Ескелді ауданы, Ақын Сара ауылы, «Мектепке дейнігі шағын орталықты Ш.Уалиханов орта мектебі» мемлекеттік мекемесі Алғашқы әскери дайындық ұйымдастырушысы запастағы аға лейтенант Естибаев Алматай Кабдырахманұлы
10-СЫНЫП ОҚУШЫЛАРЫМЕН ТАКТИКАЛЫҚ ДАЙЫНДЫҚ БОЙЫНША ПРАКТИКАЛЫҚ АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Тақырып: Сарбаздың ұрыстағы әрекеті мен орындау тәсілдері
Мақсаты:
1. Оқушы-бозбаларды ұрыс алаңында жаяу жүру әрекеті кезінде жылжу техникасына үйрету; қиындықты жеңуге ұмтылуға тәрбиелеу, табандылық пен төзімділікті дамыту.
2. Патриоттық сезімдерді ояту, Отан қорғау борыштық сезімдерін түсіндіру.
Оқу сұрақтары: жылдамдататын адым, әлсін-әлсін жүгіру, еңбектеп жүру тәсілдері.
Уақыты: 45 мин.
Орны: тактикалық дайындық сабақтарына арналған алаңқай.
Әдісі: құрлықтағы әскердің әскери жарғысы, алғашқы әскери дайындық бойынша оқу-әдістемлік нұсқау.
Материалдық қамтамасыз ету: оқу автоматтарды (автомат макеттерді), жалпы әскери газтұмылдырықтар, жаяу әскердің қабы бар кішкетай күректері, қол ұрыс гранаталары. әр оқушынының сөмксінде: нысана – 2 дана, дабыл жалаушылары – 2 пар, бағыт макеттері - 3 дана.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Өткізілетін орын: тактикалық даярлық сабақтарына арналған алаң
Сабақ барысы:
І. Кіріспе
-
Взвод командирінің рапортын қабылдау
-
Оқушы дайындығы саптық тексеру
-
Сабаққа бағыттама, кезекшіні баяндау
-
Ой толғау (миға шабуыл) кіріспелі кезең, сұрақ-жауап
-
ҚРҚК бас қолбасшысы кім?
-
Аудандық қорғаныс бөлімі бастығы кім?
-
Аға және кіші офицер атқаратын ата?
-
Елтаңба авторы, жылы?
-
Сап элементтерін ата?
-
АКМ негізгі бөліктерін ата?
ІІ. Жаңа сабақ
|
Оқу сұрақтары мен уақыты |
Жетекші әрекеті |
Білім алушылар |
|
Взвод бөлімі – 5 мин |
Взводты сабақ үшін бастапқы қалыпқа шығарады. Білім алушылардың дайындығын тексереді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. |
Екі қатар сапта тұру, аталған кемшіліктерді жояды. Сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтап алады. |
|
Негізгі бөлім – 35 мин. Солдаттың ұрыстағы жылжу тәсілі |
Оқу сұрағы мен оны өңдеу тәртібін хабарлайды. Жер рельефі мен қарсылас оғына қарай жылжу тәсілі туралы айтады. Тактикалық жағдайды хабарлап, кешенді жылжу тәсілін көрсетеді, оларға қысқаша түсінік береді. Білім алушыларды бөлім құрамындағы ұрыс алаңында жылжуға үйретеді. Жағдайды хабарлап, команда береді. |
Ұрыстағы солдат тәсілін анықтап алады. |
|
Жылдамдатылған адым және жүгіріс |
Жағдайды хабарлайды: «Қарсылас «Круглая» биік жерінің оңтүстік баурайында қорғануда, алда қалың бұта». Команда береді: «Бөлім, сарай, сынған ағаш шебіне – ұрысқа, алға» 6-8 м |
Взвод құрамында сабақ жетекшісі соңынан жылжып отырады және оның әрекеттерін байқап отырады. Бір бөлімнің білім алушылары жазылма сапта екі-үш адым аралығымен әрекет етеді, басқа екі бөлім олардың соңынан жылжиды. Бәрі бір мезгілде жылжиды, белгіленген аралықты сақтап, ескертулерді жояды. |
|
Әлсін әлсін жүгіріс |
Жағдайды хабарлайды: «Сол қарсылас. Алда қазылған жер, әрі қарай жоғары жылжу қауіпті.» Команда береді: «Бөлім, жеке ағаш, тас шебіне оңнан және солдан бір-бірлеп әлсін әлсін жүгіріп - алға». Әлсін-әлсін жүгіріске ұмтылуға назар аударады. |
Атқару командасы бойынша алғашқы білім алушылар тұра келед де, 20-40 адым екпіндеп әлсін-әлсін жүгіреді, демалу үшін жатады. Олар тоқтағанда екіншілері әлсін-әлсін жүгіреді; біріншілердің сызығына жетіп, жатады. Біріншілер екіншілер тоқтаған кезде осы тәртіппен белгіленген шепке жүгіреді. Қалғандар сол тәсілмен жылжиды. |
|
Еңбектеу |
Жағдайды хабарлайды: «Қарсылас атыс қаруынан оқ атуды бастады». Команда береді: «Бөлім, жол торабы, шұңқыр шебіне – жөргемдеп, алға». Қарудың орналасуына және білім алушылардың бақылау жүргізу қажеттілігіне назар аударады |
Барлығы бір мезгілде еңбектейді. Қарсыласты бақылауға үйренеді. Белгіленген шепке жетіп, атыс орнын таңдайды. |
|
Қорытынды бөлім – 5 мин. |
Сабақ тақырыбы мен мақсатын есе түсіреді. Оң әрекеттер мен кемшіліктерді атап өтеді. Өзіндік дайындыққа тапсырма береді және материалдық қамтамасыз етілуді тексеруді. |
|
ІІІ. Аяқталу кезеңі
Жаңа тақырыпты бекіту
Сарбаздың ұрыстағы әрекеті мен орындау тәсілдері практикалық түрде қайталап көрсету.
Сұрақ-жауаптар.
ІV. Үй жұмысы
АӘД оқулығы бойынша тақырыпты қайталау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сарбаздың ұрыстағы әрекеті мен орындау тәсілдері
Ескелді ауданы, Ақын Сара ауылы, «Мектепке дейнігі шағын орталықты Ш.Уалиханов орта мектебі» мемлекеттік мекемесі Алғашқы әскери дайындық ұйымдастырушысы запастағы аға лейтенант Естибаев Алматай Кабдырахманұлы
10-СЫНЫП ОҚУШЫЛАРЫМЕН ТАКТИКАЛЫҚ ДАЙЫНДЫҚ БОЙЫНША ПРАКТИКАЛЫҚ АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ
Тақырып: Сарбаздың ұрыстағы әрекеті мен орындау тәсілдері
Мақсаты:
1. Оқушы-бозбаларды ұрыс алаңында жаяу жүру әрекеті кезінде жылжу техникасына үйрету; қиындықты жеңуге ұмтылуға тәрбиелеу, табандылық пен төзімділікті дамыту.
2. Патриоттық сезімдерді ояту, Отан қорғау борыштық сезімдерін түсіндіру.
Оқу сұрақтары: жылдамдататын адым, әлсін-әлсін жүгіру, еңбектеп жүру тәсілдері.
Уақыты: 45 мин.
Орны: тактикалық дайындық сабақтарына арналған алаңқай.
Әдісі: құрлықтағы әскердің әскери жарғысы, алғашқы әскери дайындық бойынша оқу-әдістемлік нұсқау.
Материалдық қамтамасыз ету: оқу автоматтарды (автомат макеттерді), жалпы әскери газтұмылдырықтар, жаяу әскердің қабы бар кішкетай күректері, қол ұрыс гранаталары. әр оқушынының сөмксінде: нысана – 2 дана, дабыл жалаушылары – 2 пар, бағыт макеттері - 3 дана.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Өткізілетін орын: тактикалық даярлық сабақтарына арналған алаң
Сабақ барысы:
І. Кіріспе
-
Взвод командирінің рапортын қабылдау
-
Оқушы дайындығы саптық тексеру
-
Сабаққа бағыттама, кезекшіні баяндау
-
Ой толғау (миға шабуыл) кіріспелі кезең, сұрақ-жауап
-
ҚРҚК бас қолбасшысы кім?
-
Аудандық қорғаныс бөлімі бастығы кім?
-
Аға және кіші офицер атқаратын ата?
-
Елтаңба авторы, жылы?
-
Сап элементтерін ата?
-
АКМ негізгі бөліктерін ата?
ІІ. Жаңа сабақ
|
Оқу сұрақтары мен уақыты |
Жетекші әрекеті |
Білім алушылар |
|
Взвод бөлімі – 5 мин |
Взводты сабақ үшін бастапқы қалыпқа шығарады. Білім алушылардың дайындығын тексереді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды. |
Екі қатар сапта тұру, аталған кемшіліктерді жояды. Сұрақтарға жауап береді. Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтап алады. |
|
Негізгі бөлім – 35 мин. Солдаттың ұрыстағы жылжу тәсілі |
Оқу сұрағы мен оны өңдеу тәртібін хабарлайды. Жер рельефі мен қарсылас оғына қарай жылжу тәсілі туралы айтады. Тактикалық жағдайды хабарлап, кешенді жылжу тәсілін көрсетеді, оларға қысқаша түсінік береді. Білім алушыларды бөлім құрамындағы ұрыс алаңында жылжуға үйретеді. Жағдайды хабарлап, команда береді. |
Ұрыстағы солдат тәсілін анықтап алады. |
|
Жылдамдатылған адым және жүгіріс |
Жағдайды хабарлайды: «Қарсылас «Круглая» биік жерінің оңтүстік баурайында қорғануда, алда қалың бұта». Команда береді: «Бөлім, сарай, сынған ағаш шебіне – ұрысқа, алға» 6-8 м |
Взвод құрамында сабақ жетекшісі соңынан жылжып отырады және оның әрекеттерін байқап отырады. Бір бөлімнің білім алушылары жазылма сапта екі-үш адым аралығымен әрекет етеді, басқа екі бөлім олардың соңынан жылжиды. Бәрі бір мезгілде жылжиды, белгіленген аралықты сақтап, ескертулерді жояды. |
|
Әлсін әлсін жүгіріс |
Жағдайды хабарлайды: «Сол қарсылас. Алда қазылған жер, әрі қарай жоғары жылжу қауіпті.» Команда береді: «Бөлім, жеке ағаш, тас шебіне оңнан және солдан бір-бірлеп әлсін әлсін жүгіріп - алға». Әлсін-әлсін жүгіріске ұмтылуға назар аударады. |
Атқару командасы бойынша алғашқы білім алушылар тұра келед де, 20-40 адым екпіндеп әлсін-әлсін жүгіреді, демалу үшін жатады. Олар тоқтағанда екіншілері әлсін-әлсін жүгіреді; біріншілердің сызығына жетіп, жатады. Біріншілер екіншілер тоқтаған кезде осы тәртіппен белгіленген шепке жүгіреді. Қалғандар сол тәсілмен жылжиды. |
|
Еңбектеу |
Жағдайды хабарлайды: «Қарсылас атыс қаруынан оқ атуды бастады». Команда береді: «Бөлім, жол торабы, шұңқыр шебіне – жөргемдеп, алға». Қарудың орналасуына және білім алушылардың бақылау жүргізу қажеттілігіне назар аударады |
Барлығы бір мезгілде еңбектейді. Қарсыласты бақылауға үйренеді. Белгіленген шепке жетіп, атыс орнын таңдайды. |
|
Қорытынды бөлім – 5 мин. |
Сабақ тақырыбы мен мақсатын есе түсіреді. Оң әрекеттер мен кемшіліктерді атап өтеді. Өзіндік дайындыққа тапсырма береді және материалдық қамтамасыз етілуді тексеруді. |
|
ІІІ. Аяқталу кезеңі
Жаңа тақырыпты бекіту
Сарбаздың ұрыстағы әрекеті мен орындау тәсілдері практикалық түрде қайталап көрсету.
Сұрақ-жауаптар.
ІV. Үй жұмысы
АӘД оқулығы бойынша тақырыпты қайталау
шағым қалдыра аласыз













