Мұғалімнің аты-жөні: Қуекесова Г.Т.
Күні: 19.02.2021
Сыныбы: 1а,г – сынып
Пәні: Ана тілі
Оқушылар саны: 3 Сабаққа қатысқан оқушылар саны: ____
Сабақтың тақырыбы: Ертегілер еліне саяхат. «Шалқан» ертегісі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ертегі арқылы балалардың сөйлеу қабілеттерін жетілдіруді жалғастыру. Ертегі мазмұнын түсініп, жүйелі әңгімелей білуге дағдыландыру. Еңбексүйгіштікке баулу, ертегі мазмұнын меңгерту.
Түзету-дамытушылық: Сөйлеу дағдыларын дамытып, сөз қорларын молайту.
Тәрбиелік: Достыққа, бір-біріне қамқорлық жасауға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: түрлі-түсті қарындаштар, қалам, құрастырмалы тапсырмалар, ұсақ қол моторикасына жаттығу, айырмашылық табу тапсырмасы, презентация, ертегінің толық бейнетаспасы, лабиринт, «Шалқан» ертегісінің кейіпкерлері, ойлауды, зейінді дамытуға арналған тапсырмалар.
Әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету, әңгімелеу, талдау.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастырушылық кезеңі.
Психологиялық дайындық
Қуанамын мен де,
Қуанасын сен де,
Қуанады достарым,
Арайлап атқан күнге.
ІІ. Негізгі бөлім.
Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Шалқан» ертегісі
Ертегінің негізінен көптеген түрлері бар:
1. Қиял - ғажайып ертегі.
2. Шыншыл ертегі.
3. Жан-жануарлар ертегісі.
4. Тұрмыс салт ертегісі.
Шалқан
ертегісі тұрмыс – салт ертегісіне
жатады. Шалқан орамжапырақ тұқымдасына жататын екі жылдық көкөніс.
Түсі ақ немесе сары болады. Оның құрамында ағзамызға қажетті
дәрумендер, емдік қасиеті бар. Сонымен қатар шаш күтіміне де
пайдалы.
– Енді, балалар, назарымызды бейнетаспаға аударайық. (Ертегі мазмұнын бейнетаспа арқылы айту).
Балалар ертегі мазмұнын қызығушылықпен тыңдайды.
– Балалар, сендерге ертегі ұнады ма?
– Иә, ұнады.
Сұрақ-жауап.
– Атай не
екті?
– Атай көмекке кімді шақырды?
– Әже көмекке кімді шақырды?
– Немересі нені шақырды?
– Күшік нені шақырды?
– Мысық нені шақырды?
– Сонымен, бәрі бірігіп не істеді?
ІІІ. Тапсырмалар орындау.
1-тапсырма.
Атайға шалқанды шығаруға көмектесетін көмекшілерін жинауға көмектес.

2-тапсырма.
Суреттен 10 айырмашылығын тап.

3-тапсырма.
Ертегі кейіпкерлерінің көлеңкесін тап.

ІV.Сергіту сәті.
Ұсақ қол моторикасын дамытуға арналған жаттығу. «Шалқанды» үзік сызықтар арқылы бастырып, бояу міндеттеледі.

4-тапсырма.
«Бауырсақ» пен «Шалқан» ертегісінің кейіпкерлерін ажырат. Екі ертегінің кейіпкерлерін екі түсті қарындашпен қорша.

5-тапсырма
Бақшада көп шалқандар өскен. Бірдей көлемдегі шалқандарды тап. Ең үлкен және ең кіші шалқанды көрсет.
6-тапсырма
«Шалқан» ертегісінің кейіпкерлерін ретімен орналастыр.
Балаларға қиылған ертегі кейіпкерлері беріледі. Оқушы ақ параққа ретімен кейіпкерлерді орналастыру керек.
(шалқан, ата, әже, немере, күшік, мысық, тышқан)
V. Кері байланыс
Сұрақ-жауап әдісі арқылы.
-
Бүгінгі сабақта қандай тақырыпты өттік?
-
Ертегінің қандай түрлері бар?
-
«Шалқан» ертегісінің кейіпкерлерін ата.
-
Бұл ертегінің мағынасы қандай?
VІ. Қорытынды
-
Міне, оқушылар, сіздермен бірге ертегілер еліне саяхаттай отырып, «Шалқан» ертегісі туралы білдік. Бір-бірімізге көмектессек, барлық істеріміз жақсы нәтиже береді. Тек бір ертегімен шектелмей, үйден көбірек ертегілер оқып жүріңіздер!
-
Осымен сабағымыз аяқталды, белсенді қатысқандарыңызға рахмет, сау болыңыздар!
Жетекшісі: Дефектолог: Ғиниятова Н. Т.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Шалқан ертегісі» Түзете-дамыту сабақ жоспары 1 сынып
«Шалқан ертегісі» Түзете-дамыту сабақ жоспары 1 сынып
Мұғалімнің аты-жөні: Қуекесова Г.Т.
Күні: 19.02.2021
Сыныбы: 1а,г – сынып
Пәні: Ана тілі
Оқушылар саны: 3 Сабаққа қатысқан оқушылар саны: ____
Сабақтың тақырыбы: Ертегілер еліне саяхат. «Шалқан» ертегісі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Ертегі арқылы балалардың сөйлеу қабілеттерін жетілдіруді жалғастыру. Ертегі мазмұнын түсініп, жүйелі әңгімелей білуге дағдыландыру. Еңбексүйгіштікке баулу, ертегі мазмұнын меңгерту.
Түзету-дамытушылық: Сөйлеу дағдыларын дамытып, сөз қорларын молайту.
Тәрбиелік: Достыққа, бір-біріне қамқорлық жасауға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Көрнекі құралдар: түрлі-түсті қарындаштар, қалам, құрастырмалы тапсырмалар, ұсақ қол моторикасына жаттығу, айырмашылық табу тапсырмасы, презентация, ертегінің толық бейнетаспасы, лабиринт, «Шалқан» ертегісінің кейіпкерлері, ойлауды, зейінді дамытуға арналған тапсырмалар.
Әдіс-тәсілі: сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету, әңгімелеу, талдау.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастырушылық кезеңі.
Психологиялық дайындық
Қуанамын мен де,
Қуанасын сен де,
Қуанады достарым,
Арайлап атқан күнге.
ІІ. Негізгі бөлім.
Ендеше бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Шалқан» ертегісі
Ертегінің негізінен көптеген түрлері бар:
1. Қиял - ғажайып ертегі.
2. Шыншыл ертегі.
3. Жан-жануарлар ертегісі.
4. Тұрмыс салт ертегісі.
Шалқан
ертегісі тұрмыс – салт ертегісіне
жатады. Шалқан орамжапырақ тұқымдасына жататын екі жылдық көкөніс.
Түсі ақ немесе сары болады. Оның құрамында ағзамызға қажетті
дәрумендер, емдік қасиеті бар. Сонымен қатар шаш күтіміне де
пайдалы.
– Енді, балалар, назарымызды бейнетаспаға аударайық. (Ертегі мазмұнын бейнетаспа арқылы айту).
Балалар ертегі мазмұнын қызығушылықпен тыңдайды.
– Балалар, сендерге ертегі ұнады ма?
– Иә, ұнады.
Сұрақ-жауап.
– Атай не
екті?
– Атай көмекке кімді шақырды?
– Әже көмекке кімді шақырды?
– Немересі нені шақырды?
– Күшік нені шақырды?
– Мысық нені шақырды?
– Сонымен, бәрі бірігіп не істеді?
ІІІ. Тапсырмалар орындау.
1-тапсырма.
Атайға шалқанды шығаруға көмектесетін көмекшілерін жинауға көмектес.

2-тапсырма.
Суреттен 10 айырмашылығын тап.

3-тапсырма.
Ертегі кейіпкерлерінің көлеңкесін тап.

ІV.Сергіту сәті.
Ұсақ қол моторикасын дамытуға арналған жаттығу. «Шалқанды» үзік сызықтар арқылы бастырып, бояу міндеттеледі.

4-тапсырма.
«Бауырсақ» пен «Шалқан» ертегісінің кейіпкерлерін ажырат. Екі ертегінің кейіпкерлерін екі түсті қарындашпен қорша.

5-тапсырма
Бақшада көп шалқандар өскен. Бірдей көлемдегі шалқандарды тап. Ең үлкен және ең кіші шалқанды көрсет.
6-тапсырма
«Шалқан» ертегісінің кейіпкерлерін ретімен орналастыр.
Балаларға қиылған ертегі кейіпкерлері беріледі. Оқушы ақ параққа ретімен кейіпкерлерді орналастыру керек.
(шалқан, ата, әже, немере, күшік, мысық, тышқан)
V. Кері байланыс
Сұрақ-жауап әдісі арқылы.
-
Бүгінгі сабақта қандай тақырыпты өттік?
-
Ертегінің қандай түрлері бар?
-
«Шалқан» ертегісінің кейіпкерлерін ата.
-
Бұл ертегінің мағынасы қандай?
VІ. Қорытынды
-
Міне, оқушылар, сіздермен бірге ертегілер еліне саяхаттай отырып, «Шалқан» ертегісі туралы білдік. Бір-бірімізге көмектессек, барлық істеріміз жақсы нәтиже береді. Тек бір ертегімен шектелмей, үйден көбірек ертегілер оқып жүріңіздер!
-
Осымен сабағымыз аяқталды, белсенді қатысқандарыңызға рахмет, сау болыңыздар!
Жетекшісі: Дефектолог: Ғиниятова Н. Т.
шағым қалдыра аласыз














