|
Пәні: Математика Мұғалім: Күні: Қатысқандар саны: Сынып: 1 «Ә» Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|
Оқу мақсаттары |
1.3.1.3 геометриялық фигуралардың (үшбұрыш, шаршы, тік төртбұрыш) жан-жағын өлшеу, салыстыру 1.1.3.2 ** см, дм/кг/л өлшем бірліктерін қолдану арқылы шамаларды өлшеу |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ұзындықты өлшейді және шаршының барлық қабырғалары тең болатындығын анықтайды. Көптеген оқушылар: Шаршының қабырғаларын өлшейді және оны қабырғаларының қосындысын таба алады. Кейбір оқушылар: Өздігінен берілген өлшем бойынша шаршы сызып, ұзындығын өлшей алады.Өз бетінше шешім қабылдап, қорытынды шығару, ой-пікірін білдіре алады. |
|
Бағалау критерийлері |
Ұзындықты немен өлшеуге болатынын біледі. Шаршы қабырғаларын өлшеуді және ерекшелігін айта алады. |
|
Тілдік мақсаттары |
Шаршы-квадрат-square |
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір біріне құрмет көрсету, оқушылардың бойына ұқыптылық жауапкершілік, нақтылық құндылықтарын дарыту. |
|
Пәнаралық байланыс |
Сауат ашу, дүниетану |
|
АКТ қолдану дағдылары |
cызғыш; қағазқыстырғыштар; геометриялық фигуралар; әр оқушыға арналған ламинатталған беттер мен маркерлер |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
(Т)Ой ширату Жұп сандарды, тақ сандарды хормен айту. " Геометриялық фигуралар" артығын тап, түрлерін ата Алдыңғы сабақты еске түсіру. -Біз ұзындықты немен өлшеуге болатынын білеміз бе? -Кез келген кесіндіні өлшеуде кесінді ұшын сызғыштың қай жеріне қоямыз? -Бұл қандай фигура? -Тіктөртбұрыш -Оның неше қабырғасы бар? Ерекшелігіне тоқталу. (Т) Текше үлестіру, топта сызып, талқылап шыққан геометриялық фигураның атын табады. (Д)Тіктөртбұрыштарды бүктеу арқылы шаршыны шығару. |
Шаттық шеңбер Цифрлар, геометриялық фигуралар |
|
Сабақтың ортасы 8 минут |
Ой шақыру. (С)Тақырыпты ашу.Дыбыстық талдау жүргізу.
(Ж) Шаршылар үлестіру. Өлшеу, қаншаға тең екенін көрсету. (Д)Фотосуретке арналған жиектеме. – Қоянның портретінің пішіні қандай? – Портретке дәл келетіндей жиектемені табу үшін не істеу керек? Дескриптор:
(О.Т) Шығарып көр. – Суретте шаршы пішіндес қоршаудың тек бір жақ қабырғасы ғана тұр. Оның ұзындығына неше тақтай кетті? (10 тақтай) – Егер қоршау шаршы пішіндес болса, оның неше қабырғасы болады? (төрт) – Шаршының тіктөртбұрыштан қандай айырмашылығы бар? (шаршы – барлық қабырғаларының ұзындығы бірдей тіктөртбұрыш) – Ендеше қоршаудың әрбір қабырғасына неше тақтайдан кетеді? (10 тақтайдан) – Қоршауға барлығы неше тақтай кетеді? Жауабы: қоршауға 40 тақтай кетеді. Дескриптор:
Дәптермен жұмыс: (Д)Шаршы сыз. шаршылар қабырғаcын санау арқылы ондағы қабырға ұзындығының біртіндеп өсіп келе жатқан заңдылығын анықтайды. Келесі шаршының қабырғасы 3 торкөз екенін тауып, шаршыны сызады. Жауабы: шаршының қабырғасы – 3 торкөз. Дескриптор:
(Д)Шаршылардан құрастырылған құлтемір. Суреттегі құлтемірде неше шаршы бар екенін және ең үлкен шаршыны анықтап, тап.Өлшеудің нәтижесін бос торкөздің ішіне жаз. Жауабы: 5 см. Дескриптор:
|
Суретті кестелер АКТ Цифрлар, қоянның портреті Жұмыс дәптері |
|
Сергіту сәті 1 минут |
«Пішіндер» биі |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|
Қызықты тапсырма 12 минут |
Жұптық жұмыс «Пилот және навигатор»
ойыны арқылы өткізіледі. Жұп оқушылар жұмысты орындап болған соң, көрші жұппен алмастырады, жұптар бір-бірін бағалайды. |
|
|
Аяқталуы 12минут |
Т.Т.) Қане, ойлап тап! Шаршыны толықтыру үшін, қанша қағазқыстырғыш керектігін ойлан. Сондықтан олар жетпей тұрған қағазқыстырғыштың санын есептеп таба алады. Содан кейін қанша керек екенін санап табады. Қағазқыстырғышпен шаршыны көрсету. Жауабы: 7 қағазқыстырғыш Дескриптор:
(С) Тіктөртбұрыш Шаршы Қарама қарсы барлық қабырғалары Қабырғалары өзара ұзын.тең. (Т) геометриялық фигураларды сана |
Қағазқыстыр-ғыш |
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия «Сиқырлы микрофон» әдісі Бүгінгі сабақта болған көңіл-күйді микрофонмен бет-әлпеті салынған суреттер таңдау арқылы бағалау (смайликтер) |
микрофон |
|
Бағалау |
Оқушылар сабақтың соңында: шаршының қабырғасының ұзындығын өлшейді және оның барлық қабырғаларының ұзындығын анықтайды. Оқушының сабақ тақырыбын түсінгенін тексеру үшін төмендегі сұрақтарды қойыңыз: — Шаршының неше қабырғасы бар? (Төрт.) — Қабырғаларының ұзындықтары бірдей тіктөрт-бұрыш... деп аталады. (Шаршы.) — Қабырғасының ұзындығы 2 см болатын шар-шының барлық қабырғаларының ұзындығы нешеге тең болады? Оқушылармен жұмыс дәптеріндегі “Жетістік бас-палдағымен” өзін-өзі бағалау жұмысын өткізіңіз. |
“Жетістік баспалдағымен” |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шаршының қабырғаларын өлшеу
Шаршының қабырғаларын өлшеу
|
Пәні: Математика Мұғалім: Күні: Қатысқандар саны: Сынып: 1 «Ә» Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
|
|
Оқу мақсаттары |
1.3.1.3 геометриялық фигуралардың (үшбұрыш, шаршы, тік төртбұрыш) жан-жағын өлшеу, салыстыру 1.1.3.2 ** см, дм/кг/л өлшем бірліктерін қолдану арқылы шамаларды өлшеу |
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ұзындықты өлшейді және шаршының барлық қабырғалары тең болатындығын анықтайды. Көптеген оқушылар: Шаршының қабырғаларын өлшейді және оны қабырғаларының қосындысын таба алады. Кейбір оқушылар: Өздігінен берілген өлшем бойынша шаршы сызып, ұзындығын өлшей алады.Өз бетінше шешім қабылдап, қорытынды шығару, ой-пікірін білдіре алады. |
|
Бағалау критерийлері |
Ұзындықты немен өлшеуге болатынын біледі. Шаршы қабырғаларын өлшеуді және ерекшелігін айта алады. |
|
Тілдік мақсаттары |
Шаршы-квадрат-square |
|
Құндылықтарды дарыту |
Бір біріне құрмет көрсету, оқушылардың бойына ұқыптылық жауапкершілік, нақтылық құндылықтарын дарыту. |
|
Пәнаралық байланыс |
Сауат ашу, дүниетану |
|
АКТ қолдану дағдылары |
cызғыш; қағазқыстырғыштар; геометриялық фигуралар; әр оқушыға арналған ламинатталған беттер мен маркерлер |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут |
(Т)Ой ширату Жұп сандарды, тақ сандарды хормен айту. " Геометриялық фигуралар" артығын тап, түрлерін ата Алдыңғы сабақты еске түсіру. -Біз ұзындықты немен өлшеуге болатынын білеміз бе? -Кез келген кесіндіні өлшеуде кесінді ұшын сызғыштың қай жеріне қоямыз? -Бұл қандай фигура? -Тіктөртбұрыш -Оның неше қабырғасы бар? Ерекшелігіне тоқталу. (Т) Текше үлестіру, топта сызып, талқылап шыққан геометриялық фигураның атын табады. (Д)Тіктөртбұрыштарды бүктеу арқылы шаршыны шығару. |
Шаттық шеңбер Цифрлар, геометриялық фигуралар |
|
Сабақтың ортасы 8 минут |
Ой шақыру. (С)Тақырыпты ашу.Дыбыстық талдау жүргізу.
(Ж) Шаршылар үлестіру. Өлшеу, қаншаға тең екенін көрсету. (Д)Фотосуретке арналған жиектеме. – Қоянның портретінің пішіні қандай? – Портретке дәл келетіндей жиектемені табу үшін не істеу керек? Дескриптор:
(О.Т) Шығарып көр. – Суретте шаршы пішіндес қоршаудың тек бір жақ қабырғасы ғана тұр. Оның ұзындығына неше тақтай кетті? (10 тақтай) – Егер қоршау шаршы пішіндес болса, оның неше қабырғасы болады? (төрт) – Шаршының тіктөртбұрыштан қандай айырмашылығы бар? (шаршы – барлық қабырғаларының ұзындығы бірдей тіктөртбұрыш) – Ендеше қоршаудың әрбір қабырғасына неше тақтайдан кетеді? (10 тақтайдан) – Қоршауға барлығы неше тақтай кетеді? Жауабы: қоршауға 40 тақтай кетеді. Дескриптор:
Дәптермен жұмыс: (Д)Шаршы сыз. шаршылар қабырғаcын санау арқылы ондағы қабырға ұзындығының біртіндеп өсіп келе жатқан заңдылығын анықтайды. Келесі шаршының қабырғасы 3 торкөз екенін тауып, шаршыны сызады. Жауабы: шаршының қабырғасы – 3 торкөз. Дескриптор:
(Д)Шаршылардан құрастырылған құлтемір. Суреттегі құлтемірде неше шаршы бар екенін және ең үлкен шаршыны анықтап, тап.Өлшеудің нәтижесін бос торкөздің ішіне жаз. Жауабы: 5 см. Дескриптор:
|
Суретті кестелер АКТ Цифрлар, қоянның портреті Жұмыс дәптері |
|
Сергіту сәті 1 минут |
«Пішіндер» биі |
Сергіту сәтіне арналған жинақ |
|
Қызықты тапсырма 12 минут |
Жұптық жұмыс «Пилот және навигатор»
ойыны арқылы өткізіледі. Жұп оқушылар жұмысты орындап болған соң, көрші жұппен алмастырады, жұптар бір-бірін бағалайды. |
|
|
Аяқталуы 12минут |
Т.Т.) Қане, ойлап тап! Шаршыны толықтыру үшін, қанша қағазқыстырғыш керектігін ойлан. Сондықтан олар жетпей тұрған қағазқыстырғыштың санын есептеп таба алады. Содан кейін қанша керек екенін санап табады. Қағазқыстырғышпен шаршыны көрсету. Жауабы: 7 қағазқыстырғыш Дескриптор:
(С) Тіктөртбұрыш Шаршы Қарама қарсы барлық қабырғалары Қабырғалары өзара ұзын.тең. (Т) геометриялық фигураларды сана |
Қағазқыстыр-ғыш |
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия «Сиқырлы микрофон» әдісі Бүгінгі сабақта болған көңіл-күйді микрофонмен бет-әлпеті салынған суреттер таңдау арқылы бағалау (смайликтер) |
микрофон |
|
Бағалау |
Оқушылар сабақтың соңында: шаршының қабырғасының ұзындығын өлшейді және оның барлық қабырғаларының ұзындығын анықтайды. Оқушының сабақ тақырыбын түсінгенін тексеру үшін төмендегі сұрақтарды қойыңыз: — Шаршының неше қабырғасы бар? (Төрт.) — Қабырғаларының ұзындықтары бірдей тіктөрт-бұрыш... деп аталады. (Шаршы.) — Қабырғасының ұзындығы 2 см болатын шар-шының барлық қабырғаларының ұзындығы нешеге тең болады? Оқушылармен жұмыс дәптеріндегі “Жетістік бас-палдағымен” өзін-өзі бағалау жұмысын өткізіңіз. |
“Жетістік баспалдағымен” |
шағым қалдыра аласыз













