Материалдар / Сауалнама
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сауалнама

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге арналған психологиялық тесттер
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
710
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Пәні

Биология

Сыныбы

Сабақтың тақырыбы

Эволюцияның дәлелдемелері

Мақсаты

Эволюциялық дәлелдемелерін салыстыра отырып,оның эволюциялық процесті дәлелдейтіндігі туралы оқып үйрену

Күтілетін нәтижелері

А) Эволюция дәлелдемелері туралы біледі.

В) Дәлеледемелерді бір-бірінен ажырата алады.

С) Дәлелдемелердің эволюциялық процесті дәлелдейтіндігі туралы ой тұжырымдайды.

Керекті жабдықтар

Слайд, сурет, кеппешөптер, зертханалық жұмыс құралдары

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе



Ұйымдастыру. Амандасу. «От шашу» әдісі

Топқа бөлу. Оқушылар өз еркімен топқа бөлуді ұйымдастырады.

Амандасады.

Сынып оқушылары 4топқа бөлінеді.

Тұсаукесер

Үй тапсырмасын тексеру.Сұрақтар арқылы үй тапсырмасын тексеру.

1.Эволюция ілімі нені зерттейді?

2.Тірі табиғаттың тарихи даму жолдарын, оның қозғаушы күштерін айқындап көрсеткен ағылшын зерттеушісі?

3.Ч.Дарвиннің саяхатқа шыққан жылдары

4.Галапагос аралдарынан жинақтаған қунақ құстарының тұмсықтарының ерекшелігі

5.Ч.Дарвин еңбектері

6.Эволюция бірлігі

7.Эволюцияның негізгі қозғаушы күштері


Материалистер. Адамның приматтардан пайда болғандығын жақтаушылар. Дарвиннің эволюциялық ілімін жақтап, адамның жануарлардан шыққандығын әр түрлі дәлелдемелер келтіріп дәлелдеп береді.

Идеалистер. Адамның приматтардан пайда болғандығын даттаушылар. Әр түрлі идеяға, аңыз әңгімелер, діни болжамдар жинақтап, адамның арғы тегі маймыл емес деген тұжырымды дәлелдейді.

Сонымен адам қалай пайда болды?


Мұғалім бағытталған сұрақтар қояды.

Негізгі бөлім

Жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру. Мәтінмен танысуға 5минут уақыт беріледі.

«Палентологиялық дәлеледемелер»

«Эмбриологиялық дәлеледемелер»

«Биогеорафилық дәлелдемелер»

«Морфологиялық дәлелдемелер»

Оқулықпен жұмыс. Мәтіндегі термин сөздерді дәптерге жаздыру.


Зертханалық жұмыс№7

Тақырыбы: Әртүрлі өсімдік түрлерінің морфологиялық ерекшеліктері

Мақсаты:Әр түрге жататын өсімдіктердің морфологиялық орекшеліктерімен олардың сыртқы белгілерінің жиынтығын сипаттайтын морфологиялық критерий ретінде таныстыру.

Құрал-жабдықтар: өсімдіктер кеппешөптері

Жұмыс барысы:

Кесте толтыру

Өсімдік атауы

Жапырағының құрылыс ерекшеліктері

Сабағының құрылыс ерекшеліктері

Тамырының құрылыс ерекшеліктері

Гүлінің құрылыс ерекшеліктері

Жемісіінң құрылыс ерекшеліктері



















Қорытынды


«Ақиқат пен жалған»

1.Құрылысы мен шығутегі бір мүшелерді гомологиялық мүшелер деп атайды.

2.Атавизмдер-ататегінен қалған, қазіргі кездеқызмет атқармайтын қалдық белгілер.

3. К.Бэр «Ұрықтрдың ұқсастық заңын»енгізген ғалым

4.Құс пен жарғанаттың қанаттары –өзгерген алдыңғы аяқтары

5.Ағзаларды қазба қалдықтары бойынша зерттейтін ғылым эмбриология деп аталады.

6.А.Р.Уоллес 6 географиялық аймақты атап көрсетті.

7.Археоптерикс бауырмен жорғалаушылар мен құстардың арасындағы өтпелі форма болып табылады.

8.Эмбриология - организмдердің ұрығының дамуын зерттейтін ғылым саласы


+-++-+++

Оқушылар мәтінмен танысады.


Оқушылар тақырып төңірегінде ой тастайды. Ол ойды талқылайды. Бір оқушы сөйлеп басқалары тыңдайды.

Өз ойларын, қиялын еркін жеткізуге мүмкіндік алады.


Оқулықпен жұмыстана отырып термин сөздерді дәптерге жазып алады.


Оқушылар бір-бірінің жұмысынан жақсы жағын атап көрсетіп, жақсартуға ұсыныс айтады.








Оқушылар кеппешөптерге қарай отырып, кесте толтырады және зертханалық жұмысты қорытындылайды.

Қорытынды Үйге тапсырма:

Рефлексия

Білдім

Білгім келеді

Үйрендім





§38.

Оқушылар сабақта өткен материалды қайталап, бекітеді.

Оқушылар өз орнын белгілеу арқылы өздерін бағалайды.


Күнделіктеріне жазу












Зертханалық жұмыс№7

Тақырыбы: Әртүрлі өсімдік түрлерінің морфологиялық ерекшеліктері

Мақсаты:Әр түрге жататын өсімдіктердің морфологиялық орекшеліктерімен олардың сыртқы белгілерінің жиынтығын сипаттайтын морфологиялық критерий ретінде таныстыру.

Құрал-жабдықтар: өсімдіктер кеппешөптері

Жұмыс барысы:

Кесте толтыру

Өсімдік атауы

Жапырағының құрылыс ерекшеліктері

Сабағының құрылыс ерекшеліктері

Тамырының құрылыс ерекшеліктері

Гүлінің құрылыс ерекшеліктері

Жемісіінң құрылыс ерекшеліктері



















Қорытынды



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!