|
Сабақ: Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесі |
Мектеп: №47 ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 01.03.2017 |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.1.1.1 Т/Ж/ - әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Бүгінгі ауыл мен повестегі ауылды салыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтінді тыңдап, берілген сұрақтарға жауап бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығарма 8з3нд3лер3н талдай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын жеткізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -«Тәмпіш қара» шығармасын не туралы деп ойлайсыздар? -Неге шығарма «Тәмпіш қара» деп аталады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Бауыржан Момышұлы туралы біледі, «Жау тылындағы бала» шығармасын толық біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Дерек көздер/ ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 24 минут 3 мин. 6 мин. 2 мин. 6 мин. 4 мин. 3 мин. Сабақтың соңы 6 минут |
Ұйымдастыру бөлімі. Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Менің достарыма алғысым» тренинг «Сиқырлы түстер» әдісі бойынша 3 топқа бөлінеді: 1-топ: Сары түс; 2-топ: Көк түс; 3-топ: Жасыл түс. 4-топ: Қызыл түс. Үй тапсырмасын тексеру. «Сайлау» әдісі бойынша әр топтан үй тапсырмасына жауап беретін оқушыны басқа топтар таңдап, өз дауыстарын береді. Сұрақтар: -Партизандар қатарында болған Серіктің өмір соқпағы шығармада қалай суреттеледі? Оның тапқырлығы мен қырағылығын автор қалай көрсетті? -Анна Ивановнаның аналық қамқорлығы қалай көрінеді? -Ұлы Отан соғысы жылдарында көрініс тапқан ерлік пен патриоттық сезімді көрсеткен шығарманың әдебиетке қосқан үлесіне қандай баға бересің? -Шығармада көрініс тапқан ұлттық құндылықтарға мысал келтір. Қызығушылықты ояту: -«Тәмпіш қара» шығармасын не туралы деп ойлайсыздар? -Неге шығарма «Тәмпіш қара» деп аталады? Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесі 1-тапсырма. «Түртіп алу» стратегиясы. Автор: Туған жылы: Туған жері: Шығармалары: 2 – тапсырма. Т/А. Мәтінді тыңдап, берілген тапсырманы орындайды: 1-топ: Төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Ертай неге Шаншатайдан қысылды? 2.Шаншатайды әдепті, сыпайы екенін қандай сөздерінен байқадыңдар? 2-топ: Кейіпкерлерді жазып, мінездеме беріңіздер. 3-топ: Қажетті сөздерді дәптерлеріңе теріп жазыңдар. Сөздердің мағынасын ашыңдар. Атам келді дегенше алты жасар інім Ержан екеуміздің қуанышымызда (шек болмайтын). Атам болса мәз, (кеңкілдеп күле) береді. Анадай жерде (ақсия күліп) қарап тұр. Мен (шиедей) қызарып кетсем керек сасқанымнан бетімді атамның аузына баса беріппін. Дәл осыны күткендей, басқа баланың келуі оған (мият) болғандай, жылап отырған Ержан мені дәл құлағымның түбінен (періп) жібермесі бар ма! Жүзінде (мысқыл) табы жоқ. 4-топ: Шығарма жанрын өлең сөзге айналдырыңыздар. Қ/Б. Смайликтер Дескриптор: -Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді; -Кейіпкерлерге мінездеме береді; -Қажет сөздерді теріп жазады. «Сөзмаржан» әдісі бойынша сөздікпен жұмыс.
3-тапсырма. Құрамдас бөлшектерді талдайды. 1-топ:
2-топ:
3-топ:
4-топ:
Дескритор: -Берілген үзінділерді талдайды.
4 – тапсырма. «Мені еркелетіп атайды» тақырыбында шағын эссе. Сөз саны 35-40. Қ/Б. Смайликтер
Дескриптор: -Тақырыпты ашады; -Сөз көлемін сақтайды; -Жеке көзқарасын білдіреді; -Фактілі дәлелдер келтіреді.
Қорытынды. «Бір қадам артқа». Оқушылар шеңберге тұрып, сұрақтарға жауап береді. Жауап берген оқушылар бір қадам артқа шегінеді. 1. Әңгімедегі «Тәмпіш қара» кім? 2.«Тәмпіш қара» повесі калай басталады? 3.Әңгімедегі кейіпкерлерді ата 4. Повесть не себепті «Тәмпіш қара» деп аталған? 5. Не себепті Ертай басында Шаншатайды ұнатпай қалды? Қ/Б. Смайликтер.
Үйге тапсырма. «Тәмпіш қара» повесін толық оқып келу. «Мені еркелетіп атайды» тақырыбында 50-70 сөз көлемінде эссе жазу.
Бағалау. Әр тапсырма сайын смайликтер арқылы бір – бірін бағалайды.
Рефлексия. «Жетістік баспалдағы». Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы!», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. |
Оқушылар амандасып орындарына отырады. -Мен Айымгүлге алғыс айтамын. Себебі, ол маған үнемі ақыл-кеңес айтып, қолдау көрсетеді.. «Сиқырлы түстер» әдісі бойынша 3 топқа бөлінеді: 1-топ: Жігерлілер; 2-топ: Еркіндік; 3-топ: Алғырлар. 4-топ: Белсенділер.
-Анасынан айырылсада қайғының жүгін арқалаап, қажымай алға адымдайды. Ал тапқыр, қырағы қасиеттері арқылы жау солдаттарын жеңуге өз септігін тигізді. -Оны Бористен кем көрмей, өз баласындай қарады. Тіптен оны қазақ баласы деп ауыл полицейлерінің танып қоятынында, айтпады. -Жоғары бағалаймын. Себбеі, шығарма бізді батылдыққа, патриоттыққа тәрбиелейді. -Шығармадағы ұлттық құндылық, ол Серіктің жаста болса, өз елінің азаттығы үшін тайсалмай күресуі.
1-тапсырма. «Түртіп алу» стратегиясы. Автор: Сансызбай Сарғасқаев Туған жылы: 29. 4. 1925 ж. Туған жері: облысы, Красногор ауданы, Шарбақты селосы Шығармалары: Достар» (1952), «Бір отрядта» (1953), «Сәуленің жаңа достары» (1954), «Бір көшенің бойында» (1961), «Сынған тіс» (1963), «Шындық» (1964), «Көңілді балалар» (1966), «Тәмпіш қара» (1971)
2-тапсырма: 1-топ:1.Себебі, Ертай өзінің атасының арқасына мініп, ойнап жүрді. 2.Таңғы ас қой, ауыз тиейін,-деп сыпайылықпен дастарқандағы жүрегіден дәм татуы. 2-топ: Ержан, Ертай, атасы, әжесі, Шаншатай. Ертай – ерке, ұялшақ; Ержан – тентек, ерке; Атасы – ақкөңіл, балажан; Әжесі – қамқор; Шаншатай – әдепті, тәрбиелі. 3-топ: Атам келді дегенше алты жасар інім Ержан екеуміздің қуанышымызда (шек болмайтын). Атам болса мәз, (кеңкілдеп күле) береді. Анадай жерде (ақсия күліп) қарап тұр. Мен (шиедей) қызарып кетсем керек сасқанымнан бетімді атамның аузына баса беріппін. Дәл осыны күткендей, басқа баланың келуі оған (мият) болғандай, жылап отырған Ержан мені дәл құлағымның түбінен (періп) жібермесі бар ма! Жүзінде (мысқыл) табы жоқ. 4 – топ: Мұнтаздай боп киінген, Шаншатай Ертайға келеді. Ассалаумағалейкум деп сәлем беріп, Жүгеріден ауыз тиеді.
«Сөзмаржан» әдісі бойынша сөздікпен жұмыс.
3-тапсырма. Құрамдас бөлшектерді талдайды. 1-топ:
2-топ:
3-топ:
4-топ:
4-тапсырма. Мені жақындарым мен туысқандарым еркелетіп «Монти» деп атайды. Үш жасымда анама ауылда жұмыс болмай, қырға барып сиыр сауып, күн көріп жүрген. Кейін бір жылдан кейін, ауылға келгенде үйдегілердің бәрі мені көріп шошып кеткен. Нағашы көкем мені көтеремін деп босқа қара тер болған. Осындай толық болғандықтан, жеңгем еркелетіп «Монти» деп атап кетті.
«Бір қадам артқа». Оқушылар шеңберге тұрып, сұрақтарға жауап береді. 1.Шаншатай; 2.Ертайдың үйінде шай ішіп отырған тұстан; 3.Шаншатай, Ертай, Бейсекүл, Ықсан. 4.Себебі, баланың қара торы болуына байланысты. 5.Оны қаладан келген, өзінше сыпайы деп ойлады.
Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
Оқушылар бағаланады.
Кері байланыс орнайды
. |
Проектор,түрлі түсті қағаз
Проектор, слайд
Проектор, слайд, ақ парақ.
Проектор, слайд, оқулық
Проектор, дыбыс шығар ғыш, үнтаспа, сұрақ қағаздары, үзінді.
Ақ парақ,, маркер, фламастер
Оқулық, дәптер.
Проектор, слайд.
Оқулық.
Смайликтер
А3 форматындағы ақ бет, стикер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесі
|
Сабақ: Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесі |
Мектеп: №47 ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 01.03.2017 |
Мұғалімнің аты – жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.1.1.1 Т/Ж/ - әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Бүгінгі ауыл мен повестегі ауылды салыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтінді тыңдап, берілген сұрақтарға жауап бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Шығарма 8з3нд3лер3н талдай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын жеткізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -«Тәмпіш қара» шығармасын не туралы деп ойлайсыздар? -Неге шығарма «Тәмпіш қара» деп аталады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Бауыржан Момышұлы туралы біледі, «Жау тылындағы бала» шығармасын толық біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Дерек көздер/ ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут Сабақтың ортасы 24 минут 3 мин. 6 мин. 2 мин. 6 мин. 4 мин. 3 мин. Сабақтың соңы 6 минут |
Ұйымдастыру бөлімі. Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Менің достарыма алғысым» тренинг «Сиқырлы түстер» әдісі бойынша 3 топқа бөлінеді: 1-топ: Сары түс; 2-топ: Көк түс; 3-топ: Жасыл түс. 4-топ: Қызыл түс. Үй тапсырмасын тексеру. «Сайлау» әдісі бойынша әр топтан үй тапсырмасына жауап беретін оқушыны басқа топтар таңдап, өз дауыстарын береді. Сұрақтар: -Партизандар қатарында болған Серіктің өмір соқпағы шығармада қалай суреттеледі? Оның тапқырлығы мен қырағылығын автор қалай көрсетті? -Анна Ивановнаның аналық қамқорлығы қалай көрінеді? -Ұлы Отан соғысы жылдарында көрініс тапқан ерлік пен патриоттық сезімді көрсеткен шығарманың әдебиетке қосқан үлесіне қандай баға бересің? -Шығармада көрініс тапқан ұлттық құндылықтарға мысал келтір. Қызығушылықты ояту: -«Тәмпіш қара» шығармасын не туралы деп ойлайсыздар? -Неге шығарма «Тәмпіш қара» деп аталады? Сансызбай Сарғасқаев «Тәмпіш қара» повесі 1-тапсырма. «Түртіп алу» стратегиясы. Автор: Туған жылы: Туған жері: Шығармалары: 2 – тапсырма. Т/А. Мәтінді тыңдап, берілген тапсырманы орындайды: 1-топ: Төмендегі сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Ертай неге Шаншатайдан қысылды? 2.Шаншатайды әдепті, сыпайы екенін қандай сөздерінен байқадыңдар? 2-топ: Кейіпкерлерді жазып, мінездеме беріңіздер. 3-топ: Қажетті сөздерді дәптерлеріңе теріп жазыңдар. Сөздердің мағынасын ашыңдар. Атам келді дегенше алты жасар інім Ержан екеуміздің қуанышымызда (шек болмайтын). Атам болса мәз, (кеңкілдеп күле) береді. Анадай жерде (ақсия күліп) қарап тұр. Мен (шиедей) қызарып кетсем керек сасқанымнан бетімді атамның аузына баса беріппін. Дәл осыны күткендей, басқа баланың келуі оған (мият) болғандай, жылап отырған Ержан мені дәл құлағымның түбінен (періп) жібермесі бар ма! Жүзінде (мысқыл) табы жоқ. 4-топ: Шығарма жанрын өлең сөзге айналдырыңыздар. Қ/Б. Смайликтер Дескриптор: -Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді; -Кейіпкерлерге мінездеме береді; -Қажет сөздерді теріп жазады. «Сөзмаржан» әдісі бойынша сөздікпен жұмыс.
3-тапсырма. Құрамдас бөлшектерді талдайды. 1-топ:
2-топ:
3-топ:
4-топ:
Дескритор: -Берілген үзінділерді талдайды.
4 – тапсырма. «Мені еркелетіп атайды» тақырыбында шағын эссе. Сөз саны 35-40. Қ/Б. Смайликтер
Дескриптор: -Тақырыпты ашады; -Сөз көлемін сақтайды; -Жеке көзқарасын білдіреді; -Фактілі дәлелдер келтіреді.
Қорытынды. «Бір қадам артқа». Оқушылар шеңберге тұрып, сұрақтарға жауап береді. Жауап берген оқушылар бір қадам артқа шегінеді. 1. Әңгімедегі «Тәмпіш қара» кім? 2.«Тәмпіш қара» повесі калай басталады? 3.Әңгімедегі кейіпкерлерді ата 4. Повесть не себепті «Тәмпіш қара» деп аталған? 5. Не себепті Ертай басында Шаншатайды ұнатпай қалды? Қ/Б. Смайликтер.
Үйге тапсырма. «Тәмпіш қара» повесін толық оқып келу. «Мені еркелетіп атайды» тақырыбында 50-70 сөз көлемінде эссе жазу.
Бағалау. Әр тапсырма сайын смайликтер арқылы бір – бірін бағалайды.
Рефлексия. «Жетістік баспалдағы». Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып, тақтада салынған баспалдақтардың біреуіне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы!», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», «Нашар» деп аталады. |
Оқушылар амандасып орындарына отырады. -Мен Айымгүлге алғыс айтамын. Себебі, ол маған үнемі ақыл-кеңес айтып, қолдау көрсетеді.. «Сиқырлы түстер» әдісі бойынша 3 топқа бөлінеді: 1-топ: Жігерлілер; 2-топ: Еркіндік; 3-топ: Алғырлар. 4-топ: Белсенділер.
-Анасынан айырылсада қайғының жүгін арқалаап, қажымай алға адымдайды. Ал тапқыр, қырағы қасиеттері арқылы жау солдаттарын жеңуге өз септігін тигізді. -Оны Бористен кем көрмей, өз баласындай қарады. Тіптен оны қазақ баласы деп ауыл полицейлерінің танып қоятынында, айтпады. -Жоғары бағалаймын. Себбеі, шығарма бізді батылдыққа, патриоттыққа тәрбиелейді. -Шығармадағы ұлттық құндылық, ол Серіктің жаста болса, өз елінің азаттығы үшін тайсалмай күресуі.
1-тапсырма. «Түртіп алу» стратегиясы. Автор: Сансызбай Сарғасқаев Туған жылы: 29. 4. 1925 ж. Туған жері: облысы, Красногор ауданы, Шарбақты селосы Шығармалары: Достар» (1952), «Бір отрядта» (1953), «Сәуленің жаңа достары» (1954), «Бір көшенің бойында» (1961), «Сынған тіс» (1963), «Шындық» (1964), «Көңілді балалар» (1966), «Тәмпіш қара» (1971)
2-тапсырма: 1-топ:1.Себебі, Ертай өзінің атасының арқасына мініп, ойнап жүрді. 2.Таңғы ас қой, ауыз тиейін,-деп сыпайылықпен дастарқандағы жүрегіден дәм татуы. 2-топ: Ержан, Ертай, атасы, әжесі, Шаншатай. Ертай – ерке, ұялшақ; Ержан – тентек, ерке; Атасы – ақкөңіл, балажан; Әжесі – қамқор; Шаншатай – әдепті, тәрбиелі. 3-топ: Атам келді дегенше алты жасар інім Ержан екеуміздің қуанышымызда (шек болмайтын). Атам болса мәз, (кеңкілдеп күле) береді. Анадай жерде (ақсия күліп) қарап тұр. Мен (шиедей) қызарып кетсем керек сасқанымнан бетімді атамның аузына баса беріппін. Дәл осыны күткендей, басқа баланың келуі оған (мият) болғандай, жылап отырған Ержан мені дәл құлағымның түбінен (періп) жібермесі бар ма! Жүзінде (мысқыл) табы жоқ. 4 – топ: Мұнтаздай боп киінген, Шаншатай Ертайға келеді. Ассалаумағалейкум деп сәлем беріп, Жүгеріден ауыз тиеді.
«Сөзмаржан» әдісі бойынша сөздікпен жұмыс.
3-тапсырма. Құрамдас бөлшектерді талдайды. 1-топ:
2-топ:
3-топ:
4-топ:
4-тапсырма. Мені жақындарым мен туысқандарым еркелетіп «Монти» деп атайды. Үш жасымда анама ауылда жұмыс болмай, қырға барып сиыр сауып, күн көріп жүрген. Кейін бір жылдан кейін, ауылға келгенде үйдегілердің бәрі мені көріп шошып кеткен. Нағашы көкем мені көтеремін деп босқа қара тер болған. Осындай толық болғандықтан, жеңгем еркелетіп «Монти» деп атап кетті.
«Бір қадам артқа». Оқушылар шеңберге тұрып, сұрақтарға жауап береді. 1.Шаншатай; 2.Ертайдың үйінде шай ішіп отырған тұстан; 3.Шаншатай, Ертай, Бейсекүл, Ықсан. 4.Себебі, баланың қара торы болуына байланысты. 5.Оны қаладан келген, өзінше сыпайы деп ойлады.
Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
Оқушылар бағаланады.
Кері байланыс орнайды
. |
Проектор,түрлі түсті қағаз
Проектор, слайд
Проектор, слайд, ақ парақ.
Проектор, слайд, оқулық
Проектор, дыбыс шығар ғыш, үнтаспа, сұрақ қағаздары, үзінді.
Ақ парақ,, маркер, фламастер
Оқулық, дәптер.
Проектор, слайд.
Оқулық.
Смайликтер
А3 форматындағы ақ бет, стикер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


