Сабақ жоспары:
|
Пәні: География |
|
№58жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 02.03.18ж. |
|
Мұғалім:Касимова Сауле Айдановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 « 6 » |
|
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сарыарқа (Қазақтың ұсақ шоқысы). |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар Құрманғазының «Сарыарқа» күйін тыңдап, күйшінің көңіл күйіне, көзқарасына баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Көкшетау, Баянауыл, Бурабай, Қарқаралы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз қалай ойлайсыз? Неліктен Сарыарқа, Маңғыстау таулары Қазақстанның таулы аймағына кірмеген. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар Сарыарқа – аймақтың табиғат жағдайына байланысты жергілікті халықтың қойған атауы. Ғылыми тұрғыдан бірнеше атауы бар. Қазақтың ұсақ шоқысы - жер бедеріне байланысты қойылған атау. Қазақтың қатпарлы аймағы - шығу тегіне байланысты қойылған. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Каспий теңізі Арал теңізі, Балқаш көлі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу Жағымды психологиялық көңіл күй орнату. 1.«Бәрімізге сәттілік» әдісі арқылы әр ұлттың тілінде сәлемдесіп, бір – біріне тілек білдіріп, сәттілік тілейді. 2.«Ыстық орындық? әдісімен экспресс сұрақтар беріп оқушының алдынғы тақырып бойынша алған білімін тексеру. 1 Қазақстанның қанша физикалық-географиялық аудандарға бөлінетінін табыңыз (9) 2. Сарысу өзені мен Балқан көлінің аралығындағы үстіртті шөлді табыңыз. (Бетпақдала) 3.Мұғалжар тауы пайда болған (Герцин) 4 Сарыарқаның биік нүктесі.(Ақсораң 1565м) 5.Алтай тауының биік нүктесі (Мұзтау шыңы 4506м ) 6. Қазақстандық Алтайдың қанша ауданға бөлінетінін табыңыз. (3) Смайликтер арқылы бағалау . Топқа бөлу: 1,2,3,4 сандары бойынша 4 топқа топтастыру . Әр топқа екі, үш дарынды баладан бөлу |
Стикер, плакат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы |
Қызығушылығын ояту. «Миға шабуыл» тәсілі бойынша интер белсенді тақтадан фото суреттер мен бейнефильм көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу. 1.Бейнефильмнен не көрдік жаңа тақырыпқа қандай қатысы бар? 2. Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? 3. Алдарыңда қандай термин сөздер бар? Мұғалімнің түсіндірмесі: Сарыарқаның рекреациялық аймақтары дегенімізде Қалдық аласа таулары оның баурайындағы реликтілі ормандары мен әсем көлдері еске түседі. Көкшетау, Баянауыл, Бурабай, Қарқаралы деген ұлттық саябақтар осы аймақта орналасқан. Бұл жердегі аласа таулардың маңы ежелгі мұз басу дәуірінен қалып қойған қарағайлы ормандарымен ерекшеленеді. Бурабай курорттық зонасы қазақстандықтардың демалуға ең көп келетін аймағы. Мыңдаған жылдар бойы жел, су әсерінен үгілген, мүжілген аласа таулары мен олардың баурайындағы көлдерде неше түрлі пішіндегі тас мүсіндер: Көкшетаудағы шөккен бура, Жеке батыр бейнелері, Жұмбақ тас, Оқжетпес, Қарқаралыдағы тас құрбақа, Баянауыл тауындағы мыстан кемпір және т.б ұшырайды. Теңіз-Қорғалжың көлдерінің табиғаты мен аң құстары ЮНЕСКО тарапынан қорғауға алынған. Қорғалжың қорығы Солтүстікпен оңтүстіктің арасында ұшып жүретін жыл құстарының өніп өсетін негізгі аймақтарының бірі. Бұл жерде ең әсем құстардың бірі қызғылт қоқиқаз тіршілік етеді. Сарыарқа өңірінің әсем табиғатын қазақтың талай ақын жазушылары әңгімелеріне арқау еткен. Сарыарқа ежелден даңқы шыққан өлке. Қазақтың тұңғыш ғалымы Ш. Уәлиханов Көкше маңында дүниеге келген. Қ. Сатпаев Баянауыл маңында дүниеге келген. Құрманғазы Сарыарқаға арнап «Сарыарқа» атты күй шығарған.т.б Топтық жұмыс."Ойлан, жұптас, бөліс" стратегиясы бойынша топтарға тапсырма беремін. 1 тапсырма: Тақырыпқа сай мәтіндерді оқу, талдау. Тапсырманың орындалуын бақылау, қажетіне қарай кері байланыс беру. 218-221 беттер. Топта мәтінді оқиды, жұптарына түсіндіреді, топта талдайды. Орындалатын тапсырмалар: 1. Сарыарқа (Қазақтың ұсақ шоқысы) қысқаша сипаттама беру (Кесте түрінде) Құрманғазының «Сарыарқа» күйін тыңдап, күйшінің көңіл күйіне, көзқарасына баға беріздер. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша оқушылар екі ұнаған нәрсесі мен бір ұсынысын жапсырма қағазға жазып бірін-бірін бағалайды. 2 тапсырма: «Көршіңмен ақылдас» әдісі 1.Баянауылдың көлдерін табыңыз.
2. Қазақстанның географиялық ортасын көрсетіңіз.
3. Сарыарқаның герцин қатпарлығында көтерілген тауларын анықтаңыз.
4. Сарыарқаның Солтүстік Мұзды мұхит алабына жататын өзендерін табыңыз.
5. Сарыарқаның Тұран жазығының құрамындағы шекаралас нысандарын атаңыз.
6. Төменде берілген географиялық нысандардың қайсысы Сарыарқаға тән және тән емес екендігін анықтаңыздар.
Бағалау, «Пікір жазу»
|
Интербелсенді тақта, слайд, оқулық
Қазақстан Республикасы атласындағы карталар карточкалар.
8- сыныпқа арналған география оқулығы
Слайд, қима қағаз Слайд Карта, атлас
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы
|
Сабақты бекіту: Рефлексия (кері байланыс) «Блоб ағашы»
Сабақтың түйінді идеясын айтсаңыз Үй тапсырмасы: Топырақтың маңызыды жағдайы туралы қысқаша хабарлама жасаңдар. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпа-раттық –коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
А деңгейлі оқушылар
В деңгейлі оқушылар
С деңгейлі оқушылар
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекция Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім? және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Сыни тұрғыдағы жаңа әдіс-тәсілдер. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сарыарқа (Қазақтың ұсақ шоқысы).
Сарыарқа (Қазақтың ұсақ шоқысы).
Сабақ жоспары:
|
Пәні: География |
|
№58жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 02.03.18ж. |
|
Мұғалім:Касимова Сауле Айдановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 « 6 » |
|
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сарыарқа (Қазақтың ұсақ шоқысы). |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар Құрманғазының «Сарыарқа» күйін тыңдап, күйшінің көңіл күйіне, көзқарасына баға береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Көкшетау, Баянауыл, Бурабай, Қарқаралы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз қалай ойлайсыз? Неліктен Сарыарқа, Маңғыстау таулары Қазақстанның таулы аймағына кірмеген. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар Сарыарқа – аймақтың табиғат жағдайына байланысты жергілікті халықтың қойған атауы. Ғылыми тұрғыдан бірнеше атауы бар. Қазақтың ұсақ шоқысы - жер бедеріне байланысты қойылған атау. Қазақтың қатпарлы аймағы - шығу тегіне байланысты қойылған. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Каспий теңізі Арал теңізі, Балқаш көлі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақ кезіндегі жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу Жағымды психологиялық көңіл күй орнату. 1.«Бәрімізге сәттілік» әдісі арқылы әр ұлттың тілінде сәлемдесіп, бір – біріне тілек білдіріп, сәттілік тілейді. 2.«Ыстық орындық? әдісімен экспресс сұрақтар беріп оқушының алдынғы тақырып бойынша алған білімін тексеру. 1 Қазақстанның қанша физикалық-географиялық аудандарға бөлінетінін табыңыз (9) 2. Сарысу өзені мен Балқан көлінің аралығындағы үстіртті шөлді табыңыз. (Бетпақдала) 3.Мұғалжар тауы пайда болған (Герцин) 4 Сарыарқаның биік нүктесі.(Ақсораң 1565м) 5.Алтай тауының биік нүктесі (Мұзтау шыңы 4506м ) 6. Қазақстандық Алтайдың қанша ауданға бөлінетінін табыңыз. (3) Смайликтер арқылы бағалау . Топқа бөлу: 1,2,3,4 сандары бойынша 4 топқа топтастыру . Әр топқа екі, үш дарынды баладан бөлу |
Стикер, плакат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы |
