|
|
||||
|
|
Тексерілді ДОІЖО |
|||
|
Пәні: Қазақ тілі |
Мектеп: Қ.Үкібаев ЖОМ КММ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Галиева Сарсенкүл |
|||
|
Сынып 3- сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сан есім |
|||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
Сан есімді қайталап, алдыңғы сабақтарда алған білімдерін пысықтап, іс жүзінде қолдана білу дағдыларын жетілдіру. Оқушылардың тілін дамыту, сөздік қорын байыту, сауатты жазу дағдаларын жетілдіру. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Сан есім туралыбіледі. Көптеген оқушылар: Сөз таптарын ажыратады. Кейбір оқушылар: Сан есім туралы ереже шығарады |
|||
|
Тілдік мақсат |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: 1. Сан есім нешеге бөлінеді? 2. Дауысты дыбыстарға аяқталған сан есімдерге қандай жұрнақтар жалғанады? Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Реттік сан есім заттардың саналу ретін білдіреді. Неліктен? Жазылым бойынша ұсыныстар: 1. Сан есімдерді тауып, сөзбен жаз; 2. Сан есімдерді тауып, сұрақ қой; 3. Сөздердегі сан есімдердің астын сыз. |
|||
|
Алдыңғы тапсырма |
Сөз таптарын біледі |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз ) |
Ресурстар |
||
|
Басталуы. 5 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Құтты қонақ келіпті, Төріме міне еніпті. Амандасу үлкенге, Тәрбиенің басы ғой. Ал,кәнеки бәріміз, Сәлем дейік үлкенге. Сәлеметсіздерме қонақтар. Топқа бірігу. Кеспелерде сөз таптары жазылған 1-топ: Зат есім 2-топ: Етістік 3-топ: Сын есім 4-топ: Сан есім Үй тапсырмасын сұрау -Сан есім дегеніміз не? -Санесімнің сұрақтары қандай? Қызығушылығын ояту Жұмбақ өлең Бір топ бала тоғаннан Он бес балық ұстадық. Бөліскенде оларды Тиді әркімге үш балық. Сынайын бір ал сені, Бала саны қанша еді? Жауабы: бес бала Жұмбақ өлеңнен сан есімдерді табыңдар. Бір,он бес,үш,бес. Бүгінгі өтетін сабағымыз Сан есім |
Кеспелер |
||
|
Ортасы. 30 мин |
Аялдама әдісі 1-аялдама. 1-жаттығу. Ұжымдық жұмыс. Сөйлемдерді оқиды.Сан есімдерді тауып сөзбен жазады. Диалог түрінде тақтаға шығарып оқыту. 225-15-22 271-23-68 Телефон нөмірлерін жазбаша түрде жазу. Екі жүз жиырма бес,он бес,жиырма екі.Екі жүз жетпіс бір,жиырма үш,алпыс сегіз. 2-аялдама 2-жаттығу. Топтық жұмыс. Сөздерді үлгі бойынша сөз таптарына бөліп жазады. Зат есім тобы: құлпынай,сағат. Етістік тобы: жүгірді,барды. Сын есім тобы:дәмді,аласа. Сан есім тобы: елу бес, бес жүз. Сергіту сәті Қоюланып тағы бұлт Жауды жаңбыр себелеп Жапырақты жамылып, Бұға қалды көбелек 3-аялдама 3-жаттығу. Жеке жұмыс. Кім жылдам? ойыны.Сөйлемдерді көшіріп жазады.Сан есімдерді тауып сұрақ қояды. 1.Шортан,бекіре балықтары жүз жыл жасайды деген сөз бар.Сазан мен жайын қырық,қырық бес жыл жасайды. 2.Құстар сағатына жүз километр қашықтыққа ұшады. Олардың ұшу биіктігі тоғыз мың метрге жетеді екен. Жүз,қырық,қырық бес,тоғыз мың сан есімдерге қанша? сұрағы қойылады. 4-аялдама 4-жаттығу. Жұптық жұмыс. Жаздың бір күні Қыстың мың күнін асырар. Алтау ала болса, Ауыздағы кетеді. Төртеу түгел болса, Төбедегі келеді. 5-аялдама 6-жаттығу.Топтық жұмыс. Жұмбақтың шешуін табады.Қарамен жазылған сөзді сан есіммен алмастырады. Қос құлағы бұрама, Он екі белдік қынама. Оның саған қосылып, Ән салғанын сұрама. (Домбыра) Жұмбақтың шешуі болған сөзге мәтін құрастырады. Домбыра Домбыра-көне музыкалық аспап.Домбырамен ән айтады,күй шертеді.Домбыра-қос шекті болады. |
Аялдамалар суреттері автобус автобус бағдаршам |
||
|
Аяқталуы. 5 мин |
«Сәйкестендіру» әдісі бойыншы сан есімді сөздермен сәйкестендіреді. Сан есім Қараңғы , жиырма , биледі , он алты , алма , жүз , күн. |
Таратпа материалдар жұптық жұмыс |
||
|
Кері байланыс |
«Бағдаршам» әдісі |
|
||
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? «Бағдаршам» әдісімен бағалау Қызыл Сары Жасыл |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағысіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сан есімнің ережесін білді және сан есімдерді ажырата білді. Оқушылар жаңа сабақты қорытындылағанда қиындықтар туындады. Сабақ толық мақсатына жетті. Ия. |
|||
|
Қорытынды бағамдау. Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сан есім 3 сынып
Сан есім 3 сынып
|
|
||||
|
|
