Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: математика Мектеп: Т.Жүргенов атындағы №136 мектеп-лицейі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 С бөлімі. Теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Қосу кестесін қолдану. Есептер Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Қарапаева Сынып: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
2.1. Санды және әріпті өрнектер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.1.1. Санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма, теңдік, теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу) |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындайды:
Көптеген оқушылар орындайды:
Кейбір оқушылар орындайды:
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Әріпті өрнек – буквенное выражение - Letter lineСанды өрнек – числовое выражение - Number lineЛатын әріптері транскрипциясының кестесі: а — [а], b — [бэ], с — [ц], d — [дэ], x — [икс], y — [игрек]; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір – бірінің пікірін тыңдауға құрметтеу, топтық,жұптық жұмыста тапсырманы ынтымақтастықпен орындауға баулу. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|
Бастапқы білім |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері 40 минут |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық ахуал .
Сендердің көңіл – күйлерің қалай ?
☺(жақсы) |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Кіріспе тапсырма: Әр топқа ламинатталған қағаздар мен сурет салатын маркерлерді таратып беремін. Топ оқушыларына кестені көрсетіп таныстырамын. Оқушыларға бос торкөздерге өрнек құрастыруды түсіндіремін.
-Мына бос торкөздердің орнына қандай сандарды қоюға болады? -Сендер қалай ойлайсыңдар? -Ал мына бос тор көздердің орнына ше? (қорытындылаймыз) Бос торкөздердің орнына латын әліпбиінің кіші әріптерін (a, b, c ,d ,x, y) жазуды ұсынамын. -Жазу барысында латын әліпбиінің әріптерінің айтылуына балалардың назарын аударамын. -Біз қандай жазу жаздық? (өрнек) - Егер өрнек әріптен, саннан және арифметикалық амалдардың белгілерінен тұрса,оны қалай атайды? - Сендер қалай ойлайсыңдар? -Арифметикалық амал белгілерінің көмегімен байланысқан әріптер мен сандардан құралған өрнектерді әріпті өрнектер деп атаймыз Мысалы: 5+х, 4+у 8-а Кері байланыс - Жазу барысында қандай латын әріптерімен таныстық - Санды және әріпті өрнектерде қандай өзгерістер болды. «Көңіл-күй смайликтері» арқылы әр топ өздерін бағалайды.
Оқушыларды 3 топқа топқа бөлемін Мақсаты: Оқушыларға теңдік, теңсіздік, өрнек ұғымдарын түсіндіру барысында Теңдік (5=5 8=8 10=10 3=3) Теңсіздік (6<8 9>6 10>6 ) Өрнек (2+5 7+3 2+5 6+3)
1-топ « Теңдік» 1-тапсырма:«Балық қаңқасы» әдісі арқылы әріпті және санды өрнектерді ажыратыңдар.10 000 – b; 25-13; 19-5; a + 8729; а+с; 45+12, а+12, 4х 2-топ. «Теңсіздік» Санды және әріпті өрнектер құрастырып жаз. Өрнектерді әр түрлі тәсілмен оқы.
3-топ.«Өрнек» Тапсырма: Әріпті және санды өрнектерді сәйкестендіреді.
3+6 а+9 а+5 10+20 9+8 у+23
Әріпті өрнек Санды өрнек
80-10 7-2 В+ 7 25-8
Кері байланыс. -Әріпті және санды өрнектерді қалай ажыраттық ? -Тапсырманы орындау қиын болды ма? -Әріпті өрнек пен санды өрнекте қандай айырмашылық бар? Бағалау Әр топ келесі топты смайликтер арқылы бағалайды.
Біз өнерлі баламыз. (өзін
көрсетеді)
Тапсырма х ═ 20 деп алып, балақайдың қолындағы өрнектердің мәнін тап.
- Өрнектің мәнін қай санның көмегімен таптың ? -Тапсырманы орындау қиын болды ма? -Әріпті өрнек пен санды өрнекте қандай айырмашылық бар? Бағалау . «Сағат тілі» әдісі
1-тапсырма
Дескриптор -Санды өрнекті анықтайды және дұрыс оқиды; -Әріпті өрнекті анықтайды және дұрыс оқиды; -Теңдікті анықтайды және дұрыс оқиды.
|
Ламинатталған плакат, маркер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
-Бүгінгі сабақтан нені үйрендік? -Бүгінгі сабақта саған қандай тапсырманы орындаған ұнады? Неге? - Бүгінгі сабақта сен топта немесе жұпта кімге көмектестің ? Саған кім көмектесті ? |
|
||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыға қосымша тапсырма беріледі. «Өрнектерді салыстыру және салыстыру таңбасын қою» Қабілеті төмен оқушыға қосымша тапсырма беріледі. «Әріптің орнына сәйкес келетін санды тауып, қорша.»
|
«Смайлик» «Бас бармақ », «Сағат тілі» «Өзін – өзі бағалау» «Табыс сатысы»
|
Партада дұрыс отыруды,қаламсаппен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтауды ескертемін. |
||||||||||||||||||
|
Саралауға арналған тапсырмалар Қабілеті төмен оқушыларға арналған тапсырма Тапсырма Өрнектерді салыстыр. Бос торкөзге салыстыру таңбасын қой.
