Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
6.3В Бір айнымалысы
бар сызықтық теңсіздіктер
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 6
|
Қатысқан оқушы
саны:
|
Қатыспаған
оқушы саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Санды теңсіздіктер және
олардың қасиеттері
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
|
6.2.2.5 тура санды
теңсіздіктердің қасиеттерін білу және
қолдану
6.2.2.6 теңсіздіктерді қосу,
азайту, көбейту және бөлуді түсіну және
қолдану;
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Білім алушылар
тура санды
теңсіздіктердің қасиеттерін біледі және қолданады, теңсіздіктерді
қосу, азайту, көбейту және бөлуді түсінеді және
қолдана біледі. Мәтінді
есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы
шығаруда тәсілдерді,
қасиеттерді қолданады. Тапсырмалар орындау
барысында бағытталған сұрақтар
қою арқылы өмір бойы білім алуға үйренеді, сонымен қатар өзіне
деген сенімділікті, ойын ашық жеткізе мүмкіндік беріледі,
бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен
қарауға, ынтымақтастыққа, өзара
қарым-қатынасқа тәрбиелейді.
|
Құндылыққа
баулу:
|
Ұқыптылыққа, адалдыққа
баулу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5
минут
|
Ұйымдастыру сәті
Оқушылармен амандасу,
түгелдеу.
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Үйге тапсырмасын
тексеру: №846,
№847
«Жұптас» әдісі бойынша екеу ара
дәптерлерін алмасу арқылы, тақтадан жауаптарын
тексереді.
Өтілген материалдарды еске түсіру
мақсатында
«Сұраққа
жауап» әдісі арқылы шолу
сұрақтары қойылады.
|
а)
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы
орындайды.
ә) Білім алушылар сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын
тексереді.
Оқушылар тез жауап
беріп өткен білімді еске түсіреді.
|
Рахмет айту
бағалау (+/-)
«Жарайсың!»
деп
ынталандыру
|
kundelik.kz
қима
қағаздар
|
Негізгі бөлім
15
минут
|
Жаңа білімді қалыптастыру
Екі санды өрнектің теңсіздік белгісімен (">" немесе
"<") жазылуы санды
теңсіздік деп
аталады.
Егер теңсіздіктер > немесе
< белгілерімен жазылса,
онда мұндай теңсіздіктер қатаң
теңсіздіктер деп
аталады.
Егер теңсіздіктер ≥ немесе ≤ белгілерімен
жазылса, онда мұндай теңсіздіктер қатаң емес
теңсіздіктер деп
аталады.
1) Егер
және сандарының айырмасының мәні оң сан болса,
онда саны санынан үлкен.

2) Егер
және сандарының айырмасының мәні теріс сан болса,
онда саны санынан кіші.

3) Егер
және сандарының айырмасының мәні 0-ге тең болса,
онда саны санына тең.

және түріндегі теңсіздіктер «теңсіздік белгілері
бірдей теңсіздіктер» болады.
және
түріндегі теңсіздіктер «теңсіздік белгілері
қарама-қарсы теңсіздіктер» болады.
|
Білім алушылар ережелерді
тыңдайды.
Есептерді
шығарады.
Математикалық тілде
сөйлейді.
Тапсырмалар:
№1. Мына теңсіздіктерді қос
теңсіздік түрінде жазыңдар.

№2.
Өрнектердің
мәндерін салыстырып, теңсіздік түрінде
жазыңдар.

№3. және сандарының айырмасы бойынша және сандарын салыстырыңдар.

|
Бір-бірін бағалау (+/-)
«Жарайсың!»
деп
ынталандыру
|
Оқулық,
дәптер, қима қағаздар
https://wordwall.net/ru/resource/51281758
|
Оқулықпен жұмыс
20 минут
|
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды
қолдану
А деңгейінің есептері
№851, №853
В деңгейінің есептері
№857,
№859
|
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір
жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы
бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі
бағалайды.
|
Әрбір жауапқа
1 балл
қойылады.
|
Үлестірмелі қағаздар,
оқулық
|
ЕББҚ
|
ҮТОЖ

Дескриптор:
-Амалдарды орындайды.
-Мәнін табады.
ДОЖ
№1. ?
> ?
екені
белгілі.
Салыстыр. a) 18?
_____
18?; b)
−6,7? _____
−6,7?;
c) −3,7?
_____
−3,7?.
№2.Теңсіздік құру арқылы
шығарыңдар:
Айжан мен Маржан дәптерлер сатып алды. Айжан 1
дәптерді
20 тг-ден, ал Маржан 30 тг-ден сатып алды. Маржанның сатып
алған дәптерлерінің саны Айжанның сатып алған дәптерлер санының
жартысына тең. Қыздардың қайсысы көп ақша
төледі?


|
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын
тексереді.
Тапсырмалар алгоритмі
көрсетіледі.
Тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар бағаланады.
|



|
Үлестірмелі қағаздар
|
Соңы
5
минут
|
Сабақты бекіту:
Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар
қоямын:
Үйге тапсырма: №856,
№858
Кері байланыс
Рефлексия: «Көңіл-күй»
Мұғалім ең соңында
оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру
керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс
береді.
|
Сабақты пысықтау тапсырмаларын
орындау.
Рефлексия: «Көңіл-күй»

Оқушылар үш түрлі
күйдегі смайликтер арқылы сабақты түсінгенін, түсінбегенін
көрсетеді.
|
Белсенді оқушыларды бағалау
Kundelik.kz – ке
бағаларын қою
|
6 сынып
математика
2–бөлім
Т.А.Алдамұратова
Алматы
«Атамұра»
2018ж
Kundelik.kz
|