Сабақ жоспары№13 Бекітемін:
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты: |
|
|||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Шеңбер. Геометриялық салулар |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Салу есептері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
7.1.2.18 берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Салу есептері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; Үйге тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары. |
Сұрақтарға жауап береді |
Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
|
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
1-есеп. Үш қабырғасы бойынша үшбұрыш сал. Берілгені: ұзындықтары a, b және c-ға тең кесінділер. BC = a, AC = b, AB = c болатын ABC үшбұрышын салу керек. Салу:
Сонымен, ABC – ізделінді үшбұрыш, себебі салу бойынша BC = a, AC = b, AB = c. ⠀ Ескерту. Кез келген үш кесінді бойынша үшбұрыш салу әрқашан мүмкін бола бермейді. Берілген кесінділерден үшбұрыш салу үшін, кесінділердің кез келгені қалған екеуінің қосындысынан кіші болуы керек |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
- Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
|
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма.1. Берілген бұрыштың биссектрисасын салу.
Төбесі О болатын (ab) бұрышы берілсін. ω (O;r) шеңберін жүргіземіз, r – кез келген оң сан. A=a∩ω(O;r) және B= b∩ω(O;r) нүктелерін аламыз. Енді ω(А;r) және ω(В;r) шеңберлерін жүргізіп, олардың қиылысу нүктесін D арқылы белгілейміз. Онда AD сәулесі (ab) бұрышының биссектрисасы болады.
|
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Берілген тапсырмаларды орындайды. оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -Шеңбердің диаметрін табады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд . |
|
|
10мин |
Жеке жұмыс |
1-тапсырма
|
Тапсырманы орындайды Дескриптор Білім алушы - үшбұрыштың берілген қабырғасын анықтайды - кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызудың алгоритмін қолданады; - белгілі қабырғаға орта перпендикулярды тұрғызады. |
Дескриптор: Білім алушы - кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызудың алгоритмін анықтайды; - циркуль және сызғыштың көмегімен керекті сызбалар жүргізеді; - кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызады. |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: -берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Рефлексия. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. № |
Кері байланыс |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Салу есептері.
Салу есептері.
Сабақ жоспары№13 Бекітемін:
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты: |
|
|||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Шеңбер. Геометриялық салулар |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Салу есептері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
7.1.2.18 берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Салу есептері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; Үйге тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары. |
Сұрақтарға жауап береді |
Ауызша бағалау Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
|
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
1-есеп. Үш қабырғасы бойынша үшбұрыш сал. Берілгені: ұзындықтары a, b және c-ға тең кесінділер. BC = a, AC = b, AB = c болатын ABC үшбұрышын салу керек. Салу:
Сонымен, ABC – ізделінді үшбұрыш, себебі салу бойынша BC = a, AC = b, AB = c. ⠀ Ескерту. Кез келген үш кесінді бойынша үшбұрыш салу әрқашан мүмкін бола бермейді. Берілген кесінділерден үшбұрыш салу үшін, кесінділердің кез келгені қалған екеуінің қосындысынан кіші болуы керек |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
- Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары |
|
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма.1. Берілген бұрыштың биссектрисасын салу.
Төбесі О болатын (ab) бұрышы берілсін. ω (O;r) шеңберін жүргіземіз, r – кез келген оң сан. A=a∩ω(O;r) және B= b∩ω(O;r) нүктелерін аламыз. Енді ω(А;r) және ω(В;r) шеңберлерін жүргізіп, олардың қиылысу нүктесін D арқылы белгілейміз. Онда AD сәулесі (ab) бұрышының биссектрисасы болады.
|
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды Берілген тапсырмаларды орындайды. оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Дескриптор: -Шеңбердің диаметрін табады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд . |
|
|
10мин |
Жеке жұмыс |
1-тапсырма
|
Тапсырманы орындайды Дескриптор Білім алушы - үшбұрыштың берілген қабырғасын анықтайды - кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызудың алгоритмін қолданады; - белгілі қабырғаға орта перпендикулярды тұрғызады. |
Дескриптор: Білім алушы - кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызудың алгоритмін анықтайды; - циркуль және сызғыштың көмегімен керекті сызбалар жүргізеді; - кесіндіге орта перпендикуляр тұрғызады. |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд |
|
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: -берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Рефлексия. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. № |
Кері байланыс |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Презентация |
|
шағым қалдыра аласыз