Тексерілді ДОІЖО |
|||
|
Пәні: Қазақ тілі |
Мектеп: Қ.Үкібаев ЖОМ КММ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Галиева Сарсенкүл |
|||
|
Сынып 3- сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сан есім |
|||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
Сан есімді қайталап, алдыңғы сабақтарда алған білімдерін пысықтап, іс жүзінде қолдана білу дағдыларын жетілдіру. Оқушылардың тілін дамыту, сөздік қорын байыту, сауатты жазу дағдаларын жетілдіру. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Сан есім туралыбіледі. Көптеген оқушылар: Сөз таптарын ажыратады. Кейбір оқушылар: Сан есім туралы ереже шығарады |
|||
|
Тілдік мақсат |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: 1. Сан есім нешеге бөлінеді? 2. Дауысты дыбыстарға аяқталған сан есімдерге қандай жұрнақтар жалғанады? Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Реттік сан есім заттардың саналу ретін білдіреді. Неліктен? Жазылым бойынша ұсыныстар: 1. Сан есімдерді тауып, сөзбен жаз; 2. Сан есімдерді тауып, сұрақ қой; 3. Сөздердегі сан есімдердің астын сыз. |
|||
|
Алдыңғы тапсырма |
Сөз таптарын біледі |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз ) |
Ресурстар |
||
|
Басталуы. 5 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру Құтты қонақ келіпті, Төріме міне еніпті. Амандасу үлкенге, Тәрбиенің басы ғой. Ал,кәнеки бәріміз, Сәлем дейік үлкенге. Сәлеметсіздерме қонақтар. Топқа бірігу. Кеспелерде сөз таптары жазылған 1-топ: Зат есім 2-топ: Етістік 3-топ: Сын есім 4-топ: Сан есім Үй тапсырмасын сұрау -Сан есім дегеніміз не? -Санесімнің сұрақтары қандай? Қызығушылығын ояту Жұмбақ өлең Бір топ бала тоғаннан Он бес балық ұстадық. Бөліскенде оларды Тиді әркімге үш балық. Сынайын бір ал сені, Бала саны қанша еді? Жауабы: бес бала Жұмбақ өлеңнен сан есімдерді табыңдар. Бір,он бес,үш,бес. Бүгінгі өтетін сабағымыз Сан есім |
Кеспелер |
||
|
Ортасы. 30 мин |
Аялдама әдісі 1-аялдама. 1-жаттығу. Ұжымдық жұмыс. Сөйлемдерді оқиды.Сан есімдерді тауып сөзбен жазады. Диалог түрінде тақтаға шығарып оқыту. 225-15-22 271-23-68 Телефон нөмірлерін жазбаша түрде жазу. Екі жүз жиырма бес,он бес,жиырма екі.Екі жүз жетпіс бір,жиырма үш,алпыс сегіз. 2-аялдама 2-жаттығу. Топтық жұмыс. Сөздерді үлгі бойынша сөз таптарына бөліп жазады. Зат есім тобы: құлпынай,сағат. Етістік тобы: жүгірді,барды. Сын есім тобы:дәмді,аласа. Сан есім тобы: елу бес, бес жүз. Сергіту сәті Қоюланып тағы бұлт Жауды жаңбыр себелеп Жапырақты жамылып, Бұға қалды көбелек 3-аялдама 3-жаттығу. Жеке жұмыс. Кім жылдам? ойыны.Сөйлемдерді көшіріп жазады.Сан есімдерді тауып сұрақ қояды. 1.Шортан,бекіре балықтары жүз жыл жасайды деген сөз бар.Сазан мен жайын қырық,қырық бес жыл жасайды. 2.Құстар сағатына жүз километр қашықтыққа ұшады. Олардың ұшу биіктігі тоғыз мың метрге жетеді екен. Жүз,қырық,қырық бес,тоғыз мың сан есімдерге қанша? сұрағы қойылады. 4-аялдама 4-жаттығу. Жұптық жұмыс. Жаздың бір күні Қыстың мың күнін асырар. Алтау ала болса, Ауыздағы кетеді. Төртеу түгел болса, Төбедегі келеді. 5-аялдама 6-жаттығу.Топтық жұмыс. Жұмбақтың шешуін табады.Қарамен жазылған сөзді сан есіммен алмастырады. Қос құлағы бұрама, Он екі белдік қынама. Оның саған қосылып, Ән салғанын сұрама. (Домбыра) Жұмбақтың шешуі болған сөзге мәтін құрастырады. Домбыра Домбыра-көне музыкалық аспап.Домбырамен ән айтады,күй шертеді.Домбыра-қос шекті болады. |
Аялдамалар суреттері автобус автобус бағдаршам |
||
|
Аяқталуы. 5 мин |
«Сәйкестендіру» әдісі бойыншы сан есімді сөздермен сәйкестендіреді. Сан есім Қараңғы , жиырма , биледі , он алты , алма , жүз , күн. |
Таратпа материалдар жұптық жұмыс |
||
|
Кері байланыс |
«Бағдаршам» әдісі |
|
||
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? «Бағдаршам» әдісімен бағалау Қызыл Сары Жасыл |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағысіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
|
Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сан есімнің ережесін білді және сан есімдерді ажырата білді. Оқушылар жаңа сабақты қорытындылағанда қиындықтар туындады. Сабақ толық мақсатына жетті. Ия. |
|||
|
Қорытынды бағамдау. Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз













