Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мектеп: №29 |
Қазақ тілі |
|||||
|
Күні: 13.11.2023 |
Мұғалімнің аты-жөні: Мамытбекова Ж.Б |
|||||
|
Сынып: 8 а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сату менеджері |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
8.1.5.1 - перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау. 8.4.3.1 - сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты табады, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдай алады. Сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдана алады. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. «Кіру билеті» Оқушылар сыныпқа кіріп, өз орнына отыру үшін өткен сабақтағы үй тасырмасына байланысты сұрақтарға жауап береді. 1.Сөзжасам деген не? 2. Сөзжасам қандай тәсілдермен жасалады? 3.Синтетикалық жолмен сөздер қалай жасалады? 4. Аналитикалық жолмен қалай жасалады? 5. Лексика-семантикалық - жолмен қалай жасалады? 6. Нені таңдауда қателеспеу керек? 7.Сенің ойыңша, қай мамандық ең жауапты деп санайсың? 8.Ең қиын мамандық қай мамандық деп ойлайсың? 9.Ең қызықты мамандық қай мамандық? 10.Мамандықты таңдауда неге басты назар аудару керек? 11. Мамандық таңдауда ата-анаңның пікірі маңызды деп ойлайсың ба? 12. Қазіргі таңда көптеген бітіруші түлектер мамандықты таңдауда еңбекақысы жоғары мамандықтарды таңдауда ол қаншалықты дұрыс деп ойлайсың? Мамандықтың жаманы жоқ, бірақ мұның кез келгеніне икемділік қажет. Бұл- жай күнелту, тамақ асыраудың ғана жолы емес, үлкен өнерді, зор шеберлікті қажет ететін нәрсе. Ж. Аймауытов Сіздің пікіріңіз қандай? Перифраза деген не? Затты, процесті, құбылыстың ең негізгі бір қасиетін келтірінді мағынада қолдана отырып, образды түрде сипаттау, анықтау. Мысалы: дәрігер- ақ қалатты абзал жан, мұнай- қара алтын, мақта –ақ алтын,арыстан- орман патшасы т.б. Кірме сөз деген не? |
Оқушылар кіру билетін алып , сұраққа жауап беріп орнына отырады. Оқушылар Ж.Аймауытовтың пікіріне қатысты өз ойларын білдіреді. |
Дескриптор: -Мәтінді оқып шығады; -перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты табыңдар. |
кеспе қағаз Суреттер салын коверт Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма Мәтінді оқы. «Сұрақ – жауап» әдісі арқылы мәтін мазмұнын талдау. -Қазіргі еңбек нарығында алыпсатарлардың рөлі қандай? -Неліктен менеджерлердің еңбекақысына компаниялар қосымша бонус төлейді? Топтық жұмыс. 2-тапсырма. 1-топ.Мәтінегі қарамен берілген сөздерге лексикалық талдау жасау. 2-топ.Кестені толтыру 3-топ. Кірме сөздерді кестеге орналастыру. |
Мәтінді оқиды. Сұраққа жауап береді. Мәтінде көтерілген мәселені анықтайды. |
Дескриптор: 1. Мәтін бойынша сұраққа жауап береді 2.Топтық жұмысты орындайды |
Плакат маркер |
||
|
«Кім жылдам»
|
Берілген кестеге сай оқушылар жылдамдықпен кірме сөздердің түпнұсқасын тауып жазады. |
Дескриптор: -Мәтіннен мысал келтіреді, түсіндіреді; |
||||
|
Сабақ тың соңы Үйге тапсырма |
Кері байланыс. «ПОПС» формуласы. Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... мамандық ... » Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … мамандықтың ... » Үшінші сөйлем «Оны мен мына мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... 3-тапсырма. А) 57 -бет |
|
||||
Орыс тілінен қазақ тілінің дыбыстық жүйесіне бағынып кірген сөздердің түпнұсқа тілдегі жазылуын тауып жазыңдар
|
Кірме сөз |
түпнұсқа |
|
Самаурын |
|
|
Жәшік |
|
|
Кәрзеңке |
|
|
Кереует |
|
|
Бәтеңке |
|
|
Сөмке |
|
|
Тәрелке |
|
|
Стақан |
|
|
Шәйнек |
|
|
Сот |
|
|
бөрене |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сату менеджері
Сату менеджері
