«Шымкент аграрлық-техникалық колледжі» МКҚК
Оқу сабағының жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
Сандық санау жүйелері. Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру |
||||||
|
Модуль /пән атауы |
ОН6.1 Пайдаланушының қауіпсіздігін және бағдарламалық жасақтаманы таңдау тәсілдерін білу және әр түрлі санау жүйелерінде сандарды түрлендіру, логикалық схемалар мен өрнектерді құру дағдыларын меңгеру. |
||||||
|
Педагог |
Ирискулова И |
дайындады |
|||||
|
2024 жылғы "___" _________ |
|
|
|||||
|
1.Жалпы мәліметтер: |
|||||||
|
Курс, оқу жылы, топ |
I курс, 2024 жыл |
||||||
|
Сабақ типі |
Теориялық сабақ |
||||||
|
2. Мақсаты мен міндеті: |
|||||||
|
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби дағдыларының тізбесі |
Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру; |
||||||
|
|
3.Күтілетін нәтижелер |
||||||
|
Нәтижеде студент игеретін материалдар |
Бүтін сандарды ондық жүйеден екілік, сегіздік, оналтылық және керісінше түрлендіреді. |
||||||
|
4. Қажетті ресурстар |
|||||||
|
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар (көрнекіліктер) |
Оқулықтар, интернеттен көрнекіліктер |
||||||
|
3.2 Анықтамалық әдебиеттер |
Информатика: Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика- бағытта оқитын 10-сыныпқа арналған оқулық/ Н.С.Кольева, Е.В.Шевчук |
||||||
|
5. Сабақтың барысы |
|
||||||
|
Уақыт |
Іс-әрекеттер мен тапсырмалар |
Бағалау |
Ресурс |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Студенттермен сәлемдесу. Студенттерді түгендеу.Жаңа сабақты бастамас бұрын, өткен тақырыпты қайталау мақсатында алдын-ала бөлінген 2 топ бойынша, студенттер берілген тақырыпшалар бойынша презентация арқылы сабақ айтады. 1 топ – Бағдарламалық қамтамасыз ету. 2 топ – Виртуалды машиналар |
Презентация |
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
Студенттерге жаңа тақырыптың мақсатын, бағалау критерийлерін түсіндіремін. Сандарды атау және жазу ережелері мен әдістерінің жинағын – санау жүйесі деп атайды. Санау жүйесі позициялық және позициялық емес болып екіге бөлінеді. Позициялық емес санау жүйесінде санның әрбір цифрының мәні өзінің тұрған орнына байланысты емес. Бұған римдік санау жүйесі мысал бола алады.
Позициялық санау жүйесінде санның әрбір цифрының мәні өзінің тұрған орнына байланысты.
Екілік жүйеде кез келген сан 0 мен 1 цифрларының көмегімен жазылады да, екілік сан деп аталады. Сегіздік санау жүйесінің негізі 8-ге тең, ал 0,1,2,3,4,5,6,7 сандары алфавиттік сандар болып табылады. Ондық санау жүйесі. Бұл жүйеде сандарды жазу үшін он цифр қолданылады: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. Оналтылық санау жүйесі. Екілік сандарды жазуды қысқарту үшін негізі 16 санау жүйесін яғни оналтылық санау жүйесін қолданамыз. 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 A, B, C, D, E,F |
Студенттердің жауаптарын ауызша мадақтау, ынталандыру |
Қосымша 1
|
||||
|
|
1-тапсырма Римдік жазылуын арабтық жазылуға аударыңдар: LX = 50+10 = 60; XL = 50 -10 = 40; CXL = 100+10+1=111; 45=50-5=VL 153=CLIII 679=DCLXXIX 55=50+5=LV |
Дескриптор: Бүтін сандарды ондық жүйеден екілік, сегіздік, оналтылық және керісінше түрлендіреді. |
С |
||||
|
Тапсырма 2 «Міндетті деңгей». 1. Ондық сандарды ондық бөлшектерді екілік санау жүйесіне аудару: 57610 = 10010000002 16010 = 101000002 15310 = 100100012 8,8310 = 10002 |
Дескриптор:
ондық жүйеден екілік, сегіздік, оналтылық және керісінше түрлендіреді. |
|
|||||
Сабақтың құрылымы
|
Уақыт
|
5 |
10 |
15 |
20 |
25 |
30 |
35 |
40 |
45 |
50 |
55 |
60 |
65 |
70 |
75 |
80 |
85 |
90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№ элементі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қолданылған КДМ, ТЖ, т.б. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сандық санау жүйелері
