2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Сан аралықтары. Сан аралықтарының бірігуі мен қилысуы.

Сан аралықтары. Сан аралықтарының бірігуі мен қилысуы.

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сынып математика пәні мұғалімдері мен жас мамандарға, оқушыларға
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп: №90 жалпы білім беретін мектебі

Күні: 30.01.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Айдарбекова А.Ж

Сынып: 6 «Ж»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сан аралықтардың бірігуі мен қиылысуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.9

сан аралықтардың бірігуін және қиылысуын табу;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Координаталық түзуде нүктелерді белгілейді;

  • Cан аралықтарынының түрлерін біледі және ажыратады;

  • Сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндейді;

  • Сан аралықтардың бірігуін табады;

  • Сан аралықтардың қиылысуын табады.

Бағалау

критерийлері

Оқушылар:

  • Координаталық түзуде нүктелерді белгілей алады;

  • Cан аралықтарынының түрлерін біледі және ажырата алады;

  • Сан аралықтарын координаталық түзуде кескіндей алады;

  • Сан аралықтардың бірігуін таба алады;

  • Сан аралықтардың қиылысуын таба алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • санды теңсіздік, тура санды теңсіздік, сан аралығы, сызықтық теңсіздік анықтамаларын біледі;

  • санды теңсіздіктердің қасиеттерін біледі; теңсіздіктер қасиеттерін біледі;

  • тура санды теңсіздіктерге амалдар қолдана алады;

  • сандық түзуде әртүрлі сан аралықтарын бейнелейді;

  • сан аралықтарын оқи алады және жаза алады;

  • сан аралықтарының бірігуі мен қиылысуын табу алгоритмін түсіндіреді;

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

- теңсіздік;

- санды теңсіздік;

- қатаң теңсіздік;

- қатаң емес теңсіздік;

- сәуле, ашық сәуле;

- аралық, кесінді;

- жартылай интервал;

- сан аралығы;

- координаталық түзудегі сан аралығына жататын (жатпайтын) нүктелер;

- өрнектерді бағалау;

- <, >, , ,, ≤, ≥ символдары.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

  • (а; +) белгілеуін «а-дан плюс шексіздікке дейінгі аралық» деп оқимыз;

  • (–; а) белгілеуін «минус шексіздіктен а-ға дейінгі аралық» деп оқимыз;

  • [-5; 4] белгілеуін «-5 пен 4 сандары қоса алынған минус бестен төртке дейінгі аралық деп оқимыз;

  • (-5; 4] белгілеуін «4 саны қоса алынған минус бестен төртке дейінгі аралық деп оқимыз;

  • [-5; 4) белгілеуін: «-5 саны қоса алынған минус бестен төртке дейінгі аралық» деп оқимыз;

  • [-5; +) белгілеуін «-5 саны қоса алынған минус бестен плюс шексіздікке дейінгі аралық» деп оқимыз;

  • ... аралықтарының қиылысуы ...;

  • ... аралықтарының бірігуі ...;

Құндылықтарды дарыту

- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;

- Өзгенің пікірін құрметтеу;

- Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;

Пәнаралық байланыстар

Қазақ әдебиет

Бастапқы

білім

Санды теңсіздіктер және олардың қасиеттері

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0 – 3 мин

Ұйымдастыру. Амандасу.

Сыныпта психологиялық ахуал тудыру

Сәрсенбінің сәті

Сәттілікке толсын

Бүгінгі алған бағамыз

Кілең бестік болсын

Оқушыларды жетістік жолына тұрғызып өткен тақырып бойынша өзін өзі бағалап алады

Үй тапсырмасын қатар отырған оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді. Алдарында тұрған үш түсті (қызыл, сары, жасыл) көтеру арқылы білімдерін бағалап отырамын

Презентация

Сабақтың ортасы

  1. 8 мин

«Білім таусылмайтын кен»

"Миға шабуыл"

-Сан аралықтары дегеніміз не?

-Сан аралығының қандай түрлерін білесіңдер?

-Қатаң теңсіздіктің шешімдер жиыны координаталық түзуде қалай кескінделеді?

-Қатаң емес теңсіздіктің сан аралығын жазу үшін қандай жақша қолданылады?

-Неліктен кесіндіде координаталық түзуде көрсетілген сандар шешімдер жиынына кіреді? - деген жабық және ашық сұрақтар қоямын.



Қосымша 1

смайликтер


9 – 18 мин

Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларды сабақтың қол жетімді оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстырамын.

«Білім таусылмайтын кен» (тест тапсырмасы) әдісі арқылы слайдтағы дұрыс жауаптармен ,тексеріп шығамын.