Қабілеті жоғары оқушыға арналған тапсырма
Тапсырма Әріптің орнына сәйкес келетін санды тауып, қорша.
|
||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санды және әріпті өрнектер
Санды және әріпті өрнектер
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: математика Мектеп: Т.Жүргенов атындағы №136 мектеп-лицейі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 С бөлімі. Теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Қосу кестесін қолдану. Есептер Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Қарапаева Сынып: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
2.1. Санды және әріпті өрнектер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.1.1. Санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма, теңдік, теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу) |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындайды:
Көптеген оқушылар орындайды:
Кейбір оқушылар орындайды:
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Әріпті өрнек – буквенное выражение - Letter lineСанды өрнек – числовое выражение - Number lineЛатын әріптері транскрипциясының кестесі: а — [а], b — [бэ], с — [ц], d — [дэ], x — [икс], y — [игрек]; Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір – бірінің пікірін тыңдауға құрметтеу, топтық,жұптық жұмыста тапсырманы ынтымақтастықпен орындауға баулу. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану |
|
Бастапқы білім |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері 40 минут |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Психологиялық ахуал .
Сендердің көңіл – күйлерің қалай ?
☺(жақсы) |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Кіріспе тапсырма: Әр топқа ламинатталған қағаздар мен сурет салатын маркерлерді таратып беремін. Топ оқушыларына кестені көрсетіп таныстырамын. Оқушыларға бос торкөздерге өрнек құрастыруды түсіндіремін.
-Мына бос торкөздердің орнына қандай сандарды қоюға болады? -Сендер қалай ойлайсыңдар? -Ал мына бос тор көздердің орнына ше? (қорытындылаймыз) Бос торкөздердің орнына латын әліпбиінің кіші әріптерін (a, b, c ,d ,x, y) жазуды ұсынамын. -Жазу барысында латын әліпбиінің әріптерінің айтылуына балалардың назарын аударамын. -Біз қандай жазу жаздық? (өрнек) - Егер өрнек әріптен, саннан және арифметикалық амалдардың белгілерінен тұрса,оны қалай атайды? - Сендер қалай ойлайсыңдар? -Арифметикалық амал белгілерінің көмегімен байланысқан әріптер мен сандардан құралған өрнектерді әріпті өрнектер деп атаймыз Мысалы: 5+х, 4+у 8-а Кері байланыс - Жазу барысында қандай латын әріптерімен таныстық - Санды және әріпті өрнектерде қандай өзгерістер болды. «Көңіл-күй смайликтері» арқылы әр топ өздерін бағалайды.
Оқушыларды 3 топқа топқа бөлемін Мақсаты: Оқушыларға теңдік, теңсіздік, өрнек ұғымдарын түсіндіру барысында Теңдік (5=5 8=8 10=10 3=3) Теңсіздік (6<8 9>6 10>6 ) Өрнек (2+5 7+3 2+5 6+3)
1-топ « Теңдік» 1-тапсырма:«Балық қаңқасы» әдісі арқылы әріпті және санды өрнектерді ажыратыңдар.10 000 – b; 25-13; 19-5; a + 8729; а+с; 45+12, а+12, 4х 2-топ. «Теңсіздік» Санды және әріпті өрнектер құрастырып жаз. Өрнектерді әр түрлі тәсілмен оқы.
3-топ.«Өрнек» Тапсырма: Әріпті және санды өрнектерді сәйкестендіреді.
3+6 а+9 а+5 10+20 9+8 у+23
Әріпті өрнек Санды өрнек
80-10 7-2 В+ 7 25-8
Кері байланыс. -Әріпті және санды өрнектерді қалай ажыраттық ? -Тапсырманы орындау қиын болды ма? -Әріпті өрнек пен санды өрнекте қандай айырмашылық бар? Бағалау Әр топ келесі топты смайликтер арқылы бағалайды.
Біз өнерлі баламыз. (өзін
көрсетеді)
Тапсырма х ═ 20 деп алып, балақайдың қолындағы өрнектердің мәнін тап.
- Өрнектің мәнін қай санның көмегімен таптың ? -Тапсырманы орындау қиын болды ма? -Әріпті өрнек пен санды өрнекте қандай айырмашылық бар? Бағалау . «Сағат тілі» әдісі
1-тапсырма
Дескриптор -Санды өрнекті анықтайды және дұрыс оқиды; -Әріпті өрнекті анықтайды және дұрыс оқиды; -Теңдікті анықтайды және дұрыс оқиды.
|
Ламинатталған плакат, маркер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
-Бүгінгі сабақтан нені үйрендік? -Бүгінгі сабақта саған қандай тапсырманы орындаған ұнады? Неге? - Бүгінгі сабақта сен топта немесе жұпта кімге көмектестің ? Саған кім көмектесті ? |
|
||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыға қосымша тапсырма беріледі. «Өрнектерді салыстыру және салыстыру таңбасын қою» Қабілеті төмен оқушыға қосымша тапсырма беріледі. «Әріптің орнына сәйкес келетін санды тауып, қорша.»
|
«Смайлик» «Бас бармақ », «Сағат тілі» «Өзін – өзі бағалау» «Табыс сатысы»
|
Партада дұрыс отыруды,қаламсаппен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтауды ескертемін. |
||||||||||||||||||
|
Саралауға арналған тапсырмалар Қабілеті төмен оқушыларға арналған тапсырма Тапсырма Өрнектерді салыстыр. Бос торкөзге салыстыру таңбасын қой.
Қабілеті жоғары оқушыға арналған тапсырма
Тапсырма Әріптің орнына сәйкес келетін санды тауып, қорша.
|
||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















