
«Сәлем, менің атым- ....» Сәлем! Сәлеметсіз бе! Қайырлы таң! Қайырлы күн! Қайырлы кеш! |
||||||||||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||
|
|
Неге біз қазақ тілін үйренеміз? (мұғалімнің көмегі арқылы жауап беріледі) Неге адамдар сәлемдеседі? |
||||||||||||||
|
ишара: |
Орысшаны қолданбай ,орнына ым-ишараны көбірек пайдалану |
||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
үйде/балабақшада алған білімдеріне негізделеді (сәлемдесу түрлері, дыбыс /әріптер, менің атым сияқты сөздер |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Басы (5 мин) (5 мин) (3 мин) |
Сәлемдесу. Танысу.
Қайталаймыз! (Бірнеше оқушыдан сұраймын атымды.)
Енді сендермен танысайық. Ол үшін тақтаға шығамыз, мына допты бір-біріңе беріп «Менің атым - ...» деп айтыңдар. (оқушылар шеңберде тұрып кезекпен өздерін таныстырады, «менің» дегенде қолдарын кеудесіне басады) «Иә / жоқ» ойыны (сол жерде)
(осы жерде кітапты сипаттау: мынау кітап, мұнда қазақ тілі деп жазылған, ішінде суреттер бар)
Бейнеролик |
Доп (менің/сенің сөздері) Бейнеролик «Әліппе» |
|||||||||||||
|
Ортасы (6 мин) (5 мин) (6 мин) (3 мин) |
Жаңа сабақ: Сəлемдесу. Сəлемдесу түрлері.
Орысша – здравствуйте! Ағылшынша – хеллоу Ал қазақша қалай? - ..
«Сәлем, менің атым- ....» Оқушылар шеңбер бойына отырып, смайликтерге қарап, еркін түрде кезекпен сәлемдесіп, өз аттарын атайды. ( баяу, қатты дауыстап, көңілді, т.б..) Оқушылар оған шапалақтап, қошемет көрсетеді. Балалармен / үлкен адамдармен сәлемдесу Үлкен адамға – Сәлеметсіз бе! Балаларға – Сәлеметсің бе! Сәлем! слайд Үлкен адамға – Сау болыңыз! Балаларға – Сау бол!
Қ кеш Енді осыны пайдаланып суреттегі адамдармен сәлемдесейік – инт.тақта слайд Сергіту сәті Музыка арқылы қимылмен жасалатын жаттығуды өткізу.
|
Бейнеролик (демалыс алаңында) смайликтер Сергіту |
|||||||||||||
|
Соңы (5 мин) (5 мин)
(2 мин) |
Жасырын кейпкер Кейіпкерді жасыру (сиқырлы сандық ішінде ) . Тапсырма: мен ойыншықпын, әдемімін, жұмсақпын, сенің досың. Бұл кім? (Қонжық)
Олар ( сәлем, сәлеметсің бе, қайырлы күн ). Менің атым .... деп жауап қайтарады. Қонжық балаларды әңгіме, қарым-қатынасқа тартып көреді, мыс.:
Жұппен жұмыс Жұпта оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі, атын сұрайды. (диалог құруға талпынады) Рефлексия: Таратылған шеңберлерге тақтаға қарап смайлик саламыз Сабақ қызық болса тақтадағы қонжық суретінің маңайына күлген смайликтерді апарып жапсырады. Сабақ онша қызық емес болса сандықшаның қасына жапсырады. |
Сөзді жасыру
|
|||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Дескрипторлар арқылы қима қағаздар арқылы белсенділіктерін жоғарылатамын (сен жақсы сен жаман демей уәждерін үнемі көтеріп отырамын)
Басқалармен қимылмен, ым-ишарамен немесе қарапайым сөздер мен сөйлемдерді қайталау арқылы сәлемдеседі.
Сәлемдесудің бірнеше түрін айта алады: Сәлем! Сәлеметсіз бе! Амансыз ба? Қайырлы таң! Қайырлы күн! Диалогқа кірісіп, қолдана алады (мыс.: Қонжықпен) |
||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге |
Сабаққа дейінгі рефлексия: Оқушылардың балабақша және дайындық сыныбында алған білімдерін байқаймын: сөздерді қаншалықты дұрыс айта алады, қазақ әріптерімен қаншалықты таныс екендігі, оқи алуы (неше оқушы меңгерген.) Белсенді және белсенді емес оқушыларды анықтауға тырысамын. Қай оқушыға психологиялық тұрғыдан көмек керек.
|
||||||||||||||
|
Сабақтан кейінгі рефлексия: сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды. Оқушылар бір-бірімен танысты, жылы орта құрылды. Үш тілдегі сәлемдесумен танысты. Қазақ тіліндегі сәлемдесудің түрлерімен танысты. Сабақ белсенді өтті. Оқушылардың сабаққа қызығушылықтары жоғары болды. Кейбір оқушылар толығымен сабаққа қатыса алған жоқ. Соларды келесі сабақта психологиялық жаттығуларға тартамын. Тапсырмаларды анықталған білімдері негізінде қисынды етіп түрлендіру керек. Сабақ уақыт бойынша жүргізілді. |
|||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (айтылым мен тыңдалымға қатысты) 1: доп арқылы танысу тиімді болып өтті, айтылым дағдылары дамыды, жылы орта пайда болды 2: видео арқылы жүргізілген сәлемдесудің түрлері қабылдауға тиімді болды Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (айтылым мен тыңдалымға қатысты)? 1: сәлемдесуге байланысты мамандар жасаған бейне материал немесе шағын интерактивті ойын түрі 2: қуыршақ театрының екі ойыншығын пайдаланса Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Бірнеше оқушы әріптерді біледі, дыбыстарды айта алады. 2: Кейбір оқушыларды психологиялық тұрғыдан зерттеу. Олардың ашылуына арнайы жұмыс дайындау. |
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














