Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Шалғын өсімдіктері мен жануарлары.Дүниетану.4-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақтың тақырыбы: Шалғын өсімдіктері мен жануарлары Пәннің атауы: Дүниетану |
Мұғалімнің аты-жөні: Темиргалиева М.М. Күні: 17.01.2018 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 4 |
Қатысқан оқушылар саны:9 |
Қатысқан оқушылар саны:9 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары: |
Оқушыларға шалғын өсімдіктері мен жануарларын, олардың ерекшеліктері мен тіршілігі туралы мағұлматтар беру. Сабақтың міндеті: 1. Оқушыларға шалғын өсімдіктері мен жануарлары туралы түсінік беру. 2. Өз ойларын еркін айта білуге қабілетін, білімін, ой-өрісін дамыту. 3. Табиғатқа қызығушылықтарын арттыру, жануарларды, қоршаған ортаны қорғауға, аялауға тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтан күтілетін нәтиже: |
Шалғын туралы түсініктемелерді біледі Шалғын өсімдіктері мен жануарларын ажыратып талдай алады. Қосымша тапсырмаларды орындап, талдай алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: |
Өсімдіктер мен жануарлардың жаңа атауларын дұрыс атай білуге, пікірлерін талқылауға үйрету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар: |
«Таза тақта», «Рас па?», Сематикалық карта, тест жұмысы, «Бес бармақ» әдісі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс: |
Математика, әдебиеттік оқу, бейнелеу, өзін-өзі тану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: |
Өсімдіктер мен жануарлардың тіршілік мекен жағдайларына бейімделуі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы және жоспарланған уақыт |
Берілетін тапсырмалар және қолданатын әдістер |
Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі |
Психологиялық дайындық.
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз, II Топқа бөлу (гүлдер бойынша) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын сұрау (білу, түсіну): |
«Таза тақта» стратегиясы 1.
Бейімделу деген не? |
Топтық жұмыс Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
қолдану, талдау |
Оқушылар өз бетінше салып келген суреттерін қолданып, талқылайды. |
Дұрыс жауаптарға 2 балл қойылады Жұптық жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жинақтау, бағалау |
Өздері тұратын жердің аймағы жайында дайындаған тірек сызбаларын дәлелдеп, өз ойларын жинақтап шығады. |
Топтық жұмыс Дұрыс жауаптарға 3балл |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақ |
IV Қызығушылықты ояту. Жұмбақтар: Жаңа сабақты түсіндіру. Шөптесін өсімдіктер жаз бойы жайқалып өсетін ылғалы жеткілікті шағын үлескілерді, әдетте - көгал, ал аумағы жағынан үлкендерін - шалғын дейді. Шалғындар, көбінесе, көктемде тасыған су жайылатын өзен аңғарларын, көл аңғарларын, тау етектерін алып жатады. Сонымен, шалғынды жазықтан да, өзен аңғарынан да және таудан да кездестіруге болады. Құлпырған көк шалғын ерекше көз тартады. Жаздың шайдай ашық, ыстық күніндешөп арасынан гүлдер жайнап, таңғажайып әсем көрініс туғызады. Мұндағы тік өскен кесте жусан, шалғындық жоңышқа, қылтанақсыз арпабас, шалғындық атқонақ, жұпаргүл, күреңот, тышқанбұршақ сияқты алуан, түрлі-түсті гүл күлтелері көздің жауын алады. Жаздың басы мен ортасында шалғындағы шөп жұмсақ, балғын болады. Пішен шабу осы кезеңде басталады. Пішен дайындалатын шалғынды шабындық дейді. Кейбір шалғындар жазда және күзде мал жайылымы ретінде пайдаланылады.Шалғынды мал жемейтін улы өсімдіктер де кездеседі. Оларға: уқорғасын, сарғалдақ сияқты өсімдіктер жатады. Жаз ортасына қарай шалғынға бара қалсаң қайнаған тіршілікке кездесесің. Жылдың бұл мезгілінде шалғынды бунақденелілер өте көп балады. Гүлден-гүлге қонып тыным таппай шырын жинап жүрген бал арасын, өздері де гүлге ұқсас көбелектерді көруге болады. Алуан түрлі қоңыздар да, көкшегірткелер,түкті аралар да қаптап жүреді. Шалғында бөдене де көп кездеседі. Оның шөп арасында «бытпылықтаған» дыбысы естіледі. Олар жорғалап жүріп, қөбінесе шөп дәнімен, оның жас сабағымен , бунақденелілермен қоректенеді. Бөдене ұйысқан қалың шөп арасына ұя жасап, оған 10-20 жұмыртқа салып басады. Шалғында ірі аңдар болмайды. Мұнда олардың өз жауларынан жасырынуы қиын. Ал, саршұнақ, көртышқан сияқтылар аз емес. Олар қалың шөптен бөктергінің көзіне онша түсе қоймайды және өз тіршілігіне қажетті басқа да жағдайлардың бәрін табады. Оқулықпен жұмыс.Оқушылар тізбектей оқиды.Шығармашылық тапсырма. (Әр топ өз топтары бойынша постер қорғайды) VI Сергіту сәті. VII «Рас па?» стратегиясы
- Шалғынның шөптесін өсімдік өсетін жер екені рас
па? VIII Семантиткалық карта толтыру (топпен жұмыс) 1. Өсімдіктер тобы.
2. Құстар тобы.
3. Жануарлар тобы
|
Жұптық жұмыс және топтық жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты бекіту (білу, түсіну): |
«Сабақты тест жұмысы арқылы бекіту» 1.
Аумағы жағынан үлкендерін не деп атайды? 2.
Шалғында мал жемейтін улы өсімдіктерді тап: 3.
Шалғында қандай құс көп кездеседі? 4.
Шалғындв өз тіршілігіне қажетті жағдайлардың бәрін табатын
жануарларды ата? 5.
Шалғында қандай бунақденелілер көп кездеседі? 6.
Шалғындағы ірі жыртқыш? 7.
Шалғын өсімдіктерін тап? 8.
Бөдене қанша жұмыртқа басып шығарады? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
қолдану, талдау |
Топтар бірін-бірі қолданған жұмыстарын талдайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жинақтау, бағалау |
Топтар бірін-бірі бағалайды және ұпай сандарын шығарады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үйге тапсырма |
(Оқушыларға келесі сабаққа шолу жасату) Дала өсімдіктері мен жануарлары туралы ізденіп келу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өз жеріндегі дала өсімдігінің бір түрін алып оның ерекшелігін айту және оны талдау ұсынылады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырмалар |
Ребус, жұмбақ, эссе жазып келу беріледі. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Рефлексия «Бес саусақ» әдісі 1.
Бүгінгі тақырып не туралы болды? |
|