ШАЛМА БІЗБЕН ТОҚУ.ШАЛМА БІЗ ЖӘНЕ ОНЫҢ ТҮРЛЕРІ. ТОҚУ ТӘСІЛДЕРІ МЕН ТЕХНИКАЛАРЫ
С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жоббм көркем еңбек пәні мұғалімі
|
Көркем еңбек |
Мектеп: С.Нұрмағамбетов атындағы №72 ЖОББМ |
|||||
|
|
Оқытушының аты-жөні: Алтынбайқызы Гулпаш |
|||||
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шалма бізбен тоқу.Шалма біз және оның түрлері. Тоқу тәсілдері мен техникалары |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.1.6.4 -Материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: - шалма бізбен тоқу техникасын меңгереді; - бұйымға шалма бізбен тоқуда түрлі өрнектер түсіре біледі; - бұйымның формасын анықтайды;
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу. Құндылықтарды еске түсіру. Оқушыларды жаңа тақырып пен оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу. Назарын аудару үшін оқушыларға түрлі техникада орындалған суреттер тарату. Осы арқылы оқушыларды топтарға бөлінеді. Топқа бөлінген оқушылар түрлі техникада өрілген суреттерді байқайды. Осы арқылы сабақтың тақырыбын ашады. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
«Джигсо» әдісіТопқа біріктіру2 минутСабақ тақырыбын анықтау 1 минут |
Сабақтың тақырыбын анықтау үшін шалма біз, тоқыма орамал, жіп орамасы, өрнектің суреттері басылған карточкалар таңдау арқылы сынып үш топқа біріктіріледі. Әр топ өз таңдаған тақырыптарына шолу жасап, талқылайды.Талқылау критерийі:
Әр топтан бір-бір спикер тағайындалып, үшеуі де бірден ортаға шақырылады және өз бұйымы жөнінде сынып алдында баяндайды. Баяндап болған соң төртеуіне ортақ жоғары деңгейлі сұрақ беріледі: Сіздер баяндағ ан заттарды біріктіретін Осы сіздер біріктіре отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтаңыздар. Спикерлер түрлі нұсқалар айта келе ортақ шешімдерін шығарады. Немесе сыныптың көмегіне жүгіне отырып, сабақ тақырыбы анықталады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. |
Дискриптор Шалу арақашықтығының біркелкілігін сақтайды; Тоқылатын жіптердің түстік шешімін анықтайды; |
|
||
|
3 минут |
Интербелсенді тақтадан «Шалмабізбен тоқу өнері» атты презентация көрсетіледі. |
|
|
«Шалма бізбен тоқу өнері» |
||
Сабақтың ортасы Сындарлы зерттеулер5 минут |
Әр топқа түрлі ілмек түрлері беріледі.
|
|
|
Зерттеу үшін ресурстар: Үлестірме материалдар |
||
Бейнеролик көрсету7 минут |
Және шартты белгілер бойынша суретке қарап шалулардың түрлерін ажыратуға машықтанады. Шалмабізбен тоқудан интербелсенді тақтадан мастер-класс бейнеролигі көрсетіледі |
Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
|
www.youtube.com/watch?v=awp0Y95D17g
|
||
|
Практикалық кезең 20 минут |
Тапсырма: Шалмабізбен қуыршаққа арналған қалпақ тоқыңыз. Гүл, түйме т.б. заттармен әсемдеңіз.
Практикалық жұмысты оқушылар бейнероликтен алынған мәліметтер бойынша жаттыққан шалу түрлерін қолдана отырып жеке-жеке орындайды. Критерий:
Өрнектерді сәтті орналастырады; |
|
|
Практикалық ресурстар: Түрлі-түсті жіптер, қайшы, шалма біз |
||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут |
Оқушыларды топтарға біріктірер кезде таратылған қағаз тілігі сабаққа кері байланыс кезінде қызмет етеді. Оқушылар қағаз тілігінің екі бетін толтырады.
