№9 ЖОББМ КММ
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Тукенова С.К
|
Пәні:
математика
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Күні: 4
А
|
Миллиондар класы.Сандарды
дөңгелектеу
|
Оқу
мақсаттары
|
4.1.1.4 - санаудың ірі бірлігі
– миллионды құрастыру миллиард көлемінде санау, жазу,
салыстыру,дөгелектеу.
|
Сабақ
мақсаты
|
Оқушылардың 1000000 көлемінде
берілген есептер туралыбілімдерін кеңейту, ауызшаесептеу тәсілдері
туралым ағлұмат беру
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылардың 1000000
көлеміндегі ауызша есептер шығару іскерліктерін қалыптастырады.
Жаңа білімді түсінеді. Милиондар класымен
танысады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Дағдыларын
дамыту:
1000000 көлеміндегі сандарды
тура және кері ретпен оқу.
Пәндік лексика және
терминология:
Үштаңбалы санның графикалық
үлгісі, разрядтық қосылғыштардың қосындысы.
Қарапайым теңсіздік, қарапайым
теңсіздіктердің көптеген шешімдері, сандар
сәулесі.
|
Сабақта диалог/жазу үшін
пайдаланылатын тіл.
Талқылау:
|
Разряд деген
не?
Разрядты қосылғыштардың
қосындысы түріндегі санды ал.
Көптеген теңсіздіктің
шешімдерін сандар сәулесінде белгіле.
|
Жазылым:
|
Сандар сәулесін сызу, ауданын
штрихтау, теңсіздік шешімі болатын үштаңбалы сандарды
жазу.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-
жұптық және топтық жұмыстар
орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға дегени
құрмет;
-
топтық жұмыстарды орындау
барысындағы ынтымақтастық;
-
өз пікірін білдіру барысындағы
ашықтық;
-
топтық жұмыстар, кретаивті
шығармашылық ізденістер барысындағыеңбек және
шығармашылық;
|
АКТ
қолдану
дағдылары
|
Осы сабақ барысында
оқушыларинтербелсенді тақтаны қолданады.
|
Пәнаралық
байланыс
|
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланғаніс-әрекет
|
Қоры
|
0-3мин
|
Ынталандыру.
Жер көлемі аймағындағы жыл
сайын болатын ерекшеліктер – бұл климат, немесе ауа райының
тәртібі. Климат ауа райына қарағанда тұрақты. Белгілі бір елді
мекенге оны бірақ рет суреттейді, ал ауа райы күнде өзгереді. Ауа
райы — бұл климаттың белгілі бір күнге немесе мезгілге арналған
болжамы.
Яғни климат – бұл қалыпты
жағдай. Климаттық нормадан ауа райының ауытқуы климаттың өзгерісі
ретінде қарала алмайды, мысалы өте суық қыс климаттың сууын
айтпайды. Климаттың өзгеріске ұшырауын он жыл көлемінде бақылап,
атмосфера өзгерісін байқаған жағдайда ғана айта
алады.
|
1-слайд
|
4-6мин
|
«Түймедақ»
әдісімен:
-Разряд және класс деген
сөздер сендерге таныс па?
Геометриялық фигуралар туралы
не білеміз?
Суреттерін көрсетіп отырып
фигуралар туралы білімін тексеру.
Көп таңбалы сандарды көрсету
арқылы сандардың оқылуын, әр разрядтың атауын
айтқызу.
(Ұ)Өзектендіру.
Тексеру үшін математикалық
диктант жазу.
Жаз және мына сандарды
оқы:
2 жүздік
8 ондық
3 бірлік
5 жүздік
0 ондық
1 бірлік
4 жүздік 6 ондық 0
бірлік
7 жүздік 0 ондық 0
бірлік
Ары қарай оқулықтағы
1-тапсырма орындалады. Оқушылар тек ондық, бірлік не бірлік
жетіспейтін үш таңбалы сандарды жазып алады және берілген ауа райы
құбылыстарының қайсысы жауын-шашынға жататынын
біледі.
Оқу мақсаттарымен
танысу
|
Оқулық
2-слайд
4-слайд
|
Сабақ
ортасы
2 мин
4-5мин
2 мин
2-3мин
|
Ауызша тапсырмалар беру арқылы
түсініктерін нақтылау.
Мысалы: 4852,
50426,4263,450603,20530 деген сандардағы 2 саны нені
білдіреді?
58 жүздік,123 ондық,402
мыңдық,7025 бірліктен тұратын сандарды
ата.
Разрядтар мен
кластар
Математикалық
диктант:
- 5 ондық мыңнан және 50
бірліктен тұратын сан; (50050)
-25 ондықтан және 9бірліктен
тұратын сан(259);
- 1 жүздік мыңнан ,2 бірлік
мыңнан және 8 ондықтан тұратын санды
жаз(102080):
Топтық
жұмыс
1
топ
738*213=157194 664*102=67728
12320/32=385
71720/440=163 275*275=75625
906*426=385956
52008/12=4334 826314/123=671
106*354=37524
806*907=731042 13568/16=848
824964/294=2806
2
т
2т
2топ Сандарды
оқы:
Мыңдар класы(II
класс)
|
Бірліктер
класы(Iкласс)
|
Жүздік
мыңдар
|
Ондық
мыңдар
|
Бірлік
мыңдар
|
Жүздік-
тер
|
Ондық-
тар
|
Бірлік-
тер
|
3
|
2
|
0
|
4
|
5
|
8
|
|
4
|
8
|
0
|
0
|
7
|
6
|
0
|
9
|
5
|
4
|
0
|
7
|
7
|
1
|
5
|
0
|
9
|
|
|
7
|
9
|
0
|
3
|
3 топ Берілген сандарды
жаз
.№
|
Сандарды жаз
|
Сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы
түрінде жаз
|
1.
|
4 мыңдық, 5 ондық, 7
бірлік
|
4 000 + 000 + 50 + 7 = 4
057
|
2.
|
30 мыңдық, 4 жүздік, 2
бірлік
|
30 000 + 400 + 00 + 2 =
30 402
|
3.
|
2
жүздік
|
200
|
4.
|
7 жүздік, 5 ондық, 6
бірлік
|
700 + 50 + 6 =
756
|
5.
|
9
жүздік
|
900 + 00 + 0 =
900
|
6.
|
3 897 – нің алдындағы
сан.
|
3 000 + 800 + 90 + 6 =
3 896
|
7.
|
9 389 – дан кейінгі
сан
|
9 000 + 300 + 90 + 0 = 9
390
|
8.
|
7 мыңдық 9 жүздік, 5
бірлік
|
7 000 + 900 + 00 + 5 = 7
905
|
9.
|
3
мыңдық
|
3 000 + 00 + 0 = 3
000
|
|
|
|
10.
|
2 мыңдық 5
жүздік
|
2 000 + 500 + 00 +0
=2
|
|
|
|
|
|
|
Оқытудың мақсаты
бой |