|
Қысқаша мерзімді жоспары |
Машықкердің аты жөні: Алтыбаева Динара |
||
|
Пән: |
Көркем еңбек |
||
|
Күні:30.09.2020ж |
Мектеп: «Қарақол орта мектеп бақшасы» КММ |
||
|
Сынып: 7а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Сәндік- қолданбалы өнер |
||
|
Сабақ мақсаты: |
Мақсаты: Бояудың көмегімен бұйымның әр-бір формасын және де өзіндік түстерін қолана білуді,матаға сурет салуды,түстерін таңдай білуді. Дамытушылық: Баланың ой- өрісін,ойлау қабілетін дамыту Тәрбиелілік: Оқушыны әсемдікке,көркемдікке,өзін таза ұстауға тәрбиелеу |
||
|
Көрнекілік: |
А4,мата,акварел,гуаш,қара карандаш,стикерлер |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Сабақтың жоспаранған уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурсстар |
|
|
Психологиялық ахуал 5 мин |
«пих-пах» психологиялық ойын |
Оқушылар мұғалім айтқандай шеңберге тұрады,мұғалім екі баланын есімін атағанда екеуіде пих-пах деу керек кім бірінші айтады сол жеңеді ал,жеңілген қарсылас ойыннан шығады. |
|
|
Теориялық түсінік 10 мин |
Сән және қолданбалы өнер - сән өнерініңбір саласы, тұрмыска кажетті көркем, жиһаздық заттарды жасайтын шығармашылық түрі. Негізінен, түрлі үй жиһаздарын (жиһаз, зергерлік ою-өрнекпен әшекейленген заттар, тіршілікке қажетті сәндік құрал-жабдықтар, сувенирлер, құмыра, сый кеселер, т.б.) жасайды. Қазақстанның ежелгі шеберлерінің ыдыстарға салған өрнектері.Ағаш ыдыстарға бояумен өрнек салып, әшекейлеу Қазақстанда бұрыннан пайда болды.Сурешілер сурет салуға әртүрлі мәдениеттің өзара кірігу дәрежесімен қазақтың ою мотивтерін пайдаланған. Қазақтың той және мерекелерінде көркем өрнекпен әшекейленген ыдыстардан қымыз ішуге болады.Ою-өрнек түстерінің үйлесімділігі маңызды олар белгілі бір реттілікпен орналасуы тиіс.Композицияға байланысты түс пен сурет таңдалады.Қазақстанда ою- өрнектермен безендірілген алғашқы қыш құмыра бұйымдары б.з.д. төртінші мыңжылдықта неолит кезеңінде Қазақстанның оңтүстік өңірінің қалаларында пайда болған. Қыш құмыралар жасау өнері кеңінен таралған, бұйымдар ою -өрнектер безендірілген отырып өндірілен. Қыш құмыралар көбінесе қара бояумен боялған сондықтан ою- өрнектердің контурлары айқын көрінеді. Батик-матаға сурет салу өнері. Батиктің бірнеше түрі болады: салқын, ыстық, көркем бедер салу, еркін өрнек, түйінді батик. Резервтеу барысында матаның боялмайтын жерлері бояудың кенепке жойылуын шектейтін арнайы қоспамен көмкеріледі.Ол матаға сіңеді де оның жекелеген жерлерін бояу әсерінен қорғайды. Салқын батик: резервті тұйықталған салқын түрде түсіріп соның төңірегінде бояумен көркем сурет салуды тұспалдайды. Ыстық батик: Балқытылған резерв сурет сұлбасына түсіріледі немесе кенептің жекелеген жерлерін жабады. Матада еркін өрнек салу: Бастапқы сурет бояумен салынады, резерв тек соңғы өңдеу барысында қолданылады. Көркем бедер салу: матаға өрнек салу барысында алдын ала дайындалған ағаш қалыпқа қою бояуды жағады да қосымша басып түсіреді яғни суретті матаға тығыздайды. Хохлама- ағашқа салынған сәнді өрнек. Дәстүрлі хохлама өрнегі өсімдіктерді қойбүлдірген мен шетен жидектері,бүршік, атқан бұтақтарды бейнелейді. Құстар балықтар және т.б. бейнелер сирек кездеседі. Гжель- керамика,фарфор, керамикалық бұйымдарды безендіру.Гжельде балшықтың түрлі сұрыптары он жетінші ғасырларда өндіріле бастады.Ыдыстар адамдар мен хайуандар мүсіні ашықжасыл, сары, қызыл, бояулармен салынатын. |
Көркем өрнек(Қыз балаларға арналған) Авторлары:Р.Ш Алимсаева, И.А Развинкова, О.С Лосенко, Е.Е Велькер https://kk.m.wikipedia.org/wik https://infourok.ru/saba-zhospari-olner-sndikoldanbali-ner-elementterini-trleri-1027780.html |
|
|
Практикалық бөлім 20 мин |
Оқушыларға құрал-жабдықтарды таратып берілді. Оқушыларға батик жасау жолын үйрету. |
Акварель,карандаш,А4, мата |
|
|
Бағалау 2мин |
Бағалау парағы |
Бағалау парағы |
|
|
Үйге тапсырма 1мин |
Үйге тапсырма батик жасау Тақырыбы: матаға гүл салу |
Күндеікке жазып алу |
|
|
Рефлекция 1мин |
Көңіл күй смайлдары |
смайликтер |
|
|
Қорытынды 1мин |
Балалар сабақ бойы өткен тақырыбымызды талдайды |
|
|
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министірлігі
Шығыс Қазақстан облысы білім басармасы
«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КММ

Бекітемін:_____
Колледж әдіскері: Оразбаев.Р.А
Келісемін:______
Пән мұғалімі:Аралбаева.Ш.К
«Қарақол орта мектеп бақшасы»
Тақырыбы:Сәндік-қолданбалы өнер
Машықкер:Алтыбаева Динара
Сыныбы:7а
Баға:____
Семей-2020
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сәндік -қолданбалы өнер
|
Қысқаша мерзімді жоспары |
Машықкердің аты жөні: Алтыбаева Динара |
||
|
Пән: |
Көркем еңбек |
||
|
Күні:30.09.2020ж |
Мектеп: «Қарақол орта мектеп бақшасы» КММ |
||
|
Сынып: 7а |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Сәндік- қолданбалы өнер |
||
|
Сабақ мақсаты: |
Мақсаты: Бояудың көмегімен бұйымның әр-бір формасын және де өзіндік түстерін қолана білуді,матаға сурет салуды,түстерін таңдай білуді. Дамытушылық: Баланың ой- өрісін,ойлау қабілетін дамыту Тәрбиелілік: Оқушыны әсемдікке,көркемдікке,өзін таза ұстауға тәрбиелеу |
||
|
Көрнекілік: |
А4,мата,акварел,гуаш,қара карандаш,стикерлер |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Сабақтың жоспаранған уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурсстар |
|
|
Психологиялық ахуал 5 мин |
«пих-пах» психологиялық ойын |
Оқушылар мұғалім айтқандай шеңберге тұрады,мұғалім екі баланын есімін атағанда екеуіде пих-пах деу керек кім бірінші айтады сол жеңеді ал,жеңілген қарсылас ойыннан шығады. |
|
|
Теориялық түсінік 10 мин |
Сән және қолданбалы өнер - сән өнерініңбір саласы, тұрмыска кажетті көркем, жиһаздық заттарды жасайтын шығармашылық түрі. Негізінен, түрлі үй жиһаздарын (жиһаз, зергерлік ою-өрнекпен әшекейленген заттар, тіршілікке қажетті сәндік құрал-жабдықтар, сувенирлер, құмыра, сый кеселер, т.б.) жасайды. Қазақстанның ежелгі шеберлерінің ыдыстарға салған өрнектері.Ағаш ыдыстарға бояумен өрнек салып, әшекейлеу Қазақстанда бұрыннан пайда болды.Сурешілер сурет салуға әртүрлі мәдениеттің өзара кірігу дәрежесімен қазақтың ою мотивтерін пайдаланған. Қазақтың той және мерекелерінде көркем өрнекпен әшекейленген ыдыстардан қымыз ішуге болады.Ою-өрнек түстерінің үйлесімділігі маңызды олар белгілі бір реттілікпен орналасуы тиіс.Композицияға байланысты түс пен сурет таңдалады.Қазақстанда ою- өрнектермен безендірілген алғашқы қыш құмыра бұйымдары б.з.д. төртінші мыңжылдықта неолит кезеңінде Қазақстанның оңтүстік өңірінің қалаларында пайда болған. Қыш құмыралар жасау өнері кеңінен таралған, бұйымдар ою -өрнектер безендірілген отырып өндірілен. Қыш құмыралар көбінесе қара бояумен боялған сондықтан ою- өрнектердің контурлары айқын көрінеді. Батик-матаға сурет салу өнері. Батиктің бірнеше түрі болады: салқын, ыстық, көркем бедер салу, еркін өрнек, түйінді батик. Резервтеу барысында матаның боялмайтын жерлері бояудың кенепке жойылуын шектейтін арнайы қоспамен көмкеріледі.Ол матаға сіңеді де оның жекелеген жерлерін бояу әсерінен қорғайды. Салқын батик: резервті тұйықталған салқын түрде түсіріп соның төңірегінде бояумен көркем сурет салуды тұспалдайды. Ыстық батик: Балқытылған резерв сурет сұлбасына түсіріледі немесе кенептің жекелеген жерлерін жабады. Матада еркін өрнек салу: Бастапқы сурет бояумен салынады, резерв тек соңғы өңдеу барысында қолданылады. Көркем бедер салу: матаға өрнек салу барысында алдын ала дайындалған ағаш қалыпқа қою бояуды жағады да қосымша басып түсіреді яғни суретті матаға тығыздайды. Хохлама- ағашқа салынған сәнді өрнек. Дәстүрлі хохлама өрнегі өсімдіктерді қойбүлдірген мен шетен жидектері,бүршік, атқан бұтақтарды бейнелейді. Құстар балықтар және т.б. бейнелер сирек кездеседі. Гжель- керамика,фарфор, керамикалық бұйымдарды безендіру.Гжельде балшықтың түрлі сұрыптары он жетінші ғасырларда өндіріле бастады.Ыдыстар адамдар мен хайуандар мүсіні ашықжасыл, сары, қызыл, бояулармен салынатын. |
Көркем өрнек(Қыз балаларға арналған) Авторлары:Р.Ш Алимсаева, И.А Развинкова, О.С Лосенко, Е.Е Велькер https://kk.m.wikipedia.org/wik https://infourok.ru/saba-zhospari-olner-sndikoldanbali-ner-elementterini-trleri-1027780.html |
|
|
Практикалық бөлім 20 мин |
Оқушыларға құрал-жабдықтарды таратып берілді. Оқушыларға батик жасау жолын үйрету. |
Акварель,карандаш,А4, мата |
|
|
Бағалау 2мин |
Бағалау парағы |
Бағалау парағы |
|
|
Үйге тапсырма 1мин |
Үйге тапсырма батик жасау Тақырыбы: матаға гүл салу |
Күндеікке жазып алу |
|
|
Рефлекция 1мин |
Көңіл күй смайлдары |
смайликтер |
|
|
Қорытынды 1мин |
Балалар сабақ бойы өткен тақырыбымызды талдайды |
|
|
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министірлігі
Шығыс Қазақстан облысы білім басармасы
«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КММ

Бекітемін:_____
Колледж әдіскері: Оразбаев.Р.А
Келісемін:______
Пән мұғалімі:Аралбаева.Ш.К
«Қарақол орта мектеп бақшасы»
Тақырыбы:Сәндік-қолданбалы өнер
Машықкер:Алтыбаева Динара
Сыныбы:7а
Баға:____
Семей-2020
шағым қалдыра аласыз