Жеке жұмыс

1. Берілген теңсіздік қай аралыққа тең. х>12

1. [12; +)

2. (-; 12]

3. (12; +)

4. (-; 12)

2. Берілген қос теңсіздік қай аралыққа тең. -1<х<8

1. (-1; 8)

2. (-1; 8]

3. [-1; 8]

4. (8; -1)

3. Берілген теңсіздік қай аралыққа тең. х≤-7

1. [-7; +)

2.(- ; -7]

3.(- ; -7)

4. (-7; +)

4. Координаталық түзуде берілген сәуле қай аралыққа тең.

Shape13 Shape12 Shape11 Shape10 Shape9 Shape8 Shape7 Shape6 Shape5 Shape4 Shape3 Shape2 Shape1

-3 х

1. (-; -3]

2. [-3; +)

3. (-3; +)

4. (-; -3)

5. Координаталық түзуде берілген сәуле қай аралыққа тең.

Shape23 Shape22 Shape21 Shape20 Shape19 Shape18 Shape17 Shape14 Shape15 Shape16

-

- 26 -13

1. (-26; -13]

2. (-26; -13)

3. [-13; -26)

4. [-26; 13)

6. Координаталық түзуде берілген ашық сәуле қай аралыққа тең.


Shape37 Shape36 Shape35 Shape34 Shape33 Shape32 Shape31 Shape30 Shape29 Shape24 Shape25 Shape28 Shape27 Shape26

17

  1. [17; +)

  2. (-; 17)

  3. (-; 17]

  4. (17; +)

7. Берілген сан аралығы қай координаталық аралыққа тең

  1. Shape38

  2. Shape39

  3. Shape40

  4. Shape41

8. Берілген сан аралықтарының қиылысуын тап.

1. [-4; 0]

2. (-4; 0)

3. [-4; 1)

4. (-5; 0]

Дескриптор:

  • координаталық түзудің бойынан нүктені ажыратады.

  • сан аралығын анықтайды.

  • сан аралығының қиылысуын табады

  • сан аралығының бірігуін табады


Топтық жұмыс

"Ойлан, жұптас, бөліс" әдісін қолданамын. Бұл әдісті қолдану арқылы оқушылар арасында қарым-қатынасы дамып, бірлесе отырып жұмыс жасауды үйренеді.

В деңгейі

930.

Оқулықтағы 5.20-суретте кескінделген сан аралықтарының қиылысуын және бірігуін жазыңдар.


Топтық жұмыс


Постер қорғау №934-№935 есеп (С деңгей)

1-тапсырма.

І топ

1.Сан аралығының қиылысуын тап: (-7; 5], [4; +∞) және [-1;9) Жауабы: [4;5]

2.Сан аралығының бірігуін тап: (-∞; 5], [-2; +∞) және [-1;8] Жауабы: (-∞;+∞)

ІІ топ

1.Сан аралығының қиылысуын тап: (-∞; -6], [-6; +∞) және [-6;1] Жауабы: Ø

2.Сан аралығының бірігуін тап: (-7; 5), (-1; 9) және (7;12) Жауабы: (-7;12)

ІІІ топ

1.Сан аралығының қиылысуын тап: (-8; 7), (-5; 10) және [-3;2] Жауабы: [-3;2]

2.Сан аралығының бірігуін тап: [-3; 1), [1; 5) және [5;8] Жауабы: [-3; 8]

IV топ

1.Сан аралығының қиылысуын тап: (-∞; 5], [-4; +∞) және [-2;9] Жауабы: [-2;5]

2.Сан аралығының бірігуін тап: (-8; -3), (-5; 2) және (0;10) Жауабы: (-8;10)

Дескриптор:

  • координаталық түзудің бойынан нүктені ажыратады.

  • сан аралығын көрсетеді.

  • сан аралығының қиылысуын табады

  • сан аралығының бірігуін табады

Бағалау: Тапсырмалары бірдей топтар жұмыс уақыты аяқталғаннан соң тақтада түсіндіру жұмыстарын жүргізеді

Математика

2-бөлім,

Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2015, төртінші басылымы.


















Сабақтың соңы

Үйге тапсырма: №933

КShape42

Жақсы түсіндім


ері байланыс. Өзін өзі бағалау

Shape43

Түсіндім




Shape44

Көмекті қажет етемін




Shape45

Білгім келеді





Математика

2-бөлім,


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

АКТ-мен байланыстар

Саралау тапсырмалары жұптық жұмыста және жеке жұмыстарда беріледі. Жұптық жұмыста қабілеті жоғары оқушылар өз жолдастарына көмек жұмысын ұйымдастырады.

Бағалау сабақтың барлық бөлімінде жүреді, ауызша жауап берген оқушыларды мадақтау.


Оқушылармен сергіту сәті жаттығу жұмысы жүргізіледі.


Бағалау парақшасы


Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасы

Білім таусылмайтын кен.

(Ашық тест)

Кіттаппен жұмыс

930

Топтық жұмыс

Постер қорғау

Жалпы балл

1







2







3







4







5







6










5

21 Қаңтар 2019
1330
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі