Материалдар / салқындау үдерісі

салқындау үдерісі

Материал туралы қысқаша түсінік
салқындау үдерісі
Авторы:
06 Наурыз 2025
77
0 рет жүктелген
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бекітемін: МДОІЖО: Бисекенова С.М.

Мектеп:

Н.С.Манаев атындағы жалпы орта мектебі


Мұғалімнің аты-жөні:

Оразова О.Е.


Күні:

09.10


Сынып: 7

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.1В Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі


Сабақтың тақырыб:

§5 Салқындау үдерісі


Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгеру


Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

7.1.1.5 -салқындау үдерісін зерделеу, салқындау қисығын салу және оны талдау,  бөлшектердің кинетикалық теориясына сай, өз бақылауларын түсіндіру


Сабақтың мақсаты



Барлық оқушылар

Бөлшектердің кинетикалық теорияға сай салқындау үдерісін зерттеу, салқындау қисығын салу мен оны талдау, түсіндіру.

Оқушылардың басым бөлігі

Салқындау үдерісі туралы мысалмен келтіріп өз ойларын айтады.

Кейбір оқушылар

 Салқындау қисығына тән сипаттарды талдау


Бағалау критерийі

  1. салқындау үдерісін зерттейді

  2. Салқындау үдерісі туралы мысалмен келтіріп өз ойларын айтады.







Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау


Ресурстар


Сабақтың басы


4 мин






3 мин



Ұйымдастыру. Суреттер арқылы топқа біріктіріледі

1-топ 2-топ 3-топ

   

Амандасады


Топқа бөлінеді


А4 қағаз

мульттимедилық тақта


Сабақтың ортасы


10 мин

























13 мин









5 мин









2 мин

Оқушыларға арналған талқылау сұрақтар:

Заттар ылғида бір агрегаттық күйде болама ?

Заттар бір күйден екінші күйге қалай ауысады?

Температура мен жылу мөлшері түсініктері бірдей ме?

Ысытылған денені салқындатқанда не байқалады?

Дененің энергиясы қалай өзгереді?

Дене қатайту температурасына дейін салқындатылатын болса, не байқалады?




Нәтижелер

Уақыты/мин






















Берілген сұраққа жауап береді


(Өз бетінше жұмыс істеу деңгейін саралау) «Еркін талқылау»

зертханалық тәжірибе «Салқындау үдерісін зерттеу»

Мақсаты: Салқындау үрдісін зерттеу; салқындау қисығын салып оған тән сипатын белгілеу, өзінің бақылауына қатысты бөлшектер теориясын түсіндіру.

Құралдар мен реактивтер: Парафин, спирт шамы, пробирка, пробирка ұстағыш, кристаллизатор, мұз, термометр, секундомер.

Жұмыс барысы:

1) Парафині бар пробирканы спирт шамның жалыны үстінде оның толық балқығанша қыздырыңыз. Парафиннің толық балқыған уақыттағы температурасын термометр көмегімен белгілеңіз.

2) Балқыған парафині бар пробирканы мұзы бар кристаллизаторға орналастырыңыз. Температураның өзгергенін әрбір минут сайын белгілеңіз, парафиннің қату нүктесін және ең төмен температурасын белгілеңіз.

3) Парафиннің салқындау қисығының графигін салыңыз да ол қисықта салқындау және кристалдану процестеріне сай бөлшектерді белгілеңіз.

4) Қорытынды жасағанда бөлшектер теориясы тұрғысынан салқындау және кристалдану процестеріне түсінік беріңіз.



ағалау критерийі

Дескриптор

Ұпай

1. Салқындау қату температурасы нәтижесінде түзілетінін біледі

1.жұмыс мақсаты сақталды

2.нұсқаулық сақталды

3.Кесте дұрыс құрылды

4. Сызба дұрыс құрылды

1





1





2

2. Эксперимент нәтижелері бойынша салқындау қисығын салады.



1. тәжірибе жүргізгенде эксперименттің жүйелі құрылуын ұстанады, қисығын салады

2.Абцисса және ордината осьтерінде шамаларды көрсетеді

3.бастапқы температураны көрсетеді, кристалдану температурасын және ең төмен температура нүктесін көрсетеді


Интер -белсенді тақта


Бейне үзік








































Сабақтың соңы

3 мин

Кері байланыс ББК

Білемін

Білдім

Білгім келеді?









Қосымша ақпарат:




Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау тапсырмаларды

іріктеуді, белгілі бір оқушыданкүтілетін нəтижені, оқушыға

жеке қолдау көрсетуде, оқуматериалы мен ресурстарды

оқушылардың жекеқабілеттерін ескере отырып

əзірлеуді қамтуы мүмкін(Гарднер бойынша көптік зият

теориясы).

Оқушылады сабақ барысында критерийлер арқылы құрылған дескрипторлар бойынша бағаланады. Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалар қойылады.

Оқушылар сабақ барысында қауіпсіздік ережесін сақтай отырып тәжірибелік жұмыс атқарады.

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды?

1.--------------------------------------------------------------------------------------------

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?

1.--------------------------------------------------------------------------------------------

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге қалай көмектесетінімді білдім?




Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі