Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сан аралықтар. Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
Мектеп: |
||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Анламасова Гульзия |
||||||||||||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: Сан аралықтар. Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы |
|||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.2.2.7 сан аралықтарын жазу үшін белгілеулерді пайдалану; 6.2.2.8 сан аралықтарды кескіндеу; |
||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
-сан аралықтарының түрлерін ажырату -сан аралықтарын жазу үшін белгілеулерді пайдалану -сан аралықтарын координаталық түзуде салу |
||||||||||||||
Бағалау критерийі |
-сан аралықтарының түрлерін ажырата алады -сан аралықтарын жазу үшін белгілеулерді пайдаланады -сан аралықтарын координаталық түзуде салады |
||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер. Интервал, кесінді, жартылай интервал, сәуле, ашық сәуле, координаталық түзу Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
|
||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды ұқыптылыққа және еңбексүйгіштікке баулу. Сызба құралдарын пайдалану шеберлігін дамыту. Сенімді, белсенді оқушыларды тәрбиелеу |
||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Бейнелеу, көркем еңбек |
||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Оң және теріс сандарды, координаталық түзуді, рационал сандарды салыстыруды, қос теңсіздікті, санды теңсіздікті біледі |
||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||
Сабақтың басы 4 мин 3 мин 3 мин |
Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың назарын шоғырландыру мақсатында «Өрмекші торы» әдісімен өтілген тақырыпқа байланысты оқушылар бір – біріне сұрақ қойып, оларға жауап береді.
Сыныпты топқа бөлу үшін үш түрлі геометриялық фигураларды қолданамын (үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек). Топқа бөлінуден хабары бар оқушылар бір топ болу үшін бірдей фигураларды алуға тырысады. Бірақ мен фигуралардың екінші жағына кез-келген ретпен «интервал, кесінді, сәуле» сөздерін жазып қоямын да, топтар интервал, сәуле, кесінді болып үшке бөлінеді. «Тақырыптың түйінді сөздері» әдісі арқылы оқушылармен бірге сабақтың мақсатын ашамын. Ол үшін «Сөздер банкісіне» оқушыны шатастыру үшін тақырыпқа қатысы бар сөздерді оған қатысы жоқ сөздермен араластырып орналастырамын. Бос банкіге оқушылар тақырыпқа қатысы бар сөздерді ауыстырып, бүгінгі сабақта қандай тақырып өтетінімізді біледі. |
Орамадағы жіп Үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек фигуралар Проектор, жиналмалы тақта, ноутбук №1 слайд |
|||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 7 мин 2 мин 4 мин |
Қандай тақырып өтетінімізді анықтап алғаннан кейін «Таныстырылым» арқылы жаңа сабақты түсіндіремін. Координаталық түзуде а және в сандарына сәйкес нүктеледі белгілейік. Координаталық түзудегі а және в сандарының арасындағы сандар а және в сандарының аралығын көрсетеді.
а в Біз сан аралығының интервал, кесінді, жартылай интервал, сәуле және ашық сәуле деген түрлерін қарастырамыз.
1 5 Теңсіздіктің шешімі координаталық түзуде 1 және 5 сандарының аралығында орналасқан. Мұны 1-ден 5-ке дейінгі сан аралығы дейді немесе интервал деп атайды. Белгіленуі: (1; 5), жай жақшамен жіне ортасы боялмаған дөңгелекпен (◦) кескінделеді. Оқылуы: 1-ден 5-ке дейінгі аралық. теңсіздігі – қатаң қос теңсіздік. Сондықтан оның шешімдер жиынына 1 саны мен 5 саны кірмейді.
-1 3 Белгіленуі: [-1; 3], тік жақшамен және координаталық түзу бойында ортасы боялған дөңгелекпен (●) кескінделеді. Оқылуы: (-1) саны мен 3 саны қоса алынған (-1)-ден 3-ке дейінгі аралық. Мұндай са аралығын кесінді деп атаймыз. Бұл қатаң емес теңсіздік болғандықтан, оның шешімдер жиынына (-1) және 3 сандары да кіреді.
-4 8 Белгіленуі: [-4; 8) Оқылуы: (-4) саны қоса алынған (-4)-тен 8-ге дейінгі аралық. 8 саны аралыққа кірмейді. Мұндай сан аралығы жартылай интервал деп аталады.
7 Жазылуы: [7; + , шексіздік белгісі. Оқылуы: 7 саны қоса алынған 7-ден плюс шексіздікке дейінгі аралық. Бұл сан аралығы сәуле деп аталады.
10 x<10 теңсіздігінің шешімдер жиынына минус шексіздіктен 10-ға дейінгі аралық кіреді. 10 саны шешімдер жиынына кірмейді. Мұндай сан аралығы ашық сәуле деп аталады. Жазылуы: (- ; 10) Оқылуы: минус шексіздіктен 10-ға дейінгі аралық.
№ 312. Сан аралығын координаталық түзуде кескіндеңдер:
Топтағы оқушыларды 1-ден 3-ке дейін санаймын. Бірлерге 1-ші және 2-ші есептер, екіншілерге 3-ші және 4-ші есептер, үштерге 5-ші және 6-шы есептер. Оқушылар тапсырманы жеке орындап болған соң біріншілер, екіншілер, үшіншілер болып үш топқа бөлініп шығарған есептерін талқылайды. Жіберген қателіктері болса түзетеді. Дескриптор: -Сан аралығының түрін ажыратады -Координаталық түзуде берілген сан аралықтарын белгілеулерімен кескіндейді Саралау: -Жылдам орындап қойған оқушылар тобындағы оқушыларға көмек береді - Көмек қажет ететін оқушыларға нұсқау беремін «Басбармақ» әдісі арқылы оқушылар өзін өзі бағалайды
Сергіту сәті. «Дыбыстық гимнастика» А – дыбысы, барлық ағзаның жұмысын жақсартады Е – дыбысы, қалқанша безінің жұмысын күшейтеді И – ми, көз, құлақ, мұрынның жұмысын жақсартады О – жүрек және өкпенің жұмысын белсендіреді Х – барлық ағзамыздың тазаруына көмектеседі Ха-ха-ха – көңіл күйді көтереді
-10
-2,5 3
«Өкіл» әдісі бойынша топтар тапсырмаларды орындап болғаннан кейін топтың бір адамы «елші» болып сайланады да, зерделенген материалды түсіндіру және жинақтау, бұл туралы жаңа топтың ойын, бір шешімге келгенін немесе жетістікке жеткенін білу үшін басқа топқа барады. Бұдан кейін елші өз тобына қайтып оралып, білгендерін айтып береді. «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды Дескриптор: -Суретте кескінделген сан аралықтарының түрін ажыратады -Сан аралықтарын белгілеулерді пайдаланып жазады Саралау: -Топтағы қабілетті оқушылар қажет болса, басқа оқушыларға түсіндіру жүргізеді -Көмек қажет ететін топтарға нұсқау беремін |
№2 - №4 слайд Оқулық №5 слайд Кеспелер Қызыл, жасыл, сары түсті дөңгелекшелер |
|||||||||||||
Сабақтың соңы 4 мин 1 мин 2 мин |
Бүгінгі өтілген сабақты бекіту үшін «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша жұптық тапсырма орындайды. № 311. Берілген сан аралығын оқыңдар және олардың сан аралықтарының қандай түріне жататынын жазыңдар
Дескриптор: -Берілген сан аралығын оқиды -Сан аралықтарының атын жазады Саралау: -Тапсырманы жұптасып орындайтындықтан оқушылар сабақтан алған білімдерін өзара бөліседі -Көмек қажет ететін оқушыларға нұсқау беремін «Смайликтер» арқылы өзара бағалау жүргізіледі Үйге тапсырма №315 Тақырыпты меңгеру дәрежелерін бағалау үшін «Социометрия» әдісін пайдаланамын. Мұнда оқушылар бүгінгі тақырыпты қаншалықты меңгергенін тақтадағы 1-ден 10-ға дейінгі шкалаға өз аты жазылған стикерді жапсырады. |
Есептер жазылған кеспе қағаздар Смайликтер оқулық Стикерлер, тақта, маркер |
|||||||||||||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз. Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||
Жылдам орындап қойған оқушылар тобындағы оқушыларға көмек береді Көмек қажет ететін оқушыларға нұсқау беремін Топтағы қабілетті оқушылар қажет болса, басқа оқушыларға түсіндіру жүргізеді |
Мадақтау, «Басбармақ», «Бағдаршам», «Смайликтер» арқылы бағалау. «Социометрия» әдісі арқылы кері байланыс жасаймын |
Сабақ барысында оқу құралдарымен (сызғыш, қалам) ұқыпты және дұрыс жұмыс жасау. Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау. Сергіту сәтінде «Дыбыстық гимнастика» жаттығуын жасатамын. |
|||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, болса неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жазу үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
||||||||||||||
|
|||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе оқыту мен оқуға қатысты 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді оқыту мен оқуға қатысты 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері, қиыншылықтары туралы нені анықтадым. Келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет
|