|
|
|
Практикалық ресурстар: Түрлі-түсті жіптер, қайшы, шалма біз |
||
|
«Идеялар дәлізі» 2 минут |
«Идеялар дәлізі» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне қарап екі қатарға орналасады. «Сіздердің достарыңыз Халықаралық конференцияға жүргелі тұр. Конференцияда бүгінгі өткен тақырып бойынша баяндама жасамақшы, соған әрқайсымыз бір-бір идея тастап, досымыздың қоржынын толтырып жіберейік» деген сауал тасталады Оқушы ортамен жүріп отырып, әр оқушының идеяларын тыңдап соңына дейін жүріп өтеді. |
|
|
|
||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
1. Жұмыс орны жақсы жарықтандырылған болуы керек. 2. Орындық арқасы сүйеніп, тік отыру қажет. 3. Тоқу кезінде арқасы бар орындықта басты сәл иіп отырады. 4. Шалмабіздің ұшы қауіпсіз, шектелген болуы керек. 5. Тоқып жатқан жайма бүлінбеуі үшін және қолда иірімжіптің қиқымдары қалмас үшін тоқып бастағанда және аяқтағанда қолды жуу керек. 6. Жұмыс соңында барлық құрал-жабдықтар жәшікке жинап салу керек. 7. Шалмабізді қорабымен алып жүру қажет. |
|
|
|
||
|
Сабақты бекіту 3 минут |
1.Иірімжіптің қандай түрлерін білесіңдер? 2.Салыстырмалы түрде ең берік иірімжіпті атаңдар. 3.Сапасы және түсі әр түрлі талшықтарды араластыру жолымен алынатын қандай иірімжіпті білесіңдер? 4.Иірімжіп зат белгісіне қарап ұсынылған ілмебіздің номерін қалай білуге болады? 5. Шалудың қандай түрлері бар? 6. Классикалық тоқу түрі дегеніміз не? |
|
|
|
||
|
Аяқталуы
|
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға «Қарқын тәсілі» әдісімен Көркемдеп аралаудың күрделі түрлерін қолдана алады. Қолдауды қажет ететін оқушылар аралаудың қарапайым түрлерін қолдана алады. |
1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ШАЛМА БІЗБЕН ТОҚУ.ШАЛМА БІЗ ЖӘНЕ ОНЫҢ ТҮРЛЕРІ. ТОҚУ ТӘСІЛДЕРІ МЕН ТЕХНИКАЛАРЫ
ШАЛМА БІЗБЕН ТОҚУ.ШАЛМА БІЗ ЖӘНЕ ОНЫҢ ТҮРЛЕРІ. ТОҚУ ТӘСІЛДЕРІ МЕН ТЕХНИКАЛАРЫ
ШАЛМА БІЗБЕН ТОҚУ.ШАЛМА БІЗ ЖӘНЕ ОНЫҢ ТҮРЛЕРІ. ТОҚУ ТӘСІЛДЕРІ МЕН ТЕХНИКАЛАРЫ
С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жоббм көркем еңбек пәні мұғалімі
|
Көркем еңбек |
Мектеп: С.Нұрмағамбетов атындағы №72 ЖОББМ |
|||||
|
|
Оқытушының аты-жөні: Алтынбайқызы Гулпаш |
|||||
|
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шалма бізбен тоқу.Шалма біз және оның түрлері. Тоқу тәсілдері мен техникалары |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.1.6.4 -Материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және эксперимент жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар: - шалма бізбен тоқу техникасын меңгереді; - бұйымға шалма бізбен тоқуда түрлі өрнектер түсіре біледі; - бұйымның формасын анықтайды;
|
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут
|
Оқушылармен сәлемдесу. Құндылықтарды еске түсіру. Оқушыларды жаңа тақырып пен оқу мақсаттарымен таныстыру. Бүгінгі сабақтағы іс-әрекеттерін атап шығу. Назарын аудару үшін оқушыларға түрлі техникада орындалған суреттер тарату. Осы арқылы оқушыларды топтарға бөлінеді. Топқа бөлінген оқушылар түрлі техникада өрілген суреттерді байқайды. Осы арқылы сабақтың тақырыбын ашады. |
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді. |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер |
||
«Джигсо» әдісіТопқа біріктіру2 минутСабақ тақырыбын анықтау 1 минут |
Сабақтың тақырыбын анықтау үшін шалма біз, тоқыма орамал, жіп орамасы, өрнектің суреттері басылған карточкалар таңдау арқылы сынып үш топқа біріктіріледі. Әр топ өз таңдаған тақырыптарына шолу жасап, талқылайды.Талқылау критерийі:
Әр топтан бір-бір спикер тағайындалып, үшеуі де бірден ортаға шақырылады және өз бұйымы жөнінде сынып алдында баяндайды. Баяндап болған соң төртеуіне ортақ жоғары деңгейлі сұрақ беріледі: Сіздер баяндағ ан заттарды біріктіретін Осы сіздер біріктіре отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтаңыздар. Спикерлер түрлі нұсқалар айта келе ортақ шешімдерін шығарады. Немесе сыныптың көмегіне жүгіне отырып, сабақ тақырыбы анықталады. |
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. |
Дискриптор Шалу арақашықтығының біркелкілігін сақтайды; Тоқылатын жіптердің түстік шешімін анықтайды; |
|
||
|
3 минут |
Интербелсенді тақтадан «Шалмабізбен тоқу өнері» атты презентация көрсетіледі. |
|
|
«Шалма бізбен тоқу өнері» |
||
Сабақтың ортасы Сындарлы зерттеулер5 минут |
Әр топқа түрлі ілмек түрлері беріледі.
|
|
|
Зерттеу үшін ресурстар: Үлестірме материалдар |
||
Бейнеролик көрсету7 минут |
Және шартты белгілер бойынша суретке қарап шалулардың түрлерін ажыратуға машықтанады. Шалмабізбен тоқудан интербелсенді тақтадан мастер-класс бейнеролигі көрсетіледі |
Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. |
|
www.youtube.com/watch?v=awp0Y95D17g
|
||
|
Практикалық кезең 20 минут |
Тапсырма: Шалмабізбен қуыршаққа арналған қалпақ тоқыңыз. Гүл, түйме т.б. заттармен әсемдеңіз.
Практикалық жұмысты оқушылар бейнероликтен алынған мәліметтер бойынша жаттыққан шалу түрлерін қолдана отырып жеке-жеке орындайды. Критерий:
Өрнектерді сәтті орналастырады; |
|
|
Практикалық ресурстар: Түрлі-түсті жіптер, қайшы, шалма біз |
||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут |
Оқушыларды топтарға біріктірер кезде таратылған қағаз тілігі сабаққа кері байланыс кезінде қызмет етеді. Оқушылар қағаз тілігінің екі бетін толтырады.
|
|
|
Практикалық ресурстар: Түрлі-түсті жіптер, қайшы, шалма біз |
||
|
«Идеялар дәлізі» 2 минут |
«Идеялар дәлізі» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне қарап екі қатарға орналасады. «Сіздердің достарыңыз Халықаралық конференцияға жүргелі тұр. Конференцияда бүгінгі өткен тақырып бойынша баяндама жасамақшы, соған әрқайсымыз бір-бір идея тастап, досымыздың қоржынын толтырып жіберейік» деген сауал тасталады Оқушы ортамен жүріп отырып, әр оқушының идеяларын тыңдап соңына дейін жүріп өтеді. |
|
|
|
||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
1. Жұмыс орны жақсы жарықтандырылған болуы керек. 2. Орындық арқасы сүйеніп, тік отыру қажет. 3. Тоқу кезінде арқасы бар орындықта басты сәл иіп отырады. 4. Шалмабіздің ұшы қауіпсіз, шектелген болуы керек. 5. Тоқып жатқан жайма бүлінбеуі үшін және қолда иірімжіптің қиқымдары қалмас үшін тоқып бастағанда және аяқтағанда қолды жуу керек. 6. Жұмыс соңында барлық құрал-жабдықтар жәшікке жинап салу керек. 7. Шалмабізді қорабымен алып жүру қажет. |
|
|
|
||
|
Сабақты бекіту 3 минут |
1.Иірімжіптің қандай түрлерін білесіңдер? 2.Салыстырмалы түрде ең берік иірімжіпті атаңдар. 3.Сапасы және түсі әр түрлі талшықтарды араластыру жолымен алынатын қандай иірімжіпті білесіңдер? 4.Иірімжіп зат белгісіне қарап ұсынылған ілмебіздің номерін қалай білуге болады? 5. Шалудың қандай түрлері бар? 6. Классикалық тоқу түрі дегеніміз не? |
|
|
|
||
|
Аяқталуы
|
Оқушылар өз туындыларына атау беріп, сыныпқа ұсынады, өздерінің және сыныптастарының жұмыстарын бағалайды. Жұмыс орнын тазалау. |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға «Қарқын тәсілі» әдісімен Көркемдеп аралаудың күрделі түрлерін қолдана алады. Қолдауды қажет ететін оқушылар аралаудың қарапайым түрлерін қолдана алады. |
1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: |
||||||
шағым қалдыра аласыз