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Мектеп: №29 |
Қазақ тілі |
|||||
|
Күні: 13.11.2023 |
Мұғалімнің аты-жөні: Мамытбекова Ж.Б |
|||||
|
Сынып: 8 а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сату менеджері |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
8.1.5.1 - перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау. 8.4.3.1 - сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты табады, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдай алады. Сөздік қор және сөздік құрам ерекшеліктерін түсініп қолдана алады. |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. «Кіру билеті» Оқушылар сыныпқа кіріп, өз орнына отыру үшін өткен сабақтағы үй тасырмасына байланысты сұрақтарға жауап береді. 1.Сөзжасам деген не? 2. Сөзжасам қандай тәсілдермен жасалады? 3.Синтетикалық жолмен сөздер қалай жасалады? 4. Аналитикалық жолмен қалай жасалады? 5. Лексика-семантикалық - жолмен қалай жасалады? 6. Нені таңдауда қателеспеу керек? 7.Сенің ойыңша, қай мамандық ең жауапты деп санайсың? 8.Ең қиын мамандық қай мамандық деп ойлайсың? 9.Ең қызықты мамандық қай мамандық? 10.Мамандықты таңдауда неге басты назар аудару керек? 11. Мамандық таңдауда ата-анаңның пікірі маңызды деп ойлайсың ба? 12. Қазіргі таңда көптеген бітіруші түлектер мамандықты таңдауда еңбекақысы жоғары мамандықтарды таңдауда ол қаншалықты дұрыс деп ойлайсың? Мамандықтың жаманы жоқ, бірақ мұның кез келгеніне икемділік қажет. Бұл- жай күнелту, тамақ асыраудың ғана жолы емес, үлкен өнерді, зор шеберлікті қажет ететін нәрсе. Ж. Аймауытов Сіздің пікіріңіз қандай? Перифраза деген не? Затты, процесті, құбылыстың ең негізгі бір қасиетін келтірінді мағынада қолдана отырып, образды түрде сипаттау, анықтау. Мысалы: дәрігер- ақ қалатты абзал жан, мұнай- қара алтын, мақта –ақ алтын,арыстан- орман патшасы т.б. Кірме сөз деген не? |
Оқушылар кіру билетін алып , сұраққа жауап беріп орнына отырады. Оқушылар Ж.Аймауытовтың пікіріне қатысты өз ойларын білдіреді. |
Дескриптор: -Мәтінді оқып шығады; -перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты табыңдар. |
кеспе қағаз Суреттер салын коверт Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма Мәтінді оқы. «Сұрақ – жауап» әдісі арқылы мәтін мазмұнын талдау. -Қазіргі еңбек нарығында алыпсатарлардың рөлі қандай? -Неліктен менеджерлердің еңбекақысына компаниялар қосымша бонус төлейді? Топтық жұмыс. 2-тапсырма. 1-топ.Мәтінегі қарамен берілген сөздерге лексикалық талдау жасау. 2-топ.Кестені толтыру 3-топ. Кірме сөздерді кестеге орналастыру. |
Мәтінді оқиды. Сұраққа жауап береді. Мәтінде көтерілген мәселені анықтайды. |
Дескриптор: 1. Мәтін бойынша сұраққа жауап береді 2.Топтық жұмысты орындайды |
Плакат маркер |
||
|
«Кім жылдам»
|
Берілген кестеге сай оқушылар жылдамдықпен кірме сөздердің түпнұсқасын тауып жазады. |
Дескриптор: -Мәтіннен мысал келтіреді, түсіндіреді; |
||||
|
Сабақ тың соңы Үйге тапсырма |
Кері байланыс. «ПОПС» формуласы. Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... мамандық ... » Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … мамандықтың ... » Үшінші сөйлем «Оны мен мына мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... 3-тапсырма. А) 57 -бет |
|
||||
Орыс тілінен қазақ тілінің дыбыстық жүйесіне бағынып кірген сөздердің түпнұсқа тілдегі жазылуын тауып жазыңдар
|
Кірме сөз |
түпнұсқа |
|
Самаурын |
|
|
Жәшік |
|
|
Кәрзеңке |
|
|
Кереует |
|
|
Бәтеңке |
|
|
Сөмке |
|
|
Тәрелке |
|
|
Стақан |
|
|
Шәйнек |
|
|
Сот |
|
|
бөрене |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














