Сабақ жоспары№11 Бекітемін:
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты: |
|
||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Шеңбер. Геометриялық салулар |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Салу есептері.ББЖБ№4 |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
7.1.2.16 берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
5минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Салу есептері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; Үйге тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Геометриялық салулар туралы түсінік Геометрияның элементтерімен алғаш таныса бастағаннан бастап суреттер салу үшін арнайы құралдарды пайдалану керектігін білесіңдер. Мысалы, түзу, сәуле, кесінді сызу үшін сызғышты, ал шеңбер сызу үшін циркульді пайдаланамыз. Анықтама.Геометриялық салу деп сызғыш пен циркульдің көмегімен қандай да бір геометриялық фигураны салуды айтады. Анықтама. Геометриялық салулар кейде есеп түрінде беріледі, ондай есептер салу есептері деп аталады. Салуға берілген және салынған фигуралар жазықтықтағы фигуралар болғандықтан, геометриялық салулар жазықтықта қарастырылады. Геометриялық салу есебін шешу дегеніміз – сол есептің шарттарын қанағаттандыратын фигураны салу. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Мысал
1: Берілген бұрышқа тең бұрыш
салу. Берілген бұрышқа тең бұрыш салу үшін төмендегі алгоритмдерді пайдаланамыз.
|
- Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
BM = ON = BK = OP және KM = PN болғандықтан, үшбұрыштар теңдігінің үшінші белгісі бойынша ΔKBM = ΔPON, бұдан NOP бұрышының MBK бұрышына тең екенін көреміз.
Оқулықпен жұмыс. № |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды . Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -Шеңбердің диаметрін табады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд . |
||
|
5мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс:-тен ББЖБ орындайды. |
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: |
|
||
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: -берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; Рефлексия. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Презентация |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Салу есептері.ББЖБ
Салу есептері.ББЖБ
Сабақ жоспары№11 Бекітемін:
|
Педагогтің аты; тегі; әкесінің аты: |
|
||||||
|
Пән/Сынып: |
7 сынып |
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Шеңбер. Геометриялық салулар |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Салу есептері.ББЖБ№4 |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сай оқыту мақсаты: |
7.1.2.16 берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
5минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Салу есептері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; -берілген элементтері бойынша үшбұрыш салу; Үйге тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары. |
Сұрақтарға жауап береді |
|
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Геометриялық салулар туралы түсінік Геометрияның элементтерімен алғаш таныса бастағаннан бастап суреттер салу үшін арнайы құралдарды пайдалану керектігін білесіңдер. Мысалы, түзу, сәуле, кесінді сызу үшін сызғышты, ал шеңбер сызу үшін циркульді пайдаланамыз. Анықтама.Геометриялық салу деп сызғыш пен циркульдің көмегімен қандай да бір геометриялық фигураны салуды айтады. Анықтама. Геометриялық салулар кейде есеп түрінде беріледі, ондай есептер салу есептері деп аталады. Салуға берілген және салынған фигуралар жазықтықтағы фигуралар болғандықтан, геометриялық салулар жазықтықта қарастырылады. Геометриялық салу есебін шешу дегеніміз – сол есептің шарттарын қанағаттандыратын фигураны салу. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Мысал
1: Берілген бұрышқа тең бұрыш
салу. Берілген бұрышқа тең бұрыш салу үшін төмендегі алгоритмдерді пайдаланамыз.
|
- Теореманы дәлелдейді - Сызбасы |
Интернет ресурстары Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары. |
||
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
BM = ON = BK = OP және KM = PN болғандықтан, үшбұрыштар теңдігінің үшінші белгісі бойынша ΔKBM = ΔPON, бұдан NOP бұрышының MBK бұрышына тең екенін көреміз.
Оқулықпен жұмыс. № |
Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды . Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
Дескриптор: - -жауабын жазады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
Дескриптор: -Шеңбердің диаметрін табады. «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Слайд Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Слайд . |
||
|
5мин |
Жеке жұмыс |
Оқулықпен жұмыс:-тен ББЖБ орындайды. |
Тапсырманы орындайды |
Дескриптор: |
|
||
|
5минут |
|
Бүгінгі сабақта: -берілген бұрышқа тең бұрыш салу, бұрыштың биссектрисасын салу, кесіндіні қақ бөлу; -кесіндінің орта перпендикулярын және берілген түзуге -перпендикуляр түзу салу; Рефлексия. - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма. № |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Тақта; оқу құралдары; оқулы; интернет ресурстары Презентация |
||
шағым қалдыра аласыз






















