Сабақ жоспары №12 Бекітемін:
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты: |
|
|||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Шеңбер. Геометриялық салулар |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Салу есептері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
7.1.2.17 кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Салу есептері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; Үйге тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
|
|
10мин |
Жаңа сабақ |
Мысал 1: Үшбұрышты бір бұрышы және біреуі оған іргелес емес екі қабырғасы бойынша салу. ABC үшбұрышын берілген BC және AB қабырғалары мен ∠C бойынша саламыз.
Радиусы BC-ге тең, центрі C бұрышының төбесінде болатын ω1 шеңберін сызамыз.
ω1 шеңберінің ∠C-ның бір қабырғасымен қиылысу нүктесін B нүктесімен белгілейміз.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
- Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
|
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма.1. Центрі B бұрышының төбесінде болатын,
радиусы AB-ге
тең ω2 шеңберін
сызамыз ω2 шеңберінің ∠C-ның басқа қабырғасымен қиылысу нүктелерін A1 және A2 нүктелері деп белгілейміз.
Ізделінді үшбұрышқа сәйкес ΔA1BC және ΔA2BC екі үшбұрышын алдық.
A1BC және A2BC үшбұрыштары – ізделінді үшбұрыштар. |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Берілген тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -Шеңбердің диаметрін табады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд . Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
|
|
|
Жеке жұмыс |
Суретте АС және ВD перпендикуляр түзулері берілген
|
Тапсырманы орындайды a) А және В нүктелерден өтіп әрбір түзуге перпендикуляр болатын түзулерді тұрғызыңыз. b) Пайда болған фигураны атаңыз. c) Пайда болған фигураның диагоналдарының қиылысу нүктесін белгілеңіз. d) Табылған нүкте арқылы АС түзуіне перпендикуляр тұрғызыңыз. |
Дескриптор: Дескриптор Білім алушы - түзуге тиісті нүкте арқылы осы түзуге перпендикуляр тұрғызу алгоритмін анықтайды; - әрбір қабырғасына перпендикуляр тұрғызады; - алынған фигураны атайды; - диагоналдарының қиылысу нүктесін белгілейді; - түзуге тиісті емес нүкте арқылы осы түзуге перпендикуляр тұрғызу алгоритмін қолданады; - түзу бойында жатпайтын нүкте арқылы АС түзуіне перпендикуляр тұрғызады. |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары |
|
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: -берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; Рефлексия. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Салу есептері
Салу есептері
Сабақ жоспары №12 Бекітемін:
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты: |
|
|||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Шеңбер. Геометриялық салулар |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Салу есептері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
7.1.2.17 кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Салу есептері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; Үйге тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
|
|
10мин |
Жаңа сабақ |
Мысал 1: Үшбұрышты бір бұрышы және біреуі оған іргелес емес екі қабырғасы бойынша салу. ABC үшбұрышын берілген BC және AB қабырғалары мен ∠C бойынша саламыз.
Радиусы BC-ге тең, центрі C бұрышының төбесінде болатын ω1 шеңберін сызамыз.
ω1 шеңберінің ∠C-ның бір қабырғасымен қиылысу нүктесін B нүктесімен белгілейміз.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
- Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
|
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма.1. Центрі B бұрышының төбесінде болатын,
радиусы AB-ге
тең ω2 шеңберін
сызамыз ω2 шеңберінің ∠C-ның басқа қабырғасымен қиылысу нүктелерін A1 және A2 нүктелері деп белгілейміз.
Ізделінді үшбұрышқа сәйкес ΔA1BC және ΔA2BC екі үшбұрышын алдық.
A1BC және A2BC үшбұрыштары – ізделінді үшбұрыштар. |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Берілген тапсырмаларды орындайды. Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -Шеңбердің диаметрін табады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд . Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
|
|
|
Жеке жұмыс |
Суретте АС және ВD перпендикуляр түзулері берілген
|
Тапсырманы орындайды a) А және В нүктелерден өтіп әрбір түзуге перпендикуляр болатын түзулерді тұрғызыңыз. b) Пайда болған фигураны атаңыз. c) Пайда болған фигураның диагоналдарының қиылысу нүктесін белгілеңіз. d) Табылған нүкте арқылы АС түзуіне перпендикуляр тұрғызыңыз. |
Дескриптор: Дескриптор Білім алушы - түзуге тиісті нүкте арқылы осы түзуге перпендикуляр тұрғызу алгоритмін анықтайды; - әрбір қабырғасына перпендикуляр тұрғызады; - алынған фигураны атайды; - диагоналдарының қиылысу нүктесін белгілейді; - түзуге тиісті емес нүкте арқылы осы түзуге перпендикуляр тұрғызу алгоритмін қолданады; - түзу бойында жатпайтын нүкте арқылы АС түзуіне перпендикуляр тұрғызады. |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары |
|
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: -берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; Рефлексия. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Презентация |
|
шағым қалдыра аласыз




















