Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сандар тізбегі, оның берілу тәселдері және қасиеттері, 9-сынып, Алгебра
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 9.2А Тізбектер |
Мектеп: «№9 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Боздакова Алия Аскаровна |
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
Сандар тізбегі, оның берілу тәсілдері және қасиеттері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.3.1 сандар тізбегі туралы түсінік болу 9.2.3.2 тізбектің n-ші мүшесін табу, мысалы: ; |
|
Сабақтың мақсаты |
сандар тізбегін тұжырымдайды және тізбектің n-ші мүшесін таба алады |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Тізбек, натурал жиында анықталған функция, тізбектің бірінші мүшесі және n-ші мүшесі, тізбектің берілу тәсілдері, графиктік, аналитикалық және рекуренттік тәсілдер, Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Тізбек графиктік түрде берілген дейді, егер - Тізбек аналитикалық түрде берілген дейді, егер – Тізбек рекуренттік түрде берілген дейді, егер - |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқи алу дағдысы, өздігімен ақпарат іздестіру, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға бейімделу, мәселелерді шеше білу, топта, жұпта жұмыс жасау, өз уақытын тиімді ұйымдастыра білу негізінде еңбек, шығармашылық, сыни ойлау құндылықтары қалыптасады. |
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, биология, география, тарих |
|
Алдыңғы білім |
Натурал сандар, тізбек, функция, функцияның берілу тәсілдері туралы білімі бар |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 3 минут |
Ұйымдастыру бөлімі: Ширату жаттығу. Тақтада логикалық тапсырма ұсынылады. «Бактерия әр секунд сайын екіге бөлінеді. Егер бір бактерияны пробиркаға салатын болса, сегіз секундтан кейін, бактериялар саны қанша болады?» Оқушыларға әр секунд сайын бактерия саны қаншаға артып отыратынын анықтатып, заңдылығына назар аудартамын. Оқушылармен бірлесіп сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Саралау. Диалог. |
ҰБТ.Математика. Талапкерге көмек. |
||
Сабақтың ортасы 5 минут 15 минут 5 минут 6 минут 3 минут |
(МК) Жаңа ұғымды меңгеру. «Ақпарат алмасу» әдісі. Жаңа тақырып бойынша негізгі түсініктер мен ұғымдарды енгізіледі, тақтада слайд арқылы ұсынылады: Егер әрбір натурал санға қандай да бір нақты сан сәйкес келетіндей ереже бар болса, онда , ... сандық тізбек берілген дейміз. - тізбектің мүшесі, n – оның нөмірі деп аталады. ( ) – тізбектің белгіленуі. Оқушылардан күнделікті өмірде кездесетін ретімен нөмірлеуге болатын мысалдар келтіру сұралады (көшедегі үйлер, апта күндері, мектептегі сыныптар және т.б). Оқушыларға сандық тізбектің берілу тәсілдері схемалық түрде ұсынылады:
формуламен баяндалып кестемен графикпен Әр түріне қысқаша мысалдар келтіріледі. Тақырыпты өздіктерінен меңгеру мақсатында, сыныптағы оқушыларды «Мозайка» әдісі бойынша үш топқа бөлемін. Оқушыларға қабілеттілігін, өзара қарым-қатынасы мен сынып тепе-теңдігін сақтай отырып, қиынды қағаздар таратылады, қағаздарды сәйкесінше қою арқылы олар сөз құрастырып, өз тобының атымен танысады. Әр топқа 4-5 оқушыдан отырғызылады. 1-топ: «Өспелі» 2-топ: «Кемімелі» 3-топ: «Тұрақты» ТЖ. «Айналмалы бекет» әдісі. Сараланған тапсырма. Әр топқа сараланған тапсырмалардан құралған үлестірме материалдары таратылады. Топ мүшелері тапсырмаларды қажеттілігіне қарай бөліп алады. 1-топ: «Өспелі» тобы.
2-топ: «Кемімелі» тобы.
3-топ: «Тұрақты» тобы.
Дескриптор: - тізбектің алғашқы n-ші мүшесін табады. - тізбектің ізделінді мүшесін анықтайды; ҚБ. «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды. (Ұ) Бейнеролик көрсету. «Сандық тізбек» тақырыбын өмірмен байланыстыра отырып, оқушыларға ғажап сандар - «Фибоначчи сандары» туралы бейнеролик көрсетіледі. Бұл бейнеролик арқылы оқушылар Фиббоначчидің ойлап тапқан сандық тізбегімен танысады, жан-жақты білімдерін кеңейтеді.
ЖЖ. «Сызбаны сөйлет» әдісі Cараланған тапсырма. Сурет бойынша тізбектің өспелі, не кемімелі екендігін анықтаңыздар:
Дескриптор: - тізбектің берілу тәсілін анықтайды; - өспелі тізбекті анықтайды ; - кемімелі тізбекті анықтайды; ҚБ:«Плюс-минус-ұсыныс» әдіс арқылы жүзеге асады. Жұптар өзара бағаланады.
(Ж) «Жеке ой түйіні»
әдісі Дескриптор: - n-ші мүшесін формуласын қолданады ; - тізбектің мүшесін табады; - жауабын негіздейді. ҚБ. Өзін-өзі бағалау |
Г.Н.Солтан, А.Ж.Жумадилова «Алгебра 9 сынып», «Келешек-2030», 2019, 95-бет http://keleshek-2030.kz/books/algb_9k.php
Г.Н.Солтан, А.Ж.Жумадилова, Алгебра 9 сынып, «Келешек-2030», 2019, 96- бет
«ОЖСБ-ға дайындық оқу-әдістемелік құралы», Ұлттық тестілеу орталығы, 2012ж, 36-бет |
||
Сабақтың соңы 3 минут |
Сабақ соңында оқушылармен «Табыс сатысы» әдісі бойынша кері байланыс жүргізіледі. 1-саты.: Мен ...............білемін 2-саты : Мен ............ түсінемін 3-саты : Мен ............. жасай аламын
Үйге оқулықтан өз бетімен орындауға екі тапсырма беріледі. Тапсырманы орындау үшін нұсқау беріледі.
( ): 2; -1; 5; -2; 9; -3; 15; -4. ( ): 3; 0; -3; -6; -9; -12; -15.
=2-3n =50-7n = = |
770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |