Сабақ
тақырыбы
|
Тақырып 3.1.1. Санау
жүйелері. Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне
ауыстыру.
|
Модуль /пән
атауы
|
Информатика
|
Дайындаған
педагог
|
Шыңғысова А.Қ., Мукалиева
Н.Б.
|
Күні
|
|
Курс,
топ
|
1 курс
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа сабақ
|
Міндеттер
|
Сандар жүйесінің
түрлерін ажырата
білу, сандық
жүйелерде
сандарды дұрыс жазу.
|
Мақсаты
|
Оқушыларға санау
жүйелері туралы
түсінік
беру және екілік, сегіздік,
ондық, оналтылық
санау жүйесімен
таныстыру.
|
Күтілетін нәтижелер
|
Оқушыларға санау
жүйелері туралы
түсінік және екілік,
сегіздік, ондық,
оналтылық санау
жүйесін
біледі.
|
Қажетті ресурстар
және АКТ
|
В.Г.Архипова, Р.Г.Амдамова,
Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов «Информатика» 11 сынып; қосымша
ресурстар
|
Сабақтың
барысы
|
Кезеңі / Уақыты
|
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурсы
|
-
Ұйымдастырушылық және
уәждемелік
|
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
-
Студенттермен
сәлемдесу;
-
Сабаққа қатысуын
тексеру;
Студенттерді бүгінгі сабаққа
ынталандыру.
|
Жұмыс
құралдары
Үлестірмелі
құралдар
|
Психологиялық ахуал
(7
минут)
|
Жалпы топпен
жұмыс.
Шағын
дәріс. «Миға шабуыл»
әдісін пайдаланып
білім
алушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын
ашу.
|
|
Мақсаты мен міндетін
хабарлау
|
-
Сандар
жүйесінің түрлерін
ажырата білу,
сандық жүйелерде
сандарды дұрыс
жазу.
-
Оқушыларға санау
жүйелері туралы
түсінік
беру және екілік, сегіздік,
ондық, оналтылық
санау жүйесімен
таныстыру.
|
|
-
Теориялық және
практикалық
|
2.1. Алдын ала
білім
|
Жалпы
қайталау
(10 минут)
|
Өткен тақырыпты
қайталау:
«Зымыраған сұрақтар»
әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру
Қағазға үш сұрақ жазып, ұшақ
жасайды және келесі топқа ұшырады. Ол топ сұрақтарға жауап
береді.
|
|
2.2. Жаңа материалды
зерттеу
|
30
минут
|
Жаңа тақырыпты
түсіндіру:
Шағын
дәріс
Санау жүйелері: екілік, сегіздік, ондық, он
алтылық. 2.Сандар арнайы
символдар цифрлардың көмегімен
жазылады. Сандарды жазу және атау ережелері мен әдістерінің жинағы
-санау жүйелері деп
аталады. 3. Санау жүйесінің негізі – бұл берілген
жүйедегі сандарды бейнелейтін әртүрлі таңбалар саны Цифраның
сандағы позициясы разряд деп
аталады. 4. Санау жүйелері позициялық емес Цифраның
мәні оның сандағы позициясына тәуелді емес позициялық Цифраның мәні
оның тұрған орнына байланысты
өзгереді 5. ПОЗИЦИЯЛЫҚ ЕМЕС САНАУ ЖҮЙЕСІ Позициялық
емес санау жүйесінің түрлері: ерте гректің бестік, мысырлық,
славяндық санау жүйелері. Римдік санау жүйесі – сандарды жазу үшін
латын алфавитінің әріптері қолданылады: 1- әрбір үлкен санның сол
жағына жазылған таңба сол саннан алынып тасталады; 2- әрбір үлкен
санның оң жағына жазылған таңба сол санға қосылады. Сандарды жазу
үшін екі ереже қолданылады:
IX 9 = 10
-1 XII 12 = 10 + 1 +
1 6. Римдік санау жүйесінің негізінде 1 саны
үшін І белгісі (бір саусақ), 5 саны
үшін V (ашылған алақан) белгісі,
10 саны үшін Х (айқасқан алақандар) белгісі, ал 100, 500 және 1000
сандарын өрнектеу үшін сәйкес латын сөздерінің
(centum –
жүз, demimille – мыңның
жартысы, mille – мың) алғашқы әріптері
қолданылады. Римдік цифрлар I 1 V 5 X 10 L 50 C D M 100
500 1000
|
1.Электронды
оқулық
2. Интерактивті
тақта
3.Бейнефильмдер,
аудиожазбалар, презентациялар
|
2.3. Жаңа білімді практикада
қолдану
|
20
|
Топтық
жұмыс
1-тапсырма
«Шахмат»
әдісі
Шахмат тақтасының суретін
пайдалану арқылы оқушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын кезекпен
жазады, кейін ой бөліседі.
-
Санау жүйесі дегеніміз не?
-
Ол қандай топтарға бөлінеді?
-
Позизиялық санау жүйесі дегеніміз
не?
-
Позизиялық емес санау жүйесі
дегеніміз не?
|
Үлестірмелі құралдар
|
2
тапсырма
1.Санау жүйесі неше түрге
өлінеді?
2.10-дық санау жүйесінен 2-ік
санау жүйесіне қалай ауыстырамыз.
3.8-дік санау жүйесінен 2-ік
санау жүйесіне қалай ауыстырамыз.
10-дық санау жүйесімен 8-дік
санау жүйесіне ауыстырғанда қандай айырмашылық
бар.
Жеке
жұмыс
3-тапсырма
1) Ондық сандарды сегіздік
санау жүйесіне ауыстырыңдар.
а)32210
б)40210
в)60510
2) Сегіздік сандарды кестені
пайдаланып екілік санау жүйесіне ауыстырыңдар:
а)3228
б)4028
в)6058
3) Оналтылық сандарды екілік
санау жүйесіне ауыстыр.
а)32216
б)40216
в)60516
|
Қалыптастырушы бағалау. Бағдаршам әдісі
1 .Қызыл
түс-түсінбедім
2.Сары
түс-толық ақпарат алмадым, сұрағым бар
3.Жасыл түс-түсіндім,
ұнады
|
-
Сабақ бойынша рефлексия
|
6
|
Кері
байланыс: «Бағалау терезесі»
Терезе
төрт бөліктен тұрады.
-
«Маған
бәрі де түсінікті»
-
«Сұрақтар
пайда болды»
-
«Мен есте
сақтадым»
-
«Түсінбедім»
Осы жоғарыдағы аталған
сұрақтарға жауаптарын бере отырып, оқушылардың тақырыпты
меңгергендігін анықтауды жоспарлаймын.
|
|
-
Үй
тапсырмасы
|
5 минут
|
Үйге
тапсырма:
Екілік санау жүйесін ондық санау жүйесіне
аудару
|
|
Бағалау
5 минут
|
Шахмат тақтасының суретін
пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын
стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген
сабақтан алған білімі қорытындыланады.
|
|