|
Бөлім: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Тургумбаева Динара Сазанбековна |
||||||
|
Күні: 8.01.2024 |
Циолковский атындағы №84.ЖОББМ |
||||||
|
Пән/Сынып: 6 сынып |
Қатысандар саны : |
Қатысағандар саны |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санды теңдіктер.Тура санды теңдіктердің қасиеттері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.1тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
*санды теңдіктер анықтамасын білу; *тура санды теңдіктер анықтамасын білу; *тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу; *тура санды теңдіктердің қасиеттерін есеп шығаруда қолдана алу. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Санды теңдіктер. Тура санды теңдіктердің қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -санды теңдіктің анықтамасы мен тура санды теңдіктің қасиеттері. -тура санды теңдіктің қасиеттерін қолданып есептер шығару. Үй тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары: 1. Қандай өрнек алгебралық өрнек деп аталады? 2. Қандай сандарды алгебралық өрнектегі әріптің қабылдайтын мәндері деп атайды? 3. Қандай алгебралық өрнектер алгебралық қосынды деп аталады? 4. Қандай өрнектер теңбе-тең өрнектер деп аталады? |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
- Санды өрнектегі амалдардың орындалу реті қандай? 18:6:3 = 1 (15 + 5):4 = 5 300-200+150 = 250 Мұғалім: Нәтижесі неге тең? Сонда қандай теңдік шығады? Олай болса, бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы «Санды теңдіктер және олардың қасиеттері». Жаңа сабақ. Санды теңдіктермен сіздер 5-ші сыныпта өттіңіздер, анықтамасын еске түсірейік. Өзара тең екі санды өрнектің теңдік «=» белгісімен жазылуы санды теңдік деп аталады. Мысалы, санды теңдіктер: 5 = 5, 36 ÷ 3 + 4 = 16. Тура теңдіктің қасиеттерін қарастыу керек.
Мысалы, 0,2 – 2,2 = –2 және 3,4 = 2 + 1,4 тура теңдіктерін мүшелеп көбейту керек: (0,2 – 2,2) ∙ 3,4 = –2 ∙ (2 + 1,4), –6,8 = –6,8. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады №1. Мысалы, 36 = 12 ∙ 3 және 12 ∙ 3 = 9 ∙ 4 болса, онда 36 = 9 ∙ 4. №2. Мысалы: 3 + 4 = 7, 3 + (–2) + 4 = 7 + (–2), 5 = 5. №3. Мысалы: –12 + 22 = 10, (–12 + 22) ∙ (–3) = 10 ∙ (–3), –30 = –30. №4. Мысалы, 0,2 – 2,2 = –2 және 3,4 = 2 + 1,4 тура теңдіктерін мүшелеп қосу керек: 0,2 – 2,2 + 3,4 = –2 + 2 + 1,4, 1,4 = 1,4. Мысалдарды жазып, шығарады. |
|
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 ж Интернет ресурстары |
||
|
25 минут
|
Бекіту тапсырмасы |
А деңгейі №764. Тура санды теңдіктерді таңдап алыңдар: 1) 6+3=1,8∙5 4) 23·6-1=4+1 2) 2,8-9=3,4·2 5) 18·8+7=2,4:0,3 3) 0,9·6+2=10-2,6 6) 1,6+4=0,8·2+4. №765. Берілген санды теңдіктің: 1) 7,2+1,8=9; 3) 6-1,3=4,7 2) 1,4·5=7 4) 9:1,8=5 екі жақ бөлігіне де: а) 1,3; ә) -1,8; б) -11 сандарын қосыңдар. №767. Тура санды теңдіктің қасиетін пайдаланып, 1) 1,2·(-7)=-8,4 теңдігінің екі жақ бөлігін де: а) -5-ке; ә) 3-ке; б) 0,5-ке көбейтіңдер; 2) 5,4·2=10,8 теңдігінің екі жақ бөлігін де: а) -3-ке; ә) 9-ға; б) 6-ға бөліңдер. В деңгейі №769. Тура санды теңдік шарты орындалатындай етіп, жақшаны қойыңдар: 1) 2-8·0,5=48:(-16); 2) 72:9+3=3,2+2,8; 3) 9,6:1,2=5·0,7+0,9 4) 9·2-8=20·(-2,7) №770. Тура санды теңдіктерді мүшелеп қосуды орындаңдар:
С деңгейі №773. Тура санды теңдіктердің a = b, b = c, a = c қасиеттерін пайдаланып, берілген өрнектерден үш тура санды теңдік құрастырыңдар:
2,5 12; 4,5 : 0,15; 8 ∙ 3 + 6. Сергіту сәті: «Көңілді қалпақ» ойыны. Басына қалпақ түскен жеті оқушы жеті байлықты табады. |
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
Таңбалар ережесін қолданады. +(+)=+ -(+)=- +(-)=- -(-)=+ (-)*(+)=- (+)*(-)=- (-)*(-)=+ (-)/(+)=- (+)/(-)=- (-)/(-)=+
|
Дескриптор: Білім алушы: -тура санды теңдіктерді табады
Дескриптор: -Берілген санды теңдіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосады - Тура санды теңдіктің қасиетін пайдаланады
Дескриптор: - Тура санды теңдіктің шарты орындалатындай етіп жақшаны қояды
Дескриптор: - Тура санды теңдіктің қасиетін пайдаланады
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Слайд
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
||
|
|
Жеке жұмыс |
5 * 2 + 48 = 59 6 * 3 < 9
3 * 8 – 20 : 4 (3 * 8 – 20) : 4 30+ 36 + 4 30+( 36 + 4)
3…3…3 = 3 |
Тапсырманы орындайды |
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
Рефлексия:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санды теңдіктер.Тура санды теңдіктердің қасиеттері
Санды теңдіктер.Тура санды теңдіктердің қасиеттері
|
Бөлім: |
6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Тургумбаева Динара Сазанбековна |
||||||
|
Күні: 8.01.2024 |
Циолковский атындағы №84.ЖОББМ |
||||||
|
Пән/Сынып: 6 сынып |
Қатысандар саны : |
Қатысағандар саны |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санды теңдіктер.Тура санды теңдіктердің қасиеттері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.1тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
*санды теңдіктер анықтамасын білу; *тура санды теңдіктер анықтамасын білу; *тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу; *тура санды теңдіктердің қасиеттерін есеп шығаруда қолдана алу. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Ар-ұят» құндылығына: Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну; Достарына,сыныптастарына мейірімділік таныту құндылықтарын дарыту. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Санды теңдіктер. Тура санды теңдіктердің қасиеттері тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -санды теңдіктің анықтамасы мен тура санды теңдіктің қасиеттері. -тура санды теңдіктің қасиеттерін қолданып есептер шығару. Үй тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары: 1. Қандай өрнек алгебралық өрнек деп аталады? 2. Қандай сандарды алгебралық өрнектегі әріптің қабылдайтын мәндері деп атайды? 3. Қандай алгебралық өрнектер алгебралық қосынды деп аталады? 4. Қандай өрнектер теңбе-тең өрнектер деп аталады? |
Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді. |
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
- Санды өрнектегі амалдардың орындалу реті қандай? 18:6:3 = 1 (15 + 5):4 = 5 300-200+150 = 250 Мұғалім: Нәтижесі неге тең? Сонда қандай теңдік шығады? Олай болса, бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы «Санды теңдіктер және олардың қасиеттері». Жаңа сабақ. Санды теңдіктермен сіздер 5-ші сыныпта өттіңіздер, анықтамасын еске түсірейік. Өзара тең екі санды өрнектің теңдік «=» белгісімен жазылуы санды теңдік деп аталады. Мысалы, санды теңдіктер: 5 = 5, 36 ÷ 3 + 4 = 16. Тура теңдіктің қасиеттерін қарастыу керек.
Мысалы, 0,2 – 2,2 = –2 және 3,4 = 2 + 1,4 тура теңдіктерін мүшелеп көбейту керек: (0,2 – 2,2) ∙ 3,4 = –2 ∙ (2 + 1,4), –6,8 = –6,8. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады №1. Мысалы, 36 = 12 ∙ 3 және 12 ∙ 3 = 9 ∙ 4 болса, онда 36 = 9 ∙ 4. №2. Мысалы: 3 + 4 = 7, 3 + (–2) + 4 = 7 + (–2), 5 = 5. №3. Мысалы: –12 + 22 = 10, (–12 + 22) ∙ (–3) = 10 ∙ (–3), –30 = –30. №4. Мысалы, 0,2 – 2,2 = –2 және 3,4 = 2 + 1,4 тура теңдіктерін мүшелеп қосу керек: 0,2 – 2,2 + 3,4 = –2 + 2 + 1,4, 1,4 = 1,4. Мысалдарды жазып, шығарады. |
|
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 ж Интернет ресурстары |
||
|
25 минут
|
Бекіту тапсырмасы |
А деңгейі №764. Тура санды теңдіктерді таңдап алыңдар: 1) 6+3=1,8∙5 4) 23·6-1=4+1 2) 2,8-9=3,4·2 5) 18·8+7=2,4:0,3 3) 0,9·6+2=10-2,6 6) 1,6+4=0,8·2+4. №765. Берілген санды теңдіктің: 1) 7,2+1,8=9; 3) 6-1,3=4,7 2) 1,4·5=7 4) 9:1,8=5 екі жақ бөлігіне де: а) 1,3; ә) -1,8; б) -11 сандарын қосыңдар. №767. Тура санды теңдіктің қасиетін пайдаланып, 1) 1,2·(-7)=-8,4 теңдігінің екі жақ бөлігін де: а) -5-ке; ә) 3-ке; б) 0,5-ке көбейтіңдер; 2) 5,4·2=10,8 теңдігінің екі жақ бөлігін де: а) -3-ке; ә) 9-ға; б) 6-ға бөліңдер. В деңгейі №769. Тура санды теңдік шарты орындалатындай етіп, жақшаны қойыңдар: 1) 2-8·0,5=48:(-16); 2) 72:9+3=3,2+2,8; 3) 9,6:1,2=5·0,7+0,9 4) 9·2-8=20·(-2,7) №770. Тура санды теңдіктерді мүшелеп қосуды орындаңдар:
С деңгейі №773. Тура санды теңдіктердің a = b, b = c, a = c қасиеттерін пайдаланып, берілген өрнектерден үш тура санды теңдік құрастырыңдар:
2,5 12; 4,5 : 0,15; 8 ∙ 3 + 6. Сергіту сәті: «Көңілді қалпақ» ойыны. Басына қалпақ түскен жеті оқушы жеті байлықты табады. |
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. Оқушылар тақырыпқа қатысты есептерді шығарады.
Таңбалар ережесін қолданады. +(+)=+ -(+)=- +(-)=- -(-)=+ (-)*(+)=- (+)*(-)=- (-)*(-)=+ (-)/(+)=- (+)/(-)=- (-)/(-)=+
|
Дескриптор: Білім алушы: -тура санды теңдіктерді табады
Дескриптор: -Берілген санды теңдіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосады - Тура санды теңдіктің қасиетін пайдаланады
Дескриптор: - Тура санды теңдіктің шарты орындалатындай етіп жақшаны қояды
Дескриптор: - Тура санды теңдіктің қасиетін пайдаланады
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
Слайд
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
||
|
|
Жеке жұмыс |
5 * 2 + 48 = 59 6 * 3 < 9
3 * 8 – 20 : 4 (3 * 8 – 20) : 4 30+ 36 + 4 30+( 36 + 4)
3…3…3 = 3 |
Тапсырманы орындайды |
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
Рефлексия:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс
|
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
||
шағым қалдыра аласыз


Үйге тапсырма.
№766.