Сандық санау жүйелері
«Шымкент аграрлық-техникалық колледжі» МКҚК
Оқу сабағының жоспары
|
Сабақ тақырыбы |
Сандық санау жүйелері. Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру |
||||||
|
Модуль /пән атауы |
ОН6.1 Пайдаланушының қауіпсіздігін және бағдарламалық жасақтаманы таңдау тәсілдерін білу және әр түрлі санау жүйелерінде сандарды түрлендіру, логикалық схемалар мен өрнектерді құру дағдыларын меңгеру. |
||||||
|
Педагог |
Ирискулова И |
дайындады |
|||||
|
2024 жылғы "___" _________ |
|
|
|||||
|
1.Жалпы мәліметтер: |
|||||||
|
Курс, оқу жылы, топ |
I курс, 2024 жыл |
||||||
|
Сабақ типі |
Теориялық сабақ |
||||||
|
2. Мақсаты мен міндеті: |
|||||||
|
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби дағдыларының тізбесі |
Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру; |
||||||
|
|
3.Күтілетін нәтижелер |
||||||
|
Нәтижеде студент игеретін материалдар |
Бүтін сандарды ондық жүйеден екілік, сегіздік, оналтылық және керісінше түрлендіреді. |
||||||
|
4. Қажетті ресурстар |
|||||||
|
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар (көрнекіліктер) |
Оқулықтар, интернеттен көрнекіліктер |
||||||
|
3.2 Анықтамалық әдебиеттер |
Информатика: Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика- бағытта оқитын 10-сыныпқа арналған оқулық/ Н.С.Кольева, Е.В.Шевчук |
||||||
|
5. Сабақтың барысы |
|
||||||
|
Уақыт |
Іс-әрекеттер мен тапсырмалар |
Бағалау |
Ресурс |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Студенттермен сәлемдесу. Студенттерді түгендеу.Жаңа сабақты бастамас бұрын, өткен тақырыпты қайталау мақсатында алдын-ала бөлінген 2 топ бойынша, студенттер берілген тақырыпшалар бойынша презентация арқылы сабақ айтады. 1 топ – Бағдарламалық қамтамасыз ету. 2 топ – Виртуалды машиналар |
Презентация |
|||||
|
Сабақтың ортасы
|
Студенттерге жаңа тақырыптың мақсатын, бағалау критерийлерін түсіндіремін. Сандарды атау және жазу ережелері мен әдістерінің жинағын – санау жүйесі деп атайды. Санау жүйесі позициялық және позициялық емес болып екіге бөлінеді. Позициялық емес санау жүйесінде санның әрбір цифрының мәні өзінің тұрған орнына байланысты емес. Бұған римдік санау жүйесі мысал бола алады.
Позициялық санау жүйесінде санның әрбір цифрының мәні өзінің тұрған орнына байланысты.
Екілік жүйеде кез келген сан 0 мен 1 цифрларының көмегімен жазылады да, екілік сан деп аталады. Сегіздік санау жүйесінің негізі 8-ге тең, ал 0,1,2,3,4,5,6,7 сандары алфавиттік сандар болып табылады. Ондық санау жүйесі. Бұл жүйеде сандарды жазу үшін он цифр қолданылады: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9. Оналтылық санау жүйесі. Екілік сандарды жазуды қысқарту үшін негізі 16 санау жүйесін яғни оналтылық санау жүйесін қолданамыз. 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 A, B, C, D, E,F |
Студенттердің жауаптарын ауызша мадақтау, ынталандыру |
Қосымша 1
|
||||
|
|
1-тапсырма Римдік жазылуын арабтық жазылуға аударыңдар: LX = 50+10 = 60; XL = 50 -10 = 40; CXL = 100+10+1=111; 45=50-5=VL 153=CLIII 679=DCLXXIX 55=50+5=LV |
Дескриптор: Бүтін сандарды ондық жүйеден екілік, сегіздік, оналтылық және керісінше түрлендіреді. |
С |
||||
|
Тапсырма 2 «Міндетті деңгей». 1. Ондық сандарды ондық бөлшектерді екілік санау жүйесіне аудару: 57610 = 10010000002 16010 = 101000002 15310 = 100100012 8,8310 = 10002 |
Дескриптор:
ондық жүйеден екілік, сегіздік, оналтылық және керісінше түрлендіреді. |
|
|||||
Сабақтың құрылымы
|
Уақыт
|
5 |
10 |
15 |
20 |
25 |
30 |
35 |
40 |
45 |
50 |
55 |
60 |
65 |
70 |
75 |
80 |
85 |
90 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
№ элементі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қолданылған КДМ, ТЖ, т.б. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


тикер














