|
Бөлім: |
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақмырзаева И.Қ |
||||||||||
|
Күні: |
10.10.2024 |
||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санның модулі |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.9 санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табуды үйрену |
||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру 2.4. Санның модулі Берілген сан координаталық түзу бойында, санақ басынан (O нүктесінен) белгілі бір қашықтықта кескінделеді. Қашықтық әрқашан оң санмен өрнектеледі. a санының модулі дегеніміз координаталық түзудегі координатасы а-ға тең нүктенің санақ басынан (бірлік кесінді есебімен) қашықтығы Жазылуы: |a| = a. Мысал: Теңдеуді шеш
|
«Модуль» латынша modulus – қазақша «мөлшер» деген мағынаны білдіреді. Кейбір жағдайда «модульдің» орнына абсолюттік шама деп те атайды. Оқылуы: «5 санының модулі 5-ке тең». Оң санның модулі сол санның өзіне тең. Мысалдар: |9,2| = 9 2 |5| = 5. Теріс санның модулі оған қарама-қарсы санға тең. |-255| = 255.
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
№315. Берілген жазуды оқыңдар: |-50| =50. |111| = 111. |-8,3| =8,3 | |
| |
№316. Мына сандардың модульдерін табыңдар. 38; 4,58;900 |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||
|
|
№319 Есептеңдер |-200|+|-76|+|23|= |-343|-|299|+|-88|= |901|+|-252|-|-348|= |-116|+|-304|+|-64|= |
№321 |345|:|-69|=
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||
|
Жеке тапсырма |
№1. Көп нүктенің орнына тиісті санды қойыңдар: |3| = ... | | |-14| = ... |-0,1| = ... |3 |-0,4| = ... |
№2. Қандай қарама-қарсы сандардың 1) 7-ге тең; 2) 23-ке тең; 3) 0,3-ке тең; 4) 100-ге тең? Нәтижесін модуль белгісін пайдаланып, теңдік түрінде жазыңдар модульдері |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||
|
Жұппен жұмыс |
№1. Теңдеудің шешімдерін координаталық түзу бойындағы нүктелермен кескіндеңдер
|
№2 Есептеңдер |-4,2|+3= |-90|:15|=
| 35+|-8|= |-100|*0= |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
|
Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||
|
Қосымша тапсырмалар |
Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалары 1. Сандардың модульдерін табыңдар: |10|=_____;
|24,8|=______; |-10|=____;
|-24,8|=_____;
II деңгей тапсырмалары 2. Амалдарды орындаңдар: |-6|+4=_________________; |-3,7|+|3,7|=_________________; |14|+|-8|=_______________; 8+|-0,9|=___________________; |-36|+|-2|=_______________; |-0,05|+|-5|=_________________;
III деңгей тапсырмалары _________________________________ 3. Теңдеуді координаталық түзуді пайдаланып шешіңдер: а)
|x|=2; ә) |y|=3,5;
б) Үлгі: |x|=5; x=5; x=-5.
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау.
|
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан №
|
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санның модулі 10.10.2024
Санның модулі 10.10.2024
|
Бөлім: |
Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ақмырзаева И.Қ |
||||||||||
|
Күні: |
10.10.2024 |
||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санның модулі |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.9 санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табуды үйрену |
||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Жаңа тақырыпты түсіндіру 2.4. Санның модулі Берілген сан координаталық түзу бойында, санақ басынан (O нүктесінен) белгілі бір қашықтықта кескінделеді. Қашықтық әрқашан оң санмен өрнектеледі. a санының модулі дегеніміз координаталық түзудегі координатасы а-ға тең нүктенің санақ басынан (бірлік кесінді есебімен) қашықтығы Жазылуы: |a| = a. Мысал: Теңдеуді шеш
|
«Модуль» латынша modulus – қазақша «мөлшер» деген мағынаны білдіреді. Кейбір жағдайда «модульдің» орнына абсолюттік шама деп те атайды. Оқылуы: «5 санының модулі 5-ке тең». Оң санның модулі сол санның өзіне тең. Мысалдар: |9,2| = 9 2 |5| = 5. Теріс санның модулі оған қарама-қарсы санға тең. |-255| = 255.
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 25минут |
№315. Берілген жазуды оқыңдар: |-50| =50. |111| = 111. |-8,3| =8,3 | |
| |
№316. Мына сандардың модульдерін табыңдар. 38; 4,58;900 |
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі |
6-сыныбына арн. / Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;. - Алматы: Мектеп, 2018 |
|||||||
|
|
№319 Есептеңдер |-200|+|-76|+|23|= |-343|-|299|+|-88|= |901|+|-252|-|-348|= |-116|+|-304|+|-64|= |
№321 |345|:|-69|=
|
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||
|
Жеке тапсырма |
№1. Көп нүктенің орнына тиісті санды қойыңдар: |3| = ... | | |-14| = ... |-0,1| = ... |3 |-0,4| = ... |
№2. Қандай қарама-қарсы сандардың 1) 7-ге тең; 2) 23-ке тең; 3) 0,3-ке тең; 4) 100-ге тең? Нәтижесін модуль белгісін пайдаланып, теңдік түрінде жазыңдар модульдері |
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||
|
Жұппен жұмыс |
№1. Теңдеудің шешімдерін координаталық түзу бойындағы нүктелермен кескіндеңдер
|
№2 Есептеңдер |-4,2|+3= |-90|:15|=
| 35+|-8|= |-100|*0= |
Светофор адісімен бағалайды Немесе фигуралар адісімен. Жасыл-өте жаксы Сары-жаксы Кызыл-орташа
|
Тақта Бор Кітап Дәптер |
|||||||
|
Қосымша тапсырмалар |
Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалары 1. Сандардың модульдерін табыңдар: |10|=_____;
|24,8|=______; |-10|=____;
|-24,8|=_____;
II деңгей тапсырмалары 2. Амалдарды орындаңдар: |-6|+4=_________________; |-3,7|+|3,7|=_________________; |14|+|-8|=_______________; 8+|-0,9|=___________________; |-36|+|-2|=_______________; |-0,05|+|-5|=_________________;
III деңгей тапсырмалары _________________________________ 3. Теңдеуді координаталық түзуді пайдаланып шешіңдер: а)
|x|=2; ә) |y|=3,5;
б) Үлгі: |x|=5; x=5; x=-5.
|
Оқушылар дайын жауаппен, жұпта қатар отырған оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. |
Тақта Бор Кітап Дәптер |
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау.
|
ББҮ кестесін толтыру
Үйге тапсырма. Оқулықтан №
|
Бағалау парақтары бойына жинаған ұпаймен бағалану |
ББҮ кестесі; оқулық |
|||||||
шағым қалдыра аласыз

