Қызығушылығын ояту. «Миға шабуыл» тәсілі бойынша интер белсенді тақтадан фото суреттер мен бейнефильм көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу. 1.Бейнефильмнен не көрдік жаңа тақырыпқа қандай қатысы бар? 2. Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? 3. Алдарыңда қандай термин сөздер бар? Мұғалімнің түсіндірмесі: Сарыарқаның рекреациялық аймақтары дегенімізде Қалдық аласа таулары оның баурайындағы реликтілі ормандары мен әсем көлдері еске түседі. Көкшетау, Баянауыл, Бурабай, Қарқаралы деген ұлттық саябақтар осы аймақта орналасқан. Бұл жердегі аласа таулардың маңы ежелгі мұз басу дәуірінен қалып қойған қарағайлы ормандарымен ерекшеленеді. Бурабай курорттық зонасы қазақстандықтардың демалуға ең көп келетін аймағы. Мыңдаған жылдар бойы жел, су әсерінен үгілген, мүжілген аласа таулары мен олардың баурайындағы көлдерде неше түрлі пішіндегі тас мүсіндер: Көкшетаудағы шөккен бура, Жеке батыр бейнелері, Жұмбақ тас, Оқжетпес, Қарқаралыдағы тас құрбақа, Баянауыл тауындағы мыстан кемпір және т.б ұшырайды. Теңіз-Қорғалжың көлдерінің табиғаты мен аң құстары ЮНЕСКО тарапынан қорғауға алынған. Қорғалжың қорығы Солтүстікпен оңтүстіктің арасында ұшып жүретін жыл құстарының өніп өсетін негізгі аймақтарының бірі. Бұл жерде ең әсем құстардың бірі қызғылт қоқиқаз тіршілік етеді. Сарыарқа өңірінің әсем табиғатын қазақтың талай ақын жазушылары әңгімелеріне арқау еткен. Сарыарқа ежелден даңқы шыққан өлке. Қазақтың тұңғыш ғалымы Ш. Уәлиханов Көкше маңында дүниеге келген. Қ. Сатпаев Баянауыл маңында дүниеге келген. Құрманғазы Сарыарқаға арнап «Сарыарқа» атты күй шығарған.т.б Топтық жұмыс."Ойлан, жұптас, бөліс" стратегиясы бойынша топтарға тапсырма беремін. 1 тапсырма: Тақырыпқа сай мәтіндерді оқу, талдау. Тапсырманың орындалуын бақылау, қажетіне қарай кері байланыс беру. 218-221 беттер. Топта мәтінді оқиды, жұптарына түсіндіреді, топта талдайды. Орындалатын тапсырмалар: 1. Сарыарқа (Қазақтың ұсақ шоқысы) қысқаша сипаттама беру (Кесте түрінде) Құрманғазының «Сарыарқа» күйін тыңдап, күйшінің көңіл күйіне, көзқарасына баға беріздер. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша оқушылар екі ұнаған нәрсесі мен бір ұсынысын жапсырма қағазға жазып бірін-бірін бағалайды. 2 тапсырма: «Көршіңмен ақылдас» әдісі 1.Баянауылдың көлдерін табыңыз.
2. Қазақстанның географиялық ортасын көрсетіңіз.
3. Сарыарқаның герцин қатпарлығында көтерілген тауларын анықтаңыз.
4. Сарыарқаның Солтүстік Мұзды мұхит алабына жататын өзендерін табыңыз.
5. Сарыарқаның Тұран жазығының құрамындағы шекаралас нысандарын атаңыз.
6. Төменде берілген географиялық нысандардың қайсысы Сарыарқаға тән және тән емес екендігін анықтаңыздар.
Бағалау, «Пікір жазу»
|
Интербелсенді тақта, слайд, оқулық
Қазақстан Республикасы атласындағы карталар карточкалар.
8- сыныпқа арналған география оқулығы
Слайд, қима қағаз Слайд Карта, атлас
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы
|
Сабақты бекіту: Рефлексия (кері байланыс) «Блоб ағашы»
Сабақтың түйінді идеясын айтсаңыз Үй тапсырмасы: Топырақтың маңызыды жағдайы туралы қысқаша хабарлама жасаңдар. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпа-раттық –коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
А деңгейлі оқушылар
В деңгейлі оқушылар
С деңгейлі оқушылар
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекция Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау тиімді болдыма Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім? және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды(Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2.Сыни тұрғыдағы жаңа әдіс-тәсілдер. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
шағым қалдыра аласыз















