|
5.3А Мәтінді есептер |
№8 ЖББ ОМ |
|||||||||||||||
|
08-09.01.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Кусаинова С.Е |
|||||||||||||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
5.1.2.24 Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу. |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.5.1.4 Санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару; |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Санның бөлігін табу, бөлігі бойынша санды табу ережесін есептерді шығаруда қолдана алады. Оқушылардың басым бөлігі: Санның бөлігін, бөлігі бойынша санды табаудың өрнегін және теңдеуін құру арқылы орта деңгейдегі есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар: Күрделі есептерді санның бөлігі, бөлігі бойынша санды табу ережесін қолданып шығара алады. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: 1. Санның бөлігін, бөлігі бойынша санды табуға арналған есептерді шығарады; 2. Есеп шартына сәйкес теңдеу немесе өрнек құрады; 3. Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Ережені жатқа айта алады, есептерді талқылайды, өз ойын басқаларға жеткізе алады, қорытынды жасайды. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жұптық жұмыста – өзара сыйластық, ынтымастық, бір-бірін құрметтеу, адамгершілік, бағалауда – шыншылдық, жарқындылық. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылстану, физика, қазақ тілі, тарих. |
|||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/11173-sannyng_boligin_tabu_zhane_boligi_boi_ynsha_sandy_tabu Интерактивті тақта |
|||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Санның бөлігін табу, бөлігі бойынша санды табу. Жай бөлшектерді көбейту, өзара кері сандар, жай бөлшектерді бөлу. |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы (0-10 мин) Білу. Түсіну 2 мин 5 мин 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Слайд бойынша бір-бірінің үй жұмысын тексереді, бағалайды. №1146. Шамалардың бөлігін тап: 1) 8 м
2) 12 дм
3) 10 т
№1148. 1)
6: 2)
12: 3)
380: №1150. а=4 Дескриптор: 1.Санның бөлігін табу ережесін біледі. 1 балл 2. Бөлігі бойынша санды табу ережесін біледі. 1 балл 3. Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл 4. Жауабын табады. 1 балл ІІІ. «Ой қозғау» стратегиясы
Шешуі :
Дескриптор: 1.Бөлігі бойынша санды табу ережесін біледі. 1 балл 2.Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл 3. Жауабын табады. 1 балл 2)
Математика кабинетінің
еденінің ауданы 36 м2.
Еденнің Шешуі:
Дескриптор: 1.Санның бөлігін табу ережесін біледі. 1 балл 2.Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл 3. Дұрыс жауапты табады. 1 балл 3) Жаттығуда 80 сөз бар. Жаттығудың барлық сөздерінің ¼-і – зат есімдер, 3/10-і- етістіктер. Қалғаныиәр түрлі сөз таптары. Жаттығудағы зат есімдер неше сөз? Етістіктер неше сөз? Әр түрлі сөз таптары нешетсөз? Шешуі:
80 80 80-(20+24)=80-44=36 әр түрлі сөз таптары. Жауабы: 20 сөз зат есім, 24 сөз етістіктер, 36 әр түрлі сөз таптары. Дескриптор: 1. Санның бөлігін табу ережесін біледі. 1 балл 2. Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл 3. Дұрыс жауапты табады. 1 балл |
Слайд №4 Слайд №5 Слайд №6 |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (11 - 41 мин) Қолдану Талдау 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 5 мин 5 мин 10 мин |
ІV. Жұптық жұмыс.
Деңгейлік тапсырмалар А
Дескриптор:
V. Сергіту сәті. «Австралия жаңбыры»
В
№1152
Жауабы: 204 км. № 1155 58 235 Жауабы: А.47 км Дескриптор: 1.Есепті шешу алгоритмін дұрыс құрады 1 балл 2.Есеп шарты бойынша өрнек құрады. 1 балл 3.Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады. 1 балл 4.Есептің шешімін табады. 1 балл С №1157 №1160. Ертедегі есеп.
х -
х=40: х=105. Жауабы: 3 күнде 105 кітап түптеді. Жауабы: Пифагордың 28 оқушысы болған. Дескриптор: 1.Есепті шешу алгоритмін дұрыс құрады 1 балл 2.Есеп шарты бойынша өрнек құрады. 1 балл 3.Есепті теңдеу құру арқылы шығарады. 1 балл 4.Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады. 1 балл 5.Есептің шешімін табады. 1 балл |
Слайд №8 Үлестірме материал 210-бет Слайд №9 Слайд №10 Слайд №11 Слайд №13 Слайд №14 |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (42-45 мин) Жинақтау Бағалау 1 мин 1 мин 1 мин |
Сұрақ белгілерінің орнына тиісті санды табыңыз. «Миға шабуыл» стратегиясы №1. 7,15,31, ?
№2.
Дескриптор: 1. Есептеуді жүргізеді. 1 балл 2. Есептің шешімін табады. 1 балл Кері байланыс. «Сәтті баспалдақ» әдісі Оқушылар өздерінің алған білімдерінің қай сатыда тұрғанын білу мақсатында осындай баспалдақ ұсынылады. Әр оқушы баспалдаққа стикерге жазып апарып жабыстырады.
Үйге тапсырма: №1154. Бөлігі бойынша шамаларды тап: 1)
16м: 2)
30дм: 3)
15см: 4)
12т: 5)
32кг: №1161. Тосаптағы:
х=10. Жауабы: тосаптың массасы 10 кг. № 1164.
Жауабы: А) 43 км. Қосымша: Ғаламтор арқылы тарихи есептерді қарастыру |
Слайд №15 Слайд №16 Слайд №17 |
||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||
|
Саралау тапсырмалары оқушыларға сабақтың ортасында деңгейлеріне қарай беріледі.Өз қалауларымен орындайды. Оқушылар бірлесе отырып жұппен жұмыс жасайды.. Олар бір –біріне көмек көрсету арқылы есептерді бірлесіп шығарады. Жұптық жұмыс бойынша әр жұп шығарған есептерін басқа жұптар алдында қорғайды және әрбір жұп мүшесінің өзіндік рөлі болу керек. Ал баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін үйде толықтырулар жасауларын сұранамын |
1.Оқушылар өзін-өзі, өзара бірін - бірі бағалайды. 2.Мұғалім бағалауы. Оқушылар өзін өзі тексеру арқылы деңгейлік тапсырмаларды қаншалықты дұрыс орындай алғандығын анықтап, өзінің көрсетілген оқу мақсатына «жеткендігін» не «талпынатындығын» бағалайды. Сабақ барысында қолдау, мадақтау және формативті бағалауды қолданамын. |
Сыныпта парта мен орындықтар-дың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналас-тырылуына басты назар аударамын. Сызу және жазу құралдарымен қауіпсіз жұмыс жасау техникасын ескертемін. Сергіту жаттығуын жасатамын. |
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||
Бағалау парағы
|
Оқушы аты-жөні ___________________________________ |
Сынып ______ |
|||||
|
Үй тапсырмасы |
«Ой қозғау» стратегиясы |
Деңгейлік тапсырма |
«Миға шабуыл» стратегиясы |
Қорытынды 39 балл |
||
|
1,6,7,2 жаттығулар |
№1152 №1155 |
№1157 №1160 |
||||
|
4 балл |
9 балл |
8 балл |
6 балл |
10 балл |
2 балл |
|
Бағалау шәкілі
0-12 балл – «2» 13 – 20 балл – «3» 21 – 30 балл – «4» 31 – 39 балл – «5»
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу" ҚМЖ
|
5.3А Мәтінді есептер |
№8 ЖББ ОМ |
|||||||||||||||
|
08-09.01.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Кусаинова С.Е |
|||||||||||||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
5.1.2.24 Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу. |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.5.1.4 Санның немесе шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды немесе шаманы табуға арналған есептерді құрастыру және шығару; |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Санның бөлігін табу, бөлігі бойынша санды табу ережесін есептерді шығаруда қолдана алады. Оқушылардың басым бөлігі: Санның бөлігін, бөлігі бойынша санды табаудың өрнегін және теңдеуін құру арқылы орта деңгейдегі есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар: Күрделі есептерді санның бөлігі, бөлігі бойынша санды табу ережесін қолданып шығара алады. |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: 1. Санның бөлігін, бөлігі бойынша санды табуға арналған есептерді шығарады; 2. Есеп шартына сәйкес теңдеу немесе өрнек құрады; 3. Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Ережені жатқа айта алады, есептерді талқылайды, өз ойын басқаларға жеткізе алады, қорытынды жасайды. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жұптық жұмыста – өзара сыйластық, ынтымастық, бір-бірін құрметтеу, адамгершілік, бағалауда – шыншылдық, жарқындылық. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады. |
|||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылстану, физика, қазақ тілі, тарих. |
|||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
http://bilimland.kz/kk/content/lesson/11173-sannyng_boligin_tabu_zhane_boligi_boi_ynsha_sandy_tabu Интерактивті тақта |
|||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Санның бөлігін табу, бөлігі бойынша санды табу. Жай бөлшектерді көбейту, өзара кері сандар, жай бөлшектерді бөлу. |
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы (0-10 мин) Білу. Түсіну 2 мин 5 мин 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Слайд бойынша бір-бірінің үй жұмысын тексереді, бағалайды. №1146. Шамалардың бөлігін тап: 1) 8 м
2) 12 дм
3) 10 т
№1148. 1)
6: 2)
12: 3)
380: №1150. а=4 Дескриптор: 1.Санның бөлігін табу ережесін біледі. 1 балл 2. Бөлігі бойынша санды табу ережесін біледі. 1 балл 3. Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл 4. Жауабын табады. 1 балл ІІІ. «Ой қозғау» стратегиясы
Шешуі :
Дескриптор: 1.Бөлігі бойынша санды табу ережесін біледі. 1 балл 2.Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл 3. Жауабын табады. 1 балл 2)
Математика кабинетінің
еденінің ауданы 36 м2.
Еденнің Шешуі:
Дескриптор: 1.Санның бөлігін табу ережесін біледі. 1 балл 2.Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл 3. Дұрыс жауапты табады. 1 балл 3) Жаттығуда 80 сөз бар. Жаттығудың барлық сөздерінің ¼-і – зат есімдер, 3/10-і- етістіктер. Қалғаныиәр түрлі сөз таптары. Жаттығудағы зат есімдер неше сөз? Етістіктер неше сөз? Әр түрлі сөз таптары нешетсөз? Шешуі:
80 80 80-(20+24)=80-44=36 әр түрлі сөз таптары. Жауабы: 20 сөз зат есім, 24 сөз етістіктер, 36 әр түрлі сөз таптары. Дескриптор: 1. Санның бөлігін табу ережесін біледі. 1 балл 2. Есептің шартына сәйкес өрнек құрады. 1 балл 3. Дұрыс жауапты табады. 1 балл |
Слайд №4 Слайд №5 Слайд №6 |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (11 - 41 мин) Қолдану Талдау 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 2 мин 5 мин 5 мин 10 мин |
ІV. Жұптық жұмыс.
Деңгейлік тапсырмалар А
Дескриптор:
V. Сергіту сәті. «Австралия жаңбыры»
В
№1152
Жауабы: 204 км. № 1155 58 235 Жауабы: А.47 км Дескриптор: 1.Есепті шешу алгоритмін дұрыс құрады 1 балл 2.Есеп шарты бойынша өрнек құрады. 1 балл 3.Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады. 1 балл 4.Есептің шешімін табады. 1 балл С №1157 №1160. Ертедегі есеп.
х -
х=40: х=105. Жауабы: 3 күнде 105 кітап түптеді. Жауабы: Пифагордың 28 оқушысы болған. Дескриптор: 1.Есепті шешу алгоритмін дұрыс құрады 1 балл 2.Есеп шарты бойынша өрнек құрады. 1 балл 3.Есепті теңдеу құру арқылы шығарады. 1 балл 4.Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады. 1 балл 5.Есептің шешімін табады. 1 балл |
Слайд №8 Үлестірме материал 210-бет Слайд №9 Слайд №10 Слайд №11 Слайд №13 Слайд №14 |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (42-45 мин) Жинақтау Бағалау 1 мин 1 мин 1 мин |
Сұрақ белгілерінің орнына тиісті санды табыңыз. «Миға шабуыл» стратегиясы №1. 7,15,31, ?
№2.
Дескриптор: 1. Есептеуді жүргізеді. 1 балл 2. Есептің шешімін табады. 1 балл Кері байланыс. «Сәтті баспалдақ» әдісі Оқушылар өздерінің алған білімдерінің қай сатыда тұрғанын білу мақсатында осындай баспалдақ ұсынылады. Әр оқушы баспалдаққа стикерге жазып апарып жабыстырады.
Үйге тапсырма: №1154. Бөлігі бойынша шамаларды тап: 1)
16м: 2)
30дм: 3)
15см: 4)
12т: 5)
32кг: №1161. Тосаптағы:
х=10. Жауабы: тосаптың массасы 10 кг. № 1164.
Жауабы: А) 43 км. Қосымша: Ғаламтор арқылы тарихи есептерді қарастыру |
Слайд №15 Слайд №16 Слайд №17 |
||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||
|
Саралау тапсырмалары оқушыларға сабақтың ортасында деңгейлеріне қарай беріледі.Өз қалауларымен орындайды. Оқушылар бірлесе отырып жұппен жұмыс жасайды.. Олар бір –біріне көмек көрсету арқылы есептерді бірлесіп шығарады. Жұптық жұмыс бойынша әр жұп шығарған есептерін басқа жұптар алдында қорғайды және әрбір жұп мүшесінің өзіндік рөлі болу керек. Ал баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін үйде толықтырулар жасауларын сұранамын |
1.Оқушылар өзін-өзі, өзара бірін - бірі бағалайды. 2.Мұғалім бағалауы. Оқушылар өзін өзі тексеру арқылы деңгейлік тапсырмаларды қаншалықты дұрыс орындай алғандығын анықтап, өзінің көрсетілген оқу мақсатына «жеткендігін» не «талпынатындығын» бағалайды. Сабақ барысында қолдау, мадақтау және формативті бағалауды қолданамын. |
Сыныпта парта мен орындықтар-дың оқушы денсаулығына зиян келтірмейтіндей етіп орналас-тырылуына басты назар аударамын. Сызу және жазу құралдарымен қауіпсіз жұмыс жасау техникасын ескертемін. Сергіту жаттығуын жасатамын. |
||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||
Бағалау парағы
|
Оқушы аты-жөні ___________________________________ |
Сынып ______ |
|||||
|
Үй тапсырмасы |
«Ой қозғау» стратегиясы |
Деңгейлік тапсырма |
«Миға шабуыл» стратегиясы |
Қорытынды 39 балл |
||
|
1,6,7,2 жаттығулар |
№1152 №1155 |
№1157 №1160 |
||||
|
4 балл |
9 балл |
8 балл |
6 балл |
10 балл |
2 балл |
|
Бағалау шәкілі
0-12 балл – «2» 13 – 20 балл – «3» 21 – 30 балл – «4» 31 – 39 балл – «5»
шағым қалдыра аласыз



Р=2(а+в)=2



















;













