Материалдар / Сарматтардың қандай археологиялық ескрткіштері бар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сарматтардың қандай археологиялық ескрткіштері бар

Материал туралы қысқаша түсінік
мектеп мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Қазан 2018
784
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

5.4 Сарматтар


Мұғалімнің аты жөні: Қосжанова Г



Күні:


СЫНЫП: 5

Қатысқандар :


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Сарматтардың қандай археологиялық ескерткіштері бар.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1.2.2. Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру.





Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Сарматтардың тұрмыс тіршілігі туралы біледі.

Әлеуметтік топтарының ерекшеліктерін сипаттайды.


.

Көпшілігі :. Сармат тайпасының әлеуметтік тұрмыстық жағдайын анықтайды



Кейбірі : Әскери демокртияның мәнін атайды.

Бағалау критерийі

1.Әлеуметтік топтардың құрамын анықтайды.

2. Әлеуметтік топтарының ерекшеліктерін сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Сармат обаларындағы әлеуметтік топтарды кесте арқылы анықтайды.Топтық жұмыс арқылы мәтінді постер арқылы талдайды.

Мәтінді оқып бөліседі.

Сарматтардың археологиялық ескерткіштер тақырыбында әлеуметтік топтардың суреттері сипатталады.


Негізгі сөздер мен тіркестер: Савроматтар,каспийлер,гирканилер,роксалан,аорис,сирак

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

1.Сарматтар туралы жазған тарихшылар?

2.Сарматтарда әлеуметік –тұрмыстық теңсіздік болғанын неде көреміз?

1.Сарматтардың ашқан ескерткіштері............деп аталды

2.Аралтөбе ескерткіштерінен.................. табылған

Құндылықтарға

баулу

Өзгелердің мәдениеіне және қөзқарастарына құрметпен қарау,ғылыми-зерттеу дағдылары.

Пәнаралық байланыс

6 сынып Дүниежүзі тарихы. 2 тара. 5 Ежелгі Египеттегі әлеуметтік құрылым.

Алдыңғы оқу


Сарматтардың шаруашылығы ,тұрмыс тіршілігін біледі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар





Сабақтың басы

5 мин

Оқушылардың ойын шоғырландыру

1 тапсырма Ұжымдық жұмыс - «Ассоциация» әдісі

Шарты: сарматтар туралы сипаттайды

DrawObject1 DrawObject2 савромат тайпа

DrawObject3 DrawObject4

Скиф тіл Батыс Қаз мекен еткен

Бағалу: мадақтау арқылы


Интербелсенді тақта





Сабақтың ортасы

32 мин




























Топқа бөлу адасқан әріптер арқылы бөлінеді. (Абыздар, шонжарлар, жауынгерлер)

2 тапсырма. Топтық жұмыс- «Джигсо» әдісі

Шарты: Мәтінді талдап, Постер арқылы рәсімдейді.

1-топ Абыздар - Сармат ескрткіштері

2-топ шонжарлар-Сарматтардың шаруашылығы

3-топ жауынгерлер- Сарматтардың материалдық мәдениеті

Бағалау: Екі жұлдыз,бір тілек


3 тапсырма. Жұптық жұмыс-«Тарихи диктант» әдісі

Шарты: калып қойған сөздерді орнына қою.

Сарматтар ..................ұрпақтары

Сарматтар...................... өсірді.

Еділ- Жайық және Қара теңіз бойындағы сарматтар мал шаруашылығымен қатар ...................айналысты.

Оларда теріден ..............ыдыстарын жасау кең тараған.

Сарматтарда билік әкеден балаға..................ретінде берілген.

Сармат қоғамында..................демократия үстемдік етті.

Бағалау: Дайын жауап үлгісі


4 тапсырма. Жеке жұмыс -Картамен жұмыс.

Шарты:Картадан Сарматтардың мекендеген жерін анықтау.



Бағалау:дайын жауап үлгісі

5 тапсырма-Жеке жұмыс - «Бинго» ойыны.

Шарты:Бинго ойыны арқылы сарматтардың әскери демократиясына сұрақтар дайындау .Мұғалімнің тапсырмаға байланысты беретін сұрақтары:

1.Сармат қоғамында абыздардың рөлі қандай және ол туралы қай есерткіштертен біле аламыз?

2. Сармат қоғамында жауынгерлердің рөлінің жоғары болғандығы неден байқалады?

Бағалау:мадақтау арқылы

6 тапсырма .

1 тапсырма – Жеке жұмыс - Көрсетілім әдісі.

Сармат обаларындағы әлеуметтік топтардың құрамын анықтаныз. Кестемен жұмыс

Обаны

атауы

Оба

ың жалпы сипаттамасы

Табылған жәдігерлер сарматтар өмірі туралы қандай ақпарат береді

Сынтас



Бесоба



Аралтөбе




2 тапсырма – Жеке жұмыс – Иллюстрация әдісі.


Суретке қарап отырып топтарды сипаттаныз .

1.Суретте кімдер бейнеленген?

2.Қай обадан табылды?


Стикер,плакат,

маркер










Үлестірмелі парақша



















карта



















Дайын зерттеу парағы

Сабақтың соңы


5 мин


Рефлексия

«Алма ағашы» әдісі.
Шарты:
Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл – күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ.




Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз. Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз.

Бағалау – Сіз

оқушылардың

материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау




Оқушылардың қажеттілігін анықтау жеке жұмыс- суретпен жұмыс жасату.

Бірлескен окуды және сыныпта диалог ұйымдастыру мақсатында оқушымен жұмыс түрлерін қолданамын.


1.«Екі жұлдыз,бір тілек»

2.«Дайын жауап парағы»

3. Мадақтау арқылы

Аяқ қол жаттығуларын жасату


Сабақ бойынша рефлексия


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Бөлім

Тақырып

Сарматтар 4.5

Сарматтардың қандай ескрткіштері бар

Оқу мақсаты

5.1.2.2. Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну



Бағалау критерийлері

1.Әлеуметтік топардың құрамын анықтайды

2.Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін сипаттайды

Тапсырма


1 тапсырма – Жеке жұмыс - «Көрсетілім әдісі» (демонстрация)

Шарты: Сармат обаларындағы әлеуметтік топтардың құрамын анықтаныз. Кестемен жұмыс

Обаның атауы

Обаның жалпы сипаттамасы

Табылған жәдігерлер сарматтар өмірі туралы қандай ақпарат береді

Сынтас



Бесоба



Аралтөбе




2 тапсырма. Жеке жұмыс . Иллюстрация әдісі.

Шарты:Суретке қарап отырып топтарды сипаттаныз .

1.Суретте кімдер бейнеленген?

2.Қай обадан табылды?




Бағалау критерийі



Дескриптор



1.Әлеуметтік топардың құрамын анықтайды.

2.Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін сипаттайды

1.Әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсінеді.

2.Сармат обаларындағы әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін әңгімелейді














Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!